Попадате ли в рисковата група?
Факторите на риска

Днес лекарите от цял свят отбелязват тенденцията за случаи на заболеваемост от рак в различните поколения на едно и също семейство. Дали това означава, че ракът се предава по наследство?

Ръководителят на Онкологичната клиника при Европейския медицински център - онкологът, хематологът и терапевтът Джулия Манделблат отбелязва, че в развитието на рака има фактори на риска, които не можем да контролираме. Това са възраст, семейна анамнеза, пол. Но има и такива, които можем - пушене, употреба на алкохол, диета, физически натоварвания, контрол над излишното тегло, слънцезащита.

Ако някой от по-старото поколение в семейството е бил или е болен от рак, това е сериозен повод да се обърнем към лекаря. Хората с генетично предразположение към ракови заболявания трябва да бъдат следени от онколог и да се изследват колкото може по-рано. За да се определи степента на риска, специалистите от Европейския медицински център предлагат по време на прегледа да се обсъди с лекаря медицинската история на семейството, начина на живот, навиците и пристрастията.


Рак и генетика

От дълго време се провеждат изследвания в областта на генетиката и рака. В резултат на експерименти по кръстосването на мишки, болни от рак или имащи генетични предразположения към него, било получено потомство, при 60-80% от което са се развили злокачествени тумори.

Освен това съществуват множество фактори, допълнително влияещи на вероятността да се развият ракови заболявания. Към тях се отнасят външната среда, общото състояние на организма, начинът на живот. Именно затова не трябва със стопроцентова увереност да причисляваме рака към болестите, предаващи се по генетичен път. Прието е да се говори не за унаследяване на рака, а за предаване от поколение на поколение на предразположението към злокачествени образувания.

Както е известно, раковите тумори се появяват тогава, когато един или няколко гена в клетката са подложени на мутации. Това означава, че генът кодира измененията на белтъците или сам се променя дотолкова, че престава да ги кодира. По-просто казано, генът или изобщо не работи, или работи неправилно. В резултат се нарушава нормалният процес на нарастването и делението на клетките, което води до образуването на злокачествени тумори. Подобна генетична мутация може да се случи по всяко време. Ако това стане преди раждането, то всички клетки в организма ще съдържат в себе си мутиралия ген и той ще се предава по наследство. Ако мутацията на клетките се осъществи в течение на живота, то "неправилният" ген ще се съдържа само в неговите клетки-потомци. В повечето случаи злокачествените образувания се развиват именно вследствие мутация на отделната клетка. Само около 9% от раковите заболявания имат наследствен характер, тоест има предаване на мутирали клетки от поколение на поколение.


Кой е в рисковата група?

Съществуват няколко вида рак, които най-често се наследяват от потомците. Например, редкият вид рак на очите - ретинобластома или левкемията - рак на кръвта. Но и други видове рак могат да се наблюдават в няколко поколения подред. От рак на млечната жлеза могат да боледуват до четири поколения от една семейна линия: прабаба-баба-майка-дъщеря. В такива случаи генетично обусловеното предразположение към този вид рак се допълва от други фактори: околната среда, особеностите на храненето и начина на живот, който приемаме от родителите си.

Във всеки случай, ако някой от семейството боледува от рак, неговите деца също могат да се окажат в групата на риска. Затова е добре да бъдат внимателни и да вземат мерки, насочени към избягване на развитието на болестта. Няма нищо сложно или неприятно - просто да следят здравето си при онколог и да се изследват редовно. Само така ще бъдат уверени в своето здраве.

Последна редакция: пт, 18 юни 2021, 17:39 от Mamma