Тромбофилия - тема №4

  • 70 193
  • 747
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 999
Алекс напиши в Гугъл Проф. Паскалева - националната кардиологична клиника и ще ти излязат координати на регистратура, където можеш да се обадиш по телефона и да си запазиш час.
Освен това можеш по спешност да отидеш пред кабинета й да чакаш да те приеме.
В случай, че си твърде разредена би могло в най-лошия случай да започнеш да кървиш, например от носа и влагалището.
Според мен е хубаво да отидеш при нея, защото първо ще стане ясно дали имаш нужда от АП и второ ще разбереш дали дозата от фракси ти стига. Това са доста важни неща и въпроси на които Русев не може да ти отговори, защото не е компетентен. Успех.

# 76
  • Мнения: 7
Но въпреки възможността за кървене няма опасност да загубя бебето нали? Много ти благодаря за информацията, още утре ще проуча нещата

# 77
  • Мнения: 1 592
Момичета,

Аз да питам - всички тези тромбофилии имат отношение СЛЕД забременяването ли ?

Тоест отразяват ли се на качеството на яйцеклетките ?

Аз имам Лайден, Метилентетрахидрофолат редуктаза MTHFR ( вит Б12 е в норма, Д е на долна граница).
Имам и лека Ендо и поликистоза , леко висока захар - 5 .

Имам и един мисед. При инвитро ембриончетата не се имлантират- аз мисля, че не са качествени , но се чудех дали тромбофилиите като генетични изменения имат влияние вурху качеството на самите яйцеклетки ?

# 78
  • Мнения: 2 999
Мая, върху качеството на яйцеклетките тромбофилиите нямат отношение, но имат към имплантацията.

# 79
  • Мнения: 1 592
Мая, върху качеството на яйцеклетките тромбофилиите нямат отношение, но имат към имплантацията.

Значи съм проблемна във всички етапи ... Tired

# 80
  • София
  • Мнения: 7 467
И аз знам че мутациите могат да предизвикат имунологични реакции, които да пречат на имплантацията.

За кръвната захар - следи и нея. ИР мисля че влияе на качеството на яйцеклетките.

# 81
  • Мнения: 1 278
Резултатите от Геника:

Нормален генотип за:
R506Q (Фактор V Лайден, FV)
20210G>A (пРОТРОМБИН)
1298A>C (MTHFR)
66A>G (MTRR)
PAI 5G/5G
Хетерозиготен генотип I/D (ACE)
Хетерозиготен носител на Val34Leu (F13)
Хетерозиготен генотип С/Т за 677С>Т (MTHFR)
----------------------------------------------------------------------------------------
Коментар: Не се отчита риск от тромбофилия въз основа на изследваните показатели.
При генотип С/Т за 677С>Т  може да се наблюдава синтезиране на MTHFR с намалена ензимна активност от 30-40%.
Препоръчва се медико-генетична консултация.

По телефона ми казаха, че по-бавно се усвоява фолиевата киселина.

# 82
  • София
  • Мнения: 7 467
Малага,
добре е че по високорисковите фактори нямаш мутации, и че нямаш хомозиготна мутация.

Мутацията в MTHFR, освен че е нискорисков тромбофилен фактор, предполага и намалено усвояване на витамини от група Б. Тоест трябва да приемаш метилирани форми на витамините - Фолат/Л-метилфолат (Неофолик мета) вместо синтетична фолиева киселина Б9, и Метилкобаламин вместо цианкобаламин за Б12. И да следиш периодично нивата на тези витамини и на хомоцистеин.

За другите два фактора знам малко, ама надали са съвсем безобидни. За фактор 13 пише че може да е причина за загуба. Ето и за ACE.

Според мен си за терапия, особено ако имаш предишна загуба. Добре е да се консултираш със специалист, който да ти обърне внимание.

# 83
  • Мнения: 1 278
Delisardeli, много ти благодаря за изчерпателния отговор.
Всъщност, от 3 години пия Неофолик мета 3х1, назначено от репродуктивен лекар без изследвания.
Въпреки това, имах мисед в 8 г.с. наскоро. Нямам други бременности досега. Както ти ме посъветва, смятам да изследвам витамини и да посетя генетик (вероятно в Майчин дом) за консултация.  Ще напиша коментара на гинеколога в понеделник. Simple Smile

# 84
  • София
  • Мнения: 7 467
Неофолик Мета 3х1 е необосновано високо, още повече за хетерозиготна мутация. А естествен фолат има във всички зеленолистни, тоест ние си набавяме част от дневната доза чрез храната.

На мен в Майчин дом трима генетици ми казаха три различни неща. Повече ме объркаха, отколкото да ми помогнат. В това число не включвам Кременски, който омаловажава всички нискорискови мутации. 

След като ме объркаха достатъчно, отидох при Русев, който ми обясни доста неща и ми назначи терапия.

# 85
  • Мнения: 35
Здравейте  момичета, предстои ми излседване анти ха. Видях в сайта на Св. Екатерина - цена 15лв. Някой, който  го е пускал скоро, това реална цена ли е? В лаборатория Синево цената е 64лв и резултатите излизат след 14 работни дни.

# 86
  • София
  • Мнения: 10 642
Точно 15 лв е изследването в св. Екатерина и става за около час.
След 14 дни... за какво ще ми е този резултат

# 87
  • Мнения: 623
Здравейте, искам да попитам момичетата ходили при Проф. Паскалева как точно процедиате. Аз например сладам фракси в 6.00ч. сутринта, тоест в 10ч. трябва да ми се вземе кръв, но нали Проф. Паскалева понякога иска и други изследвания.. тоест трябва да отида по- рано да се консултирам с нея и да чакам да стане 10ч и да ми вземат кръв за анти Ха и другото, което тя изисква или пускам анти Ха и после при нея и тя ако иска допълва още неща за пускане. Как процедирате вие?

# 88
  • Harmanli, Bulgaria
  • Мнения: 203
Най-добре е да отидеш малко по-рано и да я попиташ в твоя случай освен анти ХА какво друго трябва да пуснеш или да обясниш на някоя от сестрите и да може тя да попита. И когато влезеш при нея за консултацията задължително я попитай следващия път пак същите неща ли да пускаш. Аз така правих, че ми пускаше доста неща и скъпичко ми излизаше, но какво да се прави. Успех!

# 89
  • Мнения: 44
Здравейте! Загубих детенцето си в началото на 7ми мес., преждевременно раждане. Поради тази причина, направих някои генетични излседвания, но не съм наясно и ви моля за помощ. Резултатът  е:
-Фактор V Leiden: хомозиготен носител по нормален алел
-Мутация G20210A в Протромбиновия ген: хомозиготен носител по нормален алел
-Генетичен вариант C677T в гена на Метилентетрахидрофолат редуктаза: хетерозиготен носител по мутантен алел
- Генетичен вариант в гена  на плазминоген активатор инхибитор 1 (PAI-1)( носителство на генотип 4G/4G) : носител на генотип 4G/5G

Бях на преглед при д-р Сигридов, който поиска консултация с доц.Русев. На кратко, доцента обясни, че не усвоявам правилно фолиева к-на и b12. Изписа ми и АП през ден до бременност, при положителен тест + фраксипарин 0,4.
Каза ми да следя Артт + брой тромбоцити през 3 седм. Нооо тук чета, че всъщност се следи AntiX след започване на фраски.
 Чувствам се малко объркана, бихте ли ми дали съвет-според вас правилно ли са изписани АП и дозата фракси? Нужно ли е да изследвам нещо допълнително, да направя друга консултация ?
Извинявам се за многото въпроси, но ме е страх да не объркам нещо. 🤗



Общи условия

Активация на акаунт