Великобритания - Тема 71 Есенно - Предколедна

  • 55 615
  • 733
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 3 480
Има онлайн училище мисля, че се казваше По Жицата, не помня уебсайта. Уроците са по скайп наживо с учители в България.

# 76
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Бу ползвали ли сте в ucha.se уроците по български за деца в чужбина? Доволан ли си? Колко стува, ако не е тайна?
Ползваме отскоро за малката, да допълва обучението в българското училище. Иначе взех абонамента основно за голямата, която се готви за gcse и ги намирам за много добри. Едногодишен абонамент е 99лв, около £50.

# 77
  • Мнения: 1 478
Относно университетите в Бг, понеже и сестра ми беше на тая вълна досега.
Накратко, аз съм завършила медицинския университет, специалност фармация, преди около 9-10г. Тогава имаше само 1 факултет със фармация за цяла България и съответно наплива беше голям, бала висок и се влизаше трудно. От тогава до сега се отвориха още 4 факултета, в Софийския, Плевен, Пловдив и Варна (поне така ми беше казано, не съм 100% сигурна дали това са градовете). Съответно започнаха да озли все повече и повече кадри, бала падна и когато по мое време се влизаше само с над 5.50 на изпитите, сега влизат и с 4.50. Сами знаете и колко много аптеки има навсякъде, буквално са една до друга.
Самото следване не беше най-доброто, ако имахме учебници по дисциплината, те бяха от 80те години за специалност, която се развива буквално всеки ден. Като студенти не ни беше разрешено да работим в аптека, само последната година като стаж за няколко месеца. Но и стажа беше формалност, аз работех в една аптека-водех се на стаж в друга, в която кракът ми не беше стъпвал. Набшягаше се на дисциплини, които бяха пълна глупост, а се претупваха тези, които бяха важни. Караха ни да учим ма изуст формули на лекарства, а самата фармакология се претупваше. Накрая, ако ме си работил нелегално като студент, когато завършиш нищо не знаеш. Как да работиш тогава. Сега работя с много студенти по фармация тук и направо ми скриват шапката. За тия 10г и аз доста неща научих, има някакъв опит и тук и в Бг, а те са направо като енциклопедии. Започват още от началото да ходят на плейсмънти по аптеки/болници всяко лято.
Също баща ми е асистент по съдебна медицина към болница Лозенец в София и преподава на студенти. Сега започва и лекции на английски за чужденци. Той горещо не препоръчваше на сестра ми да учи в Бг, заради нивото на което е. И това говоря за медицински университет, един от все още елитните.

# 78
  • Мнения: 3 480
До ден днешен вярвам, че ученето наизуст отива в пасивната памет на мозъка, ако не се използва.
А разказвателните предмети в училищата са уникално безумие, което недолумявам как съществува в 21-и век. От научени наизуст 9000 нови думи в подготвителен клас сигурно съм запомнила максимум 1000.

Практика ние имахме 45 дни в 4-и курс по специалността, беше пълна пародия. До колкото знам някои от преподавателите още си преподават там, защото имам колеги, които станаха асистенти след завършването ; предполагам и че използват все още учебници от 64-а година на пожълтяла хартия и пълни с бисери от комунизЪма.

Факт е, че английските университети, както и тези в Шотландия и Ирландия са признати навсякъде, докато за българските не винаги се отнася.

# 79
  • UK
  • Мнения: 5 999
Аз съм от Варна по принцип. От няколко години откриха факултети по дентална медицина, фармация . Обучението за чуждестранни студенти се провежда на англ език.
И да пълно е с англичани които са черни, с индийски, пакистански и пр произход  Peace
Незнам, как е в София обучението по медицина, но във Варна, бала и досега, си е висок  Peace

# 80
  • UK
  • Мнения: 4 308
Блу, и според мен им е рано за Роалд Дал, но децата го харесват и го четат. Тази седмица пишат преразкази по Гръфало, правят описания на героите, но в свободното време госпожата им чете и обсъждат The Twits. Дадох го за пример, миналата година четоха Джулия Доналдсън и пак имаше проблеми с разбирането. Той задобрява с езика, но и нивото в училище се вдига. На теста по phonics имаше 38 от 40, което е супер, той чете идеално, защото знае правилата, но не винаги разбира какво чете, чете съвсем механично. Не смятам, че го подценяват в училище, нивото наистина си му е такова, виждам го вкъщи, виждам и другите деца, защото доброволствам в училището. Има много деца с майчин чужд език, но всички са родени тук, ходили са от малки на градина и английският им е по-добър от майчиния. А сега на края на тази година пак идват тестове. Не съм от най-амбициозните майки, де, мисля, че с времето ще се справи, не мисля да го записвам на допълнителни занимания, засега се радвам, че има желание да чете и да пише и на български и го записах в неделното училище, дано му хареса.



   

# 81
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 090
Бу, благодаря, ucha.se го знам, мои колеги от училището ми в България работят по него. Но едно да учиш онлайн, друго е с други деца и учител. Ако е за онлайн племеницата ми не работи и спокойно може да я учи, а да говори с мъжа с натив спикърс. Но това го исках като допълнение. Миналата година като не разбираше нещо и им звънеше.

Ронка, нали знаеш приказката, че всичко българско лошо, а в чужбина е супер. Не съм учила медицина, не мога да сравнявам, но пък тукашните начални учители не могат на малкия ми пръст да стъпят като подготовка в университета и практика, видях ги отблизо. Тук основно го карат на принципа на взаимоучителната метода от времето на нашето Възраждане, плейсмънти и тук там теория. Според мен първо се трупат знания и след това се прилагат в практиката.

# 82
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 090
Аз съм от Варна по принцип. От няколко години откриха факултети по дентална медицина, фармация . Обучението за чуждестранни студенти се провежда на англ език.
И да пълно е с англичани които са черни, с индийски, пакистански и пр произход  Peace
Незнам, как е в София обучението по медицина, но във Варна, бала и досега, си е висок  Peace

Нищо ниво, то и тук бели английски доктори с лупа да ги търсиш. А индийците и подобните винаги първи се ориентират къде е келепира, доста по-евтино им е в България.

# 83
  • UK
  • Мнения: 5 999
Аз съм от Варна по принцип. От няколко години откриха факултети по дентална медицина, фармация . Обучението за чуждестранни студенти се провежда на англ език.
И да пълно е с англичани които са черни, с индийски, пакистански и пр произход  Peace
Незнам, как е в София обучението по медицина, но във Варна, бала и досега, си е висок  Peace

Нищо ниво, то и тук бели английски доктори с лупа да ги търсиш. А индийците и подобните винаги първи се ориентират къде е келепира, доста по-евтино им е в България.

Е? разбира се, цената на обучението, също е от значение за някои категории.  Не затова ставаше въпрос,  обаче Peace

# 84
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Инженер без практика, нищо не струва. За съжаление 5 години по мое време тъкахме скамейките без практика, дано сега е различно.

За медицината, лично наблюдение дете, което познавам, не го приемат никъде тук и то не една година се пробва, тъй като успехът не е достатъчно висок. Отива в България, 6 хил Евро на година, обучението е на английски. В момента в който му предлагат място в университет тук, зарязва обучението в България, въпреки че нищо от това обучение не зачитат тук и започва от начало да следва медицина в UK. Не бих се гордяла с това, че не успели академично ученици с болни амбиции да стават лекари, идват да учат у нас. Тук много от студентите също отпадат след първата година следване, ако не издържат изпитите с определен пас марк. Финансите не са проблем, на тези с ниски доходи и добри академични резултати им намаляват таксата за обучение и им дават пълната сума за ливинг кост. Тоест съвсем спокойно могат да оцелеят, ако им се учи, дори и родителите им да нямат финансови възможности.

Ако българският беше толкова популярен колкото английския и аз не бих се напъвала да уча чужди езици. Имаме офиси по цял свят, всички говорят английски. Имаме доставчици на апаратура от Германия, Австрия и Франция, всички говорят английски и документацията е на английски. Ходим на обучение при тях, обучението е на английски. Защо ми е да уча немски или френски в случая, освен за фън и като хоби?
В България почти всички инженери в днешно време е желателно да владеят поне малко английски. А преди години пък имахме и много взимане даване с източна Германия и документацията идваше на немски или руски.

Последна редакция: вт, 26 сеп 2017, 19:09 от Merry

# 85
  • Мнения: 3 480
Merry, взела си ми думите от устата. В Англия език - само за фан. Виждам ги на работа - на по 25г. на синиър позиция без да знае език, без да има обща култура, но с диплома от Ръсел груп и 70 хил. заплата. Като си закупя вила с басейн в прайвът ериите на Палма може да седна да науча испански. Или да се прехвърля в барселонския ни хед офис, където всички говорят английски ...

Архитектура или право - няма да стане с бг диплома.

Докторите от частните клиники, където ходим като видим зор не са с диплома от България. Нито от Нигерия или Занзибар. Независимо дали са индийци, пакита или мангали - без диплома поне от английски или американски университет - нанайци в престижна болница.
Според мен нито една професия без практика не струва.
Мен тук ме пуснаха в дълбокото, паднах флат он май фейс, нищо че съм с мастърс от Бг. Практиката и допълнителните квалификации в процес на работа и поети от фирмата му е майката.
Финанси е готино. И добре заплатено.

Дорет, никой не против българското. Имаме много преимущества, които няма да изброявам сега. Специфични области в медицината например, които са или незасегнати, или на космически цени тук. И други неща.

Благодаря за споделеното от момичетата относно зъботехническите преживявания, ще го взема предвид.


Момичета, как се борите с Инет сейфтито, моите са като залепени за плейстейшъните и телефоните ... имам някакви забрани на оператора но не мога да се преборя с youtube ...

# 86
  • Мнения: 1 375
Zhani- горе долу на колко време му се налагаше да ги стягат шините? Този вариант, само да ги стягат тук не се бях сетила.

Синът ми ходеше на затягане на всеки 3 месеца близо година и нещо.В БГ мисля,че го правят и на по-чести периоди.Но това все пак зависи и от степента на проблема.Аз както казах, той нямаше сериозен проблем.



# 87
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
Аз да се запиша с една ферма, в която има 'български' чушки и се връщам да ви чета.

# 88
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
... имам някакви забрани на оператора но не мога да се преборя с youtube ...


И аз се интересувам.

# 89
  • Мнения: 358
Естествено, че тук е по-добре да се учи медицина. Няма шанс в NHS за завършилите на друго място, просто не могат да влязат в системата. Може би за GP или locum работа .По нова година нямаше легла и отвориха ново отделение. Пациентите бяха доста зле , имаше един доктор от България....срам и ужас. Третираше сестрите като слугини, а тук, знаете, те са много обучени, и практически, и академично. Никаква идея как се следят през деня пациентите, говореше за тях като за  “ оная дебелата”, така и не разбра аз какво върша там ( “Е, ти нали знаеш, че в Б-я нива на гентамицин не следиме “ ) .После си сви перата и звъня , с радост му помагах. И медицината, и фармацията са много зле в Бг, само кардиологията и хемотерапията се водят по световната практика, и то защото въобще ги нямаше , та ги поеха отвън фирмите   от нулата( а и има пари в тях , разбира се ).

Общи условия

Активация на акаунт