Проблемни съседи - как да постъпя?

  • 17 480
  • 131
  •   1
Отговори
  • Мнения: 421
Здравейте Simple Smile
Имам нужда от съвет, защото не знам как да постъпя и към кого да се обърна.
Със съпруга ми живеем в жилищен блок. На долния етаж (първи) от години живеят наематели - двойка музиканти. Единият свири на виола, другият - на флейта. Мислехме, че са студенти и все някога ще завършат, ще се изнесат или ще спрат да свирят. Но не. Вече 7-8 години тези хора тренират у дома си. На отворени прозорци и до прозорците през лятото. Понякога целодневно. И не е като да не съм ценител на хубавата музика и за това да се дразня...Просто в повечето случаи е едно повтаряне на определен мотив часове наред...Не е да изкарат една приятна мелодия от край до край...Упражняват си се хората. Добре, но това е жилищна сграда, не концертна зала или тренировъчен лагер... Повечето съседи около тях ги няма през деня, а тези, които са у дома са пенсионери и вероятно не чуват и не реагират. Опитах се да разговарям с единия от двамата, като обясних, че не ходя на работа и през повечето време съм си в къщи и ги чувам...постоянно... сякаш са ми в спалнята. Дори да затворя прозореца и да пусна телевизора, пак се чува и дразни. Младежът с усмивка ми заяви, че имали право да се упражняват, щом не вдигат шум над определени децибели и щом не свирят от 14ч до 16ч и след 22ч (не че не се случва и това понякога).
Има ли някой идея дали и какво бихме могли да направим? Следващата стъпка е да пуснем жалба в полицията/общината, но едва ли някой ще обърне внимание и ще направи нещо, а и не знам дали пък наистина не са в правото си да налагат този "музикален тормоз" над съседите, щом не вдигат шум над определени децибели и в не подходящ час.
 

# 1
  • София
  • Мнения: 27 990
Имат право да свирят за упражнение, да. Това е част от наредбата за София, за всеки град има такава:
Цитат
(5) Свиренето на музикални инструменти и пеенето за обучение, репетиране, преподаване и музициране може да става само от 08.00 - 14.00 и от 16.00 - 22.00 часа.
http://sofiacouncil.bg/?page=ordinance&id=133

# 2
  • Мнения: 46 403
Младежът с усмивка ми заяви, че имали право да се упражняват, щом не вдигат шум над определени децибели и щом не свирят от 14ч до 16ч и след 22ч (не че не се случва и това понякога).
Прав е, затова от Общината не могат да направят нищо.
Хубавото е, че ти имаш същите права.
Вземи си прилична уредба, може и временно от някой приятел, подбери нещо по-метълско и послушай (а може и да не слушаш, излез и се разходи). Като спазваш часовете, разбира се Stuck Out Tongue Winking Eye

# 3
  • Мнения: 421
Мислех го това със силната музика, но какво са ми виновни останалите съседи, че и тях да тормозя. А има и малки дечица наоколо. Много тъпа ситуация...

# 4
  • Варна
  • Мнения: 36 428
Е, нали каза, че останалите съседи или ги няма или са възрастни и недочуващи...

# 5
  • Мнения: X
Имаше наскоро такава тема. Десетки станици си скубахме косите. Относно казуса, формално, нищо не можете да направите. Не и с разрешените от закона средства.

# 6
  • Мнения: 4 518
Ооо преди години една дама чукаше по тръбите с някакви прибори (така звучеше) когато гледаме телевизия или си говорим вкъщи. Блока беше скапан и наистина всичко се чуваше, но ние живеехме нормално, не сме вдигали много шум. За мен беше най-подходящия момент да се уча да свиря на пияно. На някой инструменти има вариант да слушаш на слушалки. Мисля, че няма какво да направиш....
Извикай Валери Симеонов хихи

# 7
  • Мнения: 421
Е, нали каза, че останалите съседи или ги няма или са възрастни и недочуващи...

Те са на първия етаж и съответно съседите около тях - на първи и втори етаж са или пенсионери, или не са вкъщи. Аз ако надуя музика, ще ме чуят и до седмия, не водя статистика точно по кое време, колко и какви хора има в сградата, но определено не бих искала да притеснявам никого.
А относно блъскането по тръбите - в квартала на родителите ми, в съседния блок има жена с умствено разстройство, която от години тормози съседите си - сутрин в 5 часа излиза на прозореца и започва да блъска с една метална дръжка от парцал по външните щори и да крещи...хвърляше буркани върху паркираните пред блока коли и по хора, преминаващи по улицата, мажеше с фекалии вратите на съседите...стигна се до съд и нищо не и направиха...нито задължиха роднините и по някакъв начин да се грижат за нея, нито я вкараха на принудително лечение...нищо...и то при положение, че балконът и е срещу детска градина и понякога и до двора и долитаха буркани...а аз за едната виола очаквам да има законово решение Grinning

# 8
  • Мнения: X
Аз в предишната тема бях посъветвала оплакващите да си сложат едни тапи за уши. Дъщеря ми като реши да пее, си намушвам едни такива в ушите и съм пълен дзен.

# 9
  • Мнения: 46 403
Мислех го това със силната музика, но какво са ми виновни останалите съседи, че и тях да тормозя. А има и малки дечица наоколо. Много тъпа ситуация...
Защо ща ги тормозиш? Нали не им пречи шума Simple Smile

# 10
  • Мнения: 11 400
Надали оркестъра, в който свирят, няма зали за репетиции. Да, законът им позволява, но не значи, че всички репетиции трябва да са в къщи. Може и малко човещина да проявят.  Човечето много добре те е  посъветвала- "посвири" им и ти., а ако можеш и да пееш фалшиво с пълно гърло...... Една седмица ще е достатъчна.

# 11
  • Мнения: 421
Всъщност не знам дали и други съседи не са реагирали, просто предположих, защото в няколко апартамента около тях съм виждала много възрастни хора, над 80. Но като се замисля, щом знаеше, че законът му го позволява, значи и другиса ходили и той е проучил как седят нещата. Както и да е, явно няма начин по законен и културен начин да се разберем Simple Smile Благодаря на всички Simple Smile Обмислям варианта да си купя брадва, да се кача през плозореца и да нацепя виолата на трески Grinning Пък флейтата допълнително ще я мисля Grinning

# 12
  • Мнения: X
Младежът с усмивка ми заяви, че имали право да се упражняват, щом не вдигат шум над определени децибели и щом не свирят от 14ч до 16ч и след 22ч (не че не се случва и това понякога).
Прав е, затова от Общината не могат да направят нищо.
Хубавото е, че ти имаш същите права.
Вземи си прилична уредба, може и временно от някой приятел, подбери нещо по-метълско и послушай (а може и да не слушаш, излез и се разходи). Като спазваш часовете, разбира се Stuck Out Tongue Winking Eye

И според мен само това можеш да направиш, за съжаление.
Другият вариант е да говориш със собственика на апратамента и да му обясниш положението. Ако се съберете повече съседи най - вероятно ще има по - голям ефект, така че можеш да се поинтересуваш дали все пак не пречат и на някой друг. Щом са наематели все пак има шанс да ги изгониш...

# 13
  • Мнения: 40 040
Пробвай с "Радка пиратка" и други чалгии от най-просташките.

# 14
  • Мнения: 46 403
Обмислям варианта да си купя брадва, да се кача през плозореца и да нацепя виолата на трески Grinning Пък флейтата допълнително ще я мисля Grinning
Ааа, не, не, направи го с финес, със законни средства, Радка пиратка е добра идея Joy

Общи условия

Активация на акаунт