Отдаване и наемане на имоти под наем - какво се случва реално? - 7

  • 65 127
  • 739
  •   1
Отговори
  • Мнения: 53 918
Добре дошли в новата тема! bouquet

Този път да пожелаем късмет на Макарон , drago2008 и Мишелин с новите наематели! bouquet
Мисля, че и Таис още търси?

Предишните теми: 1, 2, 3, 4, 5, 6


Последна редакция: вт, 29 авг 2017, 19:46 от DeVa®

# 1
  • София
  • Мнения: 4 714
Благодаря за новата тема! bouquet
Най-искрено пожелавам на Макарон и Мишелин наематели като моите. На 10+ години!  Hug

# 2
  • Мнения: 4 275
Благодаря за новата тема и пожеланията bouquet Късмет и на drago_2008

MayyaILaughing  Hug

# 3
  • Мнения: 25 645
Запис и от мен.
Хепинце  bouquet за темата.
Аз мисля че Макарон вече има наемател... newsm78
пожелавам успех на Мишелинчето, за хубавото жилище едни хубави наематели. Hug
Драго, май още не е пуснала обява.

# 4
  • Мнения: 4 991
И аз благодаря!  bouquet

За да не ми е просто спам първия пост, да споделя статията, която днес четох:  "Как да накараме наемателите ни да се чувстват добре дошли". Ето резюмиран превод на предложенията от статията и как съм ги приложила на практика в български контекст:

1. Почистете основно жилището (наемателите ще са достатъчно уморени от пренасянето и е добре да бъдат облекчени откъм чистене) - мисля, че е очевидно необходимо.
2. Дайте предварителна информация за текущите сметки, къде и как ще се заплащат (ЧЕЗ, Вода, Топлофикация, Интернет, кабелна)
3. Предложете им застраховка Отговорност на наемателя
4. Дайте списък с важни контакти (тук съм дала моя телефонен номер и ще я запозная с домоуправителя, за друго не се сещам)
5. Пригответе пакет от продукти за Добре дошли (тази част не знам доколко е приложима): авторите на статията съветват в жилището да има поне едно руло тоалетна и кухненска хартия, една гъба и една микрофибърна кърпа, един универсален препарат за почистване, течен сапун, няколко бутилки вода в хладилника и/или бутилка вино като комплимент към наемателя, да им поръчаме пица за наша сметка за вечеря. Частта с виното и пицата смятам да я пропусна, но бих могла да занеса половин кило ябълки и чепка банани, както и да сложа 2 бутилчета минерална вода в хладилника. Стартов пакет хигиенни материали със сигурност ще подготвя, за да й вменя, че се очаква жилището да бъде поддържано добре. Дали ще успея е отделен въпрос.  Laughing Кажете, много наивно ли подхождам?
6. Предайте всички ключове и чипове, покажете кой за какво е
7. Дайте информация за квартала, включително магазини, супермаркети, аптеки, химическо чистене и пр.

Иначе в други сайтове имаше предложения да им дадем гифт карта за супермаркета в района, да им изпечем мъфини, да им подарим растение или ароматна свещ, но не смятам да се вживявам в ролята на Марта Стюърт.  Laughing По-скоро от любопитство прочетох как процедират наемодателите в другите страни.

При тях обаче си е бизнес модел, а не просто единично жилище, което човек отдава.  

Последна редакция: вт, 29 авг 2017, 20:32 от Макарон

# 5
  • Мнения: 25 645
Вино и пица чак, няма нужда... Laughing LaughingПоследно аз оставих тоалетна хартия, кухненска хартия, торби за смет, веро+ гъба, кислол, белина, спрей ароматизатор, течен сапун, нов моп, метла с лопатка... Не очаквам да излизане да ги има...

# 6
  • Мнения: 2 458
Благодаря и аз за темата! Чета редовно и прилагам интересните за мен идеи. Почтени и коректни наематели на всички!

# 7
  • Мнения: 53 918
Лъкинце, Макарончето има, но ѝ пожелавам да има късмет да е точен. bouquet

# 8
  • София
  • Мнения: 4 714
Макарон, аз не бих оставила да работи хладилника. Peace
Тогава как ще им дам вода, пица, вино? Знам ли ги какво пият, вегетарианци ли са? hahaha
Тоалетни принадлежности винаги сме оставяли. Peace

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 5 832
Моля, пожелайте късмет и на мен:) Ще пусна снимки на апартамента при възможност. Благодарение на вашите съвети съставих доста подробен договор.
Не съм оставяла досега санитарни принадлежности. Ще помисля за това.

# 10
  • Мнения: 1 521
В продължение на предишната тема пускам няколко линка. Уточнявам, че не го правя с цел някакво заяждане.

https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1b15016522659536 … k=30r6tq&f1=1
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1b15034608281599 … k=30r6tq&f1=1
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1b14907070577323 … k=30r6tq&f1=1

# 11
  • София
  • Мнения: 4 714
Скрит текст:
Моля, пожелайте късмет и на мен:) Ще пусна снимки на апартамента при възможност. Благодарение на вашите съвети съставих доста подробен договор.
Не съм оставяла досега санитарни принадлежности. Ще помисля за това.

Късмет и много щастие, Tintina !!
Много зависи на какви наематели попадаш за да оставиш тоалетни неща. Peace
Примерно, ако е за първи път и на вас и на наемателите е Ок.
Ама ако е наемател, който се премества-ще си има тоалетни и всякакви други принадлежности.
Скрит текст:
Пример : давах апартамент под наем + хладилик. Е hahaha не е само това. Има още +. Обаче,
 взима го човек, който има 2 хладилника. Не ми се разправяше с транспорт. ХЛ беше достатъчно стар и го дадохме на комшия, който се разправя с ремонт на ХЛ
 

# 12
  • София
  • Мнения: 4 714
moonwalker защо мислиш, че някой ще се заяжда? newsm78
Не мога да отговоря. Не съм чела изискванията ти. Peace

# 13
  • Мнения: 14 894
Здравейте и от мен . Благодаря за хубавата тема и дано да четем само добри новини !
Ползата и за мен е огромна от споделянето тук. Толкова неща научих от вас само за няколко месеца  bouquet
На Макарон пожелавам никога да не четем оплаквания от наемателката !
 На Мишелин сполука  , както и на Tintina !
Аз също искам да се похваля , но така съм наплашена , че за огледи на евентуални наематели едва ли не сиви искам и все нещо ме спира. Много се напатих и сега май минах в другата крайност. Трябва да отпусна и аз малко хватката. Единствено, дотук си харесах едно семейство , обаче , те пък имаха куче. Малко , малко , уж с навици. Но първо , това ми се сервира в последния момент , което беше фал на брокера. Второ-как ще ме убедят , че няма да си върши нуждите и в къщи, или , че не лаело.
А съседът отдолу, остава да ме погне заради кучешки бяг и лай Laughing
Радвам ви се , и аз ще споделя , като стане и моята сделка . Засега съм само в "преддоговорни отношения" .
Решила съм в скоро време да елиминирам брокерите , някой от вас в предишната тема хубав разбор беше направил на алчните им мотиви за вземане на двойна комисионна и как сами едни други се "цакат"-никаква колегиалност . На какво ли не се нагледах.
Успех на всички !

# 14
  • Мнения: 1 521
moonwalker защо мислиш, че някой ще се заяжда? newsm78
Не мога да отговоря. Не съм чела изискванията ти. Peace

Ставаше въпрос за примерния наем от 450лв на гарсониера в Люлин и моя коментар, че бих могла да купя подобно жилище с ипотека около тази сума. Е, малко по-висока, но не двойна, но дори и да не инвестирам в ремонт поне ще си е мое и ще може да ме изгони само банката ( а не хазяина когато му скимне).

Общи условия

Активация на акаунт