Аз пък съм съгласна с Ню!

  • 1 882
  • 30
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 413
В заключената тема на Лора за градините Ню е написала:
На лелите трябва да им се плаща НА ДЕТЕ. Примерно - днес има 1 дете, ще вземе за деня 1 лв. /над минималната си работна заплата/, утре има 5 деца, ще вземе 5 лв. и така... нещо такова. С минимална работна заплата и % от децата. Има стимул . Ако трябва да вдигнат и таксите на яслите, и градините. Всеки ще плаща, за да му бъде по-добре гледано детето. ЗАщото така и така ги даваме за антибиотици! В месеца по 2 пъти...
А сега... плаща им се там някаква заплата, с деца или без - тя си върви. И те нехаят...и не им пука, дали моето дете днес спи на течение, или утре лиже потеклите сополи от носа на приятелчето си в групата, или се е отвило, докато спи . И утре е болно... няма го в групата - един проблем отпада за тях. Нали?
Децата са ни все болни, а нищо не се прави.

За взимането от яслата също има какво да се каже. Работното им време е до 19 ч. Да, ама в 18 ч. детето остава само в яслата и майката, която работи, приритва на работа, за да си тръгне и да си го вземе. Лелите правят муцуни и ги виждаш, как още не си излязъл от двора на яслата, а те вече си тръгват. Това означава, че докато моето дете е било там, вътре... те са се обличали, чистили и са се приготвяли да си ходят. Това трябва да става, когато си тръгне и последното дете.
Има решение и на този проблем. Децата се водят на ясла/ДГ в определен час и се взимат СЛЕД определен час. Както е в училище. Водят се до 8:30 и се взимат най-рано в 17 ч.
Групите трябва да са с деца на неработещи родители и с деца на работещи родители. А не моето дете да е в група с деца на майки, които не работят и в 16 ч. да остава самичко, защото майките идват да си вземат детето след следобедния му сън. И така стои самО 2 часа.
За това трябва да има програма. Да се знае, днес детето ми, че ще прави еди какво си... Аз още не знам, какво прави по цял ден вътре в яслата. Колкото пъти съм питала, толкова пъти казват - "Ами играе си, какво да прави!" ..., бре това игране цял ден... от сутринта като се почне, та до 18 ч. . Няма диалог между майката и персонала.

Според мен това, което Ню е написала е верен анализ и предложения за решение! Учудвам се на негативните мнения, които нейните думи бяха предизвикали. Много е лесно да се оплакваш без да предлагаш решения. Затова мисля, че можем да отворим една тема с полезни предложения, а после ще намерим и път за реализирането им. Убедих се, че нашият форум е действащо общество!

Ето моето предложение - строг филтър от страна на сестрата сутрин - в нашата градина не съм я видяла веднъж да върне някое дете, а децата ми са в 2 различни групи, от общо 4 в градината - значи имам поглед на 50 %. Защо не я посещават инспектори и не следят дали тя си върши работата? Редовните прегледи и връщането на болните деца са наистина много важни - виждам го при колежката ми, при чиято дъщеря има такъв контрол - за щастие детето не е боледувало сериозно много, много отдавна.

# 1
  • Мнения: 2 700
По въпроса с плащането на лелите на брой деца, имам наблюдения за една частна градина, където персоналът е стимулиран спрямо посещаемостта - е там категорично няма контрол кой е болен и кой не. Естествено, че ще приемат всякакви деца, при положение, че от това им зависи надницата.

# 2
  • В офиса
  • Мнения: 4 010
Цитат
На лелите трябва да им се плаща НА ДЕТЕ. Примерно - днес има 1 дете, ще вземе за деня 1 лв. /над минималната си работна заплата/, утре има 5 деца, ще вземе 5 лв.

И тогава желанието да не се допускат болни деца отива на кино. Повече деца, повече кинти, юруууш, естествено, че няма да им пука за конкретното дете, важното е бройката да е голяма. Това е и интересът на една част от родителите, точно тяхното болно дете да ходи. Значи пълно припокриване на интереси.

Цитат
Групите трябва да са с деца на неработещи родители и с деца на работещи родители.

Не, просто персоналът трябва да се научи да си спазва работното време. Зависи изцяло от нас, работещите родители. Не да си счупваме краката от бързане, а да държим на това, което е наше право и да си го търсим. Всички, а не само бели лястовици и донкихотовци.

Цитат
Няма диалог между майката и персонала.
Това вероятно е така. В нашата ДГ е намерено много просто решение. За най-малките деца всеки ден се получава лист, в който са отбелязани както битови неща, като как е яло, колко е спало и кога е пикало, така и как се е чувствало и как се е държало. При по-големите този лист се попълва веднъж седмично и се пропускат битовизмите. Ще кажете, частна е, за това. И да, и не. Какво правят възпитателките, когато децата спят? Колко време ще им отнеме да драснат за 20-25 деца по 2 думи, напр - храни се добре, сутринта плака за мечето, но се успокои бързо, игра с децата, сама каза за тоалетна - за 1-2 мин. се пише, не повече.

# 3
  • Мнения: 1 413
Добре, а как да се реши проблемът с болестите? Защото и това, което казвате, че ще приемат и болни деца, за да си пишат бройката е вярно?
Тинкърбел, това с попълването на лист е добра идея!

# 4
  • София
  • Мнения: 7 242
Дали не могат да се правят изненадващи проверки от ХЕИ или др. институция, или това е в кръга на научната фантастика.
Бих предложила и да има регламент, относно извеждането на децата. Примерно мед. сестра и директорката да решават сутринта колко и кога да се извеждат всички деца. А не моето да е цял ден вътре, защото му се е паднала г-жа, която я мързи да помага при оличането и събличането или просто не е фен на чистия въздух, а съседчето, което е случило на госпожа, да го извеждат и сутрин и вечер. Абсурдно ми се вижда и практиката в някои градини децата да не се извеждат цяла зима. Като се има предвид и в колко часа се стъмва тогава, излиза, че на практика децата са навън само през уикендите.
В градината на Цвети се излиза всеки ден. Дори бяхме помолени да осигурим дъждобранчета, които да седят в градината.

# 5
  • Мнения: 2 978
Дали не могат да се правят изненадващи проверки от ХЕИ или др. институция, или това е в кръга на научната фантастика.

И да се правят това няма да е всеки ден.

Ние родителите трябва да спираме болните си деца от градина.

Сестрите в случая не са виновни, защото една бележка от личният лекар, че детето е здраво (дори да не е) не дава право на сестрата да го спира. Е, тя какво да прави тогава..да се кара наред с всички родители? newsm78

Такава ни е системата Close

# 6
  • София
  • Мнения: 7 242
То нещата започват още от там, че повечето работодатели правят проблем, когато майката си вземе болничен за гледане на дете. Сигурна съм, че повечето майки искат да са при болното си дете, а не да го мислят, но не могат да си го позволят.

# 7
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз мисля, че е до отговорност и от двете страни.
В градината, която посещаваше синът ми до миналата година, всяка сутрин на входа ни посрещаше мед. лице. Задължително се проверяват: косата, ноктите, гърлото. Ако сестрата забележи някое дете да е счервено гърло или да не е видимо здраво, направо го връща и не го допуска в градината при другите деца. Безкомпромисна беше.
Така че ако всеки си върши работата както трябва - всичко ще е наред.
Аз съм учител и винаги съм се съобразявала с изискванията на родителите.
Ако сметнете, че някоя учителка не се грижи за децата както трябва, пишете оплакване срещу нея. Още няколко такива жалби като се съберат и ръководството ще не ще или ще я застави да си върши работата или ще трябва да я освободи. Малко е жестоко, но съм сигурна, че има много по-кадърни преподаватели, които са безработни поради липса на връзки. Крайно време е да спрем да си мълчим когато виждаме непрофесионализъм и нехайство.

# 8
  • Мнения: 1 413
За да се върши работата трябва да има ясни правила, ясни и на родители и на възпитатели и персонал и строг контрол. За съжаление всички ние си премълчаваме, защото оставяме децата си на тези хора за цял ден и се страхуваме нашите забележки към възпитателите да не рефлектират върху децата. Например ние даваме по 2 лв. всеки месец за вода и още толкова за театър, децата са над 100 в градината - 400 лв. къде са, но не можем да спрем това. Ако задействам проверка трябва да си преместя детето, а поради липсата на места това няма как да стане newsm78

# 9
  • София
  • Мнения: 7 242
Ама наистина ли никой не се впечетлява, че децата не се извеждат редовно. Или може би аз съм маниачка на тази тема newsm78

# 10
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
... Ако задействам проверка трябва да си преместя детето, а поради липсата на места това няма как да стане newsm78
За съжаление и ти си права ooooh!
Тук в Ямбол не е така, места има много и ни гледат като писани яйца.
Може би ако се наговорите всички родители заедно да се жалвате, т.е. жалбата да е обща..., уф и аз не знам. Много е гадно и за съжаление явно го знаят това и за това си правят каквото си искат. Close

# 11
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Дали не могат да се правят изненадващи проверки от ХЕИ или др. институция, или това е в кръга на научната фантастика.



При обаждане в ХЕИ се получава въпрос "И какво очаквате от нас? Какво искате да направим ние? Вие сами не си спирате децата! Ние какво да правим?"

Проблема е че, всеки решава по различно време че детето му е болно. Доста е модерно да кажеш сополите /кашлицата са алергични.
За сравнение - сина ми беше на ясла. За една година се разболя само 3 пъти. Тръгна на градина(в ОДЗ е), децата в по- голямата си част са деца от яслата. Но не е спрял да боледува. Рекорда е 2 седмици на градина. Има дете което е там с кашлица и сополи от 2 месеца. Ми то било здраво!
В градината се приемат и деца с лекарства и сиропи!И това е казано на родителска среща!

Хубаво е всеки да си върши работата, ама не всички имат съвест да си я вършат. Малцина са!

# 12
  • Мнения: 2 732
Ама наистина ли никой не се впечетлява, че децата не се извеждат редовно. Или може би аз съм маниачка на тази тема newsm78
Аз се впечатлявам ама какво от това Tired

# 13
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Ама наистина ли никой не се впечетлява, че децата не се извеждат редовно. Или може би аз съм маниачка на тази тема newsm78
Аз се впечатлявам ама какво от това Tired
И аз!
Като знам колко ще ме послушат и колко е важно това за другите родители, признавам си хич не съм оптивала да ги тормозя.
Обясниха ми, че аз може да съм искала разходки, но повечето родители не искали да не им настине детето!!!!!!!!!!
Е, като ги облекат лелите и като не ги оставят да търчат как ще стане тая работа???
Или лелите искат да клюкарстват докато децата се потят, а "повечето" родители не знаят какви връхни дрехи да подберат за детето, /при положение че с тях ги водят и вземат - хич не ми се вярва/!!!!!
От друга страна съм съгласна, че за съжаление огромна част от децата са доста изнежени и сигурно наистина биха боледували, ако рязко започнат да се грижат добре за тях и по отношение на чистия въздух. Но после ще спечелят. А така останалите деца да се изнежат, че са на градина!!!!!!!!!! javascript:void(0);
Ходим на разходки по няколко часа само да не е силен вятъра. Събота и неделя по половин ден. Всяка вечер след градина - тъмно, не тъмно - навън сме. Ама защо трябва да е така, като след работа и мама има каво да прави, а не да наваксва за  мързела и недомислието на градинарите?javascript:void(0);

# 14
  • sofia
  • Мнения: 1 426
Ама наистина ли никой не се впечетлява, че децата не се извеждат редовно. Или може би аз съм маниачка на тази тема newsm78

 В нашата ясла, например, до сега никога не са ги извеждали, от 19 септември сме там. Вече започнаха да ме гледат страшно като попитам няма ли да ги извеждат. Явно политика на ОДЗ-то  newsm78. Ето за това, намирам начин да си прибера детето колкото може по рано, за да поиграе повече навън. Трябвало да стане много топло, да идват по тениски и къси панталонки и сандали, за да ги изведат на вън  #Cussing out.

# 15
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Ама наистина ли никой не се впечетлява, че децата не се извеждат редовно. Или може би аз съм маниачка на тази тема newsm78

И аз съм силно впечатлена. Откакто са родени децата ми, и докато ги гледах сама, не съм пропускала  ден, в който да не са навън поне за малко.

В нашата ясла, например, до сега никога не са ги извеждали, от 19 септември сме там.

А от септември досега да не са извеждали дечицата - това е направо потресаващо  #2gunfire, и всичко идва от мързел, според мен.

Това беше и една от причините да избера частна ДГ. Децата са почти непрекъснато навън,  освен когато вали, е и когато имат занятия, разбира се. В хубаво време обядват и закусват на двора. През зимата се пързалят с шейни, правят снежни човеци.

# 16
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Ама наистина ли никой не се впечетлява, че децата не се извеждат редовно. Или може би аз съм маниачка на тази тема newsm78

И аз съм силно впечатлена. Откакто са родени децата ми, и докато ги гледах сама, не съм пропускала  ден, в който да не са навън поне за малко.

В нашата ясла, например, до сега никога не са ги извеждали, от 19 септември сме там.

А от септември досега да не са извеждали дечицата - това е направо потресаващо  #2gunfire, и всичко идва от мързел, според мен.

Пусти мързел!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 Ама не им плащат за това! Пък и директорът де е !!!!!
Октомври и ноември също бяха топли. Последния месец - имаше дни с температури близки до стайните!  Стигам до извода че в яслата май-хич  не им се преоблича Sad
Не че в градината ни е по-добре  - от ноемви до края на април - Веднъж!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

# 17
  • Мнения: 928
Дали не могат да се правят изненадващи проверки от ХЕИ или др. институция, или това е в кръга на научната фантастика.



При обаждане в ХЕИ се получава въпрос "И какво очаквате от нас? Какво искате да направим ние? Вие сами не си спирате децата! Ние какво да правим?"

Проблема е че, всеки решава по различно време че детето му е болно. Доста е модерно да кажеш сополите /кашлицата са алергични.
За сравнение - сина ми беше на ясла. За една година се разболя само 3 пъти. Тръгна на градина(в ОДЗ е), децата в по- голямата си част са деца от яслата. Но не е спрял да боледува. Рекорда е 2 седмици на градина. Има дете което е там с кашлица и сополи от 2 месеца. Ми то било здраво!
В градината се приемат и деца с лекарства и сиропи!И това е казано на родителска среща!

Хубаво е всеки да си върши работата, ама не всички имат съвест да си я вършат. Малцина са!

И какво очаквате от ХЕИ, като също са държавна структура, на ниски заплати и също ги мързи, че даже и повече от лелките и учителките в ОДЗ-тата. При това, не знам някой да ги контролира тях дали си вършат работата.

А в градината ще се приемат деца с лекарства, докато нашите работодатели ни гледат накръв, когато си вземаме болничен, както някой по-горе беше писал. Сбъркана държава - това е  Confused

# 18
  • Мнения: 7 379
                       Следя темите свързани с ДГ и установявам,че обикновенно"въртят на празни обороти".Задават се въпроси ,уж се търсят решения и накрая нищо.Ето още едно мнение по въпроса

[/quote][quote author=арт мама link=topic=99682.msg1755728#msg1755728 date=11

И аз!
Като знам колко ще ме послушат и колко е важно това за другите родители, признавам си хич не съм оптивала да ги тормозя.
Е, като ги облекат лелите и като не ги оставят да търчат как ще стане тая работа???а "повечето" родители не знаят какви връхни дрехи да подберат за детето,
 Ама защо трябва да е така, като след работа и мама има каво да прави, а не да наваксва за  мързела и недомислието на градинарите?

[/quote]     Ето примера.Коментара е излишен,но ще си позволя да го направя.Нямало контакт между учител и родител ,че как ще има като се тръгва с ПРЕДУБЕЖДЕНИЕ.Абе ,какво да им казвам те няма да чуят и КАКЪВ КОНТАКТ ИСКАТЕ ПРИ ТОВА ПОЛОЖЕНИЕ?На мен лично не ми е ясно как ще стане.Относно ТЪРЧАНЕТО - лично АЗ държа детето ми да потърчи,да се движи и затова съобразявам дрехите му,а и съм го научила да казва кога му е топло и кога студено.А в яслата предупреждавах сестрата всяка сутрин,че ето тази дреха е за игра и моля да я съблечете ако е топло.С усмивка се обръщах към тях и нямах оплакване относно елементарни неща.Ако родителите не знаят КАК да си облекат децата ,тогава КОЙ би могъл да познава навиците им по-добре.Или вие разчитате на мързела и недомислието на ГРАДИНАРИТЕ .Да не коментирам пренебрежителното отношение в случая.
Дали не могат да се правят изненадващи проверки от ХЕИ или др. институция, или това е в кръга на научната  фантастика
    ХЕИ не само ,че прави проверки и почти винаги са изненадващи,но всяка ДГ има дневник ,който се попълва от служителите на ХЕИ и не мислете,че пропуските в работата остават без последствия и от страна на проверяващите и от страна на директора.За"научна фантастика "може да говори само този,който не е говорил никога с персонала в ДГ на сетето си.
За да се върши работата трябва да има ясни правила, ясни и на родители и на възпитатели и персонал и строг контрол. За съжаление всички ние си премълчаваме, защото оставяме децата си на тези хора за цял ден и се страхуваме нашите забележки към възпитателите да не рефлектират върху децата.
Вие как мислите,че се работи хей така както им дойде.И това не сте проверили АКО СТЕ БИЛИ НА РОДИТЕЛСКА СРЕЩА там се четат Правилниците,които определят ЯСНИ И ТОЧНИ правила и директора осъществява контрола.Колко въпроса сте задали на учителите,мед.сестрите и директорката /които присъстват на родителските  срещи/ на последната родителска среща,на която сте присъствали? ПРЕМЪЛЧАВАНЕТО никога не води до резултат и защо мислите ,че в ДГ работят чудовища ,на които единствената им цел е да смятат" кой какво е питал и върху кое дете какво да рефлектира"


Цитат
Няма диалог между майката и персонала.
Това вероятно е така. В нашата ДГ е намерено много просто решение. За най-малките деца всеки ден се получава лист, в който са отбелязани както битови неща, като как е яло, колко е спало и кога е пикало, така и как се е чувствало и как се е държало. При по-големите този лист се попълва веднъж седмично и се пропускат битовизмите. Ще кажете, частна е, за това. И да, и не. Какво правят възпитателките, когато децата спят? Колко време ще им отнеме да драснат за 20-25 деца по 2 думи, напр - храни се добре, сутринта плака за мечето, но се успокои бързо, игра с децата, сама каза за тоалетна - за 1-2 мин. се пише, не повече.
               Извинете ме за неграмотността,но аз мисля,че ДИАЛОГА е разговор между двама,а не да подадеш  лист хартия  на някого с написани забележки.Колко време отнема писането:Вие сами казвате 2-3 минути умножете го по 25 деца и какво се получава.50 минути ако пишеш за 2 и 75 минути ако учителката е по-бавна а какво правят децата ви през това време? Не коментирам,че учителките са 2 и едната ги гледа сутрин,другата след обяд.Две учителки по един час средно писане два часа къде са децата или какво правят според вас.  Според мен разговора сутрин и вечер когато виждате учителките е доста по-добра форма от "дава се лист".Приключвам защото явно се увлякох в обяснения,които са напълно излишни ако всеки сподели проблемите си там където трябва,а не просто да си "побъбри" с приятелки след като е упрекнал "лелките в клюкарстване".  bouquet

Последна редакция: пт, 12 май 2006, 18:25 от Didia

# 19
  • Мнения: 1 413
Дидиа, от сложния и многоцитатен твой пост не разбрах дали това в червено е твоето мнение, защото някои неща не ги виждам по-горе в темата  newsm78
Първата ни родителска среща бе и последна, беше през септември миналата година! В нашата градина родителите на деца от 3 и четвърта група нямат право да влизат вътре, приемат си децата, слизащи сами от втория етаж, на входа на градината. Ти ми кажи има ли желание за диалог, след като на мен многократно ми бе обяснено, че е абсолютно забранено да влизам вътре, като взимам децата в повечето случаи госпожите, а сестрата - винаги, са си отишли.
Въртим темата в кръг, защото не можем да се примирим с многото проблеми, а не можем и да намерим решенията!

# 20
  • Мнения: 7 379
                        Мечтица,това ,което е писано в червено са лични мои разсъждения по въпроса.Исках да привлека вниманието върху това , което смятам за важно.Не си представям как ми изпращат лист с описание на това какво е яло детето ,защото се питам кога е писан.Ами ако имат компютър и ми вадят копия с малка редакция?Аз предпочитам лично да разрешавам проблемите си - така съм правила в ДГ и така в училище.Не одобрявам реда във вашата ДГ да не влизам и да не разговарям с хората,които гледат детето ми.Това,че имате само една среща,на която явно не сте решили вълнуващите ви въпроси би трябвало да ви провокира за разговор и да поискате среща за уточняване на изискванията.И то не само тези на учителите ,а и на родителите.Предполагам,че не влизате не защото не желаят да разговарят с вас,а заради хигиенни изисквания,но мисля,че поне е трябвало да ви обяснят мотива.Просто / може би съм се увлякла/ исках с така дългия пост да изразя моето мнение /което разбира се не е задължително да одобрите/ ,че има всичко за което пишете.До колко се изпълнява е тема на друг разговор,но и доколко вие като родители сте поставили въпросите си пряко също е важно според мен.Мисля,че когато кажеш  на някого в очите това което мислиш и уточните изискванията си нещата вървят отлично.С една дума като при сделка.Ако не се постигне изгода за двете страни ,тя не става.Примера ми е малко груб ,но се надявам ,че си ме разбрала.  bouquet

# 21
  • Мнения: 5 468
Мечтица, много приятно ме изненада темата ти, в която ме цитираш. Благодаря ти. Но естествено, че винаги ще има опозиция, незнайно защо, при положение, че аз го мисля това, не заради мания да си пиша мислите, а за да се постигне някакво ниво на яслите. А не когато се каже за ясла, 50% от родителите, бабите,  та дори и педиатрите да викат - "О, не, в никакъв случай!" Нали е така? Сума ти народ е настроен негативно към яслите и сигурно има за какво.
Цитат
На лелите трябва да им се плаща НА ДЕТЕ. Примерно - днес има 1 дете, ще вземе за деня 1 лв. /над минималната си работна заплата/, утре има 5 деца, ще вземе 5 лв.

И тогава желанието да не се допускат болни деца отива на кино. Повече деца, повече кинти, юруууш, естествено, че няма да им пука за конкретното дете, важното е бройката да е голяма.
Тинкърбел, няма да се допускат болни деца за повече кинти, защото днес ще са 15 деца в групата+3 допуснати за пари болни деца, но утре ще са наполовина по-малко, защото болните ще разпространят вируса и ще окапят поне още 10 деца покрай тях. Два пъти ще го направят лелките и на третия път ще се замислят, дали да пуснат болното дете... Дали да рискуват да пуснат болно дете, заради 1-2 лева или да загубят след 2 дена малко повече пари, заради допуснатото болно дете. Дори ще започнат да се следят една друга и да казват една на друга: "Това дете е болно, защо си го приела?"
Това ще стане практика след време. Направо съм сигурна.

# 22
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618

Ама наистина ли никой не се впечетлява, че децата не се извеждат редовно. Или може би аз съм маниачка на тази тема newsm78

Когато син ми ходеше на ясла многократно съм питала защо не ги извеждат децата на двора! Отговора беше нещо от сорта - Ние сме ОДЗ има много големи и много малки деца. За яслата няма специално отделено място на двора за игра. Големите търчат и не пазят малките. Те са 15-20 а ние 2 как ще ги опазаим? По късно във времето имаше родителска среща с директорката. Е децата започнаха да се извеждат, но за тях имаше само едно малко каренце - без пясъчник и без каквито и да е други екстри.
Сега вече е от големите  Mr. Green и излиза навън и суртин и следобяд. Но това не решава проблема, зашото има деца в яслата, които май продължават дасе извеждат само на терасата.

По повод на проверките от ХЕИ - не мога да се съглася че те са ИЗНЕНАДВАЩИ! Казвали са ни - очакваме инспекция от ХЕИ, моля ако детето не е съвсем здраво, сополиво и с кашлица не го водете, за да не ни глобят!
Не знам от кого зависи, но контрола в яслата беше много по - голям. Сестрите връшаха деца! А тук сополивите са масово явление. Но всички деца имат алергични сополи!

# 23
  • Мнения: X
Аз искам да кажа, че явно извеждането навън е много важно. В нашата ясла децата са навън всеки божи ден, стига да не вали и да не духа студен вятър. Вярно, че само им слагат якето и сутрин си влизат с обувките за навън и майката трябва да го облече така, че да става и за навън и за вътре, но пък разходката е по-важна. Дъщеря ми за два месеца е отсъствала два пъти за по три дни, но единия път имаше температура от зъби /констатирано от двама лекари/, защото и растат и кучешки и кътници на куп, т.е няма антибиотици. 

Освен това, много майки казват, че в яслите е много топло - е при нас не е много топло, така че облеклото наистина може да мине и за вън и вътре, а и децата не се потят.

Сега обаче много родители протестират, че децата често са с външните обувки в групата. И на мен не ми харесва, но предпочитам да я извеждат, отколкото да и сменят обувките.

Искам да кажа, че и двете страни са прави в някои отношения и си мисля, че проблемът с болестите би могъл поне малко да се облекчи, ако на майка по болничен за дете не се гледаше, като на престъпник. Защото никоя майка не иска да е на работа, ако детето и е болно. Никоя, но не всяка може да го гледа и виждайки, че не е нещо сериозно го праща на ясла/ДГ. Не е оправдано, но няма защо да си замазваме очите, че е масова практика и на всички ни се е случвало. Пък и лошото на болестите е, че още преди първите симптоми заразата е плъзнала. Затова пък в много държави си ходят болни на градина. Изобщо прблемът е много сложен, за съжаление и решението не е леснонамеримо. Tired

По отношение на контактите с майката - може би трябва ежемесечни родителски срещи, защото иначе ако за всяко дете се отделят по 10мин. за разговор с родителя при взимане - кой ще гледа другите деца. В нашата ясла ми казват с две изречения как се е държала, яла ли е, спала ли е и  по държането и изражението на детето, правя заклщчения, които са ми достатъчни.

Последна редакция: сб, 13 май 2006, 10:05 от Анонимен

# 24
  • Мнения: 4 406
тъй както гледам, всеки си държи на позицията и никой никого не е убедил в правотата си.
всеки геда от своята си кула- и това е напълно обяснимо, аз бих се включила към двата лагера едновременно- не искам в яслата да виждам сополиви и кашлящи деца, но когато моето е болно и няма кой да го гледа, се скатавам и се правя на изненадана, че има тютюнджийска кашлица- в крайна сметка не се е заразил от мен, нито пък аз съм го простудила. не желая да плащам на брой деца в групата, предпочитам да са по- малко  с цел по- ефективно гледане на моето собствено.
категорично подкрепям постоянния диалог с лелите и сестрите, и ще продължавам да им тегля думите с ченгел от устата, белким разберат, че това да знам как е протекъл деня на детето, за мен е от изключително значение

# 25
  • Мнения: 863
Ще следя темата с интерес,тъй като детето ми тръгва от утре на ясла и все още не съм наясно с вътрешния ред и с това кое как става.От тук поне ще си набележа някои то4ки,на които да обърна внимание в първите дни в яслата newsm78

# 26
  • Мнения: 1 413
Летка, аз бях много доволна от яслата - не са ми дали детето разгащено, мръсно или разстроено, което в градината се случва. Обичаха го и се грижеха и той ходеше с радост, в градината не може да свикне, даже обмислям да го преместя. В яслата казвах сутрин как се чувства, има ли нещо, което ме тревожи и вечер от другата госпожа пролучавах продължение по темата,а също и информация за това с кого играе, как се развива и т.н. , но госпожите и там явно са се сменили, защото информацията ми е, че не е много добре тая ясла напоследък.
Ако успея да преместя сина наесен ви обещавам да издействам проверка в нашата настояща градина и  #Cussing out да докладвам.
Момичета, докато се пооправят нещата нашите дечица ще станат ученици, но пак си струва да търсим решения - нали след тях идват пак дечица - дано потръгне малко тая система Praynig

# 27
  • Линдау
  • Мнения: 72
Моите деца са ходили в две ясли и една от особено важните за мен причини да ги преместя беше че в първата ясла не ги извеждаха-т.е.изведоха ги за първи път чак към юни, а пък като излезнеха навън не ги пускаха да играят, ами ги държаха да седят на пейките, защото двора им бил неоправен и лелите ги било страх някое да не се удари че как щели да го върнат на родителите Rolling Eyes

# 28
  • Мнения: 5 647
По въпроса с плащането на лелите на брой деца, имам наблюдения за една частна градина, където персоналът е стимулиран спрямо посещаемостта - е там категорично няма контрол кой е болен и кой не. Естествено, че ще приемат всякакви деца, при положение, че от това им зависи надницата.

Нормално за тях. Иначе какви заплати ще вземат накрая. хората вече за пари са готови на всичко.

# 29
  • Мнения: 1 983
аз ако може да си задам въпросчето, понеже много живо ме вълнува, ще бъда малко по-обстойна, но за да стане ясно за какво иде реч
та моята Вики "тръгна" на ясла от 1 март, къде ходи къде не ходи, ту сополи, ту рев, и така, накрая направи тежък вирус с повръщане и разстройство в продължение на месец и я спрях през това време, едно че беше болна, и второ, че усещах, че тя там страда, уж не ги бият, не им се карат и т.н., но моето дете просто беше нещастно, и така, мина боледуването, пуснах я пак на ясла, отиваме към 17.00 часа да я взимаме с майка ми, и от вратата сестрата още преди да съм я питала ми казва "ама тя има Т 37.3, премерих й я след като стана", а аз  Shocked, но нищо, пипнха я, усетих, че няма Т, но какво пък, може да е било моменто(от нашето педро знам, че Т на деца след сън и докато реве не се мери), започвам да я обличам, и какво да видя, моята шушулка издрана по целия врат, и синя, все едно някоя се беше опитвал да я души, направо ми прималя, опитах се спокойно да попитам сестра от къде е, а тя най-учтиво ми обясни "ами аз сега я виждам, нищо я нямаше цял ден", и от тогава Вики не е ходила на ясла, да, ще кажете има кой да ти помага, но и да нямаше щях да напусна работа и да я гледам, ядосана съм, не защото някое дете я е ударило неколкократно, а защото сестрата не я беше видяла, поне за да я промие
и какво се оказва-едно че винаги има болни дечица, второ че моята и останалите на нейната възраст са малки и не могат да си кажат, ние можем само да гадаем какво са правели цял ден, защото и лелите, и сестрите нищо не казват, или казват стандартните неща, като яде и спа и трето аз лично не мога да имам доверие на сестрите, защото сега беше издрана по врата, но не ми се мисли, ако беше око Confused
това за извеждането и мен много ме ядосва-от 1 март както е тръгнала Вики са ги извеждали само веднъж, знам, защото племенницата ми ходи в същата група
проблема с яслите и градините е много деликатен, за мен засега единствения вариант е да я гледат баба й и дядо й, въпреки, че тя самата вече си търси средата, а и аз самата не искам да е затворено и срамежливо дете, но пък там....да я мисля постоянно....

# 30
  • sofia
  • Мнения: 8 935
Моя от месец и половина е в ДГ. Определено се чувства по-добре. Следобед, ако времето е хубаво са навън.
От детската определено го взимам по-мърляв, но то е защото го оставят сам да се оправя (хранене, тоалетна)
За яслата - извеждаха ги, когато останеха по-малко деца:
1. Не могат да се обличат сами.
2. Като слизат по стълбите трябва да ги пазиш, не всички са стабилни
3. За през зимата - моя ставаше вир вода от снега - 15 броя (в най-добрия случай) да ги преоблечеш основно и като не им изсъхнат ботушите докато дойдат родителите да ги взимат...
4. Като се е наранил, задължително ми казваха как е станало; като отказваше да яде и спи - пак ми казваха - в това отношение бяха коректни
5. Действително е трудно да ги опазиш - а ако си разбие главата, друго му хвърли пясък в очите.......само си помислете, ако се случи на Вашето дете как ще реагирате.
В ДГ вече са по-големи, разбират от дума и правила, обслужват се сами...та така

А болестите...ако родителят няма желание да е коректен, никоя сила на света не може да го накара да бъде....
ПП: Сега съм хремава, кашлям, ама съм на работа...да заразявам колегите....дребния още не го е лепнал

Общи условия

Активация на акаунт