Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 31 авг. 2017, 19:54 ч.

Дванадесетокласници 2018/2019

• 38 150
  • 236
  •   1
Отговори
  • София
Ваканции и неучебни дни за учебната 2017/2018 година
http://minedu.government.bg/?go=page&pageId=17&subpageId=56

Архив - темите на набор 2000:
Скрит текст:
Преди училище:
тема 1 - Предучилищници, тема 2 - Предучилищници, тема 3 - Предучилищници
Първи клас:
тема 4 - Да кажем дружно "Добър час" на нашите деца във първи клас, тема 5 - Да кажем дружно "Добър час" на нашите деца във първи клас, тема 6 - Първокласници, тема 7 - Първокласници, тема 8 - Първокласници, тема 9 - Първокласници, тема 10 - Първокласници, тема 11 - Първокласници, тема 12 - Първокласници, тема 13 - Първокласници, тема 14 - Първокласници, тема 15 - Първокласници, тема 16 - Първокласници, тема 17 - Първокласници във ваканция
Втори клас:
тема 18 - Второкласници ура!!/Набор 2000/, тема 19 - Второкласници, тема 20 - Второкласници, тема 21 - Второкласници, тема 22 - Второкласници, тема 23 - Второкласници, тема 24 - Второкласници
Трети клас:
тема 25 - Раничката стегнах аз, вече съм във ТРЕТИ клас, тема 26 - Раничката стегнах аз, вече съм във ТРЕТИ клас, тема 27 - Таблицата зная аз, вече съм във ТРЕТИ клас, тема 28 - Всички пазят тишина в ТРЕТИ клас не е шега
Четвърти клас:
тема 29 - Четвъртокласници Успех, тема 30 - Четвъртокласници
Пети клас:
тема 31 - Петокласници сме ние и от учене не се боиме!, тема 32 - В ПЕТИ КЛАС всичко ново е за нас, тема 33 - ШЕСТОКЛАСНИЦИ ,
Шести клас:
тема 34 - В ШЕСТИ КЛАС внимавам в час , тема 35 - ШЕСТИ КЛАС привършвам аз, тема 36 - СЕДМИ КЛАС застрашително близо пред нас!,
Седми клас:
тема 37 - СЕДМИ КЛАС не ще уплаши нас! Прас!, тема 38 - СЕДМИ КЛАС ... апосиопеза, тема 39 - СЕДМИ КЛАС - пробни изпити в захлас, тема 40 - СЕДМИ КЛАС - ще бъдем ли през зимната ваканция пас? ,  тема 41 - Седми клас преполовихме - заедно тревожихме се и се веселихме!, тема 42 - СЕДМИ КЛАС - чувства се вече напрежение у нас, тема 43-СЕДМИ КЛАС колкото краят наближава, тук все по-интересно става, тема 44-Седмокласникът се стяга финални метри да пробяга, седмична (16.05-22.05) Седмокласник здраво учи, няма как да не сполучи! , седмична (23.05-29.05) СЕДМОКЛАСНИЦИ се трудят за здравите нерви на майките си, седмична (30.05-05.06) СЕДМОКЛАСНИ резултати - очакване, седмична (06.06-12.06) СЕДМОКЛАСНИЦИ - борба със статистиките, седмична (13.06-19.06) СЕДМОКЛАСНИЦИ - заявления за класиране, седмична (20.06-26.06) СЕДМОКЛАСНИЦИ - трепетно очакване на I тур, седмична (27.06-03.07) СЕДМОКЛАСНИЦИ - класации, заявления, записвания, седмична (04.07-10.07) СЕДМОКЛАСНИЦИ втори етап на класиране, тема 53-СЕДМОКЛАСНИЦИ пред прага на гимназията
Осми клас:
тема 54 - ДЕВЕТОКЛАСНИЦИ
Девети клас:
тема 55 - ДЕВЕТИ клас
Десети клас:
тема 56 - ДЕСЕТИ клас
Единадесети клас:

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ:
МОН - за ваканциите
РИО регионални инспекторати за всички области
РИО - София град

Да осигурим учебниците на децата си:
бг-учебник - Удобно място, от където да купим или разменим учебник
facebook група за размяна на учебници - на половин цена

Национален образователен портал - Учебни програми за 11 клас

Сайтове с ВИДЕОУРОЦИ и on-line курсове:
УЧА.СЕ
ДАСКАЛ.ЕУ
Видеоучител - задачи по математика за 11 кл.

Математика:
Математика за всеки - електронни учебници по математика за 11 клас
math10 - най-добрият математически форум 11 кл. помощ по математика

Български език и литература:
Литература за 11 клас - списък с произведения и електронен вариант за четене
Полезен речник
Как се пише
Да пишем правилно

Чужди езици:
Неправилни глаголи в английския език
Оn-line езикови тестове

Последна редакция: ср, 01 авг 2018, 13:49 от Фран Ческа

# 1
  • София
Всички линкове са актуализирани за нуждите на 11 клас, ако някой иска да включим още нещо интересно, полезно и важно в първия пост, моля да пише - времето за редактиране е до утре 01.09.2017 - 20:00 ч.

# 2
  • някъде ... тук ...
Благодаря за темата и труда, Саш!

Синковецът е на състезание по роботика в Румъния. Пусна една снимка с някаква купа. Да видим кога ще се обади да каже какво са спечелили Simple Smile

# 3
  • София
Мерси за новата тема  bouquet
Нека е спорна и успешна новата учбната година за децата и спокойна за родителите!

# 4
  • Варна
Леле, единадесети клас.....годините си вървят неусетно.
Саш, благодаря за новата тема!

# 5
  • София
Благодаря за темата! Наистина лети времето.Ето разговор от снощи с девойката.Аз -Искаш ли да ти купя несесер? Последва бурен смях и-Мамо,аз почти съм завършила,вече трябва да мислим за балната рокля..... Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 6
  • София
Цоп и аз тук. Simple Smile Саш, мерси за темичката.

Моите ни несесери ги интересуват, ни бални рокли.  SmileДай им телефон, компютър, тук-там някоя измъчена книга от задължителните,  излежаване, разходки с приятели, почивка на морето.  Единственото нещо, което се коментира във връзка с училището, е дали ще бъдат разпределени  в профила така, както се надяват, тоест да не бъде много-много разбъркан класът им предвид заявеното еднакво желание за профил от болшинството деца и класната им да бъде досегашната.

# 7
  • София
Саш, благодарности за новата тема и от мен!  bouquet
Спорна учебна година, да са здрави и успешни децата ни!
И моята девойка се държи, сякаш няма да започва училище след десет дни.  Grinning

# 8
Благодаря за новата тема и аз. Нищо ново около Митко, размъква едни Чичовци насам натам, но едва ли ги чете   Simple Smile
Очаквам след 15-ти рязко да смени посоката. Очаква ни интересна година. Ще имаме завършващ, и акцента за пореден път няма да е върху единадесетокласника.

# 9
  • София
Момичета, моля ви да ме ориентирате за размера на джобните. Смятам да давам два пъти месечно, за да се научи да си разпределя бюджета. Става въпрос за момиче, искам да включа и сума за козметик, подаръци РД, евентуално вход за някой клуб, кино...

# 10
Aз съм извадила пластики към моя дебитна карта. Вадят си пари от там. Никога не злоупотребяват. Имат джобни - по 10-15 лева седмично за излизания, като аз осигурявам храната за училище ( на кутии сме), от там си взимат пари за курсове, спорт,  подаръци за рожденни дни и други поводи. Аз следя наличността в картата си, вождам кога какво се тегли, и така.

# 11
  • Русе
Моята има сметка и карта. Там си внася и си тегли, ако има нужда. Не давам дневни регулярно, когато има нужда си иска. Храна - закусва в къщи, взема си кутия или сандвич, каквото има налично. Когато няма - се спасява поединично.  По клубове и барове не ходи. Харчовете варират от 2 до 20 лв на седмица, като второто е изключение. Регулярно на месец давам за уроците по френски. През учебно време почти не излиза - няма време.

# 12
  • Русе
Не е много за групата, но знам, че някои деца ходиха на обмени. Та, някой има инфо за тази организация. https://www.facebook.com/pg/bgomg/about/?ref=page_internal

# 13
  • Дива Индия
Привет. Присъединявам се към вас с единайсетокласник от ЕГ с немски. Нищичко не прочете тази ваканция. Джобните са по 2-3 лева дневно.
Преди години бях в този форум и тази тема.

# 14
  • дядовата ръкавичка
Съвсем съм изпуснала, че има нова тема, но гледам като цяло не сме много активни  Simple Smile.
Коментара за вчерашния ден е: "Толкова дълъг, колкото не е била цялата изминала година". Скука и отегчение голямо  Confused. Вдъхновен е единствено от новата учителка по физическо  Wink

И все пак, да успешна и ползотворна новата година за децата!

Джобните и на двамата са по 50 лв. месечно. За кино, РД, излизания отделно.

# 15
Присъединявам  се към вас с дъщеря в 11 клас. Както тя казва, не може да повярва, че вече е 11 клас , а и аз също.

# 16
  • Русе
Момичета някой ще ходи по представителствата на международните университети - но Бритиш консъл или на Френския институт?

# 17
  • Карлово
Дъщеря ми и тази година работи по представянето на унитата на Интеграл. Каза, че имало по-слаб интерес спрямо миналата година.

# 18
# 19
  • Русе
Дъщеря ми и тази година работи по представянето на унитата на Интеграл. Каза, че имало по-слаб интерес спрямо миналата година.
За какво има по-слаб интерес. За чужбина или за Интеграл. Имайки предвид опита ми с Интеграл, а и на познати семейства е напълно логичен отлива от тази фирма (особено за държави и университети извън Англия и тези с които работят ежегодно.) (нищо лично за дъщеря ти Дама Трефа).
За чужбина, у наше село, като че ли много се бяха надъхали за чужбина и сега започнаха да дават назад. Дали заради брекзит или финансова е причината...
В нашият клас започва едно лутане на децата - в България - навън, тук - навън и така всяка седмица. По-интересното за мен е, че първо си харесват държавата, а после какво ще учат в нея, или избора е на база приятел/ката ми иска там, така че и аз там.  Почти всички си взеха сертификатите за английски, ние не сме още - вероятно на есен, ако има време.
На 10-ти сме на изпит за френския сертификат. По мои проучвания от града 3-4 деца ще кандидатстват Франция.

# 20
  • София
Здравейте и честит 8 март!  Искам да питам,ще записвате ли бъдещите абитуриенти на курсове за матурата по БЕЛ?

# 21
  • дядовата ръкавичка
Май по-скоро - да. Надявах се да сме приключили с курсовете в 7ми клас, но не случи на преподавател. Има време, все пак. Ще реши 1-2 матури и ще преценим.

# 22
  • Русе
Предполагам-Не. За сега нещата са добре - втора е на областната олимпиада по БЕЛ, но ще преценим в движение. То и в наше село надали има качествени курсове. Евентуално на някой и друг частен урок.
Да се похваля- Щерката е горд собственик на сертификат DELF B2 с 84,5т. А аз съм много горда майка.

# 23
Предполагам-Не. За сега нещата са добре - втора е на областната олимпиада по БЕЛ, но ще преценим в движение. То и в наше село надали има качествени курсове. Евентуално на някой и друг частен урок.
Да се похваля- Щерката е горд собственик на сертификат DELF B2 с 84,5т. А аз съм много горда майка.

Браво на детето!  Пожелавам леко преодоляване на С1!

# 24
  • София
Моята девойка ще ходи ня курс по БЕЛ - задължително. Там е мъка голяма..  И няма да е само това - още и химия и биология заради кандидатстването.

# 25
  • Варна
Моят младеж ходи на курс по БЕЛ от началото на учебната година.

# 26
  • София
Поздравления за сертификата!  Hug

# 27
  • Русе
Благодаря момичета, G.D. ако и остане време ще пробва, но никой не и го иска, а и няма С1 за ученици. Лошото на тези изпити е, че са само два пъти в годината. А, догодина по това време са и първите изпити във Франция, така че ще се чуе.

# 28
Да разбирам, че В2  й е достатъчен за университет във Франция? При това положение С1  не е необходим, наистина. Аз правя аналогия с немските и английски сертификати, където изискването за обучение е  С1.  Хубаво е, че сте отметнали това перо. На сина ми му предстои   на 13,05,18 САЕ на Кеймбридж, след което започва подготовка за немски сертификат. Мръщи се, защото лятото му се очертава ангажирано, но... ще си го изстрада учейки. А аз - нервирайки се.  Много мразя някой да ми хленчи , при все, че всичко което се прави е в негов интерес. Големия ми син, който сега завършва,  приключи и с двата си сертификата още в началото на учебната година и сега спокойно си гледа кандидатстудентската кампания и подготовката за матурите. А неговите съученици сега се юрнаха да правят  езикови сертификати и им е много трудно.  Няма да позволя това да се случи с единадесетокласника, само че с него нервите ми ще се изпилят  зверски.  Повече от колкото с кандидатстудентската кампания на големия.

# 29
  • София
Да, Гери, във Франция приемат с В2. Голямата ми дъщеря има приятелки, следващи там.

Но нищо чудно скоро и там да променят нещата, понеже до тази година и Австрия примерно приемаше с В2, но доста университети качиха изискванията до С1 както е в Германия - всички във Виена и някои в други австрийски градове. Засега има все още опция на места за В2, но си мисля, че и там ще се преориентират. За френския нямам поглед и не мога да коментирам въобще, но за немския определено В2 си е нисичко ниво за учене. Дори и на тези с С1 им е нужно известно време да се напаснат на място към езика, какво остава за В2?

# 30
Точно това си мислех и аз. Аз обмислям посещения при преподавател само за разговор, за да му се подобрява нивото, при все, че е покрил С1. А какво остава с В2, наистина? Учила съм френски, не е по-лесен, как се справят децата в университета с В2 - вероятно самата защита  изисква по-солидни познания.  То и при немския от сертификат до сертификат има разлика немалка. Например, аз на ДСД нямам никакво доверие. Не и по начина, по който го готвят и  покриват децата в нашето училище.Давам пример с класа на моя дванадесетокласник.  В комисията която ги изпитваше на устен беше преподавателката им, въпросите бяха предварително подготвени.. На повечето устния им го дадоха. На писмения окапаха двете най-добри деца в групата - нещо съвсем нелогично. От 15 деца, 5 останаха с В2. Две от тях сега подготвят   Даф. 
Сега на единадесетокласника предстои ДСД изпит, подготвя папка, работи усилено. Но имаме уговорка с него да си прави Даф успоредно  -  веднага щом приключи английския, съм му уговорила  преподавател който да го подготви за Даф. Кофти, че ще е през лятото и това не му харесва, иначе и той е навит на Даф,  макар, че ДСД като част от учебния процес сам си настоява да прави.  С две думи - колкото повече, толкова повече. Така догодина ще съм една идея по-спокойна, че ще удържи  фронта в странство. Лично за мен Даф му е достатъчен, но той е добър в училище, темата която е избрал му харесва и  държи да си направи папката. А и подготовката за писмения може да му е само от полза .

# 31
  • София
Не зная, Гери, в НЕГ е май по-различно, затова и може би се осланям аз на ДСД. Председател на комисиите обикновено е германец, дори и да се падне бг учителят в комисията ( а не за всички е така), конците се дърпат от друг.  В комисииите обикновено третият учител е нещо като писар, той дори не задава въпроси. При това миналата година, за тази не знам, германците дори не са били от предподавателите в гимназията, а някакви от посолството и от други училища с немски в страната, които доста яко са орязвали. Логично, дори не познават децата и нямат никакъв интерес да ги "подпрат", камо ли предварително да са били ясни въпросите за устен по папката. Вероятно е била само за тогава такава схемата, понеже почти целият немски отдел  беше подменен с нови учители  заради изтекли договори на предшествениците им и на новите им е трябвало време да  се ориентират в процедури и изисквания за изпита. Предполагам, че тази година вече са си били по комисиите.
Тази година ми направи впечатление, че рано са дошли резултатите, поне в сравнение с годината на голямата ми девойка. Ако и догодина са така експедитивни в Германия с проверката на писмения, при евентуален неуспех ще има време и за един ДАФ. Аз не смятам моите засега да ги товаря с подготовка и за него.. Достатъчно си пишат и работят по папките за ДСД.

Последна редакция: пн, 12 мар 2018, 15:20 от пенсионирана русалка

# 32
Съгласна съм с теб, Русалка - това ниво на подготовка и защита е различно в различните центрове на сертификатна защита.  Нашата група я водеше топ преподавателка, за мен е необяснимо както подпомагането на устния, така и недоброто представяне на писмения.  Права си, ранното вадене на резултатите даде шанс на доста деца веднага да се втрнат към Даф. Синът ми обаче е скептичен - според него колкото и добре да си подготвен за ДСД,  дафът изисква своя подготовка, и шансът да го изкараш с С1  без допълнителна подготовка е малък. Аз по-скоро бих посъветвала всички единадесетокласници които смятат да правят езикови сертификати да не се бавят, а да започнат, за да може 12-ти клас да им е свободен в проучване, намиране, комуникация с университети. Предварителни изпити, матури. 

# 33
  • Русе
Нямам идея как е немския. Изпита за В2 на Френски явно показва нужното ниво. Ясно е, че където и да отидеш ти е необходимо известно време за адаптация с говора в страната.  Факт е, че С1 изпита е за възрастни и текстовете са със съдържание за възрастни. От познато дете, което държа С1 знам, че е насочено към доста терминология - медицинска и друга.
Интересното е, че на езиковия курс, на който щерката ходи лятото във Франция на началния изпит я сложиха в група С1, а тя имаше взето В1 и учеше за В2. Нямала е проблем с преподаването на френска литература и цивилизация в университета там. Имаше доста добри резултати на крайните изпити по предметите, които изучаваше там.
Естествено продължава да ходи на уроци и да се готви за С1 и да развива езика, колкото е по-подготвена - толкова по-добре за нея. Дали ще има сертификат или не, не смятам че е фатално. Ако си е в България февруари догодина ще отиде да го вземе, ако се чувства подготвена юни, ще пробва тогава.
В топ 3 университетите от нашата листа, дори не искат сертификат - има 4 степенен изпит на място, за който както казаха от там, ако не знаеш езика как би се справил.
Абсолютно съм съгласна, че трябва да се вземат сертификатите тази година, за да са спокойни и да се концентрират върху кандидатстването догодина.

# 34
  • София

Абсолютно съм съгласна, че трябва да се вземат сертификатите тази година, за да са спокойни и да се концентрират върху кандидатстването догодина.

Elan, не става дума за умишлено оставяне на сертификатен изпит за другата учебна година, а за товарене с подготовката за още един такъв по същия език , но с по- различен формат, на същото ниво С1 като резерва по едно и също време. Избор за ДСД няма, той се провежда еднократно,  в края на ноември в 12 клас, човек няма право да избира кога да го полага. А за да се презастрахова с другия като отметнат, трябва  тогава ДАФ да се държи в 11 клас или  в началото на 12-ти. И се получава двойно натоварване през втория срок на 11-ти и през ваканцията - работене по папката за ДСД в 12 клас (работа, която хич не е малко, ако се върши съвестно) и паралелно готвене за друг изпит, с различен формат. Нещо като едновременно готвене за СРЕ и TOEFL примерно.

Хората сме различни, аз предпочитам да натиснат девойките педала стабилно само за единия изпит. Имам положителен опит с каката в това отношение и се облягам на него. Виждам, че в момента съвестно работят, пишат, правят проучвания, анализират графики, правят таблици, пишат есета  и резюмета на статии), нямам оплаквания. Надявам се, че и само с един изпит нещата ще се получат. По никакъв начин не  критикувам обаче  избора на Гери, споделям само мнението си.

Последна редакция: вт, 13 мар 2018, 08:01 от пенсионирана русалка

# 35
  • Русе
Ясно, наистина не знаех тези подробности за немския. Вие там си знаете най-добре. Доста деца отлагат умишлено сертификатите за последния момент, защото не са наясно точно какво искат. Други пък подтикнати от родителите се явяват, въпреки че знаят, че по една или друга причина няма да кандидатстват в чужбина. Личен избор. При нас изпитите са на място на повечето места, а на другите трябва да се подготвя портфолио, така че е немислимо да държи и сертификат догодина. Това имах предвид.
Между другото, ако някой е писал до университетите с въпроси, за колко горе долу време получавате отговор? И всички въпроси на веднъж ли ги задавате? Изобщо как върви комуникацията? Ясно ми е, че е различно, но все пак ще ми даде някаква представа, как се случват нещата.

# 36
  • София
За Франция нямам идея, германците отговарят бързо. Голямата ми дъщеря в момента си е тук, вчера писа мейл на студентската канцелария с въпрос за едно удостоверение, отговориха й след 2-3 часа. Но дори и да не е в същия ден, до два-три дни максимум отговарят. Даже, ако са в отпуска или нещо подобно, запиталият получава автоматично генериран мейл с инфо за отсъствие на човека и обикновено с мейл на друг, на когото може да се зададат същите въпроси. Много забавят отговорите си обаче от средата на юли нататък немските университети, тъй като тогава е минал срокът за подаване на документи и кандидатурите вече се обработват. Но това е разбираемо предвид голямото натоварване, тогава и информацията в порталите се ъпдейтва рядко. И ако тогава човек се сети да пита нещо, нервата е голяма, не отговарят, не вдигат винаги и тел.

# 37

. Имам положителен опит с каката в това отношение и се облягам на него. Виждам, че в момента съвестно работят, пишат, правят проучвания, анализират графики, правят таблици, пишат есета  и резюмета на статии), нямам оплаквания. Надявам се, че и само с един изпит нещата ще се получат. По никакъв начин не  критикувам обаче  избора на Гери, споделям само мнението си.

е това ми е проблема на мен. От опита ми с големия. Колкото и малък и кратък да е той, все се осланям  на него. И защото големия мина през Даф...  ...    SadSadSad   ще се натовари и малкия.

# 38
  • София
Гери, аз ясно си казах, че не критикувам ничий избор, просто нашият е друг. Така сте преценили - така действате Simple Smile, няма нужда от обяснения. Не забравяй и някои други утежняващи/респективно помагащи детайли - моите са две накуп в 11 клас, издържаме ( само частично, слава богу) още едно дете  извън БГ и съответно плащането на два курса за ДАФ и на два последващи изпита не е за предпочитане. Отделно  при нужда мога да помагам и с немския.

# 39
Да, разбира се, и аз ни най малко не искам да кажа, че действам по най правилния начин. Просто инстинкта ми подсказва, че трябва да го направя за детето. Мисля, че слабата подготовка в гимназията също има пръст. Снощи в неформален разговор на маса, големия, на финала на средното си образование, отрони едва чуто - аз май сбърках с избора си. Май МГ ,  системно програмиране, щеше да е по-добрия вариант.  Това по повод пожеланието ми да бъде приет на две от най-желаните си места и ида има възможноста той да си избира къде да запише. Та това го върна в спомените му след 7 клас, когато отново беше поставен в това положение- можеше да избере където  си пожелае. А той, оказва се, не е направил най-добрия избор. При все, че ние с баща му бяхме за МГ,  но беше немислимо да му въздействаме на избора. Не бихме го направили и сега. Та това по повод лошата подготовка в училището му - и той го осъзнава. Дано следващия му избор бъде най-добрия за него.
А иначе, като питам Митко защо не прави анкети за папката си, той ме изгледа учудено и ми казва - абе, мамо, госпожата ни е казала да взимаме готови графики и  изследвания от интернет, там има всичко.....какво повече да говоря....

# 40
  • София
Скрит текст:
Хаха, Гери, това сигурно по повод молбата ми във фейса да се попълнят анкетите на моите девойки го написа. Simple Smile Не е задължително да има собствено проведена анкета и анализ на резултатите й след това. Може и резюме на статиите, може и есе по темата, може и интервю, майндмап, може и фиктивно писмо до редакцията на вестник/списание/блог и т.н варианти, не ги помня всичките. Всеки си избира. Simple Smile Класната на мейла и на деца, и на родители беше пуснала списък с възможните опции за самостоятелна работа след всяка статия. И понеже е скука само сбито да се преразказва съдържание на текстове n пъти, моите си избраха да е малко по-разчупено.

# 41
Скрит текст:
Ами не знам... аз нищичко не разбирам, но нямам вяра на нашата преподавателка. На защита на малкото мапе се е справил , но наистина като чета твоите деца как работят... стува ми се, че при нас подготовката не е на нужното ниво.

# 42
  • София
Моята девойка ще ходи ня курс по БЕЛ - задължително. Там е мъка голяма..  И няма да е само това - още и химия и биология заради кандидатстването.

Хващам се за поста ти, защото моят син също ще кандидатства с химия и биология и дори ходи вече на курсове, но точно заради това изобщо не смятах, че има нужда и от курсове по БЕЛ. За какво ще им е тази оценка от матурата, явно пропускам нещо и се стреснах.

# 43
  • София
Оценката от матурата влияе на дипломата. А за кандидатстването във Франция  е нужна общата оценка от дипломата. Но лутането е голямо....почти се е отказала от следване там.
Дъщеря ми до сега ходи само на курс по химия в МУ. Но..подготовката май не е на нужното ниво.

Сега  ще се отдадем на френския до края на юни - за да вземе В2.

# 44
  • Русе
Що така бе, hris.g? Защо се отказахте от Францията? Какво имаш предвид под "лутането"? Какво ще кандидатствате? - Забравила съм, съжалявам?Confused

# 45
  • София
elan, дъщеря ми иска фармация,  но от Френския институт й казали, че ще я приемат, НО след първата година имали много тежки изпити, на които дори на тяхна колежка детето не се справило с френския, и с предметите, които учат... и се върнало.  А това много я демотивира....а лутането е голямо...матура по БЕЛ, изпити по химия и биология , а и е решила втора матура по математика да държи...та ако не я приемат фармация...нещо с математика да учи. Та....е разпокъсана между много предмети. Crossing Arms

# 46
  • Русе
Ох, горкото. Не разбирам тази мания напоследък всички агенции да тръбят - много е сложно - стойте си тук. Да не им плащат от правителството държавна субсидия за спрени и върнати деца.
Ужасно е!
Тежки, тежки, колко да са тежки. То от детето си зависи и от неговата мотивация и желание. Тези французи да не са по-умни от нашите. Айде бе!
На нас преди година и нещо от Интеграл с това ни подхванаха - ооо изобщо не си го мислете, много е трудно. От френския институт пък ни каза г-жата ето ви университетите, като искате да си проверявате, но зарежете всичко сега и наблягайте на езика (това беше миналата зима).

# 47
  • София
Благодаря за отговора, Хрис! Синът ми също се готви за фармация, но тук. Също мислеше Шотландия, проучихме университети, взе си сертификата за езика и се поотказа. Аз не натискам обаче, честно казано, съвсем ок си ми е да си направи тук бакалавъра, а за магистратурата да гледа навън.
Резервните му планове обаче са с химия, та поне има 2 предмета, които да готви само. И си остава със сертификати по английски и японски, което не е зле.

# 48
  • София
Бърди, аз също съм ок да учи тук....още повече финансово ще ми е доста по-спокойно. Дано успее да вземе B2 юни...та поне сертификата по френски да е сигурен.  Ще си намери място под слънцето детето, само да е жива и здрава. Hug
Успех на всички деца в начинанията.

# 49
  • Русе
Как сте момичета? Тази предстартова година е като затишие пред буря - ха.ха.ха

# 50
  • София
Ами моята щерка си ходи на уроците,ще почва и шофьорския курс.Тази година решихме,за да има време догодина да се готви за приемането.На курс за матура засега няма да се записва.Аз имам седмокласник,така че нямам затишие.Тъкмо да поддържам форма за догодина:smiley:

# 51
Синът ми готви САЕ на 13,06 . Подготвя се и за немски сертификат наесен. Учи усилено, защото за специалността която е избрал дипломата не е съвсем без значение. Тренира, доброволства. Очаква 18-я си рожден ден с нетърпение. Какво ли си мисли, че ще се промени  след това...

# 52
  • София
И моите с тези папки по немски се занимават. И няма как да не се, трябва в окончателен вид да ги предадат до 30 април, тоест имат само още 10 дни...

# 53
Русалка, респектирана съм от обучението на дъщерите ти. Не че съм наясно кога  е срокът за предаване на нашите, но със сигурност не е скоро.  От месец  Митко ходи веднъж седмично при DSD преподавател да си " доучва" .  Казва, че му е много полезно, защото тя му се явява един вид коректив на това което работи в папката.  Добре му се отразява на немския, трупа лексика, а и упражнения за  писмената част  работят. Дано се задържи така, че само с учебните часове до никъде не стигат нашите деца. Всички ходят по частни учители. Някаква порочна практика е това...

# 54
  • София
Aaаа, GD,  респектирана... Да, в нашия клас се работи и това ме радва, учителката проверява регулярно папките, поправя. Онзи ден и немецът ги беше поискал за проверка. Но за жалост от това, което чувам от децата  ми за техни съученици в другите класове - не навсякъде е така. И нямам идея такива деца как ще се вместят  в този срок от 30.04 , важащ за всички. Нашите и в час работят в посока устен. Моята девойка например (едната) има за вторник обемен проект да представя по конкретна тема заедно с младежа на една майка, която също пише в темата Simple Smile. Симулацията е напълно като на изпита  - голям плакат с предимства и недостатъци, с майндмап,  със снимки,  с говорене по темата и с последващи въпроси от учителката след казаното. Други деца са правили същото по други теми - примерно дигитализация в училище или на работното място, околна среда, електроавтомобили и т.н. Отделно учителката е отворена към идеята да проверява писмени работи по формата, писани  у дома по желание на ученика,а не като домашно. Пише си ги, носи й ги ученикът, тя проверява.. На фона на масовото безхаберие се чувствам щастливка, че  нещо правят нашите в час.

Последна редакция: пт, 20 апр 2018, 13:07 от пенсионирана русалка

# 55
  • София
Здравейте! Майка съм на десетокласничка. Не сме на ясно със значението на НВО по информационни технологии, което се държи в края на 10 клас. Оценката от това НВО вписва ли се като годишна оценка за 10 клас и после в дипломата за средно образование? Ако ученикът не положи това НВО има ли някакви последствия? Ще бъда безкрайно благодарна за информацията.

# 56
привет-привет, виждам, че пак лека-полека се събираме "обичайните заподозрени" от седмокласната тема навремето, радвам се, че ви заварвам и ми е интересно какво споделяте и накъде се ориентират вече порасналите ни /уви/ деца Simple Smile

при нас... усещам как лекинко ме обзема едно неприятно чувство на тревожност, непрекъснато имам усещането, че синът ми не прави нищо за осмисляне на бъдещето си - той не че не прави дефакто, просто на мен все ми изглежда несериозно - може би имам твърде големи претенции и изисквания, но се хващам как вечно намилам - "хайде, рови, чети, решавай", което има някакъв краткотраен ефект, пък си представях нещата малко като във филмите - как всяка вечер ще го заварвам пред компютъра да си селектира университети, да си проучва условия, да си е изяснил всичко.... е, извън филма е Grinning както и да е,  аз лично за себе си почвам да се подготвям какво е да имаш студент в чужбина, по държави, и не само финансово, ами каква смислена полза ще има от такова образование на такава цена, за да мога, ако/когато дойде моментът, да знам какво да подкрепя или да откажа

днес например изчетох целите две теми - общо 100 страници, за Холандия, отделно и допълнителни /официални/ сайтове с информация от извора, и за съжаление никак не се ентусиазирах, а ми остана едно такова лично неприятно чувство на нежелание да преминем през това, но ще си го задържа за мен си

неприятно усещане напоследък имам и от разни дочути неща покрай него - ей така в разговори, остава ми впечатлението, че на тия години /или може би е от конкретната среда/, ама си говорят неща как който остане да учи тук, е едва ли не лузър, и се започва едно самонавиване..... за момента все още не знам наистина какво е текущото качество на българското висше образование, но ми идва прекалено да се считат за обречени, тъй като и аз от известно време обмислям идеята за комбинация от бакалавър тук + магистратура в качествен университет навън като по-перспективна /и финансово поносима/

иначе технически му предстои в края на юни да се явява на CAE, на пробния поне показа категоричен grade A /равностойно на C2/, на реалния ще видим, отделно ДСД-то в училище през есента, въпреки че не знам за какво ще е този напън, като се очертава да не иска да се занимава с немския нататък - т.е. ще го третира като резервен език за професия евентуално; лятото ще ходи на стаж в една финансова компания в Лондонското сити, където ще мине през 20 отдела, та белким там се ориентира вече какво намира за интересно и перспективно като работа в живота си,  за да почне същинската ориентация; и последно - дочувам как ме предупреждава, че догодина иска да ходи на курсове за пустата матура по БЕЛ, така че до последно няма да има отърваване от тези допълнителни курсове към "безплатното ни средно образование", но туй то

та споделяйте, можем отново да сме си взаимно полезни, вместо по отделно да откриваме топлата вода Simple Smile

# 57
  • Русе
Здравейте! Майка съм на десетокласничка. Не сме на ясно със значението на НВО по информационни технологии, което се държи в края на 10 клас. Оценката от това НВО вписва ли се като годишна оценка за 10 клас и после в дипломата за средно образование? Ако ученикът не положи това НВО има ли някакви последствия? Ще бъда безкрайно благодарна за информацията.
Нямам много спомен, но май беше текуща оценка. Със сигурност не е балообразуваща. До колкото си спомням дъщеря ми каза, че било някаква глупост.

# 58
Антеа, така като те чета, оставам с впечатление че всичко си ви върви по план - английски и немски сертификати, лятна ориентация, планове за подготовка за матура. Няма от какво да се притесняваш. Сигурна съм, че на този етап детето ти си бута задачите, а те все още не са кой знае какви - двата сертификата, успеха в училище и професионалната ориентация. Всичко друго което го занимава не би трябвало да те притеснява - все пак, 18 годишен човек, нормално е да си има свои си хобите, интереси, приятели, да си губи времето по интересен за него си начин. Ти гледай важните неща да му вървят .   Аз моя син съм го оставила до толкова, доколкото сме начертали приоритети и тазгодишни задачи - сертификатите по езика и сносен успех.  Има визия какво  иска да учи,  къде и на какъв език, но не е седнал да рови за университети .    Виждам, че расте, оформя се като човек, трудно му е, обърка не - голям, висок, пък отвътре си е дечко още. Него пубертета късно го хвана и така като гледам, още не го е пуснал. Понякога върши едни такива ужасни детински неща, но все гледаме да сме зад него, да го подкрепяме, да му говорим когато прави глупави постъпки. Ккаво да кажа.... те все още се оформят - като мироглед, като характер... Надявам се да стане добър човек, уверен, със самочувствие, да е колкото си може по неуязвим, да се научи да живее спокойно , да намира щастие и в малките неща.   Не им е лесно на младите хора - падна им се да живеят в колкото интересно, толкова и объркано време.  Чувствам се отговорна за бъдещето му, иска ми се да направи верни избори за себе си и съм готова на всичко за да му помогна в това.   

# 59
той току-що навърши 17 години, така че хептен явно не е узрял за важни решения, а тревогата ми е от това, че някои действия, свързани с кандидатсване, започват още от ранната есен

Цитат
Има визия какво  иска да учи,  къде и на какъв език
а това хич не е малко! защото силите се фокусират чисто целево, вместо разконцентрирано в много посоки.... последно оня ден, пак по негово желание, поръчах учебник и за SAT изпит уж да се явял и на такъв, ама кога му е срокът, освен него какво друго е доста по-важно за таргетирано кандидатстване - има само смътна идея, и ако искам да се случват нещата, трябва аз да проверявам и да бутам - което беше ок в 7 клас, ама на този етап и възраст вече малко ме поизнервя като отговорност, та поне се оплаках тук

# 60
  • дядовата ръкавичка
Аз се радвам, че растат, нямам носталгия по бебешки или детски периоди.

Според сина, почти никой в класа му все още не е ориентиран какво и къде ще учи. Не съм чула  за снобски разговори за лузъри и т.н.
Уж знае какво иска да учи, а именно -  софтуерно инженерство в СУ, не за друго, математиката не му е най-силната страна, а защото е търсена и добре платена специалност. Практичен ще да излезе.

На курсове за матурата по БЕЛ и той иска да ходи, смята че няма да се справи с есето. Всъщност есе ли се пише или нещо друго  Thinking

Относно обучението в чужбина, не съм чела и проучвала, защото на този етап е немислимо да си го позволим, а и не съм сигурна доколко си струва, особено за избраната специалност.
В компанията ни напоследък назначават доста млади хора, завърнали се в БГ. Малко от тях обаче,  работят нещо свързано с полученото образование.

# 61
  • София
Айяла, и моят син се е насочил към същата специалност в СУ, още от девети клас си знае какво иска. С програмирането е много напред в материала и леко се опасявам да не се демотивира първата година, отсега го подготвям, че ще има много и суха математика и нищо от това, което му е интересно в програмирането, пък дано греша Simple Smile Програмисти се търсят, а на него му се отдава и го прави с желание, така че за избора на професия съм  спокойна, за избора на университет обаче ме гризе малко съмнението дали СУ е правилното място и дали някой холандски уни ще му даде повече (с немския си останаха чужди и Германия не му е опция, Англия е скъпа, Шотландия е сравнително скъпа и не знам дали би покрил изискванията им напоследък за успех на матурите). А даже имам вече студентка в СУ и пак не съм сигурна ...

Мислех да пиша за следването в СУ, но се замислих, че инфото ми е толкова частно - конкретен силно мотивиран човек, конкретна специалност, не знам доколко могат да се правят изводи. Иначе девойката ми взема с пълни шепи от възможностите тук, а такива за амбициозните не липсват - кръжочна работа към БФ първия семестър, практика в БАН втория, стипендия за двумесечна лабораторна практика и семинар в Кеймбридж през лятото, като за първокурсник никак не е малко.

На курс по БЕЛ за матурата ще го запиша, доволна съм от курсовете на Регалия, той самият предпочита систематизираната подготовка на курса, сам няма да седне да пише есета и да решава тестове по БЕЛ.

# 62
  • София
Синът ми започна тази година с нагласата, че ще кандидатства с химия в Шотландия. Намерихме няколко университета със специалности, които му харесват, взе си САЕ-то, тръгна на курсове по химия и биология и ... някъде по пътя се отказа от идеята за чужбина. Решение, което мен, честно казано, ме зарадва. Смятах, че няма да му е проблем да влезе, с изискванията, които уни-тата ни дадоха, но имах силни съмнения как ще се справи след това с ученето на толкова тежък материал на английски. Не че не го знае, идеално си го знае, но химията, биологията ... не е лесно да превключиш на езика. Отделно бяхме смятали и говорили, че бихме могли да му покрием издръжката през първата година изцяло, но нататък ще трябва да работи - което също нямаше да му е лесно със специалност, в която трябва да си в лабораторията. Както и да е, тези неща аз повече на ум си ги мислех Simple Smile - да не го обезкуражавам. Но полека като започна да учи по-сериозно на курсовете и да говори с преподаватели и съкурсници, стигна до същите изводи. И май и на него му олекна, не му се заминаваше като че ли, беше се подвел и той малко по вълната заминаващи.
Та сега се готви да кандидатства фармация в МУ. Дотолкова иска само това, че не можем да се разберем за някакви резервни варианти. Все пак, ще изчакаме справочниците догодина и ще мислим. Ще гледа по-нататък и магистратури в чужбина - след като си е положил добре основите на знанията на родния език Simple Smile
За матурата по БЕЛ точно вчера се посдърпахме, изобщо не смята да се готви за нея, защото и без това вече цяла година е на химия и биология всяка събота и неделя, догодина сигурно пак така и няма сили и за БЕЛ, а няма и да му трябва. Според мен трябва му - не трябва, все трябва да се представи добре, а той не е силен по български. Ще го мислим догодина, разбирам го и него.

# 63
Софтуерно инженерство е специалност която с успех се изучава при нас. Не съм запозната в детайли, но на мои близки приятели момиченцето учи същото в Бирмингам, и според нея напъването за заветната чужбина в конкретно тази специалност е безсмислено.  Не зная само как стоят нещата с чисто практичната страна на обученитето. Струва ми се, че там ние куцаме като цяло. Моя син гледа към автомобилно инженерство. Сещате се защо не бих си и помислила да го ориентирам към ТУ тук, в България. И двамата с мъжа ми сме минали през това образование тук, и не си и помислям да го причиня и на детето си. Лудо учене на глупости, грам практическа работа. Накрая излизаш инженер който чертае маслена помпа и съединител  без грешка, но ако му ги  покажеш може и да не разпознае детайла .  По разбираеми причини ще се пробва в немски унита. Ако ще хляб и сол да ядем , докато не ги изуча качествено, няма да мирясам. Дванадесетокласника ми също се ориентира навън.Засега има един потвърден прием, чака още един и тогава ще решава. Финансовата страна на въпроса при мен лично се решава с един единствен възможен начин - обучение в държавни училища, и заем. Така сме били от самото начало, явно така ни е писано.
По отношение на матурите.... понеже на големия му предстои след месец. На първата пробна показа хубав резултат. На втората - много по-нисък. Притеснена съм естествено, как иначе. Той отказа допълнителни уроци категорично. Готви се сам, и това което му подават в училище. Аз вече няма как да му меля на главата да се подготвя по- сериозно. Не го правя от години вече - нито с единия, нито с другия. Някак немислимо ми изглежда - та те са мъже, при това с претенции да имат ум в главите си. Каквото направят, тяхно си е. Аз винаги съм насреща за помощ, но все по-рядко някой я търси.

# 64
  • София
Я какво раздижване има тук... Simple Smile

Моите уж имат идея какво искат, пък да видим. На едната ще й трябва за целта максимална диплома и още отгоре.. Което би означавало със сигурност курсове по БЕЛ, ако се запази желанието й. Да не говорим, че имам сериозни съмнения дали напълно осъзнава (макар да е ученолюбива и да не се скатава много в сравнение с енергоспестяващата й близначка)  тежестта и продължителността на следване на медицина навън. През юни ще ходи  на Шнуперщудиум в Германия, дано там финално да прецени какво смята да прави.  Понеже за медицина тук вече е твърде късно, хората почват уроци още в началото на 11 клас. И ако все пак реши да е там, излизат милион други питанки - какво става, ако не вземе сертификата със С1, на каква втора матура ще ходи, за да си задържи успеха на макс, ще учи ли паралелно  за допълнителен  общообразователен изпит, даващ бонус точки, ще може ли да си намери някакава практика в медицинско заведение като помощен персонал лятото, която  удостоверена с документ също носи бонуси..Всичко това ми се вижда много нереалистично и трудно изпълнимо, затова  й говоря за други варианти извън медицината. При другата нещата са по-лесни, иска  приложна математика да учи. Каква е реализацията - идея си нямам.

Скрит текст:
Ще си пзоволя да кажа нещо от личен опит. Виждам, че масово се говори за много скъпа издръжка на студент в Германия. Не е съвем така. Въобще не го казвам с цел да се меся в нечии нагласи и желания, още по-малко пък считам, че оставащите да учат тук деца са лузъри. Казвам го само, за да развенчая своево рода мит.  Да, някои се  разпростират нашироко и харчат по 1000+ Евро на месец. Но има редица деца, които месечно се вместват в 500 евро за всичко - общежитие,  ток, интернет, прехрана, транспорт, консумативи. И понеже програмите в унитата са направени наистина гъвкаво и работодателите се съобразяват, децата масово работят почасово, без това да рефлектира на ученето. И като с едва десетина часа работа на седмица се изкарат от самото дете 350-400 евро, за родителите остава допокриването със 100-150 евро. Съвсем отговорно казвам, че ако дъщеря ми беше тук, би ни струвала повече издръжката й.

Г.Д, писах ти нещо във фейса. Wink

Последна редакция: чт, 26 апр 2018, 12:12 от пенсионирана русалка

# 65
искрено се радвам за тези деца, които са се насочили към софтуерните занимания, защото безспорно за момента и в обозримо бъдеще е ясно, че ще имат много добра реализация И у нас си, което е факт дори за хора без никакво особено образование, но с подходящи умения; ако при нас беше станало така, бих обмисляла по-висока форма на образование в чужбина /магистратура/ само ако се проявят амбиции за над среден кадър в IT компания - в смисъл разширяване на уменията с мениджърски функции

за съжаление у моя син никакви технически влечения не са налице, компютърът е някаква даденост, която трябва да работи за каквото му е нужно, но нулев интерес към това как точно и защо изобщо е възможно да работи тази машина, но в крайна сметка не може всички да са програмисти все пак... Simple Smile

# 66
  • София
В Шотландия излизаше повечко издръжката - около 450 лири само общежитието, пак към 400-500 издръжката. Обикновено след първи курс няколко човека наемат квартира и им излиза по-евтино.

# 67
Разбира се, Антеа, не само твоето дете е така. Програмирането не е за всеки. И моите деца не стават за програмисти. Но вярвам, че ще намерят себе си в друго поприще.
По принцип Англия и Шотландия имат скъпа издръжка.  Холандия е приемлив избор имайки предвид не така високите семестриални такси, възможност за финансиране, и що годе прилични суми за месечна издръжка. За мен лично, а и от опит ми се струва че в държавните унита в Германия е най-поносимо откъм финансиране на студент. Разбира се, децата трябва да са наясно че ученето е в пъти повече. 

# 68
  • Русе
Ех, че се радвам, че се събрахме пак. Antea, нормално е да се тревожиш - майката си е майка и аз се тревожа, макар при нас всичко да е решено с дребни забежки и чуденки.
Щерката изобщо не е се е разучила, въпреки високите резултати на олимпиадата по БЕЛ е позабравила правилата и на тестовете по български не е на исканото от мен ниво. Твърди, че като му дойдело времето щяла да преговори за седмица - две и ще е готова, да видим.... Идея нямаме за втората матура, вероятно английски, тъй като гледам, като не ни е позволена - френски. И на нас диплома не ни трябва, даже са и казали, че не е нужна за изпита, ако я приемат трябва да удостовери, че е завършила бакалавриат.
И в нашия клас повечето деца още не са ориентирани или не казват, ако са. Ще си имаме процент IT специалисти, нали сме МГ все пак, очакваше се. Ние сме тотално скарани с тази материя и компа е нещото, на което се гледат филми и се обработват кадри, снимки, видеа и анимации. До там. Кой, как и защо ги прави тези програми хич не я интересува.
Доста ме озадачава факта, че масово са започнали работа (сервитьорки, бармани).
Иначе щерката писа писмо до най-желания университет - и във връзка с горното изобщо не погледнала в Спам папката и отговора си стоял там близо месец, а ние си го чакаме и пустосваме хората, как не ни отговарят. Доста лаконични са тези французи - да , не, по едно изречение, а на някои въпроси изобщо не са и отговорили. Дали защото са в кампания в момента, а тя е писала, че ще кандидатства догодина...? Сега подготвя и другите писма. Радвам се, че се поразмърда, а не само лудата й майка да проучва и изучава френската образователна система, която за късмет промениха от тази година.

Последна редакция: пт, 27 апр 2018, 11:46 от elan

# 69
  • Sofia
Отдавна не съм влизала в темата...
Моят нищо не го трогва,никаква ориентация накъде след завършването...почти не се учи,оценките все около 4-5,много съм притеснена Weary

# 70
  • Варна
Моят единадесетокласник също ще става програмист. Сега е в такава паралелка и му харесва. Гледал рейтинга на унитата и беше много разочарован, че ТУ Варна е на предпоследно място. Все още има време да реши тук ли да остане или да пробва в София. Carmela Biscuit, Айяла, софтуерно инженерство в СУ ли е най-доброто място за учене на програмиране в Б-я? Имате ли мнение за ТУ София?

Във Варна първа година е големият ми син. Той е в друга специалност, но има приятели, които са в програмистката - СИТ. Имат програмистки дисциплини още от първи курс. По преценка на сина ми, математиките им ги давали по-лесно ( в сравнение с неговата специалност), за сметка на специалните им предмети.

# 71
Хайде и аз отново тук. И моят е в групата на програмистите и вече поработва.
Засега не му се учи, поне първата година след завършването иска да работи, пък после ще реши. Не мога да кажа че одобрявам, ама по-добре да си чупи главата отколкото да учи заради мама  Simple Smile

И така, всички програмисти - напомня ми когато аз кандидатствах и всички бяха икономисти. За съжаление по мое мнение самият софтуерен бранш напоследък доста се промени и не съм сигурна, че за добро. Но поне гладни няма да останат, надявам се.

# 72
  • дядовата ръкавичка
Carmela Biscuit, Айяла, софтуерно инженерство в СУ ли е най-доброто място за учене на програмиране в Б-я? Имате ли мнение за ТУ София?

Не знам кое е най-доброто място в Б-я за тази специалност. От сина ми съм чувала, че в СУ е по-добре от ТУ, доколко е достоверно, няма идея.

# 73
  • Русе
Моята информация е, че Софтуерния университет е най-добър.

# 74
  • Варна
Благодаря, Айяла.
Elan, и младежът точно това е видял в класацията на университетите. Софтуерният е бил с най-адекватната съвременна програма. Толкова много фактори има, за да вземе решение... Добре, че има цяла година дотогава Simple Smile.

# 75
  • Пловдив
Здравейте
Отдавна не съм писала в темите.
Моят синковец ще се тества в някакъв японски университет, но някак между другото. Основната ни цел е СУ - компютърните специалности. Най-вече компютърните науки.
Знам, че СУ предлагат курсове по математика. Имате ли някаква информация за тези курсове? Тъй като сме от Пловдив ще се налага да пътува всяка седмица, но чух, че курсовете са добри.

# 76
  • Плевен
Явно при кандидатстването за Софтуерно инженерство конкуренцията е огромна....
Мисля си, че не е късно за започване на уроци по математика за подготовка - за първа и втора част, при положение, че не сме в математическа или друга елитна гимназия. Сега завършваме 10кл. , в 11 и 12 - яко допълнително учене , ако, разбира се, младежът не го домързи точно сега Sweat Smile

# 77
Здравейте,
как ще организирате подготовката на документите при кандидатстване в университет? Ще ползвете ли специализирана агенция?

# 78
  • Пловдив
Ние ще ползваме Интеграл.

# 79
  • Русе
Ехооо, защо Ви няма бе хора, никой нищо не казва, чакате на есен, а?
Емиии, аз да кажа тогава пък белким се включите и вие да споделите какво правят младежите и девойките това лято.
Ние си взехме изпита за DALF C1 (френски) 75/100(много съм горда) и приключихме със сертификатите, освен ако не ме изненада с желание за английски, но се съмнявам. По вероятно да реши да вземе книжка през август.
Миналата зима кандидатства със сценарий за кратък филм в един конкурс към брюкселския кампус на университета ESRA, в който ще кандидатства, но в Париж и въобще нямахме идея че ще я допуснат, защото беше обявен за Франция, Белгия и Люксембург, но спечели стаж за една седмица, финансиран от университета. Бяхме в Брюксел началото на месеца и беше много щастлива и много амбицирана. Каза, че въпреки С1-то първите два дни и било трудно да проговори (явно езиковата бариера, когато си в академична среда, а не да си лафиш с приятели е сериозна). След това се поотпуснала и каза,че й било много полезно.
В понеделник замина на доброволчество за 3 седмици в Каламата - Гърция и вчера, ми звъни - то не било лесно да се живее с много хора на едно място - 20 човека с една тоалетна и баня, хранели се заедно и пазарували заедно, мързяло ги да ходят пеш и много пари изхарчила и не знаела какво да си купи за ядене." Гледам, гледам и не мога да измисля какво да купя и какво да сготвя. Сега оценявам защо все питаш, "Кажете бе хора какво да сготвя?"". До сега все е ходила, но с осигурена храна. Това ще е урок за бъдещото самостоятелно живеене, без да има кой да напазарува и да се грижи да битовизмите.
През август я одобриха да проект във Варна - кино фестивал, който за съжаление отпадна, защото не намерихме къде да отседне за 10 дни.
Еми това е от мен, малко дълго стана.
Споделяйте! Усмихнато и слънчево лято! 

# 80
Браво на девойката ти,  Elan, явно знае с какво конкретно иска да  се занимава, а това е най-важното условие, за да й се получат нещата при кандидатстването.
Митко си взе САЕ с С1 и сега се е задълбал в подготовката на ДСД изпита. Няма да почне шофьорски курс поне до края на годината, когато ще е защитата на немския му сертификат. Евентуално началото на 2019-та, когато ще е много по-свободен. Имаме набор от университети с желаната специалност, не знам дали е започнал да ги разучава, наесен ще го изпратя при консултантката с която работИ брат му, заедно ще разнищват апликационни процеси и срокове.
Запълва свободното си време с много спорт и доброволчество. И храна и сън, разбира се, да не пропусна, защото са  в забележителни количества. В края на месеца , след едно доброволчество отива на море с брат си и компания.  Изглежда ми спокоен,  заминаването на брат му ще му се отрази незнайно как - надяваме се бързо да свикне и да се научи да живее без него в ежедневието си.  Те никога и по никакви поводи не са разделяни досега. Предстоят ни интересни и нелеки изживявания.

# 81
  • София
Привет,девойката взе книжка вчера.Почива активно,поработва по няколко часа при баща си.Ще ходи малко на море и тя ваканцията свършила.Приятно лято!

# 82
  • дядовата ръкавичка
Браво на амбициозните и организирани деца!

Аз съвсем нямам какво да кажа за моя мързел, дреме пред компютъра, чат-пат малко спортни активности, ама малко, да не се претовари. Ръчкам го да решава задачи или да преосмисли виждането си за специалност докато още не късно.
За книжка поразсъждава за кратко, под влияние на приятели, които вече шофират, но реши, че няма да има време това лято. Другата седмица заминава на преход Ком-Емине с другари. Отсега го мисля, доста авантюристично ми се струва.

# 83
Другата седмица заминава на преход Ком-Емине с другари. Отсега го мисля, доста авантюристично ми се струва.

Респект!!! Никак не е мързелив, не го обвинявай. Със сигурност знае какво иска и го  прави.

# 84
  • Русе
Ей, как се радвам да ви видя.
G..D.. младежа в града ли доброволства или ходи някъде в чужбина? Желая му късмет на изпита.
Айяла, не го мисли, ще се справи - божееее, големи са вече, кога пораснаха толкова.
Savina123, честито за книжката.

# 85
  • София
Благодаря!

# 86
  • Варна
Savina123, честито и от мен за книжката. Моят синковец я свърши тази работа още през май.
Сега ходи на работа. Сам си я намери и я започна още преди да са свършили училище.
Няма никаква идея какво и къде ще учи. Много се надявам да му се изясни идните месеци. Единственото в което е сигурен, към днешна дата е, че няма да е в чужбина.

# 87
  • някъде ... тук ...
Айяла, екстра е идеята за Ком-Емине. И моят е замислил, ама да видим кога ще е. Иначе си ходи по планините с клуба по туризъм от училище или с нас.

Синковецът изкара книжка в края на май. Кара при всяка възможност моята кола. Последно ни закара и върна от Карлово. Организирахме си един малък преход от 3,5 часа в посока и преспиване на хижа.

Сега чакаме да се обадят от една фирма кога ще започне работа, хем да отметне и стажа, който искат от училището.

Не се е преучил през ваканцията. Чете книги, но не са тия за 12 клас. Каза, че събира желание за Тютюн -)

# 88
  • дядовата ръкавичка
Като сме на тема за шофьорските книжки, дали може да препоръчате школа и/или инструктор, от които сте доволни, в София, по възможност в източните райони. Да имаме предвид, като му дойде времето.

# 89
  • някъде ... тук ...
Синът кара курса в Правец-Ботевград-Враца (изпита беше във Враца), но колежката беше много доволна от нейните - мисля в Дружба бяха. Ако искаш, ще питам.

# 90
  • София
Привет и от мен. Девойката ми беше решила всичко да е накуп юни месец. Тогава кара шофьорския курс, успешно взета книжка. Яви се и на DELF B2 -  и той е успешно взет. И с това приключваме вече френския. Сега активно почива - юли ще е на морето при баба си, после август с приятели..... и така.
От септември ще заляга над химията и биологията.

# 91
здрасти и от мен Simple Smile моя мързелив син, който вечно упреквам, че не учи изобщо, за трета поредна година ме изненада, като завърши отново с пълно 6 /и ми затвори временно устата/, след което веднага отпраши с приятели на каравана в Градина, а преди няколко дни замина за Лондон, където ще е на стаж до края на месеца, бях май писала назад - ще мине през 20 отдела на голяма корпоративна структура, пък дано най-сетне разбере какво го привлича най-много като работа /иначе като лайфстайл е ясно, че му допада – вече получих снимки от класическия петъчен after-work drink в Ситито сред юпита с навити ръкави  Mr. Green/

чакаме до седмица-две и резултата от CAE, като целта там беше С2, да видим дали ще са му стигнали точките, за книжка му е рано – става на 18 чак април догодина, и нон-стоп ме е страх, че иска да пътува с приятели, които са млади шофьори на няколко месеца, ама май ще трябва да свиквам

след това август ще е  пак по морета и надали ще прави нещо смислено, върти му се идея октомври да се яви на SAT изпити, но без конкретна подготовка, пък каквото изкара от природна интелигентност, дето се вика

ще положи някакви усилия и за DSD-то, но немският така и никога няма да му стане първи чужд език, така че и там каквото сабя покаже

# 92
  • София
Хайде и аз да се включа, че напоследък все за училищни успехи си пишете, а аз в тази сфера нямах с какво много да се похваля.
Но съм грешала.
Не съм го оценявала правилно. Оценките в училище не са най-важното, това е, на което ме научи моят син. Въпреки че дори и там има напредък, доста са по-високи от миналата година.
Но с друго искам да се похваля. В момента моят Мишо записва албум заедно с приятелите си в тяхната група FROYD (правописът на името е умишлена закачка, няма общо с Freud). Правят си записите съвсем сами, в репетиционната, със собствени усилия са си осигурили студийна техника и софтуер. След като студиата им поискаха луди пари, сега го правят сами, но съвсем професионално. Чух предварително някои парчета, които са вече мастерирани и трябва да кажа, че звучат страхотно. На който проявява любопитство да ги чуе - скоро ще имат участие на живо в TELL ME bar (ул. Иван Вазов 12) - на 25.07. от 19:00.

По темата за шофьорските курсове, за съжаление му е още рано, че е роден накрая на декември, но задачката предстои. На базата на опит от по-големия син, мога да ви посъветвам да не се лъжете по рекламирането на твърде евтини курсове, защото почти винаги са уловка, после те задължават да взимаш допълнителни часове и може и по-скъпо да излезе.

# 93
  • Русе
hris.g - Браво на госпожицата, наясно съм колко е труден DELF B2 и да го съчетае с шофьорски курс, който си изисква време, а и училище.....супер се е справила.
antea - да разказваш за СИТИТО, че ми е интересно. Тези стажове са супер, хем влизат в реална среда, хем се ориентират какво им куца и на къде да наблегнат. Пожелавам взето С2.
sash - не всички са отличници, а и не е необходимо - браво на момчето и приятелите му, наясно съм колко е трудно да пробиеш с музика тук в малкия град, а при вас където и конкуренцията е сериозна е още по-трудно. Пожелавам късмет в начинанието и да изкарат страхотен албум. Да пуснат малко в ю-туба, че да ги чуем и ние дето сме далеч и да ги подкрепим. Какъв стил свирят (сори ако си споменала, но нямам спомен)

# 94
  • София
Да пуснат малко в ю-туба, че да ги чуем и ние дето сме далеч и да ги подкрепим. Какъв стил свирят (сори ако си споменала, но нямам спомен)

Ще пуснат, обещавам да дам линк.  А стилът им е малко сложен за обяснение,  те го определят като експериментален пънк или нещо такова. Въпреки че съм друго поколение,  харесва ми това, което слушам да правят. И много им се радвам на смелостта да правят авторска музика.

Последна редакция: чт, 19 юли 2018, 13:46 от Sash

# 95
  • дядовата ръкавичка
Sash, страхотно е това, което разказваш! Възхищавам се на хора, които се борят за мечтите си! Момчето ти е много артистично, помня го от един театър  Hug

# 96
  • София
Саш, браво на Мишо Simple Smile, с удоволствие бих дошла да ги слушам, ама пусто не сме в БГ. Много ми липсват годините, в които моите пееха във вокални формации и имаха разни участия, кеф ми беше да прекарвам по 3 часа примерно в Студио 5, слушайки нашенски Бионсе, Адел, Кристина Агилера, Кейти Пери, Шакира, Селин Дион, Лара Фабиан и т.н..Ама няма...
Моите са наясно какво искат да учат и къде след 12 клас, да видим дали ще могат да го постигнат, едната особено, че е доста висока летвата.
Засега мързелуват, уж щели да почват литературата за 12 клас да четат от другата седмица.Да видим...
Антея, не подценявам и за миг успеха на младежа, но аз съм вечен критикар и на моите  специално с това 6,00 им казах много да не се пънат, че имам съмнения какви реални знания седят зад него. Г-жа МЦ този път не пусна мейл и на родителите, ама на децата им прати екселска таблица с успеха за годината. Много нереалистично ми се стори 11-12 деца да са с 6,00, още близо толкова с над 5,70-5,80 и само няколко с под 5,50.

# 97
Пожелавам взето С2.

merci beaucoup, elan, вече е факт, 206 от 210 точки, и петте компонента са 200+ точки, C2 ниво - взето Simple Smile

Русалке, да, има и го и този момент, за който споменаваш, и изобщо не бива да се "лежи на тази", но поне - ако при кандидатстване се опре до резултат от диплома, ще ни е по-спокойно Simple Smile

# 98
Браво на момчето ти, Antea!!

# 99
  • Русе
Супер, браво на младежа.

# 100
  • София
antea,  поздравления за момчето ти! bouquet

Като знам колко труд положи дъщеря ми за В2, представям си за С2... Респект към такива деца!!

# 101
  • София
Antea, поздравления за младежа Simple Smile
Да, съгласна съм с теб, максималната оценка  от дипломата за средно при нас със сигурност ще е нужна, ама само на входа.  А страховете ми са за после, когато няма значение колко имаш, а какво знаеш.Голямата ми девойка примерно супер се кефеше (редом със съученици) колко лесно се изкарва отлична оценка по физика при господина с минимум усилия и повърхностни знания..А после, вече в унито, споделяше колко я е яд, че не са ги натискали по предмета. Това имах предвид Simple Smile

# 102
  • Русе
Аз пък не мисля, че е нужно да имат пълни знания зад оценките по предмети, които няма им влязат в употреба в дълбочината, в която ги учат. Не е тяхна вината, че образователната ни система и скапана. Щерката учеше задълбочено физика, например, докато учеха оптика, защото ще и е необходима, но в другите раздели има по- повърхностни познания за обща култура и къде да намери това, което и е необходимо, ако и потрябва. Не смятам, че ученето на биология и химия на ниво първите години в университет, тригонометрия и висша математика  - интеграли, диференциални уравнения и т.н. са необходими особено на деца, които няма да се занимават с това в бъдеще. Абсолютно съм ЗА да се набляга на това, с което ще се занимават по-нататък и да не се задълбочава в неща, които няма да и влязат в употреба. За тези, на които ще им трябват дипломи подкрепям всякакви начини за повишаването им в частта ненужна информация.
Моето понеже е говедо е решила, че трябва да завърши със златен медал. ако не и мине този мерак след като видя какво е в университета- на какво трябва да наблегне и да се отдаде на повишаване на тези конкретни знания. диплома ще ни трябва за евентуален вариант Б.

# 103
  • София
 Елан, това  е вярно, но за деца, които са отдавна ориентирани какво искат и солидни знания по какво са им нужни.Но има доста, които не са ориентирани до доста късен етап, вкл. в  началото на 12 клас, те как да задълбават в годините избирателно...

# 104
  • Русе
Независимо колко са ориентирани, материала в 11 и 12 клас по повечето предмети е ненужно задълбочен, особено за деца, който ще учат в БГ. Това, което учеха по химия и биология аз съм го учила 3-ти курс в университета. За математиката, особено в МГ изобщо не говоря - изобщо на съм ходила на училище по всички видове математики в университета 1 и 2 -ри курс, буквално ме изгониха, защото съм пречела на другите и дори на повечето изпити не съм ходила. И понеже през тези две години се учеше основно математика и физика, за мен бяха тотално загубено време - е като махнеш , купоните, дискотеките и живота без мама и тати.
Може би за медицината не съм права. Там си трябва учене. Но пък да се ориентираш към медицина последната година си е доста рисково начинание.

# 105
  • София
Не съм съгласна, но няма да споря. Ученото  у нас в 11 и 12 клас по математика, физика, информатика, при това в профил математика и информатика в ЕГ, не само не е излишно, ами даже е недостатъчно за избралите да следват в Германия.Там интеграли са учени още в гимназита, програмирано е пак там с java и със  C#, доста повече е обхванато като материал и в гимназиалната им физика.

# 106
  • Русе
Русалке, аз не споря, изказвам мнение, в което казах "особено за тези, които че учат в БГ". Може и да греша, но децата, които ще учат в чужбина ми се струва, че са ориентирани преди 12 клас, ако не конкретна специалност, то поне с каква насока.
Това което всъщност исках да кажа по-глобално е, че образователната ни система не струва. (мое мнение)

# 107
  • София
Зная, че не спориш, казах за себе си, че няма да задълбавам. Simple Smile Просто не мисля, че по точните науки се учат излишни неща, които после да не влизат в употреба, дори и в нашите унита.

# 108
  • дядовата ръкавичка
Там интеграли са учени още в гимназита, програмирано е пак там с java и със  C#, доста повече е обхванато като материал и в гимназиалната им физика.

Малко извън темата, но се зачудих, ако в Германия се учи програмиране, защо в лайстунг паралелките в НЕГ изобщо не присъства такъв предмет.

# 109
  • София
Айяла, вероятно заради разликите в образователните системи по провинции. Дъщеря ми е споделяла, че нейни състуденти, завършили баварски училища, са доста напред с програмирането, докато у нас, дори и в профила, го докарват до един уебдизайн.А и дори да не се опирах на нейните наблюдения, опреснителният десетдневен курс  в началото на 1 семестър показва какво е учено в гимназиите в Бавария.  Същото важи и за математиката, в преговорния курс има неизучавани у нас неща. Лайстунг следват програмата на друга провинция, вероятно там просто не се учи информатика.

Последна редакция: пт, 20 юли 2018, 16:13 от пенсионирана русалка

# 110
  • дядовата ръкавичка
Ясно. Благодаря, Русалке.

# 111
Докато променях заглавието на темата се сетих, че и аз имам 12-окласничка.
Хайде, не остана!

# 112
  • Карлово
Последната ваканция ли?

# 113
Моят  " дванадесетокласник" отиде на море и хвана гаден вирус. Умирам от яд. Вместо да е на плажа с приятелите си, той лежи без сили в леглото... В понеделник, когато е пристигнал следобед са играли дълго във водата. И после се е случила случката. Към днешна дата - разстройство, повдигане, нито залък в устата, пие вода само, отпаднал е. Днес е посетил здравен пункт, изписали са му лекарство, но дните му така или иначе минават...  А знае как да се пази, на къмпинг са, носят си всичко за готвене, не пипват нищо от местна кухня и вода...освен от морската вода да е налапал нещо... Не съм поклонник на летуването по чужди морета, , но в такъв момент се замислям - някой хващал ли е летен вирус в Гърция? Щото аз не съм чула...

# 114
много неприятно, съчувствам Sad и моят заминава утре на Градина, но ако се вихри дежурният морски-летен вирус по южното Черноморие, няма спасение, каквито и мерки да взима човек - това са ми и на мен спомените от нашето море, докато ходехме в тази му част

# 115
Не съм поклонник на летуването по чужди морета, , но в такъв момент се замислям - някой хващал ли е летен вирус в Гърция? Щото аз не съм чула...

И аз не бях, нооооо станах.
Преди 11 години на Албена всички се тръшнахме дружно без сина ни, който беше бебе.
Тогава се зарекох, че повече на българското черноморие на почивка няма да стъпя.
11 години ходим на море в Гърция, обиколили сме целият Халкидики и няколко острова.
Винаги тръгвам с една малка чантичка с лекарства и така непипнати си ги връщам. Никой, никога не се е разболявал от НИЩО!
Чистотата там е приоритет навсякъде.

# 116
  • София
Моят точно на Градина миналата седмица се тръшна със същия вирус и цяла седмица лежа.

# 117
Мисля, че обърках темите.  Embarassed Embarassed Embarassed
Моля, някой да ми припомни дали тук пишат мами на бъдещи дванадесетокласници.

# 118
  • Карлово
По въпроса с вируса в Гърция. Преди 19 години на Халкидики. Мъжът ми по време на цялата почивка беше с този летен вирус. Късмет. Аз пък хванах слънчева алергия.

# 119
  • някъде ... тук ...
Не си объркала темите, Фран Simple Smile Ама лято е, и дванадесетокласниците почиват, а и майките им имат нужда от почивка Simple Smile
Никога не сме хващали вирус в Гърция, а ходим и на диво там.
Синковецът подкара стажа. Доволен е, поне засега.
Ходи в Интеграл на консултация. Докато не помисляше за извън БГ, сега - Холандия или Дания. Аз .... изобщо не знам как ще се справим, ако учи навън. Отделно и курс за подготовка за сертификат ще му трябва, а не учи в Сф. А и брат му ще е седми клас Crazy
Имаме още време,ще го мислим.

# 120
  • дядовата ръкавичка
И преходът на нашите завърши безславно. От 8 деца /дванадесетокласници  Mr. Green, Фран/, четири с въпросния вирус, включително са викали линейка и са ги приели в болница. На третия ден се прибраха. Чак мен ме хвана яд. В събота заминават на море. Дано са здрави.

И моят, повлиян от приятели,  запя друга песен. ЕлиТ, на същото дередже сме. Нямаме възможност да финансираме следване извън БГ, а и да имаме, ММ категорично отказва. Казах на младежа да тегли студентски кредит. Сертификат за АЕ също няма, а избраната специалност е безсмислено да учи на немски.

# 121
  • София
Мен вируси и в БГ са ме ловили, и в Гърция също.

Дванадесетокласничките го дават много лежерно, почнали са май нещо от литературата да четат, ама....май.😏
Айяла, само за протокола, без какъвто и да е  опит за намеса в решенията ви, ще кажа, че е все едно дали ще учиш компютърни специалности(имам спомени, че това иска синът ти) на бг или на немски, кодовете в програмирането са си все на английски. Все едно е само по отношение на език, разбира се, във всеки друг аспект има достатъчно доводи и фактори ЗА или ПРОТИВ ученето както в чужбина, така и у нас.

# 122
  • София
Ние обсъждаме вариантите за образование в чужбина, но моето притеснение е, че се е спрял на трудна инженерна специалност и ученето на механики и др. на чужд език, като знам че съм ги учила на родния си и ми е било изключително трудно да схвана материята, не зная как ще се справи. Гледахме отначало Холандия, като приемлив ценово вариант, но сега се ориентираме май към Германия, по-точно към Берлин.

# 123
  • дядовата ръкавичка
Благодаря за пояснението, Русалке!

# 124
И синът ми ще  кандидатства   инженерство в странство. Според мен подобни точни науки, изпълнени със специфични термини еднакво трудно се учат и на роден, и на чужд език. Материята е трудна и за нашите, и за местните деца.  Но пък качеството на образование и академичната среда са несравними със случващото се в нашите висши училища.  А относно издръжката... спорно е. И тук не е евтино. Навремето предприемчивите българи са продавали  земи, имоти, и така  са пращали децата си да се изучат. Аз за себе си съм наясно - след 12 години в родната образователна система, не искам и да чувам за последващо образование тук. 

# 125
  • Русе
Айде и моята г-ца на курс за шофьори. Аз се бях успокоила, че ще ми спести този разход и страх от идиоти по улиците, но... Та, доуплътни си лятото. Поне няма да мисли накъде да поеме пак. Не ще да се спре. Grinning толкова и харесало доброволчеството в Каламата, въпреки че отмениха фестивала.

# 126
  • София
elan, успех на момичето.   Hug

# 127
  • Русе
Merci hris.g