Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 11 авг. 2017, 07:04 ч.

Деца с очни проблеми - тема 9

• 20 276
  • 95
  •   2
Отговори
  • ГОре на черешата...
Добре дошли в новата тема! Нека ни е на късмет и я изпълним само с добри новини!

ДЕЦА С ОЧНИ ПРОБЛЕМИ

Специалистите, на които ние се доверяваме:

гр. София

д-р Алек Топов, Болница "Токуда" - http://www.tokudabolnica.bg/
д-р Иван Константинов, Очна клиника "Ден" - http://www.eyeclinic-den.com/
д-р Росица Лолова, МБАЛ "Св. Анна" - http://www.sveta-anna.eu/
д-р Галя Димитрова, Детската очна клиника на Александровска болница. Частен кабинет - ул." Пенчо Славейков" 33, тел. 415-4919
д-р Илиян Шандурков, Клиника "Академик Пашев" - http://sobalpashev.com/bg/home
д-р Виолета Чернодринска, Специализирана очна клиника "Визус" - http://www.visusbg.com/

гр. Варна

д-р Светла Николова - Детски Очен Център "Изгрев", ул. "Балчик" №5, 052/828186; 0887 883 690; http://www.facebook.com/ochencentarizgrev
доц. Контрова - ул. "Иван Аксаков" №1, тел.052/608 053

Проблемите на нашите деца:

mari_eta - Хиперметропия и езотропия. Лекуващ лекар д-р Светла Николова, гр. Варна

~Ина~ - Работна диагноза-Ретинопатия на недоносеното/ROP/; Фактическа- Персистиращо първично стъкловидно тяло/PHPV/. Следствена диагноза на дясното-освен горните две,вече и с кератопатия завършена фаза,склерокорнеа. Ляво око-афакия,амблиопия. Лекуващи лекари: проф. Клеменс (Германия), д-р Константинов (Очна клиника "Ден") и д-р Шандурков (Клиника "Академик Пашев")

happy mama - Миопия и астигматизъм. Лекуващ лекар като малка д-р Петкова , сега - д-р Шишкова, гр. Пловдив.

Небесна - Далекогледство и страбизъм. Лекуващ лекар д-р Алек Топов, Болница "Токуда".

SvetlaK - Вродена птоза на клепачите.

danielad - Висока миопия и висок астегматизъм. Лекуващ лекар д-р Виолета Чернодринска (Специализирана очна клиника "Визус"). Не е доволна от д-р Димитрова, Болница "Токуда".

МИШЕЛ - Преден увеит и синехии- ляво око, далекогледство и астигматизъм. Лекуващи лекари д-р Чернодринска -лекуващ и наблюдаващ, консултации с доц. Алексиева, д-р Константинов ("Ден"),  д-р Димитрова ("Токуда"), д-р Маринова и д-р Кемилев.

Шънди - Хипоплазия на зрителните нерви (ONH). Лекуващи лекари д-р Константинов и д-р Чернинкова.

*Diamond* - Опериран за Epiretinal Membrane. Лекуващи лекари проф. Кампик (Мюнхен, Германия) и д-р Филева (Клиника "Св. Петка").

Неврит на зрителния нерв и увреждане на ретината. Лекуващи лекари д-р С. Николова, доц. Контрова и доц. Митов (гр. Варна).

carpe diem - Кератоувеит на ляво око, вероятно от херпесен характер след прекарана варицела. Усложнения - неврит на очния нерв, с тежко увреждане на ретината, вторична глаукома. Лекуващи  лекари д-р Светла Николова (Очна болница -Варна) и д-р Драганов, извършил операцията за вторичната глаукома. Последствия от заболяването - 20% зрение на ляво око вследствие на безвъзвратно увреден зрителен нерв. В момента синът ми е на 18 г., две години след острия стадий на неврита и трабекулектомията (операция за глаукома) е в ремисия, с нормализирано налягане на окото и поддържащо лечение с кортизонови капки.

Октопод с рокля - Далекогледство (+8 на лявото и +7 на дясното око). Лекуващ лекар д-р Лолова (МБАЛ "Св. Анна")

Алтернатива на лепенките за оклузия от M’eye Patch - http://meyepatch.co.uk/ 1, 2, 3, 4, 5.

Откъде пазаруваме:
Kids Optics - http://www.kidoptics.com/ - гр. София
Joy Optics - http://joyoptics.com/ - гр. София, гр. Варна, гр. Бургас, гр. Пловдив, гр. Хасково, гр. Враца, гр. Стара Загора
Solelil - гр. Стара Загора, бул. "М. Методи Кусев" №43 на ъгъла с ул. "Васил Левски", тел. 0893 480 701

предишна тема

Последна редакция: пт, 11 авг 2017, 07:10 от mari_eta

# 1
Благодаря за новата тема Simple Smile

Имам два въпроса, ако можете да споделите, защото радостта ми за подобреното зрение на детето трая доста кратко.

Ходихме на преглед при Петя Василева. Тя изписа да се капе сутрин и вечер по една капка атропин, за пет дни. Детето обаче започна да повръща всеки ден по веднъж обилно, а през останалото време има позиви за повръщане. Попитах друга офталмоложка, тя каза, че е възможно повръщането да е заради атропина.И всъщност Василева каза, че го капем, за да разкъса евентуално вторично перде(детето се роди с ьвустранна катаракта и го оперираха през месец май). Това ми се стори повече от апсурдно. Как мислите? И мнения за атропина, как е подействал при вашите деца?

Има ли детенце, на което след вграждане на леща, след операция на катаракта, изкуствената леща да е направила срастване и зеницата да изглежда като деформирана, а не с правилна, кръгла форма? И всъщност на какво въобще може да се дължи това? Естествено, че попитах лекаря, който оперира малкия и казах, че зеницата постоянно е така-безформена. Отговорът беше, че е от светлината в момента?!?!?  Аз ли не съм нормална, или детските офталмолози си правят шеги със здравето на моето дете?

Благодаря

# 2
  • sofia
За Атропина , може би не го поставяте правилно. Трябва да затискате очният канал, за да не попада в организма.
Поне при нас така стана. Не  ни бяха обяснили тази подробност и детето стана червен като домат и гореше. Може и при вас това повръщане да е реакция.

# 3
  • София
Благодаря за новата тема. Hug Hug Дано в темата да няма нови попълнения( деца с очни проблеми), а всички останали потребители бързо да я напуснем.

На малката слагах капки Атропин преди седмица, не ми казаха нищо друго само да се старая да не попадне в нослето или устата, че се съпротивява много докато капнех в окото. Не сме имали проблеми като повръщане или нещо подобно.

Последна редакция: пт, 11 авг 2017, 16:02 от Мaksy

# 4
Благодаря,момичета Simple Smile Опитвах се да затискам слъзния канал,даже двете с баба му,но как да стане това упражнение,като той изпада в истерия и не спира да върти глава.Явно не успяхме да се справим...

# 5
  • София
Радост, бих завела детето на друг лекар. Д-р Топов , д-р Константинов въпреки , че не го харесвам особено. Преди операцията зеницата с правилна форма ли беше?

# 6
Магнет,да,с правилна форма беше.Д-р Топов ми отказва преглед-не преглеждал деца вече.Или ако да,детето трябва да говори.Записах час при неговата колежка Димитрова в Токуда.

# 7
  • София
Водих миналата година голямата си дъщеря при д-р Димитрова от Токуда, останах с добри впечатления от нея. Сега съм в голямо чудене дали да не зведа и малкра за второ мнение, но ме е страх от противоречиви мнения. Доц. Чернодринска ни иска отно на преглед през месец Ноември, толкова далеч ми се струва във времето.

# 8
Здравейте и от нас в новата тема, за която благодаря.
Лекувахме мързеливо око на сина ни, успешно до тук, макар че през последните 2 години резултата плаваше - между 80 и 100% зрителна острота на болното око.
До тук, когато "връщаше", леко, много леко пипваха диоптъра, и нещата се стабилизираха. Последният път, резултатът беше около 100-те процента, и му оставиха същите очила. Казаха ни да се явим на контрола след 8 месеца, което предстои на 23-ти. По този повод, ми е малко притеснено (ако пак има регрес, например); ще ви следя.

# 9
  • До една малка принцеса...и татко ѝ:)
Записвам се със свито сърце.
Дъщеря ми е на 9 години и й предстои операция на страбизъм в края на следващия месец при д-р Цонев в клиника Вижън. Някой в темата дали е минавал през такава операция? Какво мога да очаквам? Знам, че се води лека процедура и пр., но все пак искам да чуя мнения от преминали през това изпитание.

# 10
  • Варна
Записвам се със свито сърце.
Дъщеря ми е на 9 години и й предстои операция на страбизъм в края на следващия месец при д-р Цонев в клиника Вижън. Някой в темата дали е минавал през такава операция? Какво мога да очаквам? Знам, че се води лека процедура и пр., но все пак искам да чуя мнения от преминали през това изпитание.

Здравей.Ние минахме през това февруари месец. Операцията е наистина лека,води се козметична. Аз лично не знам да има някакви усложнения от такава операция. Ние отидохме сутринта и на обяд си бяхме вкъщи.Марля след това не се носи,единствено се слагат  2 вида капки по схема. Няма нищо страшно,всичко ще мине бързо Hug
Ние ще имаме още една такава операция след време,понеже изкривяването беше много голямо и не стана само с една .

# 11
Момичета, пак съм аз, в отчаян вопъл да ми дадете надежда, въпреки че знам, че 100% гаранция няма и няма кой да ми даде.   Cry
Ако изследванията на детето са добри - кардиограма, преглед при педиатър, направихме и тестове при алерголог /всички са отрицателни/, анестезиологът е с опит...какви рискове има при операция на страбизъм?

# 12
Здравейте, разпитвах за добър специалист по детски очни болести, препоръчаха ми доц. Контрова във Варна, но не бяха сигурни дали още работи. Ако някои е запознат?

# 13
  • ГОре на черешата...
За Варна мога да ви препоръчам с две ръце д-р Светла Николова, Детски очен център "Изгрев".

# 14
  • Варна
Доц.Контрова вече почти не преглежда.Препраща пациенти при д-р Филева в очна клиника "Св.Петка".

# 15
Момичета, запишете и нас в темата. Дъщеря ми Зара е на 5г, ние практически от 4 години ходим на очен, но сега се записвам. Та, Зара е на 5, има нистагъм, силна чувствителност към светлина, миопатичен астигматизъм, мързеливо око и екзотропия на д.о. Онзи ден бяхме пак на преглед (д-р Велева - Александровска и Визус) и за първи път можехме да се доверим, че това, което вижда на таблицата реално е това, което вижда (досега все имахме съмнения, че много се притеснява и налучква, въпреки че знае буквите от 2 годишна и вече пише и чете и смята...). За съжаление е с много ниско зрение, защото с очилата си, без да закриваме едното и другото око виждаше едва до 2-ри ред (което аз отдавна си знам де Sad ). Пускаме документи за ТЕЛК, имаме някакви съмнения за очен албинизъм и като цяло явно това ще си е завинаги... Cry Закриваме окото всеки ден по 2ч с цел бъдеща операция на страбизма, но явно заради нистагъма не можем да вдигнем повече часовете на ден. Дори и да оперираме, обаче, особени надежди за голямо подобрение няма Sad Та, така... Д-р Велева ни каза, че на ТЕЛК ще ни пратят пак в Александровска - някоя от вас знае ли детски очен ТЕЛК за София дали наистина само там пращат (ЛЛ пък се учуди на това, което е казала нашата очна)? Доверие на нашата очна имам на 100%, но да не би аз нещо да не съм разбрала? Защото много предпочитам да си ни пратят пак в Александровска, там поне сме си свикнали и напрежението ще е по-малко...

Последна редакция: пт, 22 сеп 2017, 15:39 от peteto2006

# 16
  • софия
Здравейте момичета, днес ви откривам и май ще ви следя занапред. Предстои ми да запиша час за очен преглед на дъщеря ми (на 14 г) и понеже този преглед ще е по-различен от предния се опитвам да намеря малко информация. Положението при нас е следното:
Носи очила от втори клас. Късогледство със сериозен астигматизъм (на едното око градусите са - на другото+, така най-лесно ми го обясни лекарката) До сега не съм разглеждала това положение като проблемно. Следяла съм с притеснение очните прегледи, защото за нас е много важно дали очните дъна ще покажат проблем. Това пък е свързано с търсене на причината за сериозно главоболие преди години, което ме докара до ръба на ужаса, но в крайна сметка откъм неврологична гледна точка на времето заключиха , че става въпрос "само" за мигрена. Остана предупреждението от докторите, че проверката на очните дъна ще покаже евентуално разгръщане на по-сериозен проблем, ако не дай си боже такъв се появи. Всяка година се налага да вземаме нови очила поради простата причина, че диоптрите се качват. На последния преглед обаче, преди 7 месеца, лекарката пожела на следващия преглед (този, който сега предстои) да направим по-сериозни изследвания на ретината. Още тогава подчерта, че не е спешно, защото аз исках ако е важно да не чакаме следващ преглед, а да действаме на момента (тя знае притесненията ни и важността на очните дъна за нас).
 Това което ме притеснява е, че тя каза да си вземем направление за хоспитализация от ЛЛ за изследване на КП 134, МКБ Н35.0  Досега винаги сме били с платен преглед при нея, поради простата причина, че винаги се чака ужасно много за час и така поне малко скъсяваме времето.
Тези неща нищо не ми говорят, макар и разбира се да четох в гугъл. (така и ви открих)
Някой преминал ли е през това изследване, наистина ли се налага хоспитализация? Тежко ли е? Трябва ли да подготвя психически детето за нещо специално? Хоспитализацията дали е задължителна или се изхожда от идеята да ни се спестят разходи? В този ред на мисли, колко би струвало такова изследване, изобщо има ли места където това се прави, без да се попада в болнична обстановка?
Просто не искам да давам повод на детето да се страхува "какво не и е наред", че преди години доста лекари минахме с тази пуста мигрена...предполагам ме разбирате.
Ще съм благодарна да чуя мненията ви.

# 17
Здравейте. Скоро бяхме на преглед при педиатър, който ме попита дали знам, че детето има лек астигматизъм на едното око? Никога не съм подозирала, че има. Сега е на почти 6 г., когато беше на 2., го заведох на преглед при д-р Димитрова, защото очичките му отвреме навреме сълзяха. Прегледа го, направи снимка на очите му с телефона си, предписа капки, но нищо не спомена за астигматизъм. Може ли да препоръчате добър детски офталмолог няма значение градът.

# 18
  • ГОре на черешата...
А как педиатърът откри астигматизма на детето? Просто питам Kissing Heart...
По темата - нашият контролен е в петък, да видим за 1 г има ли промяна. Ще опитам да мина и аз при д-р Николова, че нещо са ми слаби очилата за четене...

# 19
А как педиатърът откри астигматизма на детето? Просто питам Kissing Heart...
По темата - нашият контролен е в петък, да видим за 1 г има ли промяна. Ще опитам да мина и аз при д-р Николова, че нещо са ми слаби очилата за четене...
Накара го да гледа настрани с очите без да движи главата и каза, че едното око леко "играе".
Даде ми и направление, така че нищо не пречи да го заведа на преглед, но в града ни няма детски специалисти.

# 20
  • ГОре на черешата...
Ох, то ако така се определяш астигматизъм...що се месят като не разбират. Пак като не е изчислила и градусите Stuck Out Tongue Winking Eye ...Докато не го прегледа офталмолог нищо не е сигурно.

# 21
Ох, то ако така се определяш астигматизъм...що се месят като не разбират. Пак като не е изчислила и градусите Stuck Out Tongue Winking Eye ...Докато не го прегледа офталмолог нищо не е сигурно.
Необходимо ли да е детски офталмолог?

# 22
  • ГОре на черешата...
Колко голямо е детето?
Ако няма детски и обикновеният ще даде обективно мнение.
Макар ние да пътуваме 250 км в едната посока за преглед, но здравето на детето ни е по-важно от км, бензин, време и т.н.

# 23
На 5 г. и 10 м.
Много километри сме изминали заради неговото здраве, в Сърбия отидохме дори- два пъти. Не знам колко болници и лекари обиколихме докато разберем от какво страда (не е очно заболяване).

# 24
  • ГОре на черешата...
Тогава си изберете София или Варна и направете преглед.

# 25
Здравейте, разпитвах за добър специалист по детски очни болести, препоръчаха ми доц. Контрова във Варна, но не бяха сигурни дали още работи. Ако някои е запознат?

Здравейте!

Доц. Контрова работи все още - прави прегледи, но не оперира. Ако се налана операция - както при нас - препраща към нейни ученички - д-р Филева, д-р Николова и д-р Барбукова. Ние оперирахме нашето дете  (страбизъм) при д-р. Барбукова. Тя работи в Очна болница във Варна. Доволни сме и от доц. Контрова и от д-р Барбукова. И двете са много мили, отзивчиви, внимателни и добри специалисти според мен. Ако имате още въпроси - насреща съм.  Peace Hug bouquet

Последна редакция: ср, 18 окт 2017, 10:59 от MegieK

# 26
  • ГОре на черешата...
Отчет след прегледа в петък - няма промяна. Ще сменим очилата обаче, защото тези, с които е сега, не са добре - постоянно "смъква" рамката надолу и гледа над тях, станало му е навик. От оптиката при д-р Николова купихме рамка на Квят, тук ще поръчаме стъклата.

# 27
И нашите очила постоянно се смъкват (с каквито и да бил рамки все са се смъквали), затова купихме едни стопери, които се поставят на дръжките на очилата - силиконови са и сам си определяш колко навърте или навън да ги нагодиш. Не мога в момента да постна снимка от интернет, но в Гугъл ако напишеш  "силиконови стопери за очила" или в оптиката може да се пита директно.  Peace bouquet bouquet

Последна редакция: ср, 18 окт 2017, 16:33 от MegieK

# 28
  • ГОре на черешата...
Да, взехме и такива стопери. Ще видим първо без тях. След малко отиваме да поръчваме стъкла и се подготвям психически...оооммммм Stuck Out Tongue Closed Eyes....

# 29
Всяка година се налага да вземаме нови очила поради простата причина, че диоптрите се качват. На последния преглед обаче, преди 7 месеца, лекарката пожела на следващия преглед (този, който сега предстои) да направим по-сериозни изследвания на ретината. Още тогава подчерта, че не е спешно, защото аз исках ако е важно да не чакаме следващ преглед, а да действаме на момента (тя знае притесненията ни и важността на очните дъна за нас).
 Това което ме притеснява е, че тя каза да си вземем направление за хоспитализация от ЛЛ за изследване на КП 134, МКБ Н35.0  Досега винаги сме били с платен преглед при нея, поради простата причина, че винаги се чака ужасно много за час и така поне малко скъсяваме времето.
Тези неща нищо не ми говорят, макар и разбира се да четох в гугъл. (така и ви открих)
Ние сме на ТЕЛК комисия на 24 ноември и ни искат епикриза от Детско очно - Александровска (където е нашата лекарка). Тя също каза, че ще изследва ретината (поне при нас машината не била страшна), и ми записа час за 7 ноември и каза да нося талон Н7 и да кажа, че сме за приемане... Тъй, като е много заета не я попитах защо и как, но сега ме обзе лека паника - каква хоспитализация? Явно, за да влезем горе в клиниката и да могат да я изследват трябва да ни водят за приемане... Незнам... Вие минахте ли?

# 30
Здравейте! Някой може ли да ми каже дали е имал или виждал почерняване на окото. Зеница и ирис не се виждат, на единия преглед го бяха записали като бомбиран ирис. В началото беше петънце, което все повече се увеличаваше и сега е запълнило цялото оченце. Детето е на 9 месеца и през последните 5-6 месеци само си правят експерименти с него. Знаете ли някой добър офталмолог който да се занимава с редки заболявания

# 31
Здравейте мами имам детенце на 8 години преди 3 години му сложихме очила диагнозата астигматизъм и далекогледство ще пиша как е по рецепта за очилата защотото несъми много ясни Sph +50 Cyl o.d.+1,25 o.s.+0,75 Ax 80' Dp mm 60 и алергия от слънце която протича с мигане та въпроса мие нормално лие цяло лято да сме с мигане ина фларекс капки лекарката казва чее от алергията в момента пак сме с мигане като преди един месец сме  спрели капките мисля да потърся друго лекарско мнение някой ще дадели съвет моля благодаря ви предварително

# 32
  • София
И моя син е с мигане, алергия също. Има моменти на подобрение и после наново. Слагам му хиабак и забак. За малката не ми се разправя вече, щяха да слагат очила, сега пък няма, важното е, че е добре операцията пупу.

# 33
  • Някъде там
Здравейте!  Hug

Синът ми е на 4 год. Има далекогледство, кривогледство и мързеливо око ( което лекувахме с оклузия ) . Казаха , че оклузията си е свършила работата и е време за операция.

Моля за мнения при кой лекар да  направим операцията ,защото съм объркана.
Лекуващ лекар до момента ни е д-р Лиляна Димитрова от Токуда. Еднократно за мнение сме ходили и
при Чернодринска , както и при д-р Филева и доц. Митов в св. Петка.

Много съм притеснена относно операцията. Всички казват , че е лека и , че без нея не може . Така и не разбрах от всички лекари и прегледи  ,защо в някои случаи оклузията помага и не се стига до операция , а в нашия случай без операция не може. Другото , което ме озадачи последния път е , че при кривогледството се вижда 2 д , а не 3 д образ .

Ще бъда благодарна , ако някой сподели от своя опит .

# 34
  • София
   Когато кривогледството е по - голям ъгъл не е само козметичен дефект (както аз си мислех) а води именно до това, че не вижда 3D. Затова трябва операция като се оперират мускулите, а не самото око. Не знам колко са диоптрите и трябва ли корегиране и на това. Не го знаех и затова оперирахме детето чак преди 6 месеца при д-р Оскар в МА. Много сме доволни - единствено той ни обясни подробно.

# 35
  • Някъде там
   Когато кривогледството е по - голям ъгъл не е само козметичен дефект (както аз си мислех) а води именно до това, че не вижда 3D. Затова трябва операция като се оперират мускулите, а не самото око. Не знам колко са диоптрите и трябва ли корегиране и на това. Не го знаех и затова оперирахме детето чак преди 6 месеца при д-р Оскар в МА. Много сме доволни - единствено той ни обясни подробно.

katri , +3.5 на едното и +2,5 на другото . Направо се стреснах за 3 д виждането. Иначе съм го водила на 3 д кино, но явно не е виждал както трябва.

# 36
  • София
   Според мен не е голям диоптъра и само за кривогледството ще е операцията, но ще каже специалист. На моето дете не му личеше много, но се оказа голям ъгъл на разлика между двете очи. Уморява се лесно при учене и мозъка още не може да свикне. Ако имаше кой да ми каже всичко това нямаше да го оперирам толкова късно макар че преди д-р Оскар го бях водила при 3 различни специалисти. Операцията наистина е лека, но на мозъка му трябва много време да свикне с 3D - то след това. При нас имам чувството, че чак сега става.

# 37
От операцията на дъщеря ми минаха близо 5 месеца и вчера бяхме на преглед, изписаха ѝ очила. Моля за мнения относно оптики.

# 38
   Според мен не е голям диоптъра и само за кривогледството ще е операцията, но ще каже специалист. На моето дете не му личеше много, но се оказа голям ъгъл на разлика между двете очи. Уморява се лесно при учене и мозъка още не може да свикне. Ако имаше кой да ми каже всичко това нямаше да го оперирам толкова късно макар че преди д-р Оскар го бях водила при 3 различни специалисти. Операцията наистина е лека, но на мозъка му трябва много време да свикне с 3D - то след това. При нас имам чувството, че чак сега става.
Здравей Катри!Виждам че сте правили операция при д-р Оскар и на нас ни предстои за кривогледство.Само че се чудя на кой да се доверя-д-р Оскар или на д-р Галя Димитрова...естествено преди това сме ходили на прегледи къде ли не-при Чернодринска,Константинов от Ден,в Австрия...Моля те да споделиш доволна ли си от резултатите след операцията,и кой месец я правихте?Защото според мен детето не трябва да е на училище,за да има време да се възстанови.

# 39
Здравейте!

Имаме здравословни притеснения за бебчето ни на 9 месеца. Бяхме при Чернодринска,заради догадки за глуакома при профирактичен преглед в Софиямед.Тя направи много обстоен преглед и каза,че вероятността е малка,но за 100% сигурност трябва да измерим вътрешно очно налягане,което ,за съжаление, става с упойка. Братът на ММ се консултира и с Димитрова от Токуда,която се оказа негова близка .Тя също потвърди необходимостта от измерване на налягането.Не е хожелала да отидем на преглед с обяснението,че нямало какво по-различно да ни каже.Та,живи и здрави,ще го мерим на 09.03.Дай боже всичко са е наред. Чуденката ми е дали да отидем при Димитрова,която се оказва позната, но не е виждала бебето,или да си отидем при Чернодринска.
Дъщеря ми се оказа с късогледство 0,8. Ще слагаме 3 дни капки Атропин и после пак на преглед.Доки каза,че може да се наложи да сложим очила.Не знам дали резултатите са основателни за очила.Нямам никакъв опит с очни проблеми.
Ще очаквам отзиви и мнения за двете лекарки

# 40
  • София
baba_vuna, сега виждам въпроса. Ние сме доволни от доктора - всичко обясни и отношението беше много добро. При нея не сме ходили, така че нищо не мога да кажа. Операцията беше юни. Възстановяването е 10-тина дни физически, но на мозъка му трябва много време да се пренастрои после и е най - добре да е след училище и преди лятото. Успех!

# 41
  • Някъде там
Привет Simple Smile

Аз все още съм  притеснена и в чудене кой да направи операцията на детето ми. Не спирам да търся и чета мнения, да разпитвам . В този ред на мисли попадам на две имена , за които обаче мненията са от преди 10 и повече години . Става дума за акад. Петя Василева и проф. д-р Гугучкова. Ще съм благодарна , ако някой сподели личен опит  bouquet

# 42
Здравейте! Откриха на сина ми вродена катаракта.  Той е на 9 г. До сега не сме забелязали никакви симптоми. Открихме случайно. Моля, който е минал през такъв проблем да сподели. Насочете ме към добър специалист за операция в София. Благодаря на всеки, който ще се включи.

# 43
  • София
Здравейте! Откриха на сина ми вродена катаракта.  Той е на 9 г. До сега не сме забелязали никакви симптоми. Открихме случайно. Моля, който е минал през такъв проблем да сподели. Насочете ме към добър специалист за операция в София. Благодаря на всеки, който ще се включи.
Здравей, моята дъщеричка беше на 7 месеца, като го разбрахме. Бих те насочила към Токуда, като начало за преглед при д-р Димитрова и дано после да оперира д- р Топов, той оперира моето дете. Интересно как толкова време не сте го открили.

# 44
baba_vuna, сега виждам въпроса. Ние сме доволни от доктора - всичко обясни и отношението беше много добро. При нея не сме ходили, така че нищо не мога да кажа. Операцията беше юни. Възстановяването е 10-тина дни физически, но на мозъка му трябва много време да се пренастрои после и е най - добре да е след училище и преди лятото. Успех!
Здравей Катри,благодаря за отговора!
Притеснява ме,че слънчевите месеци наближават,а аз още не съм решила при кой да се оперираме!Бяхме при Константинов,той каза че няма нужда от операция,докато детето има 100% зрение.А пък Оскар държи на операция,защото с кривенето навън нямала бинокулярно зрение...А като порастне детето пак ли ще трябва да правим операция,като нещата се променят физиологично,особено през пубертета...

# 45
  • София
   Не искам аз да убеждавам някого, защото аз самата не съм сигурна къкво трябва да се прави. Това което прочетох е, че при ъгъл на кривене по - голям от 30 градуса не може да се коригира с 1 операция и често се налагат 2. Сега при нас се случва и май пак ще се оперираме през юни, а се надявах да ни се размине. И аз се страхувах точно от пубертета, но детето започна да го боли глава, уморява се много лесно в училище и не може да се справя с всичко. А и си мисля, че колкото повече време минава толкова по - трудно и дълго се настройва мозъка после. Моето дете още не вижда триизмерно. Ако знаех всичко това щях да го оперирам много по - рано (когато го открихме) а нямаше да чакам толкова много. Затова всеки трябва да си вземе решението сам и всеки случай е различен. На моето дете зрението също е 100%.

# 46
  Не искам аз да убеждавам някого, защото аз самата не съм сигурна къкво трябва да се прави. Това което прочетох е, че при ъгъл на кривене по - голям от 30 градуса не може да се коригира с 1 операция и често се налагат 2. Сега при нас се случва и май пак ще се оперираме през юни, а се надявах да ни се размине. И аз се страхувах точно от пубертета, но детето започна да го боли глава, уморява се много лесно в училище и не може да се справя с всичко. А и си мисля, че колкото повече време минава толкова по - трудно и дълго се настройва мозъка после. Моето дете още не вижда триизмерно. Ако знаех всичко това щях да го оперирам много по - рано (когато го открихме) а нямаше да чакам толкова много. Затова всеки трябва да си вземе решението сам и всеки случай е различен. На моето дете зрението също е 100%.
Здравей Катри,
доколкото разбирам пак ви се налага операция,нали така?Моето дете също се уморява в училище.А след операцията,както и преди това,правили ли сте някакви очни упражнения(ортоптични на синоптпфор)?Защото ние правихме,но мисля че крайно недостатъчни-само за една седмица във Визус преди 2 години.
Не искам да ме убеждаваш,аз просто събирам информация,преди да взема решение и се колебая много;)

# 47
  • София
Ми точно това, че и аз не знам кое е правилното и се лутам и се питам.... Не сме правили упражнения. Казаха ни само да си гледа и да си събира очите, следейки пръст, на върха на носа. В началото беше идеално, но окото пак започна да бяга. Но при нас ъгъла беше 45градуса и може би затова.

# 48
  • София
Бягайте далече от Константинов, заради него дъщеря ми стана с под 1% зрение!на проблемното око, докато светилата чакаха да узрее катарактата!  Това не се чака, но аз се предоверих, факт.

# 49
Момичета ,здравейте!
Първо пожелавам на всички дечица да са здрави.
Копирам си поста от друга тема , и моля за съвет
Днес водих дъщеря ми на преглед,защото се оплаква,че в училище понякога и се замъглява,когато гледа дъската.
На къртинките показа 0,6 на дясно и 0,9 на ляво око,а на апарата на дясно sph +0,
75 cyl + 0,00 avg +0,75 s.e +0,75
На ляво sph +0,50 cyl +0,00 avg +0,50 s.e +0,50.ПОС и очни дъна -б.о.
Лекарката ни каза,че няма причина да не вижда добре на картинките и да отидем пак след месец.
Аз естествено се притеснявам,каква може да е причината.Тя е първи клас и е по цял ден на училище.
На очен преглед ходим всяка година профилактично и никога не сме имали проблеми.
Ще съм ви благодарна,ако ме насочите дали да чакам месец или да потърся второ мнение и каква може да е причината.

# 50
  • София
ice cream, аз бих Ви посъветвала да потърсите още едно лекарско мнение. Не съм специалист и не мога да се изкажа относно резултатите от апарата (ако не бъркам има съвсем леко далекогледство, което може би наистина не налага носене на очила).
Но това, което ме притеснява е, че остротата на зрението й  не е 1.0, а съответно 0.6 и 0.9. Очни лекари са ми казвали и че 0.9 е ОК, но не и по-малко. А може и точно тази разлика в силата на двете очи да й причинява дискомфорта. Пак казвам - не съм специалист. Когато голямото ми дете започна да носи очила (на 3,5 г., далекогледство) беше с острота 0.1 и 0.4. Беше и с "мързеливо око". Постигна острота 1.0  за около година и половина. Вашият случай със сигурност не е толкова сериозен - не искам да Ви плаша - но мисля,че си струва да потърсите и друго мнение. Успех !

# 51
Благодаря ти за отговора,Jiema!
Водих я при Светла Николова във Варна ,а тя е една от най-добрите детски в нашия край.Дъщеря ми е на 7 и всяка година съм я водила на профилактичен преглед при същата докторка-никога не е имало проблем.За това,че видя до 6 ред на едното оченце не знам какво да кажа-надявам се просто да не е била достатъчно съсредоточена.
От вчера стои да първи ред в училище и вечерта ми каза,че всичко е било наред,за днес ще видим.
Вариянт е да я закарам при д-р Филева,но като че ли не искам да влизам във "филми". Дъщеря ми ходи и на спорт и то много активно и доста се изморява,може би и това и влияе .

# 52
Синът ми имаше изкривяване на очите и ъгълът беше над 80 градуса. Оперира ха го в Александровска при др кемилев и съм много доволна. Сега ходим на контролни прегледи и според него няма да е необходима 2 ра операция., въпреки че ни беше предопределя че е възможна, но всичко зависи от това как мозъка възприема просто промяната. Синът ми беше на 3г и 10 м като го оперираха.

# 53
  • България
Здравейте да се запиша и аз - синът ми Ивайло на 3г и 6 м.има поставена диагноза синдром на Дюан(Дуейн) на лявото око. Ще се радвам да споделям с вас като съмишленици. В търсене съм на специалист, който да не ми съобщава от вратата, че така ще си остане за цял живот. Може да съм прекален оптимист ама да видим..

# 54
 Моля за съвет-детето ми беше ударено с прашка в окото -м септември.Лекуваха ни в ИСУЛ-с капки и мехлемчета.Окото е добре.Декември започна едно драскане на клепача-след преглед казаха ,че е нужно оперативно отстраняване на образувание на клепача(получено като реакция от удара).Втори преглед в ИСУЛ-казаха врастната мигла-издърпаха я,нещата се успокоиха.На преглед в АЛЕКСАНДРОВСКА КАЗАХА ,ЧЕ НЯМА НУЖДА ОТ ОПЕРАЦИЯ.В края на м .май пак се получи същото драскане.Вчера ходихме в Александровска,издърпаха нова врастнала мигла,но си има нещо като джобче ли ,капсуловано ли и аз не разбрах и отново казаха оперативно отстраняване.ПРИТЕСНЯВА ме това,че не дадоха гаранция,че няма да рецидивира и че операцията е с пълна упойка -за дете на 11години.Назначиха ни дата за прием 28-юни -притеснявам се от упойката,от самата операция и от това да няма рецидиви ,от всичко.Дали да отида и във Вижън или къде ще ме посъветвате.А нямам и време за мислене.

# 55
Здравейте,
разгледах темите назад, но не толкова задълбочено колкото ми се иска ,защото бебка не ме оставя за повече от час.Бих се радвала ако можете да ми дадете мнение и съвет към кого да се обърна.
 Relaxed
Имам бебенце на 20 дни.Още от втория ден след раждането едното му око започна за събира гурлички в големи количества.В Майчин Дом Варна ни поставиха диагноза конюктивит. Изписаха ни капки (Тобрадекс) и казаха да промивам с физиологичен разтвор .След близо 3 седмици обаче няма никакво подобрение.Вече си мисля,че проблема може да се окаже и по-сериозен затова ми се иска да се консултирам с професионалист.Насочила съм се към д-р Красимира Денева в Света Петка гр.Варна. Доколкото разбирам тя практикува основно с деца.Така ли е?Някой има ли мнение за нея?Тук видях,че сте доволни и от Светла Николова гр.Варна.

Благодаря предварително Flowers Blossom

# 56
  • ГОре на черешата...
Горещо препоръчвама д-р Света Николова!

# 57
  • Велико Търново
И на двете ми деца като бяха бебета едното оче събираше доста секрет. Всичко идваше от запушен слъзен канал и с упорит масаж (педиатърът ще покаже как) всичко се оправи. Иначе и аз капах капки, но ефект нямаше. Сигурно и при вас е същото.

# 58
Здравейте,

преди 6 месеца на 9 годишната ми дъщеря открихме късогледство / -1,25 на двете очи/ . Тогава отидохме при д-р Лиляна Димитрова от Токуда. Сложихме очила и детето се чувства добре. Докторката ни каза да отидем на преглед след една година, а като че ли е добре на 6 месеца да се ходи. Вашия опит какъв е защото се колебая дали да чакам или да си запишем час, дали да идем при друг лекар и тн?

Благодаря!

# 59
  • ГОре на черешата...
1 година е стандартен период стига да няма нещо необичайно.

# 60
  • ГОре на черешата...
Отчет от редовния ни годишен преглед - юхуууу, 0.5 диоптъра надолу, без астигматизъм на едното и с минимален на другото око. Д-р Николова ни иска по-рано на преглед, след 6-8 мес. , защото явно е тенденция намалението заради бурен растеж/ вече е висок над 158 см малко преди 11 - ия си рожден ден / и ще се наложи нова корекция на стъклата. Говорихме и за лещи, че господинчото живо се интересува - няма проблеми, стига сам да се грижи за тях. Ще дойде ден и те няма да му трябват!
Весело лято и само такива добри новини ви желая !

# 61
Прекрасни новини Heart Eyes Много се радвам,когато има подобрение на някое детенце bouquet

# 62
Здравейте, къде в София има най-голям избор на рамки за очила за малко дете?
След днешният преглед и моето дете влиза в групата на деца с очила.
Сега остава да му намерим подходящата рамка.

Благодаря.

# 63
Здравейте,присъединявам се и аз към групата.Доста се помъчих да ви изчета всички теми,но успях само тема 5 и 6 целите да прочета ...
на 13.08 бяхме на преглед с моя син (на 3г 2м )в плевен при детски очен специалист.малко пред история ще напиша.Роден е със запушени слъзни канали,правихме масажи по 2 пъти на ден плюс капки ,които пазят от инфекция.Съвета на педиатъра беше да не се бърза със сондаж,т.к с израстването се "отпушват".Воден е при два офталмолога ,но никога не е гледан с някакъв апарат. Та от няколко месеца започна да ни прави впечатление ,че започна да си закривява едното око на моменти ,не постоянно.( окото ,на което се отпуши канала на 9 м) и някак си е по голямо спрямо другото. Та след 2 месеца чакане за час след прегледа се установи късогледство -5.5 на въпросното око,а другото си е добре няма никакви отклонения. Този диоптър излезе след разширяване на зениците с капки 2 пъти през 30 минути.Много внимателно го прегледа с нещо светещо и преди и след разширяване на зениците. категорично изключи Глаукома, и каза ,че най верояно е наследство.... на 10.09 сме отново на преглед за изписване на очила,каза също и мързеливо око, че и упражнения ще правим в къщи.След като изчетох толкова много неща може би става въпрос за закриването на окото за определено време.Просто бях изключително шашната от големия диоптър ,а съответно малката му възраст,бясна съм и на себе си ,че не съм настоявала да го прегледат като бебе,така и така са ни вземали парите...Големината на окото ,каза лекарката,че е свързана с големия диоптър.Пита го по картинките на стената ,когато гледаше с 2 те очи каза и на 1 ви на 2ри ред,но като затворихме здравото око,нищо не можа да каже и се изнерви.Не  попитах дали изобщо вижда с него Sad моля да се включат мами,с подобни големи диоптри.Изключително съм притеснена отново от всичко изчетено видях ,че късогледството само се задълбочава с растежа, и има вариант за лазер след 20г и то когато няма промяна в диоптъра за период от 2 г.
Съжалявам за ужасно дългия пост...

# 64

Благодаря.

Ние ходихме в kids optic на мария луиза 41.
Ако става въпрос за бебешки рамки, май имаше само един или два вида с два-три цвята-синьо, розово и лилаво. Но то за толкова малко дете няма какво толкова да се избира. Важното е да ги носи. Успех

# 65
  • София
Здравейте,присъединявам се и аз към групата.Доста се помъчих да ви изчета всички теми,но успях само тема 5 и 6 целите да прочета ...
на 13.08 бяхме на преглед с моя син (на 3г 2м )в плевен при детски очен специалист.малко пред история ще напиша.Роден е със запушени слъзни канали,правихме масажи по 2 пъти на ден плюс капки ,които пазят от инфекция.Съвета на педиатъра беше да не се бърза със сондаж,т.к с израстването се "отпушват".Воден е при два офталмолога ,но никога не е гледан с някакъв апарат. Та от няколко месеца започна да ни прави впечатление ,че започна да си закривява едното око на моменти ,не постоянно.( окото ,на което се отпуши канала на 9 м) и някак си е по голямо спрямо другото. Та след 2 месеца чакане за час след прегледа се установи късогледство -5.5 на въпросното око,а другото си е добре няма никакви отклонения. Този диоптър излезе след разширяване на зениците с капки 2 пъти през 30 минути.Много внимателно го прегледа с нещо светещо и преди и след разширяване на зениците. категорично изключи Глаукома, и каза ,че най верояно е наследство.... на 10.09 сме отново на преглед за изписване на очила,каза също и мързеливо око, че и упражнения ще правим в къщи.След като изчетох толкова много неща може би става въпрос за закриването на окото за определено време.Просто бях изключително шашната от големия диоптър ,а съответно малката му възраст,бясна съм и на себе си ,че не съм настоявала да го прегледат като бебе,така и така са ни вземали парите...Големината на окото ,каза лекарката,че е свързана с големия диоптър.Пита го по картинките на стената ,когато гледаше с 2 те очи каза и на 1 ви на 2ри ред,но като затворихме здравото око,нищо не можа да каже и се изнерви.Не  попитах дали изобщо вижда с него Sad моля да се включат мами,с подобни големи диоптри.Изключително съм притеснена отново от всичко изчетено видях ,че късогледството само се задълбочава с растежа, и има вариант за лазер след 20г и то когато няма промяна в диоптъра за период от 2 г.
Съжалявам за ужасно дългия пост...

С късогледството нямам опит. Дъщеря ми е с висок диоптър далекогледство. + 8.50 . Напълно те разбирам какъв шок е било за теб. Ние открихме проблема когато детето беше на 4 г. и не можех да повярвам, че е с + 10.25 диоптъра
Но задължително, задължително отиди някъде за второ мнение, Избери някой от препоръчаните специалисти в първия пост. Ако можеш още тези дни докато са разширени зениците, за да избегнете повторно разширяване.

# 66

Благодаря.

Ние ходихме в kids optic на мария луиза 41.
Ако става въпрос за бебешки рамки, май имаше само един или два вида с два-три цвята-синьо, розово и лилаво. Но то за толкова малко дете няма какво толкова да се избира. Важното е да ги носи. Успех

Благодаря! Не е бебешка, за малко дете е. Ще погледна къде е този магазин.

# 67
   [/quote] С късогледството нямам опит. Дъщеря ми е с висок диоптър далекогледство. + 8.50 . Напълно те разбирам какъв шок е било за теб. Ние открихме проблема когато детето беше на 4 г. и не можех да повярвам, че е с + 10.25 диоптъра
Но задължително, задължително отиди някъде за второ мнение, Избери някой от препоръчаните специалисти в първия пост. Ако можеш още тези дни докато са разширени зениците, за да избегнете повторно разширяване.
[/quote]

Ujasia ,няма как да запиша час при никой от посочените в кратък срок за съжаление,а зениците бяха за 24 часа разширени... и доколкото разбрах не е желателно ,често разширяване (имам впредвид в кратък период,но може  и аз да не съм разбрала) задължително мисля да направя още 1 консултация,но до тогава ще вземе и очилата за да няма влошаване на състоянието. стоя и си мисля може ли да се сгреши изследване с такъв модерен апарат ?
Благодаря,че все пак се включихте,а вашето дете как свикна с очилата?

# 68
  • София
При толкова висок диоптър децата свикват от раз и сами си ги търсят, защото знаят, че с тях виждат в пъти по-добре.
Когато взехме първите й очила и тя излезе с тях от оптиката, се спря и каза: "Леле, колко е красиво!" А на нас с баща й ни се насълзиха очите.
Та не ги мисли очилата. А и в днешни дни никой не се подиграва на децата с очила.

# 69
И на нас ни предстои очен преглед в четвъртък.Никога досега не съм я водила на очен лекар.Ще видя какво ще каже и дано всичко да е наред.Досега не се е оплаквала да не вижда.

# 70
Здравейте! Искам да се включа и аз в темата с въпрос. Дъщеря ми е на 8 години и всяка година я водя на очен, тъй като аз съм с късогледство от дете и все се притеснявам, че и тя ще отключи нещо. Винаги досега казваха че всичко е наред. Вчера я заведох на преглед отново, че тази година не сме ходили. Тя не вижда последните три реда цифри на таблото. Лекарката изписа капки за разширяване на зениците и чак тогава ще може да каже със сигурност дали има нужда от очила. Това, което ме озадачи и искам да попитам е за капките за разширяване на зениците в къщи. Изписа  унитропик, който да капем 4 дни вечер четири пъти през 20 мин и на петия ден капем и отиваме на преглед веднага. Някой запознат ли е с подобна схема за разширяване на зениците. Много се притеснявам. Благодаря предварително

# 71
  • ГОре на черешата...
Този начин на разширяване на зениците почти не се практикува. Използват се капки за бързо разширяване /2 накапвания в рамките на 30 мин./, зрението се нормализира след 3-4 чАса.
Ако споделите откъде сте ще можем да Ви насочим към добър детски офталмолог.  А може и да погледнете информацията на 1 страница.

# 72
От Видинско сме. Заведох детето на очен във Видин. Вече почнах капките от тази вечер. Голяма мъка ще е няколко дни. Детето плаче че щипе много. Пробвах една капка на себе си, че не повярвах, че чак толкова щипе и пари... е вярвайте ужасно е. Горкото ми дете. Ако знаех, че така действа въпросната лекарка никога не бих си подложила детето на това. А уж я хвалят много. Какво е това... толкова дни да капя капки за разширяване на зениците.

# 73
Здравейте, на синът ми миналата година се наложи да му разширяват зениците и капехме капки 5 дни по 2 на ден. Имайте предвид, че детето не трябва да гледа и фокусира погледа си на близко докато в с разширени зейници и лошото на този вид  разширяване е, че отнема около 2 седмици да се нормализира зрението.

# 74
  • ГОре на черешата...
Аз не бих разширявала по този начин и бих си записала час за преглед в София!

# 75
На сина ми е токуда разширяваха по този начин. Зависи от проблема. При моя син бързо действащите капки не вършеха работа.

# 76
Моля, ако някой има мобилен телефон на д-р Димитрова от Токуда да ми го напише на ЛС.

# 77
Здравейте,вчера бяхме пак на преглед за изписване на очила.Изписаха -4 на ляво око а дясното ще е с обикновено стъкло.Лекарката каза ,че затъмняваме дясното око и тогава слагаме очилата.Само в къщи и то отначало за минути т.к е голям диоптъра.
Там като трябваше да казва изображенията на таблото ,когато е със закрито дясно се видя,че му е много минимално зрението на окото и е мързеливо (закривяваше го все на вън).Днес отиваме за очилата.
Друго ме дерзае,моля по компетентните да се изкажат.При първия преглед и разширяването на зениците и когато се установи -5.5 диоптър ,ми каза че са 3 варианта- глаукома , нещо като статично око (не го запомних ,но някакво око) и наследствено.Каза че е огледала очните дъна и че отпадат първите 2 варианта.
Видимо окото с диоптъра е по голямо от другото,като не  е мерено очно налягане отпада ли категорично глаукомата?
Вчера го мериха и с нещо като линия самото око едното ДО е 11мм а другото ЛО 12,5 мисля каза. но какво е що е нищо не ми каза Sad ще се побъркам вече.... а малкия е само на 3,5години

# 78
Здравейте да се запиша и аз - синът ми Ивайло на 3г и 6 м.има поставена диагноза синдром на Дюан(Дуейн) на лявото око. Ще се радвам да споделям с вас като съмишленици. В търсене съм на специалист, който да не ми съобщава от вратата, че така ще си остане за цял живот. Може да съм прекален оптимист ама да видим..

Здравейте! Дъщеря ми е на 2 г и 9 м и е със същия синдром. Януари месец и е правена операция понеже имаше и кривене на лявото око навътре и позиция на главата около 20 градуса. От месец е и с очила, които не иска да носи постоянно. Ако мога да бъда полезна бих се радвала да обменим информация.

# 79
  • България

Здравейте! Дъщеря ми е на 2 г и 9 м и е със същия синдром. Януари месец и е правена операция понеже имаше и кривене на лявото око навътре и позиция на главата около 20 градуса. От месец е и с очила, които не иска да носи постоянно. Ако мога да бъда полезна бих се радвала да обменим информация.
Здравейте, ние вече нямаме надежда, че ще се оправи. Всички лекари казват, че така ще си остане. Очила обаче носим и то постоянно, като закриваме за около три часа дясното око. На нас ъгъл накланяне на главата не са ни измервали а виждам, че я накланя. Сигурно, защото са ни отписали като непоправим случай. Вие къде сте се преглеждали?

Последна редакция: чт, 20 сеп 2018, 05:14 от tainah

# 80
Ние успешно излекувахме мързеливо око. Зрението е добро, далекогледство с малък диоптър. Единственото, което трябва да правим, за да поддържаме нещата така, е да продължи да си носи очилата редовно, което не е проблем, защото вече е свикнал с тях и сам ги търси (на 8 г. е).
Проблемът при моя син е, че дясното око леко криви. Очната дъга е запазена, т.е. това не пречи на зрението, но ни препоръчват операция с, цитирам "козметична цел". Направо ме удиви тая очна операция с козметична цел, още повече, че предупредиха, че са възможни рецидиви след операцията. В началото на октомври имам записан час в клиника Ден за второ мнение и разяснения необходимо ли е да се прави.
Някой да има сходен опит?

# 81
  • България
Споделете после дали сте доволни от Ден. Много ми ги препоръчват а сь вече с недоверие

# 82
Miriam, за колко години "преборихте" мързеливото око? Освен упражненията с лепенка, нещо друго правихте ли?
Аз като дете не успях да преборя мързеливото око. Сега дъщеря ми също има. Но тя засега без проблем стои с лепенката.

# 83
Прилагали сме оклузия и е носил очила. Започнахме лечението преди да навърши 4 годинки.
Притеснени сме по отношение на евентуалната операция.

# 84
  • София
Споделете после дали сте доволни от Ден. Много ми ги препоръчват а сь вече с недоверие
Аз не съм доволна от Ден! Забавиха операцията на дъщеря ми с една година, като през това време загуби зрението на проблемното око и след това ми искаха страшна цифра за операция. “Професионалистите”!!!!! Всичко мина след това в Токуда при доктор Топов. Операцията беше по здравна каса, като заплатихме лещата само. Става дума за вродена катаракта, която НЕ се чака да узрее, както направиха онези в Ден и детето ми стана с под 1% зрение, изкриви окото навън, а като отидохме не го кривеше все още. Яд ме е на себе си, че им се доверих! Кракът ми няма да стъпи там! Който не го е страх, да ходи. Аз докато съм жива няма да забравя злодеянието!

# 85
  • Варна
Здравейте,вчера бяхме пак на преглед за изписване на очила.Изписаха -4 на ляво око а дясното ще е с обикновено стъкло.Лекарката каза ,че затъмняваме дясното око и тогава слагаме очилата.Само в къщи и то отначало за минути т.к е голям диоптъра.
Там като трябваше да казва изображенията на таблото ,когато е със закрито дясно се видя,че му е много минимално зрението на окото и е мързеливо (закривяваше го все на вън).Днес отиваме за очилата.
Друго ме дерзае,моля по компетентните да се изкажат.При първия преглед и разширяването на зениците и когато се установи -5.5 диоптър ,ми каза че са 3 варианта- глаукома , нещо като статично око (не го запомних ,но някакво око) и наследствено.Каза че е огледала очните дъна и че отпадат първите 2 варианта.
Видимо окото с диоптъра е по голямо от другото,като не  е мерено очно налягане отпада ли категорично глаукомата?
Вчера го мериха и с нещо като линия самото око едното ДО е 11мм а другото ЛО 12,5 мисля каза. но какво е що е нищо не ми каза Sad ще се побъркам вече.... а малкия е само на 3,5години

Писала сте ми а сте забранила личните съобщения.Оправете го за да ви отговоря Simple Smile

# 86
така ли,как да го оправя?

# 87

Здравейте, ние вече нямаме надежда, че ще се оправи. Всички лекари казват, че така ще си остане. Очила обаче носим и то постоянно, като закриваме за около три часа дясното око. На нас ъгъл накланяне на главата не са ни измервали а виждам, че я накланя. Сигурно, защото са ни отписали като непоправим случай. Вие къде сте се преглеждали?

Този синдром по принцип не се лекува, няма лек. Идеята е максимално да се запази бинокулярното зрение, то затова и го имат това компенсаторно положение на главата. Ние също правихме оклузия до преди операцията. Ходихме при доц. Контрова във Варна, тя ни препоръча операция заради кривенето на лявото око. Операцията я правихме при д-р Николова и сега продължаваме да се следим при нея. Доволна съм от ефекта на операцията до момента, само ме притеснява това, че не иска да носи очилата постоянно.

# 88
Ние успешно излекувахме мързеливо око. Зрението е добро, далекогледство с малък диоптър. Единственото, което трябва да правим, за да поддържаме нещата така, е да продължи да си носи очилата редовно, което не е проблем, защото вече е свикнал с тях и сам ги търси (на 8 г. е).
Проблемът при моя син е, че дясното око леко криви. Очната дъга е запазена, т.е. това не пречи на зрението, но ни препоръчват операция с, цитирам "козметична цел". Направо ме удиви тая очна операция с козметична цел, още повече, че предупредиха, че са възможни рецидиви след операцията. В началото на октомври имам записан час в клиника Ден за второ мнение и разяснения необходимо ли е да се прави.
Някой да има сходен опит?

Здравей Мириам,може ли да споделиш къде ви препоръчаха операция с козметична цел?Защото и при нас проблемът е козметичен-има кривене навън,а зрението си е запазено.Аз обиколих всички добри офталмолози,но ми дадоха различни мнения-някои настояват за операция,а други съветват да оставя нещата така,докато всичко със зрението е наред и няма диоптър или мързеливо око.

# 89
Препоръката за такава операция е от Вижън. Задължително ще взема още мнения, преди тази стъпка, защото не изключват рецидив - пак да криви след време.
Вие решихте ли се да правите операция след събраните мнения?

# 90
Miriam,ние не сме предприели нищо засега.Изчаквам,наблюдавам я и събирам мнения от различни лекари.След последния преглед имахме препоръка да сложим очила,които да носи само когато е на училище.Но аз реших да не ги слагаме при условие че няма и диоптър дори...

# 91
Значи вашият случай е друг. При нас очилата са задължителни.

# 92
Да,ние нямаме диоптър само кривене навън и на двете очи.Интересно ми е при вас препоръката за очила за постоянно ли е,с цел да не криви очите?

# 93
По-горе написах, че сме лекували мързеливо око. При това положение се носят очила, дори при малък диоптър като на детето. И са фокусирани по специфичен начин (очилата). Кривенето е на едното око.

# 94
Здравейте. Синът ми е на 11 месеца и поради малко изоставане в двигателното развитие сме посетили доста детски невролози. Единствено проф. Литвиненко изказа съмнение за ДЦП, което останалите отхвърлиха.
Преди почти 3 месеца детето за пръв път изкриви/събра очички (на 8 месеца), след което се случи още 2-3 пъти за 2 месеца - понякога криви само едното (лявото или дясното), понякога и двете силно към носа.
Посетихме д-р Оскар, който каза, че няма проблем с очите. Невролозите пък ни пратиха отново на очен.
От началото на октомври обаче това кривене започна да се случва много често - вече всеки ден, по всяко време, а понякога като започне го прави е по 10-15 пъти един след друг. Много е плашещо.
Много съм притеснена и се чудя към кого да се обърна - друг офталмолог или отново невролог. Четох добри отзиви за доц. Г. Димитрова, но при нея часове се записват чак за декември.
Какво бихте ме посъветвали и каква може да е причината за това изкривяване според вас?

# 95
  • България
Била съм и при двамата, но за мен по-добрия е д-р Оскар, но това е лично мнение. И двамата са специалисти по страбология. Нямате ли право на вторичен преглед?

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт