Курсова разлика при покупко-продажба

  • 6 748
  • 34
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 014
Точно така е както stefanB е написал. И както Svetla_24 е написала. Дори в електронното банкиране бланката е като за валутен превод, защото на получателя сметката е в евро.

# 31
  • Мнения: 40 312
1. Договорили са сума за плащане в евро - от купувача на продавача.
2. Потребителката е наредила на собствената си банка да плати левове чрез задължение на левовата й сметка при тях като на полето на сметката на получателя е посочила евровата сметка на продавача в другата банка. Колко точно левове да нареди - осведомила се е от собствената си банка на какъв курс ТЯ продава евро и е сметнала левовата равностойност за превод, без да съобрази, че другата банка е на друго мнение относно курса.
3. левовете са излезли от нейната сметка и съответно кюповата левова сметка на нейната банка в БНБ и са влезли по кюповата левова сметка на банката на бенефициента.
4. Последната е конвертирала левовата сума в евра по най-дървения си курс - обикновена практика при разлика на валутата на превода и сметката посочена в него, а именно "продава евро", вероятно 1.96 или 1.9610) и с така получената еврова равностойност е заверила евровата сметка на продавача.

Ако четем буквално описаното - това е станало.
Виновни са и купувач и продавач, просто не са уточнили какво точно и как ще плащат. И понеже сега някой трябва да отнесе разликата, справедливо би било да си я разделят, в смисъла на писаното от мен в началото, без да прочета внимателно, че всъщност са платени левове а не евра. Подведе ме изречението
"аз съм си договорила курс" - за мен то означава, че длъжникът е договорил и КУПИЛ от банката си валутата на превода, а всъщност май не е....

Така че, като не сте си опекли работата - който успее да принуди другия да плати, той ще е прав....
И другият път питайте как се прави.

Ми то и аз май точно това пиша, ама абсолютно същото Grinning

Само имам различно мнение за вината и кой трябва да плати разликата. Според мен задължението е на купувача, защото в края на краищата са се договорили продавачът да получи някаква сума, т.е. по сметката му да постъпят именно ХХХ евро. И при липса на договореност за детайлите така и трябва да стане. Иначе и аз писах по-напред, че е трябвало договорът да опише точно как ще стане плащането.

# 32
  • София
  • Мнения: 2 995
Авторката поне три пъти написа, че е договорила курс , а не че се е информирала за курс  продава на нейната банка.
Има разлика. И тя струва точно 65 евро Grinning

# 33
  • Мнения: 1 355
Банковият служител също БИ могъл да попита с каква точно сума трябва да се завери сметката на продавача и да уведоми, че по превода се дължат такси.
Аз ако продавам жилище за 50 000 Евро, ще искам сметката да ми се завери с 50 000 Евро, разбира се.
Не съм чула досега, разходите за сметка на купувача да включват и банковите такси, овен ако не е договорена и вписана точно тази такса.

# 34
  • Мнения: 28 878
Пак казвам, много зависи дали сметката е заверена с 50 хил. евро и после е удържана въпросната сума от 65 евро или получената сума е била 49 935 евро. В първия случай си е за сметка на продавача, във втория - на купувача. Peace

Общи условия

Активация на акаунт