Закупуване на жилище

  • 73 802
  • 699
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: X
Аз гледах имоти НС в тези райони и за 800-950, така че не виждам защо да не се вместя.
Ако си гледал апартамент 60 кв. чиста площ ( една дневна 25 кв.м. и една спалня 15 кв.м., другото е стени, тераси, коридори и баня и килер), то с общите части ги смятай 72-75 кв.м., по 900 евро-67 500 евро цена в строеж, без гараж (още 12-15 к евро, ако е паркомясто-7-8к евро). И тук говорим за състояние ш/з.
Имай предвид, че посочените цени от транспаранти по сградите може да не са актуални. Адекватно ценообразуване не съм видяла, но след всяко актуване качват цената с по около 10%. Ако обаче си се записал по-рано, цената, за която сте се договорили, не се променя.
В темата за обявите имаше например един апартамент, който преди година се продаваше за 50 000 евро 50 кв.м. на акт 14 (но условията на строителя бяха кеш 100% веднага, ако искаш разсрочено плащане, цената се вдига. А, и изповядване на данъчна оценка). Незнам дали се е намерил балък на тези условия, но сега с акт 16 и ремонтиран (без мебели) същият се продава за 72 к евро.
Кварталите, които си маркирал-МанЛи,Витоша и Кръстова вада според мен са прекалено надценени в момента и до 2 години цените им спрямо другите квартали ще се понижат. Например само около Симеоновско и Г.М. Димитров има 15 нови сгради в последните месеци, а най-близкият добър хранителен магазин е на 3 км. И още, и още, но няма да пиша, че дълго стана Simple Smile

# 556
  • София
  • Мнения: 9 910
Аз гледах имоти НС в тези райони и за 800-950, така че не виждам защо да не се вместя.
Ако си гледал апартамент 60 кв. чиста площ
Гледам застроена площ, т.е. без общите части - това са обявили, а не светлата част 25+15м2.
( една дневна 25 кв.м. и една спалня 15 кв.м., другото е стени, тераси, коридори и баня и килер), то с общите части ги смятай 72-75 кв.м., по 900 евро-67 500 евро цена в строеж, без гараж (още 12-15 к евро, ако е паркомясто-7-8к евро).
е 10-12кв.м слагам в плюс...няма как... но гаража си е безценно предимство, каквото и да си говорим, особено зимата. Колко в панелка биха си го позволили? В моя квартал няма такива опции, дори и да искаш.
Да дават се едни 10-15к Е "грешни" пари за такси и общи части, но после забравяш за някои пословични битовизми (поне за някои) Praynig

 И тук говорим за състояние ш/з.   => ?!
 
Имай предвид, че посочените цени от транспаранти по сградите може да не са актуални. Адекватно ценообразуване не съм видяла, но след всяко актуване качват цената с по около 10%. Ако обаче си се записал по-рано, цената, за която сте се договорили, не се променя.
В темата за обявите имаше например един апартамент, който преди година се продаваше за 50 000 евро 50 кв.м. на акт 14 (но условията на строителя бяха кеш 100% веднага, ако искаш разсрочено плащане, цената се вдига. А, и изповядване на данъчна оценка). Незнам дали се е намерил балък на тези условия, но сега с акт 16 и ремонтиран (без мебели) същият се продава за 72 к евро.
Кварталите, които си маркирал-МанЛи,Витоша и Кръстова вада според мен са прекалено надценени в момента и до 2 години цените им спрямо другите квартали ще се понижат.

Например само около Симеоновско и Г.М. Димитров има 15 нови сгради в последните месеци, а най-близкият добър хранителен магазин е на 3 км. И още, и още, но няма да пиша, че дълго стана Simple Smile
  - нормално е при нови сгради (полуобитаеми) да няма магазини, но това е до време - има ли ниша има и търговци. Пък ако си с кола не виждам проблема?
Аз като имам в радиус 1км 3-4 хипермаркета и ~10 бакалии... пазарувам в 1-2 - какво от това, като вечер като отворя прозорец и ми мирише на кюмур от Павлово/Княжево и нз още къде (не случайно се води и сред най-запрашения комплекс), живееш в 50г панел ,със 70% пенсионери и да не изброявам още какви минуси.?
  Rolling Eyes
а такса "стрес" где я забравихте?
По тази логика трябваше да си оставя и москвича на баща ми и да си го карам още.  Stop

Въпроса е дали да се изчака с покупката, и само да се продаде сега (без да бързам, на добра цена), но да не се обезцени 6месеца след продажбата... (да се вдигнат още), затова се спрях на акт 14, но това е че искат и те парите кеш - почти цялата сума?

# 557
  • Мнения: 18 476
Момче, кажи едно благодаря за времето, което ти отделят тук потребителките. При положение, че не знаеш какво е шпакловка замазка...

# 558
  • Мнения: 9 853
и аз си помислих същото.
Сега - за да придобиеш някакъв по-земен опит за ситуацията, отиди на 5 - 10 огледа, и пак ела тук, да си споделиш впечатленията
Защото повече  и да си пишем, полза само от теория няма, трябва си и практика Wink

Последна редакция: нд, 25 мар 2018, 12:03 от rumka833

# 559
  • София
  • Мнения: 9 910
Момче, кажи едно благодаря за времето, което ти отделят тук потребителките. При положение, че не знаеш какво е шпакловка замазка...
не само знам, а и съм правил такава...и не разбирам каква е връзката с темата.

# 560
  • Мнения: 1 483
Ш/З означава, че на шпакловка и замазка ти предават жилището - няма паркети, няма плочки, няма баня, няма латекс. Всичко от нулата си правиш. Сериозен разход и нерви си е.
Спомням си, че се замисляше за семейство, но двустаен в посочените райони не е подходящ за това. Там няма детски градини и училища, ако купиш - след 5 години ще висиш на протести, че трябва да прекосяваш града, за да заведеш детето на частна ясла. С магазините също е кофти, за един хляб да палиш колата? Няма толкова много бакалии, помещенията на партерите често висят празни. Хората нямат толкова много пари, та да отварят по 10 магазина във всеки блок.
Абе, като отидеш на няколко огледа и като видиш на какво приличат кварталите, може би сам ще се убедиш.

# 561
  • Мнения: 847
А и в посочения от теб район също мирише на кюмур и въглъща,и то целодневно в зимния период!

# 562
  • София
  • Мнения: 9 910
Нямат ли газификация?

Допускам и това.
Старите квартали не съм гледал още, понеже едва ли има някакво НС, което да си струва, като ситуация или греша?!

# 563
  • Мнения: X
Приличен двустаен НС в южнте и източните квартали се върти около 70к евро, без завършването(сложиги още 10-13). С посочените от теб финансови условия НС може да си вземеш в Люлин и Дружба. И цените скоро едва ли ще падат, щото всичко се изкупува не на зелено а на чертеж.

# 564
  • Мнения: 4 577
Аз ти писах  и преди, ако мислиш с перспектива семейство, двустаен НС е абсолютно недостатъчен за семейство с дете. Иди виж няколко да се ориентираш, но да са завършени и мебелирани  за да видиш реалното пространство колко е. А сега да купиш двустаен на зелено и 3-4 години след това да го сменяш, е ненужен разход и разправия с брокери, ремонти, банки.

# 565
  • Мнения: X
Да и аз мислех първо двустаен, но е доста безпереспективно. За мен по-доброя вариант е маломерен тристаен, когато бюджета е ограничен. Пфосто трябва да погледнеш в кварталите, където ще стигнат паричките.

# 566
  • Мнения: 25 732
Горкия човечец, ще го откажете да купува. Laughing

# 567
  • София
  • Мнения: 9 910
Свърши, до гроб в панела... щото "не мога" да си позволя пак тристаен в ЮИ newsm45

# 568
  • Мнения: 888
Сега ти е момента да се отървеш от панелата, особено ако е  строителство от преди 80-те години. Общо взето цените са в пика си, голямо увеличение не очакват.
Друг е въпроса, че познавам строители, занимаващи се цял живот с ремонти, купили си панел пред НС, което от към качество повечето е един път.

Но пък не е много момента да купуваш, при все, че започват на зелено от 1000 е/кв, на ниво проект, без изкоп дори.
800, 900 евро не знам къде продават, като в Ман Ливади преди няколко месеца звънях да питам за два стартиращи проекта, беше 980 е/кв с неясна дата на стартиране. Освен ако са първи или последни етажи някакви.

Консултирай се първо с добър брокер, колко макс можеш да вземеш на продаваното и разгледай добре какво е предлагането в избраните райони.
Ако продадеш на около 1000 е/кв (Бъкстон минава за добър квартал) и купиш на 1000 на зелено си добре, ако се завърши, ще си на минус само с риска, квадратурата и разхода за квартира до получаване на Акт16.

# 569
  • Мнения: 6
Спешно ми трябва мнение за сграда на Barocco .Става дума за така наречения син блок на ул.проф.Стефан Димитров.Харесах си там двустаен, че и капарирах , а чувам лоши отзиви за строителя.Според един брокер едва ли не всичките им сгради били готови да паднат при леко земетресение

Общи условия

Активация на акаунт