Автор: проф д-р Христо Михов

Вие вече имате едно или две деца - толкова, колкото е решил семейният съвет. Но ето че, въпреки вашите планове, налице е нова, и то нежелана бременност, на път е нов живот. ЗапочВ­вате неуспешни опити за прекъсване на бременността чрез грейки, таблетки и др. И когато се налага да отидете при леВ­кар, се оказва, че вече е късно, рискът за здравето и живота ви е голям.

И вие отново се замисляте. Та нали то не е виновно за тоВ­ва, че е заченато. Ами ако опитът за прекъсване на бременВ­ността се окаже неуспешен, а само стане причина детето да се роди с някакъв дефект? Размислете хубаво, преди да потърсиВ­те начин за сигурно прекъсване на бременността. Според нашите закони всяка жена може да прекъсне бременността си. Това може да стане по медицински показания, когато здравето на жената е разклатено и бременността и раждането може да се отразят зле и да го влошат. Освен това по желание на жената бременността може да се прекъсне още в следните случаи, щом е нежелана:

Девойка в пубертетна възраст.

Извънбрачна бременност, независимо от това дали тя знае или не знае кой е бащата.

Вдовица след смъртта на съпруга, щом тя не желае да задържи бременността.

Бременност с плод, у който е доказано тежко наследствено заболяване.

Забременяване след доказано изнасилване.

Разликата е само в това, че абортът може да се направи без заплащане при медицински показания, а таксата в другите случаи е различна според причината.

Както е право на бременната да реши сама дали да прекъсВ­не бременността, така нейно право е и да задържи бременВ­ността, ако желае да има свое дете, независимо от това, че е неомъжена. В такъв случай тя става самотна майка.

Бременност, която носи риск.Освен посочените по-горе случай на бременност у жени с тежки общи заболявания (теВ­жък сърдечен порок, туберкулоза, хроничен хепатит, хрониВ­чен нефрит и др.), при които в интерес на здравето на жената се препоръчва прекъсване на бременността, на жени с тези заболявания се препоръчва да избягват забременяване.

Желателно е да не забременяват също така:

-жени със заразни заболявания, които могат да се предадат на плода и да го увредят тежко (сифилис, токсоплазмоза, хепатит В и др.)

- девойки преди навършване на 18 годишна възраст (често раждат недоносени и дребни деца)

жени над 40 години, които вече имат поне едно здраво дете, тъй като рискът да родят дете с тризомия 21 (синдром на Даун) е голям

- жени, които вече са родили едно или повече деца с доказано тежко наследствено заболяване, като например муковисцидоза, таласемия, фамилна хемолитична анемия, джуджешки ръст с къси крайници и др.

Родители, които вече имат едно здраво дете, а им се роди второ с наследствено заболяване, е най-добре да се въздържат от нова бременност. Тези, чието първо дете е засегнато от тежко наследствено заболяване, имат някакъв шанс да си родят второ дете с надеждата, че ще бъде здраво, съгласно закоВ­ните за наследствеността. Рискът при доминантните болести е 50 %, а при рецесивните - 25 %. За съжаление в практиката не винаги математическите закони се спазват. В едно семейстВ­во с лоша сполука може да се родят три, дори четири деца с муковисцидоза.

Затова е препоръчително такива семейства да посетят медико-генетичната консултация. Сега медицината разполага с методи за доказване на някои от вродените заболявания още в ранна бременност и ако майката се вслуша в съвета на лекарите, ще прекъсне бременността. Ако ли не, тя поема риска.