Закупуване на жилище

  • 73 844
  • 699
  •   1
Отговори
# 540
  • София
  • Мнения: 261
Малко за отпускане. Не ме съдете. Не съм го казал аз.Simple Smile
"A man's health can be judged by which he takes two at a time - pills or stairs.”
Joan Welsh

# 541
  • Мнения: 5 616
То и аз съм фен на ходенето пеша, ама друго си е да е по избор. Ама, я направи един седмичен пазар и качи стълбите, натоварен като магаре 2-3 курса и друго ще мислиш за асансьора.

# 542
  • Мнения: 93
Благодаря ви за мненията Simple Smile Много ни беше трудно да вземем решение, мислихме какви ли не ситуации - ако си болен и ти е лошо, да изкачваш 4 етажа не си е работа, дори разискахме ситуацията - изтичат ми водите - слизай по стълбите Grinning Точно както и всички ваши мнения, така и нашия разговор беше завладян от този огромен минус. Единствения плюс е раздвижването. Друго няма. Но, пък апартамента е страхотен, след няколко месеца търсене попаднахме на това, което сме си мечтали и представяли и решихме, че ще действаме да се спазарим за него. Пък останалото - ще го измислим когато му дойде времето. Тъй че стискайте палци да мине всичко добре Simple Smile)

# 543
  • Мнения: 969
Щом толкова ти харесва - действай! Всеки проблем има решение. Успех!

# 544
  • Мнения: X
Слушайте собствените си желания, а не мнението на другите. Просто преценете добре какво си вземате.

# 545
  • Мнения: 1 354
Разбирам те с търсенето и ненамирането Simple Smile
Както вие го усещате никой не може да го усети. Успех и да се похвалиш!

# 546
  • Мнения: 25 737
Идеално жилище няма.

# 547
  • София
  • Мнения: 9 919
В момента, при почти изравнени цени, не виждам защо предпочитате на зелено. Има толкова голямо предлагане на готово НС. Докато го построят ще минат две години. До тогава, я камилата, я Хамиларя. Аз не бих рискувала, освен, ако си строим отбор приятели, и то верни.
Къде го видяхте това "огромно предлагане" на готово НС, като почти всичко ставащо за живеене се продава на картинка?! И как, чисто технически, да си купя от вторичен пазар апартамент с 2 гаража, с разпределение и довършителни работи по мой вкус?! Ми няма как, шансът е минимален.

Ние дотук сме платили около 35%, останалите на акт 16 (лято 2018), но договорките ги правихме 2016-та, сега нямам наблюдения как се случват.
Точно, купува се на зелено, защото имаш избор и може да си довършиш нещата по твой вкус. Стигне ли сградата акт 16 остават само огризките или жилища от прекупвачи със стабилна надценка.
Значи все пак остава плана "на зелено", въпроса е колко на зелено и колко време се чака за построяването? Ще ми по-скоро да стане, какви са реалистичните срокове?  Confused
Бих могъл да вложа едни 20-30%, да отдам сегашния под наем и да живея на квартира през това време и като наближи акт 16 - да го пусна за продан сегашния апартамент. Със заем е другия вариант, но като чета май трябва да ипотекирам нещо налично.
В момента съм в тристаен, панелен (голям за мен) и искам по-скоро да се изнеса в нещо по-малко.

Харесва ми това че имаш повече избор и също така - предварително преустройство на апартамента.
Ако предплащането е до 30% (преди акт 16) - е поносим рискът.
Сега въпросът е - кои строители са читави, за да се проследят техни проекти в желаните райони.  newsm78
ПП: Това с 2-3 хиляди капаро да не продадат харесания от теб апартамент (на проект) - да не е някаква стара иформация?

Колко по-ниска е цената на зелено - от готово за нанасяне ново жилище? И остава ли константа в процеса на строене Peace

# 548
  • Мнения: X
Starrydream, за кой град и кои райони питаш? В кой квартал е панелния апартамент, този за под наем и този за покупка? Тази информация е от съществено значение, защото ако тристайният е в Коньовица, а търсиш двустаен в Манастирсли Ливади, Младост, Изток, Полигона, доста е възможно да няма разлика в наемната цена и нищо дя не спестиш. Повечето строители в търсените квартали искат минимум 50% до акт 14, поне още 20% до акт 15, не знам за строител, който взима само 30% до акт 16, т.е. финансира обекта сам, като го е продал на по-ниска цена - ако има такъв, или мястото не е търсено (краен квартал или по-малък град) или цените са ужасно завишени и 30-те % покриват себестойността на строежа.
Например тия, дето продават на по 3000 евро квадрата, може и да се навият на тая схема.

# 549
  • София
  • Мнения: 9 919
Този който ще се продава е в Павлово-Бъкстон, но не искам да съм отново там, най-вече заради замърсения въздух.

 Е, ако ще наемам- няма да е в И.Вазов или Лозенец, а и ще е временно.

Продажната цена в момента на същия апартамент е 1000Е. 76кв.м
Може би нещо 55-60кв.м и ако остана нещо в излишък ще е супер. Няма да се ограничавам с капитала от продажбата, но и кон за кокошка не е вариант.

Иначе бих стигнал до 1100-1250Е (но ако е готов за живеене). До Окончателното плащане ще има поне 1г, така че дотогава ще съм и на по-добра работа.  Praynig
Бих дал едни 20-30% отгоре (за единица площ), но да знам че ме кефи района, с читав контингент.... да нямам прани гащи пред моята терасата и да не е на <100м от булевард или на партер. И да има улици.  Sunglasses
Дразни ме че има и едни 8-12кв. м общи части, които утежняват... но пък гаража ще е задължително условие.
Ако е на зелено - колко по-евтино излиза и как може да се минимилазира до минимум риска?
(От Артекс/ Никми за 1500-2000Е няма да си взема Simple Smile )

Мисля че сега е добър период да се продава. Ако ще се купува, ще е на зелено (предвид високата цена).

Тук съм набелязал няколко квартала на първо четене, но ще трябва да ги обиколя. Четох че МАн Ливади Изток не е окепазена като западната. Rolling Eyes
Г.Делчев е за ориентир - там е най-скъпия район.  Confused Отвъд Околовръстното не съм запознат, струва ми се вече много екстремно.
Скрит текст:

# 550
  • София
  • Мнения: 4 192
За 76 к евро като продадеш може и да не се вместиш в парите за двустаен НС. Махаш 4-5к евро разходи за сделката и остават 70к евро. Обзавеждането ти е 10к евро и оставаш с 60к. Оттам нататък виждаш какви ограничения ти дава моментния пазар. Общо взето не си в много изгодна позиция да се надяваш да останат много пари...

# 551
  • Мнения: 9 866
И аз щях да кажа че може да си и на загуба от цялата рокада
Такси за прехвърляне комисионни а и покачването на цените за времето, през което търсиш...
Моите прогнози са за повишаване леко на цените сега от месец май нататък, или поне няма да има кой знае какви отстъпки при преговорите...???

# 552
  • София
  • Мнения: 9 919
Едит:
Комисионната за 120 000лв е 4044.60 лв. Преживява се, но една драстична промяна няма как да е безплатна.

То и сегашното жилище е за подмяна на обзавеждането и ремонт...така че тези разходи не ги смятам.
Аз гледах имоти НС в тези райони и за 800-950, така че не виждам защо да не се вместя.

Последна редакция: сб, 24 мар 2018, 23:25 от Starrydream

# 553
  • София
  • Мнения: 4 192
Комисионната добре си я сметнала. Айде сега сложи и 2,5% данък придобиване, 0.1 % такса вписване и нотариалните разходи и отиваш на колкото ти написах по-горе  Wink

# 554
  • Мнения: 9 866
а такса "стрес" где я забравихте?

Общи условия

Активация на акаунт