Отговори
# 15
  • Мнения: 5 468
Винаги, когато на някого не му изнася, законът му е крив. И не, това не са бюрократични глупости, а сериозен въпрос относно бащинството на детето. Законът презюмира, че дете, родено в брака е дете на съпруга. 300те дни след развода са измислени, тъй като се предполага, че детето може да е заченато по време на брака (малко преди развода) и да е дете на съпруга.

# 16
  • София
  • Мнения: 9 919
А какъв е проблема да се омъжиш?

# 17
  • Мнения: 54
Винаги, когато на някого не му изнася, законът му е крив. И не, това не са бюрократични глупости, а сериозен въпрос относно бащинството на детето. Законът презюмира, че дете, родено в брака е дете на съпруга. 300те дни след развода са измислени, тъй като се предполага, че детето може да е заченато по време на брака (малко преди развода) и да е дете на съпруга.
Няма нужда така грубо. Вече обясних, че ситуацията е различна и колкото и да защитаваме законите, те се опитват да са one size fits all, а това меко казано често е абсурдно. Ако не Ви се е случвало, то със сигурност ще Ви се случи да се убедите сама. Wink
Ясно ми е на мен защо са ги сложили тези 300 дни - мога да смятам, а и в много случаи бебета се зачеват случайно и разни безотговорни не знаят от кого са и т.н. - но както казах в моята ситуация това е идиотщина. Не съм се виждала със бившия от повече от година и половина, живеем в различни държави и това е упоменато в разводните документи. Бебето е планирано и няма и грам съмнение чие е.
Ама докато има овце дето да следват Закона сляпо, ще има и такива абсурди.  
Благодаря на всички. Да считаме темата за приключила.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Е стига де, хем писаното от Магдена ти звучи разумно, хем пак обърна плочата и сляпото следване на закона е овчо и глупаво Tired Последно законът разумен ли е или глупав? Как да се направи различен закон за всеки отделен случай като случаите и възможностите са десетки, а може би и стотици? Като не ти отърва законът води дела, системата го допуска.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 14 394
Де да беше проблемът в това, че се следва законът сляпо, ама... имаме по-скоро обратния проблем.  Laughing  Човечеството като цяло не обича да спазва правила, когато не му отърват, и се опрадвава, че били глупави, но все пак в някои държави са постигнали степен на спазване, от която ние сме далеч.
Нямам, разбира се, предвид само закона за това, как се определя кого да запишат в акта за раждане като баща, говоря общо.

# 20
  • Мнения: 5 616
Ще трябва да водите дело за оспорване на произход, ако не сключите граждански брак с биологичния баща. Регламентирано е в Семейния кодекс.
Скрит текст:
Цитат
Произход от бащата
Чл. 61. (1) Съпругът на майката се смята за баща на детето, родено по време на брака или преди изтичането на триста дни от неговото прекратяване.
(2) Ако детето е родено преди да са изтекли триста дни от прекратяването на брака, но след като майката е встъпила в нов брак, за баща на детето се смята съпругът на майката от новия брак.
(3) В случай на обявено отсъствие на съпруга предположенията по ал. 1 и 2 не се прилагат, ако детето е родено след изтичането на триста дни от датата на последното известие за съпруга, а при обявена смърт - от датата на предполагаемата смърт.
(4) Алинеи 1 - 3 се прилагат и когато детето е родено при условията на асистирана репродукция по чл. 60, ал. 2.


Оспорване на бащинство
Чл. 62. (1) Съпругът на майката може да оспори, че е баща на детето, като докаже, че то не е могло да бъде заченато от него. Този иск може да бъде предявен до изтичането на една година от узнаване на раждането.
(2) Майката може да оспори, че съпругът ? е баща на детето, като докаже, че то не е могло да бъде заченато от него. Този иск може да бъде предявен до една година от раждането.
(3) В случая по чл. 61, ал. 2, ако оспорването на бащинството на втория съпруг бъде уважено, за баща на детето се смята първият съпруг. Първият съпруг и майката могат да предявят иск за оспорване на бащинството до една година от узнаването на решението, но не по-късно от три години от влизането му в сила.
(4) Детето може да оспори бащинството до една година от навършването на пълнолетие.
(5) Не се допуска оспорване на бащинството, когато детето е родено при условията на асистирана репродукция, ако съпругът на майката е дал информиран писмено съгласие за извършването ?.


Страни по исковете за оспорване на бащинство
Чл. 63. При оспорване на бащинство като страни се призовават майката, детето и съпругът, а когато бащинството се оспорва от втория съпруг, като страна се призовава и първият съпруг.
Ако сте в добри отношения с бившия, не мисля, че ще имате проблем на делото. Аз лично бих предпочела втория брак пред това детето някой ден да попадне на съдебното решение и да задава въпроси, но решението си е ваше.

# 21
  • София
  • Мнения: 24 839

Няма нужда така грубо. Вече обясних, че ситуацията е различна и колкото и да защитаваме законите, те се опитват да са one size fits all, а това меко казано често е абсурдно. Ако не Ви се е случвало, то със сигурност ще Ви се случи да се убедите сама. Wink
Ясно ми е на мен защо са ги сложили тези 300 дни - мога да смятам, а и в много случаи бебета се зачеват случайно и разни безотговорни не знаят от кого са и т.н. - но както казах в моята ситуация това е идиотщина. Не съм се виждала със бившия от повече от година и половина, живеем в различни държави и това е упоменато в разводните документи. Бебето е планирано и няма и грам съмнение чие е.
Ама докато има овце дето да следват Закона сляпо, ще има и такива абсурди.  
Благодаря на всички. Да считаме темата за приключила.

Ще се опитам по- нежно да ти обясня, че нищо абсурдно в случая няма, освен твоето собствено безхаберие- да се омъжиш без да мислиш, да се разделиш с мъжа си без да оформиш раздялата законово и да си планираш бебе от друг в рамките на " сложените от закона 300 дни".
Накратко- идиотщина е всичко това, което си сътворила, а дебилщина е, да наричаш овце тези, които знаят и следват законите.

# 22
  • Мнения: 31 651
absurT, наистина много нежна беше  Joy

# 23
  • Мнения: 54
Ще трябва да водите дело за оспорване на произход, ако не сключите граждански брак с биологичния баща. Регламентирано е в Семейния кодекс.
Скрит текст:
Цитат
Произход от бащата
Чл. 61. (1) Съпругът на майката се смята за баща на детето, родено по време на брака или преди изтичането на триста дни от неговото прекратяване.
(2) Ако детето е родено преди да са изтекли триста дни от прекратяването на брака, но след като майката е встъпила в нов брак, за баща на детето се смята съпругът на майката от новия брак.
(3) В случай на обявено отсъствие на съпруга предположенията по ал. 1 и 2 не се прилагат, ако детето е родено след изтичането на триста дни от датата на последното известие за съпруга, а при обявена смърт - от датата на предполагаемата смърт.
(4) Алинеи 1 - 3 се прилагат и когато детето е родено при условията на асистирана репродукция по чл. 60, ал. 2.


Оспорване на бащинство
Чл. 62. (1) Съпругът на майката може да оспори, че е баща на детето, като докаже, че то не е могло да бъде заченато от него. Този иск може да бъде предявен до изтичането на една година от узнаване на раждането.
(2) Майката може да оспори, че съпругът ? е баща на детето, като докаже, че то не е могло да бъде заченато от него. Този иск може да бъде предявен до една година от раждането.
(3) В случая по чл. 61, ал. 2, ако оспорването на бащинството на втория съпруг бъде уважено, за баща на детето се смята първият съпруг. Първият съпруг и майката могат да предявят иск за оспорване на бащинството до една година от узнаването на решението, но не по-късно от три години от влизането му в сила.
(4) Детето може да оспори бащинството до една година от навършването на пълнолетие.
(5) Не се допуска оспорване на бащинството, когато детето е родено при условията на асистирана репродукция, ако съпругът на майката е дал информиран писмено съгласие за извършването ?.


Страни по исковете за оспорване на бащинство
Чл. 63. При оспорване на бащинство като страни се призовават майката, детето и съпругът, а когато бащинството се оспорва от втория съпруг, като страна се призовава и първият съпруг.
Ако сте в добри отношения с бившия, не мисля, че ще имате проблем на делото. Аз лично бих предпочела втория брак пред това детето някой ден да попадне на съдебното решение и да задава въпроси, но решението си е ваше.

Благодаря ти, kati_v!
Ето, на такива коментари се надявах. Simple Smile

# 24
  • Мнения: 5 468
Винаги, когато на някого не му изнася, законът му е крив. И не, това не са бюрократични глупости, а сериозен въпрос относно бащинството на детето. Законът презюмира, че дете, родено в брака е дете на съпруга. 300те дни след развода са измислени, тъй като се предполага, че детето може да е заченато по време на брака (малко преди развода) и да е дете на съпруга.
Няма нужда така грубо. Вече обясних, че ситуацията е различна и колкото и да защитаваме законите, те се опитват да са one size fits all, а това меко казано често е абсурдно. Ако не Ви се е случвало, то със сигурност ще Ви се случи да се убедите сама. Wink
Ясно ми е на мен защо са ги сложили тези 300 дни - мога да смятам, а и в много случаи бебета се зачеват случайно и разни безотговорни не знаят от кого са и т.н. - но както казах в моята ситуация това е идиотщина. Не съм се виждала със бившия от повече от година и половина, живеем в различни държави и това е упоменато в разводните документи. Бебето е планирано и няма и грам съмнение чие е.
Ама докато има овце дето да следват Закона сляпо, ще има и такива абсурди.  
Благодаря на всички. Да считаме темата за приключила.


Това, че ти не си се развела по-рано, въпреки че фактически сте били разделени със съпруга ти, си е изцяло твоя грешка. Няма как за това да обвиняваш закона. Бракът си носи своите юридически последствия, с които е добре човек да е запознат. Още, когато си опитвала да забременееш, докато си била в брак, е трябвало да помислиш за това и да провериш как стоят юридически нещата.

# 25
  • Мнения: 2 495
Добре,де,бихте ли ми обяснили ,технически как става-в болницата се искат личните карти за да се запише детето.Бащата,давайки си ЛК припознава детето.Как след това в общината ще го запишат на бившия съпруг?

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 14 394
В общината проверяват дали майката е омъжена (или разведена преди по-малко от 300 дни). Омъжена ли е, не може да се извърши припознаване, без преди това да е оспорено бащинството на съпруга по съдебен ред.

# 27
  • Мнения: 8 949
 FallaBella, юрист съм.

Вече са ти казали какви са опциите :
- нов брак преди да се роди детето
- ако не сключиш нов брак, след като се роди ще се наложи да водиш дело за оспорване на произхода на детето от бившия съпруг и установяването на произхода му от другия.

Това е.
Помисли си дали искаш да хвърляш пари по адвокати, да се явяваш в съда и т.н.

В общината се водят регистрите за гражданска регистрация на населението. Там автоматично веднага бебето се записва на бившия съпруг в случая. А законът си е закон и еднакво важи за всички. Има мнооого такива случаи не разделени в рамките на 300 дни. След това водят дела за оспорване на произход.

# 28
  • София
  • Мнения: 3 050
Здравейте!
Видях темата и установих, че може да имам подобен проблем, затова питам запознатите с казуса.
Накратко делото за развод ми беше на 19.12.2016г., решението на съда е от 13.02.2017г., през март правих поредно ин витро и забременях, термина ми е 14.12.2017г., а въпросните 300 дни изтичат на 09.12.2017г. това означава ли, че бебето, автоматично ще бъде записано на бившия ми мъж, особено ако родя преди 09.12.2017г.? Нещо тотално се оплетох в закона.

# 29
  • Мнения: 39 289
Уф, това не го очаквах.
Ми така излиза. Да стои до 09 декември вътре.

Общи условия

Активация на акаунт