МОН - промените продължават

  • 130 355
  • 1 526
  •   1
Отговори
# 1 200
  • Варна
  • Мнения: 2 036
Интересно, дали пък основните училища, в които няма зрелостници ще учат по време на ДЗИ през май.

# 1 201
  • Луната ни пази
  • Мнения: 3 008
Интересно, дали пък основните училища, в които няма зрелостници ще учат по време на ДЗИ през май.
Не, защото голяма част от квесторите са имено от тях.
Това, което публикува Дидева, е добра идея, но на практика дали би могла да се случи, не знам.
Колкото до учителите, които си бранят лятната ваканция, бих казала, че сте в грешка. За всички промени, които се случват, нашето мнение последно се взема предвид. Май повече по форумите четат, а не писмата, които ни приканват да им пращаме и анкетите, които попълваме.
Та на въпроса- хиляда пъти предпочитам ваканции през учебната година и по- кратка лятна. След края на учебната година за децата за нас остава една голяма купчина с документации и справки, които трябва да попълним и после подготовка за следващата учебна година. Реално мога да си взема отпуска/ почивка имено през ваканциите през учебно време.

# 1 202
  • Мнения: 24 467
Говорим си за темата тук, Shagya.
То иначе е ясно, че който взема решенията, едва ли се опира изцяло на мненията на учители и родители. Много са факторите, които водят до вземането на конкретни такива.

# 1 203
  • European Union
  • Мнения: 1 387
В нашето училище (професионална гимназия) над 80% от учителите са квестори на 7 клас. Не мисля, че в училището може да се проведе някакъв учебен процес. Но от друга страна тази година може да сложат преобладаващо начални учители, кой знае.
Интересно защо за поредна година никой не отчита датата за държавните квалификационни изпити. После се сещат, че има такъв изпит, обявяват деня за неучебен, а за нас - поредното преструктуриране в края на годината.

# 1 204
  • Мнения: 21 455
В нашето училище (професионална гимназия) над 80% от учителите са квестори на 7 клас. Не мисля, че в училището може да се проведе някакъв учебен процес. Но от друга страна тази година може да сложат преобладаващо начални учители, кой знае.
Интересно защо за поредна година никой не отчита датата за държавните квалификационни изпити. После се сещат, че има такъв изпит, обявяват деня за неучебен, а за нас - поредното преструктуриране в края на годината.
Миналата година се бяха сетили. В проекта беше така: 06.06.2018 г. НВО в VII клас по БЕЛ и ДИ по теория на професията и специалността за придобиване на II или на III СПК, но после върнаха стария вариант през май и нещата се разсъхнаха.
След разделянето на датите за НВО и ДЗИ ще са необходими и по-малко квестори на съответните дати, но да видим първо проектите.

# 1 205
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
То в седмицата около 20 юни е и НВО по дигитални компетентности. Как ще проверяваме и двете, а и как ще се провеждат и двете, като всяко училище може да си насрочи 2 и повече дати.

# 1 206
  • Луната ни пази
  • Мнения: 3 008
Говорим си за темата тук, Shagya.
То иначе е ясно, че който взема решенията, едва ли се опира изцяло на мненията на учители и родители. Много са факторите, които водят до вземането на конкретни такива.
Споменах го, защото е общоприето мнение, че учителите си държат на лятна ваканция и едва ли не със зъби и нокти я бранят и за това МОН не удължава учебната година.
Между другото, от следващата учебна година 4 клас ще са до 15 юни и тяхното НВО вероятно ще е последната седмица на май.

# 1 207
  • Мнения: X
Съвсем нормално е да си бранят ваканцията учителите. Аз ако работех тяхната работа, щях да имам нужда не от ваканция, а от лудница и санаториум едновременно.

# 1 208
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
То че си я искам цялата ваканция, си е така, но и ще ни остане отпуска, която няма да има кога да ползваме. Ето сега покрай всичките изпити и дежурства, след лятото ми остават 21 дни, от които поне 10-15 ще трябва да прехвърля в другата година, а тогава се очертава още по-малко да ползвам. В такива случаи нашата директорка прибягва към не много законни методи - сбива часовете в 4 дни и петия ден ни кара да го пускаме отпуск, с което никак не съм съгласна. Затова гледам да не си оставям много отпуск след лятото.

# 1 209
  • Мнения: 4 708
То че си я искам цялата ваканция, си е така, но и ще ни остане отпуска, която няма да има кога да ползваме. Ето сега покрай всичките изпити и дежурства, след лятото ми остават 21 дни, от които поне 10-15 ще трябва да прехвърля в другата година, а тогава се очертава още по-малко да ползвам. В такива случаи нашата директорка прибягва към не много законни методи - сбива часовете в 4 дни и петия ден ни кара да го пускаме отпуск, с което никак не съм съгласна. Затова гледам да не си оставям много отпуск след лятото.
Имам същият проблем, че с тези дежурства ми остават повече дни отколкото мога да прехвърля, можело до 10 дни на година, но трябвало тези прехвърлените да се вземат до юни догодина, иначе изгарят. Имай го предвид. Утре ми е поредното дежурство, другата седмица за последно, вече нямам търпение за нормална отпуска. Иначе това с 4 дневната работна седмица, съм чувала и други училища да го практикуват, все е някакво разрешение на проблема.

# 1 210
  • Пловдив
  • Мнения: 3 358
При стария ми шеф най-редовно се даваха дежурства през лятото. През 2016 година дойде нов директор и второ лято вече тези дежурства са свити до минимум. Обикновено от начален курс има по някой колега през юли и август

# 1 211
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
И при нас е така, но от догодина ще има все някакви класирания и ще се налага повече учители да дежурят. Мен традиционно ме слагат на първо класиране, а то кой знае кога ще е.

# 1 212
  • Мнения: 1 421
Съвсем нормално е да си бранят ваканцията учителите. Аз ако работех тяхната работа, щях да имам нужда не от ваканция, а от лудница и санаториум едновременно.


И зареден автомат Калашников.

# 1 213
  • Мнения: 1 463
Винаги са ме слагали да дежуря по приемите лете, защото преподавам профилиращи предмети.
На 27 съм на дежурство. На 30 юли одобряваме учебници.

# 1 214
  • Мнения: 548
По колко часа дежурите?LaughingLaughing

Общи условия

Активация на акаунт