Държавна такса в детска градина!

  • 11 214
  • 77
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 68 643
Малко смотано ви е написаната наредбата. Нашата е по-ясна...изрично пише, ме в ПГ отпада постоянната такса.

Пише за вас в чл.34 от приложение1: Такса до 48 лв. на месец, като 20 лв. са постоянна такса, независеща от броя посещения,  и 28 лв. според посещаемостта.
Не мога да копирам, че е в ПДФ формат и не ми дава да маркирам...

# 16
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Да, това го видях, но нищо не ми говори... Абе ще видим другия месец. И това за стоте лева е тъпо написано, ако искам да ходи 2 седмици от месеца пак ли 100 лева ще трябва да броя не ми стана ясно...

# 17
  • Мнения: 68 643
Ей, много се ядосах на вашата наредба...ама наистина много тъпо написано. Нищо не се разбира.
 Няма яснота в ПГ какво плащат и къде им е безплатното образование. Освен това мярнах някакви 1.30 лв. на час, което се чудя да не е грешка и да е на ден - за храна ставаше дума. Който я е писал, да си скъса дипломата....
А за 100 лева може да ги делят на броя на дните и така да сметнат за ден, знам ли....ама то толкова тъпо написано и недоуточнено, че трябва да вадя кристалното кълбо....оммммм...

А иначе и нашите са се изхитрили - в ПГ няма постоянна такса, но са вдигнали хранодена с 30 ст. и то пак излиза същата работа, като теглеш чертата. Много дяволити, ей...а като попитах директорката защо е повече за храна - по две кюфтета ли ще ядат, вместо едно.....и отговор не получих...

# 18
  • Мнения: 4 411
За Русе - 100-те лева са си 100 лв, без значение колко дена от месеца ходи детето. Мисля, че и във Варна е така. Също така тези 20 лв според мен не би трябвало да ги имате и да плащате само храна.

# 19
  • Мнения: 68 643
Да. По анология и аз мисля,че 20-
Лева постоянна такса ще отпадне за ПГ..

# 20
  • Варна
  • Мнения: 25 236
За Русе - 100-те лева са си 100 лв, без значение колко дена от месеца ходи детето.
Е това пък е супер отвратително. Значи за септември трябва да платя 100 лева за десет дни. Ако ползвам седмица-две отпуска през лятото пак трябва да им платя пълна стотачка, нищо че ще ходи примерно половин месец. Да си гледат работата, нарочно са го измислили така. То ще дойде като частна занималня, как пък не.

# 21
  • Мнения: 68 643
100 лв са за цялото лято. Не за 1 месец.
От 1.06 до 14.09. плащате 100 лв. Така пише в наредбата ви.
Не е уточнено обаче дали тези 100 се разхвърлят по месеци и дали от тях се приспадат неприсъствените дни.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Тет,
месечна такса пише.

# 23
  • Мнения: 68 643
Я дай линк  Mr. Green

Мернах период посочен аз.
Но няма логика да е толкова много на месец, двукратно от обичайното. И сега ли лятото по 100 лв. плащахте на месец или по /до 48 лв? Thinking

Сега отворих: пише месечна такса 100 лв. за периода 1.06-14.09, което може да се тълкува и тако, и вако...абе кой ви е писал наредбата бе,  #Cussing out нищо не им се разбира  #2gunfire

# 24
  • Мнения: 41
Благодаря на всички за дискусията, от всичко изчетено става ясно, че всяка община разпорежда различно.
Аз съм от Шумен и при нас месечната такса е в размер на 45 лева (общо). Така беше досега - първа и втора група. Не съм наясно в тези пари каква част е за храна и каква за обучение. При нас тези пари се делят на броя посещавани дни и накрая плащаш, колкото е посещавало детето градина. Ако не е посещавало нито един ден от месеца, не плащаш нищо.
Трета група тази такса от 45 лева отпада, та това беше и въпроса ми, тъй като моето дете не върви с набора си и ми бяха казали, че ще продължи да заплаща тази такса и тази учебна година. Но явно ръководството ще реши моя казус!
Благодаря ви от сърце и ви желая Щастлива и здрава учебна година на вас и дечицата ви Simple Smile

# 25
  • Варна
  • Мнения: 25 236
По 48 плащахме.

# 26
  • Мнения: 68 643
Радина, браво на вашата община. Направих си труда и отворих наредбата ви. Видях, че същата е била атакувана по съдебен ред и накрая ВАС на РБ се е произнесъл с Решение №2538/14г., съгласно което-накратко - децата в 3 и 4 група не плащат нищо!, тъй като обучението е задължително. Браво на вас.

Споменавам го, защото този въпрос много сме го нищили и в една друга тема за ДГ.

Ето го и въпросното решение:
 

# 27
  • Мнения: 41
Радина, браво на вашата община. Направих си труда и отворих наредбата ви. Видях, че същата е била атакувана по съдебен ред и накрая ВАС на РБ се е произнесъл с Решение №2538/14г., съгласно което-накратко - децата в 3 и 4 група не плащат нищо!, тъй като обучението е задължително. Браво на вас.

Споменавам го, защото този въпрос много сме го нищили и в една друга тема за ДГ.

Ето го и въпросното решение:
 

Много ви благодаря за отзивчивостта Simple Smile
И много се извинявам, че повтарям стара тема, но моля дайте линк да чета и там,
защото все още не съм наясно как след като общината поема всички разходи на 3-та и 4-та група и моето дете е записано 3-та група аз трябва да плащам, на какво основание? Особено ако реша да я запиша на 6 и половина години на училище. Тя си е равноправна със всички. Къде ще се отчитат тези пари и пред кого?

Все още не сме минали родителската среща, само разбрах, че трябва да заплащаме учебниците засега, за таксата ще разбера другата седмица!

# 28
  • Мнения: 68 643
Според мен, щом детето е прието в ПГ, не би трябвало да плаща. Аз по-назад изложих някакви тълкувания, но ги преразгледах и съм на мнение, че щом е прието в ПГ, за него си важат правилата за подготвителните групи, макар и да е на 3 г. То така е записано и в Наредба 5 за предучилищното образование.
Защо не попитате директно директорката?

А другото сме го нищили в темата, която е под тази

http://old.bg-mamma.com/?topic=994760;topicrefid=19

но беше много отдавна, в някоя предишна тема.
В различните общини е различно решен този въпрос. При нас например в 3 и 4 група си плащаме за храна по 1.70лв. на ден. Безплатни са ни само учебниците, то той всъщност е само един де. Плащаме за моливи, ножици, хартия...и прочее консумативи.

Аз за това се възхитих на вашата община, че са атакували наредбата и в нея е записано, след решението на ВАС на РБ, че нищо не дължите за ПГ.

# 29
  • Мнения: 41
Според мен, щом детето е прието в ПГ, не би трябвало да плаща. Аз по-назад изложих някакви тълкувания, но ги преразгледах и съм на мнение, че щом е прието в ПГ, за него си важат правилата за подготвителните групи, макар и да е на 3 г. То така е записано и в Наредба 5 за предучилищното образование.
Защо не попитате директно директорката?

Точно това си мисля и аз, (детето е на 4 и половина), тя все пак се води в някакъв регистър или не знам и аз какво като записана в ПГ, което автоматично означава, че за нея са отпуснати средства.
От което, надявам се се досещате сама защо не съм говорила още с директорката.
Искам да съм информирана напълно, преди разговора с нея, защото веднъж вече тя изгуби моето доверие по друг въпрос.
Искрено ви благодаря, че толкова ми помогнахте и насочихте!

Общи условия

Активация на акаунт