Продължителна мъчителна кашлица

  • 3 791
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 921
Здравейте!

Имам нужда от съвет.
Преди 2 седмици се разболях от силна, остра кашлица - предимно влажна, понякога преминава в суха. Нямам други симптоми - нямам висока температура, болки в гърлото, дори течащ нос. Но кашлицата е невероятно упорита и много мъчителна. Нощем е най-зле, но си кашлям и през деня стабилно. Не съм спала нормално вече 14 нощи. На моменти получавам пристъпи, в които толкова силно ме дразни гърлото и кашлям толкова мощно, че не мога да си поема дъх и започвам да се давя.
Направих си изследвания - СУЕ и пълна кръвна картина. Утайката ми е 20, иначе всичко уж е в норма. Само левкоцитите ми са леко завишени, но не много. Направих си рентгенова снимка - там също не излезе нищо. Само че аз не спирам да се дера.
Какво ли не пробвах вече... всякакви възможни чайове (мащерка, жълт кантарион, подбел, котешки нокът, всички чайове имуно, бронхо, бронхоалин, чай лукчета), АЦЦ 600 мг, сиропи - бронхолитин, хустагил, ен-ти-тус, в чайовете слагам капки Кармолис. Правя си инхалации с физиологичен разтвор с апаратче за инхалации.
Нищичко не помага.
Ако някой може да се сети за нещо, което му е помогнало в такъв случай, ще съм много благодарна!

# 1
  • Мнения: X
Както описваш нещата и повече от месец може да я влачиш. Имаш ли възможност да мръднеш високо в планината или на морето за няколко дни? Смяна на климата успешно ми е пресичала (или поне облекчавала) подобни оплаквания.

# 2
  • Мнения: 6 921
Както описваш нещата и повече от месец може да я влачиш. Имаш ли възможност да мръднеш високо в планината или на морето за няколко дни? Смяна на климата успешно ми е пресичала (или поне облекчавала) подобни оплаквания.
Мисля, че бих могла в планината, но доколкото разбрах се задава влошаване на времето от тази нощ.

Ти имаш ли някакво обяснение каква е причината за такава симптоматика? Аз попринцип прекарвам време в планината доста - ние сме планински бегачи и допреди тази гадост си ходехме 1-2 пъти седмично на планина, включително зимата.

# 3
  • Мнения: 46 403
Тавипек!

# 4
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
Здравейте!

Имам нужда от съвет.
Преди 2 седмици се разболях от силна, остра кашлица - предимно влажна, понякога преминава в суха. Нямам други симптоми - нямам висока температура, болки в гърлото, дори течащ нос. Но кашлицата е невероятно упорита и много мъчителна. Нощем е най-зле, но си кашлям и през деня стабилно. Не съм спала нормално вече 14 нощи. На моменти получавам пристъпи, в които толкова силно ме дразни гърлото и кашлям толкова мощно, че не мога да си поема дъх и започвам да се давя.
А ходи ли на лекар? Описанието ти прилича на описание на коклюш -или "магарешка кашлица", и там зорът е най-вече нощем, не може да се спи, а "магарешкото" е точно при вдишването, издава се един характерен звук като на магарето "ииииии" , защото се "затваря" гърлото и не може да се поеме хубаво дъх... Ако е коклюш, лечението си е отделно - не съм медицинско лице, но знам, че трябва да се отиде на лекар. Като деца ни ваксинират от коклюш, но имунитетът изчезва като възрастен, а не се прави реимунизация, защото коклюшът може да е смъртоносен само при децата, при възрастните може да протича тежко, но не води до смърт, в общия случай...

# 5
  • Мнения: X
Ти имаш ли някакво обяснение каква е причината за такава симптоматика? Аз попринцип прекарвам време в планината доста - ние сме планински бегачи и допреди тази гадост си ходехме 1-2 пъти седмично на планина, включително зимата.
Гаден вирус или алергия са типичните заподозрени, за други неща лекарите би трябвало да гадаят по-запознато. Поне като те преслушат и прегледат би трябвало да познаят от дробове ли е или нещо по-нагоре и да изпишат подходящо. Личната не ти ли даде противоалергично да намали ако има оток някъде по дихателните, дори да не е алергия облкчава. Ако продължава да е толкова зле и тази седмица, поискай направление за някакъв специалист - УНГ, пулмолог, да видят откъде е.

Ако е от гадните вируси, поне месец може да има кашлица, която да се влошава от дразнители, но острата фаза, поне при мен, не трае повече от две-три седмици. Случвало ми се е обаче и по няколко месеца да си влача остатъчна кашлица. Не знам къде живееш, сухото лято и ремонтите в градовете правят въздуха ужасен. Парфюми, препарати, климатици, миризми на готвено и всякакви подобни избягвай докато се пооправиш. Нощем полуседнала с няколко възглавници. Студени инхалации ли правиш или топли? Студени на 2-3 часа би трябвало да облекчат поне малко, топлите поякога влошават положението.

# 6
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 765
Мед + сода + джинджифил. Разбъркваш и смучеш по няколко пъти на ден. Можеш да добавиш малко лимонов сок или капки Кармолис, но става по-рядка консистенцията.

# 7
  • Мнения: 12 644
Овлажнител.

# 8
  • Мнения: 6 345
Такава кашлица (от вирус) карах през март, оказа се астматичен бронхит. На мен ми предписаха кортикостероид за вдишване, Вентолин и АЦЦ, нищо чудно и при теб да е така, защото и аз отидох с твоите симптоми след 2 седмици кашлица. Вероятно вече е било късно за антибиотик. Сега си мисля, че може би бих си спестила кортикостероида, но тогава не посмях.

# 9
  • Мнения: 517
Виж си щитовидната жлеза.

# 10
  • София
  • Мнения: 327
Аз съм с автоимунно заболяване на белите дробове и много трудно ме диагностицираха. Препоръчвам ви да посетите добър пулмолог, ако продължава кашлицата. Изследвания като кръвно-газов анализ, ако се наложи и скенер. Само ще ви кажа, че при мен на рентген нищо не се видя, за разлика от скенери. Симптомите ми бяха отслабване,  месец здрави кашлици, давещи, не бях спала много време нормално,  много секрети усещах в дробовете. Не искам да ви плаша,  но трябва да има причина за толкова продължителна кашлица. Ако сте от София,  най-добрата която открих след много обикаляне е др.Стоева от Токуда.  

Общи условия

Активация на акаунт