Плетем красоти за топлите дни .. тема 96

  • 89 969
  • 735
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 447
Винаги съм се възхищавала на тия играчки - но хем ми изглеждат трудни, жем не умея да плета на 1 кука.
                             Благодаря! Играчките амигуруми наистина са забавни. Но има такъв израз: страх има големи  очи, но ръцете правят. В ютуб можете да намерите клипчета на мк. И от начало вземете по-дебеличка прежда и кука и пробвайте, но като ще видите резултат, тогава няма да ви  изглежда трудно.

# 481
  • Бургас
  • Мнения: 754
И на мен много ми харесват, обаче не искам да плета играчки. Даже си поръчах една да ми изплетат

# 482
  • Бургас
  • Мнения: 754

Готови са! Зимата може да идва

# 483
  • Мнения: 2 695
Хриси много са красиви ръкавичките. Можеш ли да покажеш как стоят и на ръката?

# 484
  • Бургас
  • Мнения: 754
Хриси много са красиви ръкавичките. Можеш ли да покажеш как стоят и на ръката?



Стоят добре и топлят, това са третият ми чифт

Отдолу е двоен ластик

# 485
  • Мнения: 2 433
Записвам се при вас с един въпрос, с какво пълните куклите и от къде го взимате? Гледах, че ги пълнят в ютуб със силиконова вата, но намирам само чували по 25кг, което май ще ми е в повече Simple Smile

Захванала съм се с един проект(за мен си е проект, не ми стига време за нищо и тъкмо за студеното време ще е готов) шалче, шапка със заешки ушички(crochet) и амигуруми зайче за племеницата. Не съм правила кукли до сега, но плета на една кука и все мисля, че ще се получи, стискайте палци де, никога не е излишно.

п.с. поръчала съм прежда(не лента) 100% мерино, дали куклата ще мога да я правя с нея? От една страна май не си заслужава, заради цената, но ще ми остане тъкмо колкото за кукла в същите цветове- беж и розово.

# 486
  • Мнения: 447
Здравейте, Хибискус, праща  ви линка  за пълнежа https://hobiyarn.com/aksesoari/kinkaleriya/za-pleteni-igrachki/p … -pleteni-igrachki . От лента мерино играчки не бих плела, играчки трябва да издържат на играта, а тя не издържа на таково третиране( ако материал впредвид тази прежда https://hobiyarn.com/mega-mini-prezhda-za-obemni-dekoracii-v-interiora ) . И не се притеснявай да пробвате  нещо ново, така придобивате опита.

# 487
  • Пловдив
  • Мнения: 381
Записвам се при вас с един въпрос, с какво пълните куклите и от къде го взимате? Гледах, че ги пълнят в ютуб със силиконова вата, но намирам само чували по 25кг, което май ще ми е в повече Simple Smile

Захванала съм се с един проект(за мен си е проект, не ми стига време за нищо и тъкмо за студеното време ще е готов) шалче, шапка със заешки ушички(crochet) и амигуруми зайче за племеницата. Не съм правила кукли до сега, но плета на една кука и все мисля, че ще се получи, стискайте палци де, никога не е излишно.

п.с. поръчала съм прежда(не лента) 100% мерино, дали куклата ще мога да я правя с нея? От една страна май не си заслужава, заради цената, но ще ми остане тъкмо колкото за кукла в същите цветове- беж и розово.
Според мен от прежда 100% мерино ще се получи добре играчка, но ако трябва да се пере в пералня ще се филцва т.е. ще се сбие и може да се повреди вида на играчката - ако има бродирано носле например...
Ако я правиш ти може би не е зле да я изпереш преди да я напълниш и сглобиш, тогава ще предотвратиш това. Вълната минала един път през филцване  е по устойчива. Прала съм в пералня дори играчки направени по метода на иглонабиването (needle felting) и са запазвали вида си. Успех!

# 488
  • Мнения: 2 433
Много ви благодаря, anji75, не, не е лента, ами прежда, от тази  https://www.pleta.bg/bg/lana-bulky.hml
m_rija, дали ако я изпера в пералня преди да я сглобя няма да се сбие много, да не личи изобщо плетката, а да се спласти?
Момента с прането хич не го обмислих..

# 489
  • Мнения: 5 108
Тази прежда не е ли точно с така цел - като се изплете да се филцне при прането?
Аз за играчки съм хвърлила око на някаква такава прежда - https://hobiyarn.com/prezhdi/prezhdi-po-prednaznachenie/za-inter … -s-pliushen-efekt
Изглежда ми като да стане нещо много мекичко и приятно за игра с красива структура. Ще видим, само до играчките да стигна, че пак на сто стана е моята работа!

# 490
  • Мнения: 447
от тази прежда страхотни играчки стават и възлавнички и чехлички

# 491
  • Бургас
  • Мнения: 754
Има прежди за играчки, за шапки, чорапи, но мерино и играчка..

# 492
  • на малък остров в океана
  • Мнения: 1 475
Щом е 100 % вълна, ще се степа със сигурност. направи си мостра и я пусни с пералнята да видиш колко точно ще се степа.
Навремето плетох едни чорапки с Ализе кашмира, които исках да филцна, за да са по-плътни и се степа с 25 % след прането.

Играчки съм плела на две куки предимно с памучни прежди.

Допълвам си поста :
Сега се сещам, че в пералнята, на програмата за вълна съм прала шапки пак от Ализе кашмира и не се степаха. Но първият път задължително ги пера на ръка и ги блокирам.

Последна редакция: вт, 14 авг 2018, 13:05 от Ujasia

# 493
  • Мнения: 447
от тази прежда страхотни играчки стават и възлавнички и чехлички
       Извенявайте, малко заблудих  се. Имах впредвид  следващия коментар за плющена прежда. От вълнена прежда играчки не стават, освен  специални филцеви играчки.

# 494
  • Мнения: X
Филцоването (фелтване, степване) на плетиво е много интересна техника, с която експериментирах доста преди време, получиха се няколко не лоши чанти и шалове. Бяхме събрали много информация по темата във форума на Летящата крава, но не успях да я намеря, явно от доста време не се поддържа.
Накратко - за това колко ще се свие плетивото имат значение следните неща:
- дали е на една или две куки
- колко пресукана е вълнената прежда и как е обработена
- градуси на изпиране, обороти, центрофуга и наличие на тенис топки в пералнята
- формоване на изделието след изпиране

Важно е да се знае, че процента на свиване е по-голям по височина на плетене, отколкото по ширина - това при изделия на 2 куки. При една кука също има разлика в свиване по дължина и ширина, но е по-малка.

Например, ако сме изплели квадрат на 2 куки с размер 10 на 10 см. , след изпиране на висока температура ще получим правоъгълник около 8 на 6 см, но ако не го оформим преди сушене, вероятно ще е нещо като ромбоид.

Последна редакция: вт, 14 авг 2018, 17:12 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт