Отговори
  • Мнения: X
Знам, че има стари теми във форума по въпроса, прегледах ги, но те са по - скоро статистически и не открих, това което ме вълнува, та: Колко е разликата във възрастта между децата ви и играят ли си заедно? Подчертавам го тъй като ми е интересно колко е максималната граница, до която все още децата могат да играят заедно, да са така да се каже "на един акъл" и да израснат близки?
При разлика от 4 - 5 години например децата могат ли да имат общи игри и занимания или по - скоро не?  Rolling Eyes

Ясно ми е и че при голяма разлика (10 и повече години) децата пак могат да са близки и да се обичат, но като че ли това се случва по - скоро когато пораснат, ясно е, че в детството си едва ли ще имат нещо общо.

Имам пример пред себе си за деца с разлика 4 години и малко, които много си играят, търсят се и не могат едно без друго, но са момчета ако това има значение. Други пък казват, че тази разлика е сравнително голяма за да бъдат децата на един акъл...

Провокирана съм от разговор с познати по темата, според които за да си играят заедно и да са близки децата не трябва да са с разлика повече от 2 - 3 години, както и от друга тема тук, в която няколко човека написаха, че децата в семейството не си играели съвместно...

Също така се замислям и кога е подходящия момент за второ дете, за да имат все пак децата допирни точки и в същото време разликата да не е прекалено малка...

Ще се радвам да се включат също и хора, имащи братя или сестри и да споделят как е било в тяхното собствено детство!

Последна редакция: пн, 18 сеп 2017, 14:32 от Анонимен

# 1
  • Мнения: 46 403
Не мисля, че има правила.
Имаме близки семейства с деца с разлика 1-3 г., които ги държат в отделни стаи, защото се пребиват иначе, в най-добрия случай са в неутрални отношения. Рядко има играещи си заедно.

Мъжът ми и сестра му са породени - 1 г., от тяхната "приятелска" игра резултатът е, че тя е с 2 успоредни черти шевове от коляното до глезена Joy на имат и по-малка сестра (съответно с 15 и 16 г. разлика), с която много са си играли като е била малка, а който тръгне да излиза е взимал и нея.

Така че не се планират тези неща. Може да се разбират, може и да не се разбират. Ти трябва да решиш кога си готова да минеш през бременност, раждане, болници, ангажименти около бебето и т.н., защото ти си човекът, който физически ще извърши това. Другото ще се нареди, не го мисли Simple Smile

# 2
  • Мнения: 3 480
Моите деца са брат и сестра, разлика 2.5г. Карат се, бият се, но и и много се търсят и ако единият го няма, другият пита къде е. На 10 и 12.5г.
В различни стаи са, не мисля, че две деца (дори и от един пол) трябва да делят стая. Различни интересеи, навици за писане на домашни и индивидуални вкусове и идеи за интериора.
Синът ми понякога помага на дъщеря ми с домашните, когато е в настроение. И двамата са "ранни" тийнейджъри.

С брат ми като деца деляхме стая, докато мен ме приеха в университет. Не се разбирахме, много се карахме до степен "невинна" омраза. Същата разлика във възрастта.
Аз обичах музика и светлина, а брат ми беше точно обратното.
С възрастта спряхме да се караме и сме в добри отношения, но в никакъв случай много близки. Имаме различни интереси и живеем доста далеч един от друг.

# 3
  • Мнения: 10 478
Хубава темичка за размисъл. Ние със сестра ми имаме 3,8 години разлика. Като малки играехме заедно, но не защото ни е харесвало, ами само в моменти, когато приятелките ни по възраст не са били на разположение. Въобще не сме били на същия акъл с нея. Тя беше подмазвачка и ревла, а аз бях много самостоятелна. Не понасях ревливите деца. Майка ми ми я връзваше като синджир - навсякъде я влачех с мен и това много ме дразнеше. След пубертетите ни се сближихме като сестри. Като се почнат тийн филмите за гаджета, инстиктивно търсиш да споделяш повече с някого, а точно след пубертета разбираш, че истински приятели всъщност нямаш, но със сестра ти не си сама, има на кого да споделяш и с кого да излизаш.
Аз бих ти препоръчала да видиш според китайския хороскоп първото ти дете (родено еди-коя си година) с коя предстояща зодия (предстояща година) би се разбирало. Simple Smile

# 4
  • Мнения: 10 121
6 години
Момче и момиче
Том и Джери на живо Simple Smile)))

# 5
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 354
5,5 години, две момчета. Но малкото е още бебе. И мен ме мъчи този въпрос постоянно, ще намират ли изобщо общ език. Баткото обожава брат си сега, но все страда, че не могат да играят заедно игри за големи, футбол например. Но ето вчера, например, се гониха половин час с едно скачащо топче и накрая баткото, супер въодушевен, каза: ехаа, аз си мислех, че трябва да го чакам да стане на 3, за да си играем, а виж колко забавно можело да бъде с бебе! ❤
Но си имам своите страхове в това отношение определено...

# 6
  • Мнения: 4 614
Имам две деца- момче и момиче. Разликата между двамата е 1 г. и 8 м. Играят си много добре заедно, разбират се, както се казва на един акъл са. Но има и моменти, в които се карат, удрят, но са безобидни (не се нараняват). Карат се за играчки, като малката е по- ревлива.

# 7
  • Мнения: 3 749
Пет години разлика и две момчета  Rolling Eyesзаиграват се ако искат в редки случаи,но лошото е че големия не пази малкия и обикновено го учи на глупости та играта им често ми струва скъпо.Като гледам колко са различни като характери и поведение си мисля,че и в бъдеще едва ли ще са много близки,но тайно се надявам да греша.

# 8
  • Мнения: 1 622
Осем години разлика, две момчета са. Абсолютно същото като при малка разлика е. Просто по друг начин се проявява. (При мен и брат ми е 2 години, така че мога да сравня). Карат се, после се търсят, пак се карат, след това играят заедно. На големия му е интересно да показва той нещата, да сглобява, рисува, да го учи на различни неща. Малкият се респектира, слуша го. Когато са само двамата, нямат проблем, т.е. ако кажа на големия, че той отговаря за брат си, защото аз имам работа в другата стая, нямат никакви драми по между си, иначе авторитетът се размива. След това, разбира се, пак се скарват зловещо за нещо. Не знам дали ще бъдат близки като пораснат. По мои наблюдения това наистина не е свързано с малката разлика във възрастта, с времето хората се променят, в случая децата израстват, всеки със своите интереси, компании и т.н. Близостта не е нещо, което да може да се предвиди или да е свързано с разликата в годините. Искрено се надявам да са близки.
п.с. Да, като са малки, ще играят повече заедно, когато са с малка разлика. Ще имат и повече общи интереси. Но понеже питането е и за близостта, едното не е предпоставка за другото.

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Моите деца са родени през 6 години. По-големите се заиграват заедно, пускам ги и навън заедно, но и понякога им е скучно един с друг и си имат отделни занимавки (най-често на голямото му е скучно). С бебето също доста се занимават, особено средното дете - първата му работа сутрин е да отиде при бебето да го нагушка. Много се обичат всички.
Разбира се, има и моменти да се карат, но не преобладават.

Със сестра ми също ни е горе-долу толкова разликата. По-близки започнахме да ставаме след пубертета и сега сме в супер отношения. Simple Smile

4 години разлика ми се струва оптимална, но различно се развиха нещата в нашето семейство. Simple Smile

# 10
  • София
  • Мнения: 1 406
Същата треска и мен ме тресеше и от чудена щерката ще стане на 7г., а аз май съм позакъсняла...Божа работа.
С брат ми разлика имахме точно 7г., еми много се биехме, но и много се търсехме и се обичахме.

# 11
  • Мнения: 168
Осем години разлика, две момчета са. Абсолютно същото като при малка разлика е. Просто по друг начин се проявява. (При мен и брат ми е 2 години, така че мога да сравня). Карат се, после се търсят, пак се карат, след това играят заедно. На големия му е интересно да показва той нещата, да сглобява, рисува, да го учи на различни неща. Малкият се респектира, слуша го. Когато са само двамата, нямат проблем, т.е. ако кажа на големия, че той отговаря за брат си, защото аз имам работа в другата стая, нямат никакви драми по между си, иначе авторитетът се размива. След това, разбира се, пак се скарват зловещо за нещо. Не знам дали ще бъдат близки като пораснат. По мои наблюдения това наистина не е свързано с малката разлика във възрастта, с времето хората се променят, в случая децата израстват, всеки със своите интереси, компании и т.н. Близостта не е нещо, което да може да се предвиди или да е свързано с разликата в годините. Искрено се надявам да са близки.
п.с. Да, като са малки, ще играят повече заедно, когато са с малка разлика. Ще имат и повече общи интереси. Но понеже питането е и за близостта, едното не е предпоставка за другото.
точно същото и при нас Blush при почти 7 г. две момчета, но са и непрекъснато заедно.

# 12
  • София
  • Мнения: 2 426
Шест години и девет месеца е разликата между момчетата ми. Големият е на 11 и половина, малкият скоро ще навърши 5. Играят много заедно - най-вече навън, боричкат се, често и се поскарват, че малкият си пада командир. Вкъщи баткото вече основно иска да се занимава с таблета или компютъра, малкия също го влече натам, та отново имат общи теми.

# 13
  • Мнения: X
Знам, че затова дали ще са близки като пораснат разликата не е основен фактор и дори и да е малка няма гаранция. Там вече си зависи от други неща. Аз се чудя основно за детския период дали ще си играят, дали ще могат да си намират общи занимания, както и за ученическите години дали ще са близки и на една вълна (тук може би по - скоро зависи дали са еднополови). Изобщо колко е максималната разлика до която все още има шанс да са горе - долу на един акъл.
Иначе при нас много малка разлика така или иначе няма да има, тъй като дъщеря ми другия месец става на 2 години и най - малката възможна разлика е 3. Но на мен и с такава ми се вижда сложно  Rolling Eyes както и с бременността, така и после с децата. Иска ми се поизчакам поне година, но ме е страх да не изтърва момента и после да нямат много допирни точки.
Като гледам сега на площадките 6 - 7 - 8 годишни деца не искат да си играят много с нея, вижда им се малка, не им разбира игрите, даже по - скоро им пречи. Може и на такива да сме попадали де, а и те не се познават все пак, освен това тя като цяло е малка за съвместни игри, макар че умира да си играе с по - големи деца  Laughing

Отговорите до момента обаче са обнадеждаващи!  Simple Smile

# 14
  • Мнения: 30 802
Всъщност не е задължително да си играят, но е много приятно да не се бият. В тоя ред на мисли разликата от 5г. между баткото и второто ми дете е перфектна. Не, не са първи другарчета- но това си е тяхна работа. Моята работа е, че едното е доста по-независимо, помага и има по-малко изисквания.

Вече разликата между второ и трето е 1 г. 5 мес. Има си плюсове- минусите са умората и бременност при наличието на дете под 2 годинки. По принцип хич не е гот да тичал след малко дете, като си бременна- умората е тройна, имам бели петна в паметта от тоя период. За игра- не мога да кажа, че играят, на тая възраст всеки месец разлика дава значение за акъла. Едното вече е дете, другото още е бебе. Уморяват се различно, имат различни нужди. С времето обаче ще се изравнят, но пак ще е след поне 2 години. Засега се разминават доста, въпреки малката разлика. Разбира се, на 25 няма да се забелязва, но сега е значителна разлика в развитието.

Та парадоксално, ако чакаш и има голяма разлика, може и да си играят още от началото. Защото по-голямо дете може да занимава бебе. Но две породени- почти бебета- нямат съзнание да се пазят, да измислят интересна игра. Ще са си близки, но след години.

Общи условия

Активация на акаунт