Кой зеленчук се отглежда най-лесно?

  • 9 837
  • 31
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте,
Имаме едно дворче около 1 декар, което догодина искам да засеем с нещо, което да продавам....
Мислим само аз и свекърва ми да се занимаваме основно. Пръскане,  оране, вероятно ще ни помагат свекър ми и мъжа ми, но като цяло - поливане, копане, плевене и т.н. ще сме ние.
Та понеже и двете ходим на работа, ще може да се занимаваме примерно след 5 следобяд, което значи, че трябва да е летния сезон, защото деня е по-дълъг. Аз имам проблем с гръбначния стълб и много ме притеснява физическото натоварване, но страшно много искам да си отгледаме някаква продукция, затова искам съвети, кой зеленчук иска най-малко грижи.
Примерно от доматите най-много може да се спечели нещичко, но те са мнооого пипкави, от друга страна обаче не изискват кой знае колко физическо усилие, освен брането.
Картофите и зелето пък според мен искат по-малко работа, но доста по-тежка. А и зелето става сега, а сега вече времето е студено и след 5-6 вечерта тепърва да работим не става...
Тиквички сме гледали с майка ми и баща ми  като бях по-малка, и също ми се струва че не изискват много труд.
На върпросния двор има кладенец, така че поливането не е проблем. В момента мястото е абсолйтно разчистено. Трябва само да се заоре и да се насее евентуално на пролет с нещо. Но от сега мисля идеи...
 Ще приема всякакви предложения. Ще ми е много ценно, ако някой има опит със семеделието да се включи. макар и да сте отглеждали само са собствена консумация, все пак ще ми бъде интересно да споделите за грижите покрай насажденията Hug
Благодаря предварително bouquet

# 1
  • над кукувичето гнездо
  • Мнения: 9 398
Тикви. Тиквички.
Доматите си искат кОпане, поливане, пръскане, плевене, колтучене, връзване, да не говорим, ако разсада е собствен...не е само бране. Картофите по-лесни ми се струват - копаеш, садиш, загребваш като никнат, после обаче пак се копае за добива. Може би морковите не са много трудоемки, поливат се по-рядко. Както и зелето. Бостан също изисква по-малко грижи, но за продажба от 1 дка с вносните дини конкуренцията е голяма, а пъпешите са малко по-капризни...
Според мен трябва да съобразите района на отглеждане, типа почва, наличие на вода, климат....

# 2
  • Мнения: 11 658
Не съм се занимавала със земеделие, но имам няколко предложения:
- плодни дръвчета - ябълки, орехи, праскови, кайсии, череши...
- малини - май искат само бране
- грах - чувала съм от познати, че иска най-малко грижи.

# 3
  • Мнения: X
Пресен лук, броколи, пиперки, спанак.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Тиквички и краставици-дават голяма реколта искат основно поливане.
Картофите са трудоемки, много копане също и пръскане, много бръмбари го ядат.Доматите изискват грижи, но е такова удоволствие да си откъснеш домат и да си направиш салата ммм,лигите ми потекоха.
Морковите изискват доста плевене, но пък не е тежко, аз посядвам до лехата Joy.
Пипера изисква много поливане.
Предлагам ви първата година да си посеете от всичко по няколко корена, за да добиете престава.
Всичко изисква грижи, няма лесно.
Дръвчетата много се пръскат, тях всичко ги мори.Имаме 3-4 праскови, всяка година са с къдрилка, е не можем да ги опазим, а ги пръскаме Flushed
ПП Някой да не се заблуди, че много ги разбирам, ходя при свекървата от събота на събота и тук таме пропускам, зор не съм видяла.

# 5
  • Мнения: X
Много идеи ми дадохте, а за някои изобщо даже не ми беше минало през ум.
Май за сега най ми допадат тиквичките. А и стях имам опит, макар и като по-малка.
Ще говорим основно с всички в къщи и ще събера мнения и нагласи, да видим на къде ще наклони везната.
Ако пък нещо не им допадне, ще насеем мястото с нещица за собствено ползване, както казвате от всичко па малко. Пак си е далаверка Simple Smile))

# 6
  • Мнения: 1 223
За малините не е лоша идея понеже гледам,че на  пазара доста са скъпи една малка тарелка 0,200 гр ми взеха 3.00 лв.Дървета пак може понеже има хора който си правят компоти и сладко.

# 7
  • Мнения: 395
Лично за мен тиквичките са най-лесни за отглеждане, също и като болести, които ги нападат. Но пък ако нямате добра логистика, работата става трудна. Тиквичките ще станат накуп по много,  само един -два дни дъжд и плодовете вече са големи -  стават само за кокошките.
Печеливша е следната схема - сеете ранен сорт картофи ( хората даже ги покриват с наелон против ранни слани). Докато те си растат в едно ъгълче сеете за разсад зеле. След като сте готови със картофите, сеете готовия разсад зеле. За картофите е добре да купите някакво минитракторче, ако е на ръка, ще се утрепете от работа.

# 8
  • Мнения: X
За картофите е добре да купите някакво минитракторче, ако е на ръка, ще се утрепете от работа.

Именно, ще се утрепем, а за такава инвестиция нямаме възможност.

# 9
  • Мнения: 14 227
Тиквичките растат по много на веднъж, та ако нямате къде да ги продавате ще трябва да ги изхвърляте. Иначе никакви грижи не искат. 2 гнезда ги ядохме 4 къщи и накрая ни втръсна Grinning
Моето предложение е за патладжани. Само ги посяхме и чат пат ги поливах после, народиха си доволно. 

# 10
  • Мнения: 2 600
За граха е вярно, че е лесен. Също и баклата не иска никаква работа, освен прекопаване в началото. Слага се в зимните месеци /декември до февруари/, докато няма сняг и е първият зеленчук след лапада. Иска вода.
Бамята не иска също нищо, само вода.
Пипер, камби и всичко чушкоподобно.
Патладжан - но пък колорадските бръмбари го нападат (аз не го пръскам - мачкам бръмбар по бръмбар)
Освен тиквички - може тикви, дини или пъпеши (ДОБАВЯМ: трябва да питате съседите, дали растат при вас- зависи от почвата)
Невлечащ боб също иска малко работа (влечащият иска набиване на колове, макар и еднократно за годината, е трудна работа). Особеното на боба е, че за едно лято можете да направите две реколти, като оберете първите растения, ако няма да правите сух боб, търгате и слагате втора серия.
Краставиците искат колове и малко работа (много вода), растат бясно като тиквичките.
За съжаление доматите искат най-много рабора - връзват се през педя, чупят се средните клони (които прорастват в чаталчетата) и се пръскат много.

# 11
  • Мнения: X
Тиквичкити са евтина стока.

Бадемови, лешникови дървета, но и те се опазват трудно от свраките и гаргите.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Тиквичкити са евтина стока.

Бадемови, лешникови дървета, но и те се опазват трудно от свраките и гаргите.

И не вървят на всякъде.
За бадема ми бяха казали, че трябват два броя, да си се опрашвали. Единия изсъхна. Другия за сега е дал две шепи бадеми. Засяти са поне от 5 години.

# 13
  • Мнения: X
Лешници имаме две дръвчета вкъщи. Незнам от какво са сяти, но доста време мина докато дадат ядка. Тази година обаче до момента от двете имаме повече от 15 кг ядки. Само за нас са си, но като идея е доста добра, не се бях замисляла. Не сме ги пръскали с нищо, ей така по между другото са ни в градината. И незнам дали някакви птици са ги нападали, защото по листенцата няма поражение, а доста дадоха като материал.....

# 14
  • Мнения: X
Simple Smile Птиците нападат ядката, не листенцата. Гаргите и свраките крадат бадемчетата.

Общи условия

Активация на акаунт