Гръбначни изкривявания - сколиоза и кифоза!

  • 557 872
  • 1 687
  •   2
Отговори
# 570
  • Мнения: 12
Така да се изкажа и аз .... значи по добре не съм се чувствала никога до сега,  права и корава съм. Вярно, стреса е напълна степен преди операцията , час преди да ме вкарат в операционна изпаднах в криза , но всичко мина, ако някой се нуждае от информация нека пише лично съобщение за да му дам номера си

# 571
  • Мнения: 49
Ивон, много се радвам, че си добре, надявах се да пишеш пак Simple Smile. Аз друг опериран по този метод не познавам. Имаш ли движение в гръбнака както преди или е още много рано да се каже. Мен лично твоите постове много ме обнадеждават Simple Smile. Всичко наи-хубаво ти желая!

# 572
  • Мнения: 1
Здрвейте и от мен, аз съм със същото заболяване Сколиоза, на 24г. съм, но тъй като от малка се боря с него, носила съм и корсет, до операция не се стигна. Но мина доста време и искам да си направя снимка за да видя какво ми е положението сега. Имам леко издута част в тазовата част при талията, но съм я приела болестта. Исках да ви помоля за съдействие , за координатите на проф. Танчев и дали има някакъв шанс да работи и събота? Много ви благодаря

# 573
  • София-Младост
  • Мнения: 23 340
Здрвейте и от мен, аз съм със същото заболяване Сколиоза, на 24г. съм, но тъй като от малка се боря с него, носила съм и корсет, до операция не се стигна. Но мина доста време и искам да си направя снимка за да видя какво ми е положението сега. Имам леко издута част в тазовата част при талията, но съм я приела болестта. Исках да ви помоля за съдействие , за координатите на проф. Танчев и дали има някакъв шанс да работи и събота? Много ви благодаря
http://panayottanchev.ortoped.bg/

# 574
  • Мнения: 5 674
Здравейте, интересували ли сте се кои стилове в плуването са препоръчителни при сколиоза. Аз си мислех, че всички са полезни, но скоро попаднах на противоречива информация.

# 575
  • Мнения: 6
Здравейте отново от мен синът ми е с прогресираща кифоза бяхме в Горна Баня в специализираната клиника при проф.Танчев за консултация каза ни че за сега е важно да наблегнем на кинезетерапията и специализираната физикална терапия,която ще проведем при доц.Спасов във Спортният диспансер в Пловдив.Закупих си книгата на професора,която се казва"Ортопедия за родители" там пише че стиловете "гръб" и" брус"са най-подходящи за гръбначни изкривявания!!

# 576
  • София
  • Мнения: 1 037
Здравейте, интересували ли сте се кои стилове в плуването са препоръчителни при сколиоза. Аз си мислех, че всички са полезни, но скоро попаднах на противоречива информация.

Зависи от вида и етапа на сколиозата. При дъщеря ми най-голям е градусът на изкривяване в кръста /около 30 градуса/ и тя казва, че най-добре се чувства от кроул и гръб. Принципно стилът плуване се избира така, че да не се натоварва гръбнака като гъвкавост и въртене, а да се заздравява мускулатурата, придържаща гръбнака.

# 577
  • Мнения: 234
Информация за предстоящ симпозиум във Виена/Австрия:
http://www.orthosymposium.com/skoliose/
Може някои от специалистите в България да решат да учавстват, а има ограничен брой места.
Дано някой от лекарите изяви желание и се намерят средства за пътуването!
 Peace

# 578
  • Мнения: 22 860
Здравейте отново.Наскоро писах в темата,но никой не ми отговори.Надявам се да получа съвет сега.
Водих детето при личния лекар.Притисна  му лопатките назад,плътно една до друга и каза,че има асиметрия.Съвсем лека,но трябва да се наблюдава на 3м.КАза да прави упражнение,което е: да стои 10-15 мин. три пъти дневно с точилка ,сложена на сгъвката на лактите,като точилката минава зад гърба на детето и дърпа лактите назад.Не знам дали ме разбрахте.Отделно спорт и движение/той играе футбол/.
Бихте ли ме посъветвали още нещо като профилактика?Благодаря.

# 579
  • Мнения: 49
ДХЗ това упражнение с точиклата много добре си го спомням Simple Smile, кара те да стоиш изправен през цялото време. Защо не заведеш детето на ортопед, за да си спокойна. Иначе плуване както си прочела е много добра профилактика и всички упражнения които стабилизират мускултурата на гръбнака. Карането на кънки също е добра профилактика и упражнения за подсилване на коремните мускули. Успех! Според мен нищо му няма на детето, но го наблюдавайте наистина.

# 580
  • Мнения: 6 087
Здравейте!

Преди 6м. правиха снимка на сина ми по повод оплаквания в гърба и я разчетоха като лекостепенна дясноконвекционална сколиоза. Ортопеда тогава каза, че сколиозата е заболяване на 8-9г. деца и най-вероятно детето не е било правилно нагласено за снимката и каза да направим втора снимка след 6м. Вчера бяхме на преглед и ортопеда написа как точно да направят снимката. Направихме я, но вместо очакванията тя да покаже, че няма изкривяване новото разчитане е още по-неприятно. Освен лекостепенна дясноконвекционална торакална сколиоза е написано и че има лекостепенна лявоконвекционална лумбална сколиоза. Възможно ли е за 6м. при дете на 5г. /сега е на 5г. и 7м., но с установена костна възраст 4-4.5г./ да се появи ново изкривяване. При това той има и мезенхимна дисплазия, което според това което ми обясниха е по-голяма гъвкавост и това някак не ми се връзва с гръбначно изкривяване. В сряда ще нося снимката на ортопеда. Възможно ли е и втората снимка да е сбъркана. Не искам нова снимка. Не искам да го облъчвам пак, защото при него облъчването крие рискове в друга посока. Има рецидив на доброкачествен /надявам се че е правилно преценен на око/ тумор и рентгеновите облъчвания са рискови за него. Възможно ли е ако наистина има изкривяване то да е причина от време на време детето да има особени усещания в областта на сърцето. Определя ги като особено тупкане на сърчицето. Опитваме се да ходим на плуване, но на възраст при която ходи на градина и заболяванията там са много чест, съответно тренировките са по-скоро заиграване с водата, отколкото сериозна работа на мусколите на тялото. Мъничък е и вярвам че ако наистина има изкривяване има голям шанс да го преборим. Освен т.н. тренировки по плуване какво още мога да направя за него аз като майка. през януари /може би и февруари/ около 10-14 дни почти всяка сутрин имаше оплаквания от силни /до рев/ болки във врата, които вечерта вече бяха притъпени или пък видимо нямаше такива. Това може ли да е причинено от сколиозата, ако наистина има изкривяване. Не знам какво да мисля. Правихме снимката за да се докаже, че няма сколиоза, а то какво излезе. Дали ако бяхме отишлш при лекарката която разчете първата снимка резултата щеше да е по-добър. Доколко има значение кой разчита снимката. Възможно ли е все пак да е грешка на снимането и двата пъти, както предполага ортопеда.

Желая Ви хубав пролетен ден!  bouquet

Последна редакция: вт, 02 апр 2013, 07:16 от Рори72

# 581
  • Мнения: 6 087
Здравейте!

Вчера занесох снимката на ортопеда и за мое съжаление, въпреки мнението му, че сколиоза при 5г. дете не може да има прие констатираното от лекаря рентгенолог и попари надеждата ми да се окаже, че лекарят разчел снимката нещо се е заблудил. Не е мерил ъгъл на изкривяването на никоя от снимките. Как се прави? Мога ли аз да го направя за да се ориентирам за себе си. Малко ме стряска факта, че преди 6м. пишеше само за дясно изкривяване, а сега има и ляво при положение, че детето е малко, а костната му възраст отговаря на още по-малко дете. Сега разбира се почнахме да си вадим очите в къщи дали правилно сме го гледали, особено като се има впредвид че е типичен представител на злоядите деца и съответно храненето му в къщи /лелите в градината твърдят, че там яде, но така или иначе на 5.5г. тежи 15-16 кг./ никак не отговаря на т.н. здравословно хранене. Пращат ни при лекар физиотерапевт да усвоим упражнения и сигурно ще трябва да ги прави цял живот /което ще е много трудно, защото имаме проблеми с поведението и пълен отказ от негова страна да чува какво му се говори, когато темата не отговаря на това което си е наумил/. И макар че храненето му е голямо изпитание на нервите имам питане. Има ли храни които са задължителни при гръбначни изкривявания или хранителни добавки, които биха подпомогнали поне да забавим темпото на изкривяването. Разбрах, че пълно оздравяване не мога да очаквам, но какви са най-добрите прогнози при сколиозата? Следващия ни контролен преглед ще бъде след 1г., тъй като лекарят смята че няма нужда да го облъчваме по-често, може би съобразявайки се с наличието на туморно образувание, което на око /от съпоставката на резултатите от ЯМР направен скоро и два скенера отпреди повече от 1.5/ е определено като доброкачествено. Детето има мезенхимна дисплазия. Възможно ли е този "дефект" както го нарекоха лекарите, които го установиха да е причина за сколиозата и съответно да е пречка за овладяване и стопиране на изкривяването.

# 582
  • Бургас
  • Мнения: 2 053
Рори72 , не знам до колко ще помогна, но ще ти кажа следното -  за храненето - вземи му Kinder - мултивитамини и минерали на ABO PHARMA, значително повишават апетита и то бързо, още първите дни ще усетиш разликата. Мисля, че е добре храната да е по-скоро белтъчна (месо, сирене, мляко, яйца...) защото те са основен градивен материал и за кости и за мускули.
И не си мисли, че не може да се оправи напълно. Щом е малък и сколиозата е лека, всичко е обратимо. Добре е да спортува, да, най-добре плуване, но може и друго, важното е да има здрава мускулатура, да не е отпуснато тялото, само да седи пред ТВ или компютъра. Пробвайте разл. неща, все нещо ще му хареса.
А меренето на ъгъла най-добре да го направи ортопед, може и да не е сложно, но...

# 583
  • Мнения: 16
Кой е този ортопед, който казва, че сколиозата била заболяване на деца на 8-9 години и 5 годишно не можело да има?! ooooh! Честно казано, аз не бих се доверила повече на този човек и не бих потърсила услугите му! Що за глупости са това... Ето една статия (на английски) за видовете сколиоза. Всеизвестно е, че сколиозата може да се дори вродена и да я има от самото раждане! Когато чувам такива неща от лекари и се отчайвам...
Ако можеш, задължително запиши детето си на плуване. Ездата също е полезна. Плюс хранителни добавки. Не съм чувала досега сколиоза да е била напълно "излекувана", но може да се намали кривината или поне да се предотврати по-голямото й нарастване. За тази цел, трябва да започнете сериозно с упражненията, физическа активност от всеки вид е добра, също така трябва да наблюдаваш правилната му стойка. Мен също така ме караха да спя на по-твърдо легло, но не съм сигурна това до колко помага. Освен това някой ортопед трябва да измери градуса на изкривяването, явно е че този, при който сте ходили или не може или не иска по някаква причина... Градусът е важен. Ако е много малък, не мисля, че имате поводи за притеснение.
Стискам палци всичко да се оправи скоро!


Това може да е интересно на всички:
За консервативно лечение (без оперативна намеса) съм чела добри неща за метода на Шрот, който води началото си от Германия. Ето няколко клипчета, който показват какви упражнения се правят (всички са съобразени с градуса на изкривяването, формата му и т.н.)
Представяне на метода
Упражнение
Още едно

До колкото знам, Германия и Англия има доста рехабилитационни центрове, които го предлагат. Пациентът стои там до 20 дни, в които се преминава през натоварена програма от упражнения за мускулите и дишането, след което той трябва да ги прави и у тях.  За съжаление обаче, не знам дали в България има подобно място, на което има специалисти, работещи по този метод. Някой да е чувал нещо за това?

# 584
  • Мнения: 6
Здравейте!

Вчера занесох снимката на ортопеда и за мое съжаление, въпреки мнението му, че сколиоза при 5г. дете не може да има прие констатираното от лекаря рентгенолог и попари надеждата ми да се окаже, че лекарят разчел снимката нещо се е заблудил. Не е мерил ъгъл на изкривяването на никоя от снимките. Как се прави? Мога ли аз да го направя за да се ориентирам за себе си. Малко ме стряска факта, че преди 6м. пишеше само за дясно изкривяване, а сега има и ляво при положение, че детето е малко, а костната му възраст отговаря на още по-малко дете. Сега разбира се почнахме да си вадим очите в къщи дали правилно сме го гледали, особено като се има впредвид че е типичен представител на злоядите деца и съответно храненето му в къщи /лелите в градината твърдят, че там яде, но така или иначе на 5.5г. тежи 15-16 кг./ никак не отговаря на т.н. здравословно хранене. Пращат ни при лекар физиотерапевт да усвоим упражнения и сигурно ще трябва да ги прави цял живот /което ще е много трудно, защото имаме проблеми с поведението и пълен отказ от негова страна да чува какво му се говори, когато темата не отговаря на това което си е наумил/. И макар че храненето му е голямо изпитание на нервите имам питане. Има ли храни които са задължителни при гръбначни изкривявания или хранителни добавки, които биха подпомогнали поне да забавим темпото на изкривяването. Разбрах, че пълно оздравяване не мога да очаквам, но какви са най-добрите прогнози при сколиозата? Следващия ни контролен преглед ще бъде след 1г., тъй като лекарят смята че няма нужда да го облъчваме по-често, може би съобразявайки се с наличието на туморно образувание, което на око /от съпоставката на резултатите от ЯМР направен скоро и два скенера отпреди повече от 1.5/ е определено като доброкачествено. Детето има мезенхимна дисплазия. Възможно ли е този "дефект" както го нарекоха лекарите, които го установиха да е причина за сколиозата и съответно да е пречка за овладяване и стопиране на изкривяването.
Рори72 моят син е на 13 години и е с прогресираща кифоза позната на ортопедите болест на Щоерман_мау ходихме в Горна Баня при проф.Танчев невероятен специалист моят съвет е отидете за още едно мнение при него да разчете снимките!!Сега ходим на рехабилитация и кинезетерапия в спортният диспансер в Пловдив при доц.Спасов.Не ни дава гаранция за 100% оправяне но с много спорт(ние тренираме и плуване от 1г и 3 месеца) ще спртем прогреса и до 18 години има възможност поне да не личи видимо!За това моят съвет е не се обвинявайте за отглеждането на малчо рецепта за добри родители няма!!средоточеет вниманието си върху специализираните програми за физикална терапия и го запишете на плуване..малък е още и мисля че има много голям шанс да го преботите!Ние го открихме твърде късно за да се надяваме да се излекува на пълно,но при вас има шанс!1ако искаш контакти с професора изпрати ми лично съобщение!!

Общи условия

Активация на акаунт