моля за съвет относно кърмене на 1 месечно бебе

  • 418
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 326
Здравейте!
Искам да помоля за съвет относно броя кърмения на бебчо.
При нас положението е следното:Днес станахме на 1 месец и сме наддали 1,300. Само на кърма сме, не давам вода изобщо. Давам да суче когато е гладен, не сме на режим. До преди два дни сучеше по 9 -10 пъти на ден, кърмехме се на по 2-2,30 часа . Имахме миналата седмица и дни, в които сучеше през час. Не съм го ограничавала, давах колкото иска. От два дни започна повече да спи и да не се буди за ядене дори и на 3 часа. През ноща тези дни го будех да яде, че гърдите ми щяха да се пръснат. Днес през деня също трябваше да го събудя, че едната гърда беше много твърда и ме болеше. Забравих да кажа, че се наяжда само с едната гърда и като го събудя си хапва, не отказва.
Питането ми е следното: Трябва ли да го будя, за да яде или да го чакам да се събуди сам? Проблемът ми е препълването на гърдите, ако не го събудя ( не се цедя по принцип). Ако се храним на около 3 часа и давам само едната гърда,а на следващото хранене от другата ще има ли достатъчна стимулация на гърдите или трябва да го будя по-често? И като цяло колко пъти трябва да се храним на ден при условие, че наддаваме добре?
Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 4 242
Първо честито бебче!
На месец вече бебето е достатъчно голямо и силно за да изсуква достатъчно количество мляко, за това явно спи по дълго и е по спокойно. Не мисля че е нужно да го будиш, буди се само новородено а вие сте вече големи, но пък можеш да даваш на сън да суче за да облекчава гърдата. Другия вариант е да изцеждаш съвсем малко, колкото да облекчиш малко докато се събуди гладника. Така скоро кърмата ще се регулира според нуждите и "режима" на детето и няма да се препълваш между кърменията.
Аз винаги съм кърмила често, тъй като дъщеря ми търси така и не съм правила на една гърда 6 часа пауза, за това си мисля че е добре като се насуче от едната да предложиш малко и другата, за да се стимулират и двете по-често. От друга страна гърдите се нагаждат според нуждите, макар лактацията ти още не е толкова стабилна вярвам, че няма да има проблеми.

# 2
  • Мнения: 1 383
Кърмене на три часа с редуване на гърдите звучи съвсем нормално. Аз така съм кърмила, с изключение на периодите на намалена лактация. Препълването ще отмине за 1-2 дни. Опитай, и наблюдавай дали стимулацията е достатъчна. Не се страхувай от намаляване на лактацията, поправимо е.

# 3
  • Мнения: 2 309
и аз смятам че скоро лактацията ти ще се регулира. на мен също скоро се регулира, а сме на месец и половина. да те питам обаче да не би да пиеш лактогонни чайове. при мен гърдите се препълваха така, докато осъзная че произвеждам достатъчно мляко и нямам нужда от стимулация. що се касае до буденето на бебо да яде, според мен не трябва, нали това е хранене на поискване, когато бебчо е гладен, постепенно ще правите и по-големи паузи и ще намалите броя на храненията. при нас така стана, детенце само си направи нещо като режим, само да не са тия гадни колики Confused

# 4
  • София
  • Мнения: 6 250
Значи моя син беше така от самото раждане - спеше доста. Значи аз го събуждах през деня на ок. 3 ч., а нощно време го оставах да си спи (и ние също Simple Smile). На хранене давах по една гърда и си му стигаше. Цеди по-малко, колкото да облекчиш гърдите и постепенно ще свикне организма. Също си вземи лецитин, на мен страшно много ми помагаше против запушени канали.

# 5
  • Мнения: 62
В началото и аз го будех,но после започнах да се изцеждам докато количеството на кърмата се нормализира.

# 6
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Няма смисъл да будиш бебе, което наддава повече от чудесно. Наслаждавай се на съня си и ако положението с гъдрите стане болезнено просто изцеди по малко, колкото да омекнат, не до "дъно".

За 3 часовия режим ,който сам си е създал също няма нужда да се притесняваш. Както казва Мери, бебетата растат и заякват, следвателно подобряват сукателните си възможности и успяват да поемат повече мляко. Кърменето на поискване означава съобразяване с нуждите от кърма на детето, щом то иска на 3 часа, значи ще са 3 часа Wink

За това едната или двете гърди на едно ядене също ще се ориентираш по него. Ако след като пусне първата гърда и го сложиш на втората засуче, значи има нужда от още. Ако обаче изглежда доволен и наяден и не пожелае другата, няма проблеми. Когато лактацията ти се регулира гърдите ти ще произвеждат толкова кърма, колкото бебето изсуква, нито повече, нито по-малко. Тогава ще можеш да си отдъхнеш и да забравиш за помпата.
Пожелавам ти това да стане по-скоро!  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт