Сега, когато очаквате дете, вашата домашна аптечка вероятно ще изглежда малко по-различно. Научете повече какви продукти могат да ви потрябват и кои са безопасни по време на бременност.

Силен овлажнител
Успокоява сърбежа, причинен от разтягането на кожата. Ако кожата или обонянието ви са изключително чувствителни, изберете неароматизиран продукт.
За по-добър ефект охлаждайте хидратанта в хладилника.



Мека четка и конец за зъби
Покачващите се нива на прогестерон ще направят венците ви по-чувствителни и склонни към възпаление, което може да причини пародонтит, така че полагайте задълбочена, но нежна грижа с много мека четка за зъби.



Ежедневни превръзки и подплънки за гърди
 Не всички жени се нуждаят от тях, но ежедневните превръзки дискретно се справят с всички видове течения, предизвикани от бременността - от по-силно вагинално течение до евентуално изпускане на урина, когато се смеете, кашляте или кихате.



За облекчаване симптомите на сутрешното гадене
 Ако страдате от сутрешно неразположение, ще трябва да екпериментирате, за да намерите това, което действа при вас и потушава гаденето ви. Популярните средства, които може да опитате:
  • ментова вода за уста, освежители, дъвки
  • джинджифилов чай /джинжифилови бонбони/
  • храни, богати на витамини В6 и В12
  • хомеопатични таблетки срещу гадене и повръщане /след консултация с лекар/
  • таблетки против киселини, обогатени с калций /след консултация с лекар/
  • хладни, неароматизирани мокри кърпички за освежаване
  • ако ви става лошо в определено време от деня, обърнете режима си и се опитайте да го проспивате.


 Витамини
 
Пренаталните витамини съдържат фолиева киселина, желязо и други важни елементи, които са важни за бременността, но се набавят трудно в достатъчно количество само с храната.


 Омега-3
 Омега-3 мастни киселини, наречени DHA, са важни за мозъка на бебето, нервната система и развитието на очите му. Експертите препоръчват прием между 200 и 300 милиграма DHA дневно по време на бременност. Трябва да консумирате храни, богати на DHA, за да си набавите нужното количество. Не приемайте добавка без лекарско предписание.


 Калций
 Ако не получавате 1000 мг дневно - еквивалент на 3-4 порции кисело или прясно мляко - може да се консултирате с лекаря ви за калций-добавка през втория триместър, когато започва изграждането на костите на бебето.
 Ако не приемате достатъчно количество калций, няма да възстановите това, което бебето взема от вас и рискът от остеопороза в по-късна възраст се увеличава. Ако лекарят ви препоръча добавка, потърсете продукт без олово. Под формата на калциев карбонат тялото ви най-лесно ще абсорбира калция. Една чаша мляко ви осигурява около 300 мг калций. Други подходящи източници освен киселото мляко са: сирене, къдраво зеле, ряпа, сьомга и сардини.


 Антиацид
 
Много жени за първи път ще изпитат огнения дискомфорт на киселините през втората половина на бременността. Няма лек, различен от раждането, но някои медикаменти могат да облекчат състоянието ви. Лекарят ви ще прецени кое лекарство е безопасно и подходящо за вас.


 Лекарства срещу запек
 
Основна причина за констипация по време на бременност е комбинацията забавена перисталтика-нарастваща матка.
 По време на бременност, особено през втората половина, червата се притискат от увеличаващата се матка, като кръвообращението частично се нарушава и възниква венозен застой в съдовете на малкия таз. Това затруднява изпразването на червата, перисталтиката се забавя и се появява запек.
 Ако приемът на повече вода, упражненията и богатите на фибри храни не дадат желания резултат при вас, помислете за добавки с фибри. Те са безопасни за използване през бременността, дори ако е необходимо да ги приемате всеки ден, и предпазват от хемороиди. В случай, че не ви подействат, заедно с наблюдаващия ви лекар обсъдете някоя от другите алтернативи /свещички с глицерин/. Не бива да се приемат масово разпространените и силно действащи видове слабителни, тъй като могат да причинят контракции и да навредят на бебето.


 Лек срещу метеоризъм и оригване
 
Виновникът за запека - по-високите нива прогестерон - може да бъде обвинен и за подуването, газовете и оригването. Капки или таблетки на билкова основа, както и такива, които съдържат съставката "симетикон" ще ви помогнат да се почувствате отново удобно в обществото.


 Хемороиди
 
Запекът и натискът от нарастващата матка могат да ви направят по-податливи към хемороиди. Богатата на фибри диета, седящите вани в хладка вода и прилагането на кремове и свещички, предписани от лекар, могат да облекчат състоянието ви.


 Инсомния /безсъние/
 
В зависимост от това в кое тримесечие се намирате, може да се сблъскате с различни смущения в съня. Консумацията на билков чай с успокояващо действие или седативни таблетки на растителна основа, трябва да става изцяло по лекарска препоръка!


 Болкоуспокояващи и температуропонижаващи
 
Много от тези лекарства, като аспирин или ибупрофен, са табу по време на бременност, но парацетамол е разрешен за лечение на болка, главоболие и повишена температура. През първите 12 седмици на бременността, по принцип, трябва да се избягва или ограничава употребата на лекарства, ако по преценка на лекаря това не се налага.


 Алергия
 
Бременността може да влоши съществуваща алергия или пък да развиете такава. Лекарите предпочитат да се избягват лекарства по време на първия триместър, доколкото е възможно, но по-късно можете да се консултирате за безопасно третиране на алергията. (Забележка: Много жени страдат от запушен нос по време на бременност, без да е настинка или алергия. Ако нямате никакви други симптоми, освен запушването, може да страдате от ринит на бременността.)


 Лекарства срещу настинка и грип
 
Да се разболееш по време на бременност е изключително неприятно. Някои лекарства са безопасни, други не, защото този вид лекарства съдържат няколко медикамента за лечение на различни симптоми. Избягвайте съдържащите алкохол, както и деконгестантите псевдоефедрин /pseudoephedrine/ и фенилефрин /phenylephrine/, които могат да повлияят на притока на кръв към плацентата. Четете внимателно листовките и се консултирайте винаги с лекаря си преди употребата им.


 Грижа за носа
 
Физиологичен спрей или ампули за нос, могат да ви помогнат да дишате малко по-лесно, ако страдате от настинка/грип, алергия или просто от запушен нос. И за разлика от назалните деконгестанти не е нужно да се консултирате с лекар, за да ги използвате.
 Вазелинът или лубрикантът на водна основа помагат да се избегне друг общ страничен ефект на бременността: кръвотечение от носа. То е по-вероятно да възникне при изсушаване на слизестите мембрани, така че в условия на: студено време, полет със самолет, голяма надморска височина и други подобни - нанасяйте по малко в носа си.


 Капки за очи
 
Хормоните на бременността могат да повлияят на очите ви и да ги почувствате по-сухи и раздразнени. Отстраняването на очната сухота става с помощта на изкуствени сълзи под формата на капки или различни гелове. Някои от тях са подходящи, а други съдържат съставки, които не са доказано безопасни през бременността, така че се обърнете към вашия лекар за препоръка.


 Акне
 
Благодарение на хормоналните промени, някои жени придобиват онова свежо сияние, което обикновено се приписва на бъдещите майки, но остават много други с повече пъпки, отколкото са виждали през пубертета. Продуктите съдържащи алфа-хидрокси киселина или гликолова киселина са безопасни през бременността и могат да овладеят акнето. Ако те не ви помогнат, посетете дерматолог за по-силно /но безопасно за бебето/ третиране.


 Слънцезащитна козметика
 
Винаги е препоръчителна и освен всичко друго, използването на слънцезащитни продукти по време на бременност, може да предотврати или намали потъмняването на кожата ви на места, известно като "маска на бременността". Използвайте широкоспектърен слънцезащитен продукт, който блокира както UVA и UVB лъчи със SPF 30 или по-висок фактор. Нанасяйте го на кожата си всеки ден - бил той облачен или слънчев.


 Продукти за епилация
 
Добрата новина: повишените нива на естроген забавят растежа на космите. Лошата: може да забележите поникването на повече косми по лицето или тялото си.
 Кола маска, епилатор и бръснене са безопасни през бременността, но специалистите препоръчват да не използвате продукти за обезцветяване, както и депилатоари през този период, тъй като може да поемете вредни химикали чрез кожата си.

Предупреждение: При някои жени кола маската се усеща по-болезнено по време на бременност, така че избягвайте по-чувствителните области или тествайте на малък участък.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 17:07 от BG-Mamma™