Плетем красоти за топлите дни .. тема 96

  • 90 023
  • 735
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 2 433
Много ви благодаря за обясненията, но честно казано..срам, не срам, разбрах само половината от написаното. До сега не съм работила с вълна, само с памучни, хоп в пералнята на 30 градуса, деликатно и пей сърце. Сестра ми тропна за мерино за шала и шапката (щото е модерно, не за друго), на моя глава мислех да направя играчка от остатъка, но вече силно се съмнявам, че ще се получи. Момента с филцоване, блокиране някак го изпускам, нищо не ми говорят тези думички, въпреки търсенето в гугъл Simple Smile
Благодаря все пак, ще взема специално прежда за играчката, от остатъка може да направя една пробна, за декорация вкъщи, на нея ще и се размине прането.

# 496
  • Бургас
  • Мнения: 754
Много ви благодаря за обясненията, но честно казано..срам, не срам, разбрах само половината от написаното. До сега не съм работила с вълна, само с памучни, хоп в пералнята на 30 градуса, деликатно и пей сърце. Сестра ми тропна за мерино за шала и шапката (щото е модерно, не за друго), на моя глава мислех да направя играчка от остатъка, но вече силно се съмнявам, че ще се получи. Момента с филцоване, блокиране някак го изпускам, нищо не ми говорят тези думички, въпреки търсенето в гугъл Simple Smile
Благодаря все пак, ще взема специално прежда за играчката, от остатъка може да направя една пробна, за декорация вкъщи, на нея ще и се размине прането.






Изплети шапка от 100% вълна, изпери в пералнята и после пиши може и да снимаш...кукла с шапка

# 497
  • Мнения: 2 695
Плела съм блуза с прежда, която беше истинска вълна. Спомням си, че я купувахме от пазара от някаква жена, която обясни, че давала някъде стриганата вълна и после и я връщали като прежда, намотана на чиле. (ох, само как го обясних дано ме разбрахте) Worried
Исках да кажа, че тази блуза от истинска вълна съм я боядисвала с червена боя, като самото боядисване се правеше във вряла вода. Блузата си остана със същия размер и вид - не се смали. За съжаление почти не съм я носила, тъй като държи страшно топло и в офиса ми е неудобно, направо умирам от жега с нея.

# 498
  • Мнения: 3 632
...
Изплети шапка от 100% вълна, изпери в пералнята и после пиши може и да снимаш...кукла с шапка
Защо толкова саркастично?
Не може ли човешки да се напише, че е възможно шапка, изплетена от 100% мериносова вълна, да се степа в пералнята, пък било то  на програма за деликатни или вълнени?

# 499
  • Мнения: 9 903
Защо да е саркастично, просто е образно, защото жената не схвана добре какво ще се случи.
А аз ще допълня Сбъдваща мечти, която обясни, че степването не е равномерно. Пропорциите на играчката ще се променят. Все пак при плетене на 1 кука степването е по-малко, отколкото на две.

Последна редакция: вт, 14 авг 2018, 17:05 от тити

# 500
  • Мнения: 2 433
Не всеки е роден научен, прощавайте. На 25г съм и имам сръчни ръце и желание, нямам и една десета от практиката ви, не съм наясно с много неща, за това и питам.
Имах полезни отговори, благодаря за което, ще следя темата, надявам се да не ме хапете за всяко нещо, което не разбирам или не знам.

# 501
  • Мнения: 6 886
Момента с филцоване, блокиране някак го изпускам, нищо не ми говорят тези думички, въпреки търсенето в гугъл Simple Smile


Пробвай с " плъстене на вълна " - има 2 варианта на плъстене - сухо плъстене - иглонабиване ( боцка се многократно със специални игли, докато се получат фигурите) и мокро плъстене  ( разпределя се вълната на фигури и се степва с топла вода, сапун и биене с дървена точилка).
По правило вълната се степва ( свива) силно от топлата вода с перилен препарата ( сапун), затова при пране обикновено плетените с чиста вълна дрехи се степват ( свиват). Това свойство се ползва при мокрото плъстене.
https://svetlanaarts.blogspot.com/p/blog-page_5.html - дадени са и двата метода.

https://www.youtube.com/results?search_query=%D0%BF%D0%BB%D1%8A% … D0%BB%D0%BD%D0%B0

Последна редакция: вт, 14 авг 2018, 16:49 от Diorela

# 502
  • на малък остров в океана
  • Мнения: 1 478
Момента с филцоване, блокиране някак го изпускам, нищо не ми говорят тези думички, въпреки търсенето в гугъл Simple Smile

Блокиране, най-общо казано, е след като са готови всички части на плетивото, да ги накиснеш с топла вода с препарат и нежно да ги изпереш. След което ги оставяш да изсъхнат, като ги опънеш хубаво до предвидените размери.
Повечето изпозват от сглобяемите детски килимчета и на тях плетката се застопорява с карфици. И така докато изсъхне.
Шапките блокирам на детска топка с размера на глава, ако имам под ръка. Ако не, просто я изпирам по описания начин и я оставям да изсъхне върху някоя кърпа.
Потърси в гугъл blocking a knitting.
https://www.craftsy.com/knitting/article/blocking-knitting-tutorial/ Ето първият линк, който ми попадна

# 503
  • Бургас
  • Мнения: 754
Няма и грам сарказъм, примера с шапката да види и пипне, да усети за какво става въпрос

# 504
  • Мнения: 3 632
Искаш да кажеш, че съвсем сериозно съветваш начинаеща плетачка да изпере шапка от 100% мерино в пералнята? За да може емпирично да установи, че шапката ще се степа?
Без да вземеш предвид положените усилия, и че преждата едва ли е от най-евтините?

# 505
  • Мнения: 9 903
Ant,  извинявай, не знам защо се ядосваш, но всички сме хабили прежда, разплитали сме и сме пробвали по няколко пъти едно и също. Така се учи. Който иска да стане добър, не трябва да се бои да пробва, пък дали ще си споделя неуспехите, е негова работа. Подкрепям Хриси, най-добрите и дълготрайни уроци са проба-грешка.

# 506
  • на малък остров в океана
  • Мнения: 1 478
И аз не разбирам защо трябва да съсипе цяла шапка, като една мостра 10 на 10 см. е напълно достатъчна.
Супер демотивиращо е за начинаещ, да знаете. Когато аз се учех да плета преди 5 години получавах много помощ от момичетата, които пишеха тогава. Нека не съветваме някой, който сега започва да съсипе хубава прежда, само за да се убеди лично. Нали си помагаме, за да не допускаме грешки.

# 507
  • Бургас
  • Мнения: 754
По-добре шапка от едно чиле и лицева плетка, отколкото блуза със сложни мотиви. Предложих шапка за да види разликата в размера след прането и най-вече да усети какво става след прането. Това е предложение, не задължение

# 508
  • Мнения: 3 632
... Нека не съветваме някой, който сега започва да съсипе хубава прежда, само за да се убеди лично. Нали си помагаме, за да не допускаме грешки.
Винаги съм смятала, че темата е за взаимопомощ. Начинаещите плетачки трябва да се насърчават, а не да ги пускаме в дълбото да се научат сами.
Между другото, хората рядко плетат играчки от мерино, защото е скъпа прежда, не по други причини.
Плетени играчки и дрехи за кучета...
Cotton light, Muskat, Paris, Safran са памучни. Останалите - вълна или алпака.

# 509
  • Мнения: 4 208
Предлагам за пълнеж на играчки стари дамско найлонови чоропогащници.
С такова съм пълнила преди време детски зимни шапки с едни обръчи на върха на главата и около личицето, ако ги помните...

Общи условия

Активация на акаунт