Отдаване и наемане на имоти под наем - какво се случва реално? - 7

  • 65 178
  • 739
  •   1
Отговори
# 645
  • Бургас
  • Мнения: 5 995
Една фамилия или поне малко име не смятам, че е проблем да науча.... Нали?

Да. Не е проблем и трябва да научиш. И аз показвах документ за собственост на моите наематели, но вече в момента, в който стигнахме до договор.

# 646
  • Мнения: X
Здравейте. Темата ми е полезна за четене, но сега ми трябва съвет и помощ за наемане на жилище и реших да се регистрирам, за да питам някои неща.
Търся малко жилище в трите части на Овча купел за сам човек, обаче това се оказа финансово сложна мисия. Приятелите ми плащат между 200 и 350 лв за едностаен (спалня и кухня), като в зависимост от цената вървят с/без някои важни уреди или с всичко необходимо (вкл.пералня). Обявите пък са само от брокери и под 400 за същото няма, даже някои обяви не са и за апартаменти, ами нещо като таванско студио, че и необзаведено. Има откровени дупки.
От една страна, брокерите ми се струва, че надуват с 15-25% наемите, за да приберат повече комисионна, а тази разлика никак не съм склонна да я платя. От друга страна чрез агенция ми изглежда идея по-сигурно наемането на жилище без залежали неплатени сметки, а пък и моите приятели всичките са се нанасяли преди поне година и колкото и да актуализират наема, не съм сигурна, че отговаря на пазарния.
Не мога да преценя на коя цена да вярвам повече. Бих ги платила тези 400 лв, ако знам за какво плащам, бих платила и комисионната, ако ми намерят точно каквото търся, но като ви чета, май няма да имам такъв късмет.
Затова, ако може да ме ориентирате в цените или да си кажа критериите първо? Знам, че никой не иска да си подарява имота, дори под наем, но пък и аз съм на заплата и искам да знам реалистично какво мога да очаквам, преди да тръгна по огледи.
Благодаря предварително.

# 647
  • Мнения: 857
Цените, които плащат приятелите Ви и познатите Ви, са цени най-малко от преди 2 години и не са им вдигани наемите. Сега няма как да намерите 1-ст. ап. за тези цени, на такава цена можете да намерите единствено по много крайните квартали. Ако действително си намерите жилище за 400 лв. в Овча купел, пак ще е на късмет, според мен и то да е обзаведено изцяло и да е добре поддържано.
1-стайните жилище, още повече стария тип - кухня и стая отделни, са били винаги най-търсените и съответно няма как да намерите наемодател, който да има поддържано и хубаво жилище, обзаведено и в хубав блок и да Ви го даде на цени извън пазарните.
Брокерите не вдигат самоволно цените, за това си има търсене и предлагане, когато нещо просто го няма, цените си вървят нагоре.
1-ст. жилища, нови и добре поддържани и обзаведени в Студ. град и околните райони са вече 500-550 лв. и хора си ги наемат и става въпрос за съвременни 1-стайни - всичко е в едната стаичка - и кухненски бокс и спането, като даже и коридорче нямат масово, а само малка баня, на места може да има и малка тераска.

# 648
  • Мнения: 857
За 200-250 лв. бихте могли да си намерите прилична стая в някой вече нает апартамент. Горе-долу по толкова вървят, като стигат и до 300-350 лв., на места и по 400 лв. в най-търсените райони на София.

# 649
  • Мнения: X
Зависи какво разбирате под поддържано. Аз съм живяла в соц-апартаменти, в които банята беше със съвсем здрава мозайка на пода и стените не бяха с разкривени плочки, нито олющена боя. Да се поддържа чисто е съвсем постижимо и не е скъпо, стига хората да не са прасета.
Търся едностайно жилище, небзаведено, здраво и чисто, без изостанали неплатени сметки. Възнамерявам да си взема котка, та позволени любимци е другото ми изискване. Имам мебели и техника. Нито искам лукс, нито АЕГ печки, нито климатици. Най-обикновена едностайка в Овча купел, който е доста далеч от централен район, но аз работя тук и искам да продължа да живея тук. В момента съм в апартамент , едностаен, обзаведен, за 350 лв.
Действително ли това, което търся, тръгва от 400 лв нагоре? Странно ми е. Отделно, че такива обяви просто не виждам, на пазара няма такива жилища. Или са големи, или обзаведени, или разбити.
Кафезите с чисто новите мебели и техника, които са в Студ.град, изобщо не са ми база, техният таргет е съвсем друг. А и самият квартал е станал много скъп, за да сравнявам с тамошните цени.

# 650
  • Мнения: 25 736
Това с изостаналите сметки не го разбирам, моля пояснете.

# 651
  • Мнения: X
Конкретно имам предвид неплатени суми към Топлофикация на жилището, от което сега излизам. Не са мои задължения, съответно плащам само разликата от въпросната неплатена сума до сумата на последната фактура. И не, няма договор за наем. Ето защо обмислям услугите на агенция, но почти ежедневни разговори, вкл.с приятели-наемодатели в София, ме разубеждават.

# 652
  • Мнения: 857
С котка много трудно ще си намерите жилище, повечето наемодатели не са съгласни на домашни животни, патили са си вече, отначало обещания, после съвсем други неща излизат.
Овча купел постепенно поскъпва и ще стане още по-скъпо, когато пуснат метрото. За нисък ценови диапазон, само стари почти неподдържани жилища, ще е късмет да се намерите такова, чисто, даже и от соц. времето - както сте писала, чисто, на мозайка и боя...
Най-скъпата част на Овча купел е старата, особено откъм Цар Борис 3 - откъм цар Борис даже и сега е най-скъпата и се развива още повече, наоколо кипят строежи и жилищата се продават много бързо, още на зелено - и от банята до Околовръстното шосе, поскъпва и около Нов български университет. По комплексите 1 и 2 по старите панелни блокове дано си намерите нещо, според Вашите критерии и да Ви вземат и с животинче.
За сметките е най-добре Наемодателят да плаща сметките, а Вие да връщате сумата срещу разписките, при плащането на Наема.
Аз лично така правя и затова при нас няма никога висящи сметки.
И да, добре е да си имате договор.

# 653
  • Мнения: 9 859
аз съм алергична към силни миризми, а към котешките - започва да ме задушава и да не могад а дишам. А лошото е, че са много, много упорити тея миризми. Единият ни ап-т беше опикан. Изкъртихме всичко до метър и половина височина над пода - до тухла. Варосвахме, белина, всичко за което се сетиш - защото това опиканото се просмуква. ужасно е. аз - лично - никога няма да пусна наемател С КОТКА. и кучетата не предпочитам, но измежду двете, котките са ми повече НЕ!!!!!
дано останалите да не са толкова негативни.
късмет ти желая, звучиш ми като мило и състрадателно момиче

# 654
  • Мнения: 25 736
Конкретно имам предвид неплатени суми към Топлофикация на жилището, от което сега излизам. Не са мои задължения, съответно плащам само разликата от въпросната неплатена сума до сумата на последната фактура. И не, няма договор за наем.
Сама си се хванала на това хоро, че и без договор.
С котката ще е трудно, но не и невъзможно. Аз също не толерирам животни. Peace

# 655
  • Мнения: 3 019
Малко по страничен въпрос /питах и в темата на счетоводителите и може някой да ми отговори/ - опитвам се да си подам декларацията по чл. 55 в НАП, имам ПИК, но системата ме изхвърля, дали е бъг, дали има някаква промяна от м.юли насам?

# 656
  • Мнения: 5 012
Декларациите за последното тримесечие се подават в началото на 2018 г, когато ще е излязал новия образец на декларацията. За последното тримесечие от всяка година не може да се подава предварително.

Т.е. в началото на 2018 подаваш за първото тримесечие на 2018 и за последното на 2017. Това ми обясни служителката на НАП от националния телефон, защото и аз исках да подавам в началото на месеца.

# 657
  • Мнения: 3 019
Да, това го знам, но до края на октомври се подава за 3-то тримесечие - юли, август и септември. От другата тема ми казаха, че май някъде се е коментирало, че имало проблем в сайта на НАП, та ще пробвам утре.

# 658
  • Мнения: 5 012
О, ясно - извинявай. Аз автоматично приех, че и твоят казус е като моя.  bouquet

# 659
  • Мнения: 4 394
ОК-ново строителство супер маломерно ателие  и си е и тъмно и студено.
Представлява   супер малка стая с малка холокухня (общо около 33кв.м.и то по документи )чист север без балкон и без техника обзаведено с Виденов.
Гледала съм го преди време защото избирах м/у него и едно друго за покупка .
 Преди две Г. се отдаде за 350.
Това лято същото  го преотдадоха за 520 ,но с печка, хладилник и климатик.
Според мен за вашия бюджет е по-добре да потърсите в друг район.
Възможност е да видите дали може да се разреши проблема със сметките и да не се местите.

Последна редакция: пн, 30 окт 2017, 08:58 от mamamari

Общи условия

Активация на акаунт