Полезни съвети за хигиената при най-малките

Винаги поддържайте очите, ушите и носа на бебето чисти. Това трябва да се прави много внимателно, тъй като тези органи са много деликатни и една погрешна стъпка може да навреди на бебето ви.



ОЧИ

За да почистите очите на бебето, трябва да намокрите памучен тампон или стерилна марля в преварена, хладка вода или физиологичен разтвор. Намокрете тампона и много внимателно изтрийте окото от външния към вътрешния ъгъл и по посока на слъзния канал. Всяко око се почиства от ъгъла към носа, като се използва отделен тампон, за да се избегне предаването на инфекция от едното на другото око. Избягвайте да използвате сапун, тъй като дразни очите на бебето!
 Можете да почиствате очите на вашето бебе и с мокра кърпа по време на банята.
 Ако очите му са залепнали/затворени от секрети, приложете топла, влажна кърпа на очите му, докато секретите се омекотят. Не се опитвайте със сила да отворите очите му. При някои новородени може да отнеме седмици след раждането, докато слъзните канали започнат да функционират напълно. Прилагането на топли компреси, почистването и нежните масажи, обикновено им помагат да се разширят/отпушат.
 Ако бебето ви се движи по време на процедурата, пейте и му говорете, за да отвлечете вниманието му.



УШИ

При почистване никога не бъркайте с пръсти или с памучни тампони. За да почистите ушите му, използвайте кърпа и избършете ушната мида.
 Почиствайте само външното ухо! Не се опитвайте да почистите вътрешността на ухото /ушния канал/. Няма нужда да почиствате вътрешните области на ушите на бебето, защото те са самопочистващи се. Ако се опитате да премахнете ушната кал от ухото, повече от вероятно ще вкарате клечката дълбоко вътре в ухото и има вероятност да се нарани тъпанчето. Освен това ушната кал има защитна и антисептична функция. Ако забележите натрупване на ушна кал или лоша миризма от ушите на бебето, уведомете своя педиатър.

Можете да почиствате с памуче ушните миди. Навлажнете памука с преварена вода, физиологичен разтвор или олио и внимателно почистете всички извивки на ушната мида и зад ушните гънки.



НОС

Ако бебето има засъхнали корички в носа, промийте с физиологичен разтвор като капнете няколко капки и внимателно почистите секретите. Избягвайте ползването на навити памучни фитилчета, тъй като има опасност от попадане на власинки в носните ходове, което може да причини хроничен ринит.
 Почиствайте редовно носа, за да осигурите свободно дишане и нормално сучене.
 Ако почиствате нослето с аспиратор, правете го 15-20 минути преди хранене. Процедурата, извършена след като бебето е било нахранено, може да предизвика повръщане.