Съвети за безопасността и възпитанието на детето

Да бъдеш родител е една от най-трудните, но и най-приятните задачи. За да може да бъде изпълнена успешно, трябва да установите някакви правила - както за себе си, така и за детето. Разбира се, няма универсални, всека родител си има свои. И все пак, има няколко основни, на които можете да се опрете:


Първо правило - за новородени: Отпуснете се и се наслаждавайте

Това не е лесно - да се отпуснеш, когато бебето плаче нощ след нощ. Или да се наслаждаваш на живота, гладейки планина от дребни дрешки.

Постарайте се, все пак, сред многото задължения да намерите хубавото и приятното. Тези скъпоценни мигове ще отминат и никога повече няма да се върнат, а вие ще съжалявате, че прането и бляскавата чистота са заместили радостта от общуването с малкото човече.


Второ правило - отново за новородени: Безопасност!

Удивително е колко подвижно може да бъде бебето. Само се обръщате и то вече е на края на леглото! Погрижете се за неговата безопасност - решетка на леглото, предпазен борд на плота за преповиване... длъжни сте да помислите за всичко! Тогава не само бебето ще е на сигурно място, а и вие ще сте спокойни.


Трето правило - за ранна детска възраст: Търпение

Когато детето придобие способността да се движи натам, накъдето му се иска и в добавка говори (каквото си иска), родителското търпение бива подложено на големи изпитания. Помнете, че до четиригодишната му възраст, вие почти не можете да се позовете на разума на малчугана. Да се справите по мирен път с дете, изпаднало в истерия на многолюдно място - също. За да го успокоите, трябва колкото е възможно по-бързо да го заведете в по-спокойно кътче. Безбройните "Защо?" също ще опъват нервите ви.

Затова се въоръжете с търпение и повярвайте, че капризите и истериите ще отминат. Обаче любопитството ще остане...


Четвърто правило - за времето от 4 до 6 години: Сън

Известно е, че повечето деца капризничат и мрънкат, когато са уморени или недоспали. На едни им е нужен повече сън, на други - по-малко. Но в общия случай, ако детето започне безпричинно (по ваше мнение) да капризничи, то може би просто е уморено. Сложете го да поспи (нищо, че вече отказва дневен сън) и след час ще имате вашето си весело дете.


Пето правило - за предучилищна възраст: Четете

Много важно правило! Четете всеки ден, без изключения. Съвместното четене ще ви подари безценни мигове насаме с детето, ще развие неговите реч, въображение и фантазия, и ще му отвори вратата към удивителния свят на книгите.


Шесто правило - за ученическа възраст: Позволете му да бъде активно

Настъпва време, когато детето ще се почувства значително и полезно. Повечето деца харесват домакинската работа, затова им позволете да правят това, което им е по силите. Научете малкия помощник да обира прах, да реже зеленчуци и други такива дребни занимания, които отнемат от времето ви. Те няма да му тежат, напротив - харесва му да се чувства толкова възрастен, че вие да зависите от помощта му. Не омаловажавайте приноса му.

Позволете на детето да има собствено мнение и да постъпва съобразно него (отначало - за дреболии, разбира се). Не се стремете да го предпазвате от всички трудности и проблеми в живота му, иначе то никога няма да стане самостоятелно и да се научи да се справя с тях.


Седмо правило - за ученическа възраст: Дневно разписание

Достатъчно твърдият дневен режим ще помогне на ученика да избегне стреса и излишното безпокойство. Това не значи, че всяка минута трябва да е разпределена и всяка крачка на детето да е регламентирана. Не, режимът може да е гъвкав, но непременно трябва да го има. Детето трябва по едно и също време да ляга и става, да подготвя уроците си, да се разхожда, да се храни, да тренира. Относителната му свобода се крие в промеждутъка между тези основни дейности.


Осма заповед - за предпубертета: Отговорност

Отговорността издига практическите навици на ново равнище. Най-добре е да съставите списък на задълженията, за изпълнението на които детето носи отговорност, и да го закачите на хладилника. Тези задачи трябва да се изпълняват без напомняне. На тази възраст детето вече може много: да се грижи за домашен любимец, да почиства и подрежда стаята си, да измие съдовете си след хранене, да сервира масата, да глади, да си приготви нещо за хапване. Това са прости операции които ще му помогнат да почувства увереност в силите си, както и да придобие относителна битова независимост, която ще му е нужна по-нататък.


Девета заповед - за тийнейджъри: Дисциплина и лично пространство

Тийнейджърът трябва ясно да осъзнава докъде се простират границите на неговата свобода. Колкото и да му е необходима тя, толкова по-необходимо му е да знае, че вие сте загрижени за него. Той все още се нуждае от вашата помощ и поддръжка, макар често да не знае как да я поиска или пък се срамува да покаже своята уязвимост. Дайте на детето си свобода в определени рамки, но не ги стеснявайте твърде. Няма нищо страшно в това то да усети последиците от лошите си постъпки. Общо взето, ако не става дума за алкохол, наркотици, криминални простъпки и безразборен секс, всичко е поправимо.


Десета заповед - за всички възрасти: Доверявайте се на интуицията си

Да бъдеш родител не е лесно. Бебето зависи изцяло от вас, а все ви се струва, че нищо не умеете и няма как да се справите. Тийнейджърът преминава през труден период, а вие не знаете как да му помогнете, защото вече не си спомняте какви сте били в тази възраст. Не се хващайте за всяка дума от книгите, не бързайте да следвате мнението на психолози и педагози, ако чувствате несъгласие с тях. В каквато и възраст да е вашето дете, ако във възпитанието му се ръководите първо от любов и тогава от всичко останало, всичко ще е наред. В дъното на душата си вие прекрасно знаете какви са нуждите на собственото ви дете, затова просто следвайте инстинкта си.



Image: photostock / FreeDigitalPhotos.net

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 17:33 от BG-Mamma™