МОН - промените продължават

  • 130 311
  • 1 526
  •   1
Отговори
# 750
  • European Union
  • Мнения: 1 387
Признавам си, че изобщо не съм наясно, но трудовото не го ли пpекръстиха на технологии и предприемачество? Този предмет дели ли се на групи?
Не че групите са важни, аз просто ги дадох като пример за това как към настоящия момент икономията е по-важна от качеството на образователния процес. А навремето пък бяха средство за раздуване на бюджета на училището.

# 751
  • София
  • Мнения: 62 595
най-после да нааправят нещо смислено с учебниците, и ще вземат да го отменят. Не зная защо по такъв дървен начин подадоха идеята за черно-белите учебници на вестникарска хартия. Това е най-доброто за един учебник - те си казаха, че 60 процента по-лек е учебникът, а аз ще добавя, че на вестникарската хартия качествата й са доста по--добри от тези на гланцираната. Вестникарската матирана, негланцирана хартия е най-доброто нещо за четене, защото щади зрението, няма отблясъци, матова е. Ако  имах избор през годините, щях да искам децата ми да учат от черно-бели учебници, и то не заради парите, а заради предимствата, които обясних. Кррайно време е децата да минат  на черно-бели, негланцирани учебници, ако искаме очите им да са по-здрави и да не се преуморяват. Ако зрителната система на човек се претовари заради недостатъците на хартиения носител (отблясъци, шарения, неподходящ шрифт), то той губи концентрация и работоспособност, а оттам цялостно се затормозява ученето.

# 752
  • Мнения: 21 455
Не са го отменили. Договорили са се с издателството.
Няма как да променят наредбата от днес за утре. Но е факт, че учебниците няма да се разпространяват.

# 753
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, права си, така беше в репортажа, на Просвета са. Много се разочаровах от реакцията на хората и това как били за бедните и прочие. Изобщо не могат да оценят предимството на черно-белите учебници. Хората вече са го проучили и измислили,  знае се, че най-добър контраст дава черно-бялото, че не трябва да има шарении на страницата... Ама, нашенската работа луд на шарено се радва.

# 754
  • Мнения: 21 455
Мисля, че "  Просвета" така ги бяха рекламирали, затова се вдигна толкова шум. Но ще променят наредбата да не може да се издават едновременно цветен и черно-бял вариант. Допускам, че повечето издателства ще изберат първия вариант.

# 755
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не е само нашенска работа. Шареното продава.
Купи си четец и си качи учебниците там, ще излизат чернобели.

# 756
  • Русе
  • Мнения: 11 918
Мисля, че "  Просвета" така ги бяха рекламирали, затова се вдигна толкова шум.
  Точно. Те си го обявиха, че го правят за да са по евтини и удобни за родителите, с което обявяват, че купуването на учебници е проблем, което само по-себе си може да даде доста храна за дискусии. За просветно издателство би следвало да имат по-гъвкава реклама и връзка с потребителя.

# 757
  • София
  • Мнения: 62 595
на четец не е същото. Хартиеният носител има своите предимства при ученето. Когато човек учи  от хартиен учебник, севключва и тялото му, дори разгръщането на страницата, писането по полетата, подчертаването с маркера вече са част от стратегията на учене, защото се включва още едно сетиво - тактилната модалност. Абе, има си разни подробности, които влияят.Затова епъл гледат да направят софтуера си така, че да имитира разгръщане на книга и то не е от бъзикня.

# 758
  • Мнения: 19 296
Аз никога не съм разбирала защо учебниците се правят на гланцирана хартия. Това е някаква мода, която навлезе от чужбина.
Иначе черно-белите не са удачни по всички предмети.

# 759
  • Мнения: 2 837
Аз също смятам, че идеята за черно-белите учебници беше представена глупаво. Истината е, че на осмокласниците и въобще на големите ученици далеч не са им важни толкова картинките и цветовете и според мен много биха предпочели бюджетния вариант не защото са бедни, а защото за тях това са пари, които могат да дадат за друго. И сега има училища, школи и университети, в които масово се ксерокопира, макар и не съвсем официално, защото това би създало проблем с авторските права. Даже си мисля, че "Просвета" е създала черно-бял вариант именно като опит за намаляване на практиката на копиране, от която не печелят нищо.

# 760
  • София
  • Мнения: 571
Основното образование е задължително, ама учебниците, раздавани в училищата, са до 7 клас Mr. Green
Нямаше да е лошо училищата да имат правото да изпращат електронните варианти на своите ученици. И да има хубави големи библиотеки в училищата и в читалищата с много учебници.

# 761
  • Мнения: 21 455
Позволено е по наредба - направили са го. Не са първите черно-бели учебници на пазара. И сега има хора, които купуват втора употреба, не защото не могат да си позволят нови, а защото:
.... за тях това са пари, които могат да дадат за друго.
Включително и нашето семейство.
МОН много лесно бие отбой, като се вдигне малко шум. Телевизорът ми е включен. В новините анонсират: " Кой допусна наличието на учебници за бедни и богати". Е, сега всички ще купуват по-скъпите учебници, независимо от финансовото си състояние.

Основното образование е задължително, ама учебниците, раздавани в училищата, са до 7 клас Mr. Green
Нямаше да е лошо училищата да имат правото да изпращат електронните варианти на своите ученици.
Основното образование вече е до 7. клас. А образованието е задължително до шестнайсетгодишна възраст, не основното.
Не знам как стои въпросът с разпространението на електронните варианти, но при наличие на абонамент и парола, едва ли е проблем един такъв учебник да бъде ползван от няколко човека.

# 762
  • София
  • Мнения: 62 595
Сметката за шарените гланцирани учебници е проста - повече се печели, а това са комисионни и за разни хора, разни идеали. На всичко отгоре до седмиклас, когато е на-големият юруш за учебниците, парите дава държавата (дето се вика, немъчени пари).
Едноо 80 процента от учубниците по всички учебни предмети могат спокойно даа сачерно-бели и на вестникарска хартия. Няма голям келепир от това, снимката на Шипка да се мъдри на половин страница в цвете вариант, защото тя не носиникаква допълнителна информативна стойност. Нито огромните рисунки на Кума Лиса в буквара. Могат да се използват и основните 4 цвята за схеми и илюстрации, а ако е толкова важна цветна картинка, може да се добавят отзад няколко гланцирани цветни листове.Всичко го  правят за пари, като огромните боклучави играчки.
(нарочно използвам черно-бели разпечатки на материалите, с които работя, също и избирам картинки, които показват критично важните особености на обектите като категория, защото така са по-лесни за възприемане и децата не се разсейват от шаренията. Чашата е чаша и без да е цветна - важното е да си личи, че е чаша, а детето вкъщи винаги може да си я оцвети.)

# 763
  • Пловдив
  • Мнения: 529
Няма да има най-вероятно. Досега датата винаги е определяна със същата заповед, с която са определяни дати за  НВО по БЕЛ и математика. Това е последният набор, който завършва 7. клас по старите учебни планове и програми. Миналата година нямаше НВО по  Природни и Обществени науки, тази явно са решили да им спестят и чуждия език.
От следващата учебна година НВО език ще е по желание.
Спливитет, осмокласниците са по нова учебна програма. За тях е ясно. Те ще се явяват на НВО в края на първа гимназиална степен, т. е. в десети клас.
Ще им бъде спестено като напълно заличат НВО по ЧЕ или ще е само по желание. Или имате предвид, че 7 клас ще са без НВО по ЧЕ, а 8 клас ще имат по желание.
И също има ли някакъв документ за НВО в 10 клас по новите програми, по който да се информирам на тази тема?

# 764
  • Мнения: 21 455
Въпросите, които засягат националните външни оценявания са уредени с Наредба № 11 от 01.09.2016 г. за оценяване на резултатите от обучението на учениците.
Национални външни оценявания в системата на училищното образование се провеждат в края на:
1. началния етап на основната степен на образование;
2. прогимназиалния етап на основната степен на образование;
3. първия гимназиален етап на средната степен на образование.
НВО по чужд език е по желание за седмокласниците.
В Х клас БЕЛ и математика са задължителни, езикът и ИТ ( дигитални компетентности) - по желание.

Общи условия

Активация на акаунт