Бременността е красиво чудо, което не рядко може да бъде помрачено от един неприятен спътник - киселините.

Появата им през бременността се счита за нормално и много често явление. Около 50% от бременните жени се оплакват от парене в гръдния кош.

Киселините по време на бременност започват обикновено още в първия триместър, като се обострят във втория и третия, тъй като нарастващата матка притиска червата и стомаха, и отшумяват след раждането на бебето.

Появяват се, когато клапата между стомаха и хранопровода /долният езофагиален сфинктер/ не може да задържи стомашните киселини да не се връщат обратно в хранопровода.
 През бременността повишените нива на прогестерон и естроген са причината тази клапа да е отпусната, което увеличава честотата на появата на киселини. Това обяснява защо много жени се сблъскват с дискомфорта за първи път по време на бременност. Прогестеронът, също така, забавя естествените контракции на хранопровода и червата /промени в чревната перисталтика/ и така затруднява храносмилането и усвояването на определени храни.
 Когато стомашната киселина проникне в хранопровода, тя дразни повърхността му. Усещанията са затруднено преглъщане, горчиво-кисел вкус, тежест, оригване, парене в долната част на гръдната кост, стигащо понякога до гърлото и често съпроводено с газове.
 Честотата и тежестта на киселините се увеличава с гестационната възраст /възрастта на ембриона/, тъй като вътрешното разположение на органите се променя паралелно с нарастването на матката. Вследствие нарастването на плода в матката, тя започва да притиска червата и стомаха, връщайки стомашните киселини обратно в хранопровода. В допълнение към киселините, бременните могат да изпитат и други гастроентерологични проблеми.
 Смята се, също така, че рисков фактор за появата им могат да бъдат и предшестващи бременности.

 За съжаление, този дискомфорт ще ви съпътства до раждането на детето ви.


За да облекчите състоянието си:

1. Избягвайте храни и напитки, които причиняват киселини: газирани напитки, кофеин, шоколад, кисели храни, като например цитрусови плодове и сокове, домати, горчица и оцет, мента, пикантни храни, подправки, солени, пържени и мазни храни.


 2. Хранете се начесто с няколко малки порции през целия ден. Яжте бавно и дъвчете по-дълго храната.



3. Не приемайте храна и не пийте вода непосредствено преди лягане.



4. Прекален прием на вода може да влоши състоянието ви.


 5. Дъвчете дъвка след хранене. Това стимулира слюнчестите жлези да отделят повече слюнка, която неутрализира киселината.


 6. Поставяйте няколко възглавници под главата и гърба си.


 7.
Носете широки удобни дрехи, избягвайте дрехи, които стягат в областта на талията и корема.


 8.
Антиацидите по аптеките съдържат магнезий и калций, които биха могли да облекчат неприятните симптоми временно, но първо се консултирайте с вашия лекар, тъй като някои от тях съдържат много натрий.




 Ако нито един от тези съвети не е успешен за вас и особено, ако откриете кръв в постъпилото в устата стомашно съдържимо или пък от ректума, трябва да отидете веднага на лекар.