Автор: доц. д-р Атанас Щерев, АГ болница „Д-р Щерев”

Фактори, които оказват влияние и методи за подготовка на матката

Да, наистина матката е най-доброто място за ембриона, но има много фактори, които могат да повлияят негативно на естественото протичане на зачеването и бременността.



При прилагане на процедура по асистирана репродукция специалистите по репродуктивна медицина се опитват и могат да преодолеят много от тях, но предпоставката за това е да ги изследват и познават в дълбочина.


Фактори, влияещи върху процеса на имплантация:

- Механични - вродени или придобити маточни малоформации, полипи, сраствания, миомни възли;

- Възпаления;

- Имунологични фактори;

- Структура на маточната лигавица (ендометриум) и комуникация майка-ембрион;

- Ендометриоза;

- Синдром на поликистозните яйчници.



Под влиянието на хормони маточната лигавица претърпява някои типични промени по време на менструалния цикъл. Редица клинични опити показват, че дебелината и структурата на ендометриума са от голямо значение за резултата от асистираните репродуктивни технологии (АРТ). Въпреки това информацията за влиянието на тези фактори върху резултата от АРТ е ограничена.



Научно изследване показва, че дебелината на маточната лигавица е значително по-голяма при жени с успешна вътрематочна инсеминация в сравнение с тези с процедура, завършила без оплождане. Изследвани са 249 двойки, подложили се на 562 инсеминации, като на анализ са подложени различни фактори: възраст, продължителност на стерилитета, последователност на опитите, анализ на отклоненията на сперматозоидите, дебелина на ендометриума.



Сбор от фактори влияят върху процента успешни забременявания. По отношение на маточната лигавица възможните критерии са: кръвоснабдяване на ендометриума, вида и дебелината му. Въпреки това различните изследвания показват различна степен на значимост на дебелината на маточната лигавица за крайния резултат от АРТ.



Внимание заслужава и друго проучване, направено сред 132 двойки, при които е проследена дебелината на ендометриума преди стимулация за АРТ, на шестия ден от стимулацията и в деня на изследване на hCG (ЧХГ - човешки хорион-гонадотропин, който се произвежда по време на бременност). Резултатите сочат, че при забременелите жени дебелината на ендометриума е по-голяма на 6 ден от стимулацията и в деня на изследване на hCG в сравнение с жените, при които не е настъпила бременност. Отделно, в групата на успешно заченалите жени се отбелязва увеличение на дебелината на маточната лигавица от началото до шестия ден от стимулацията. Заключението от това проучване е, че реакцията на ендометриума и дебелината му в ранна фаза на процедурата са по-добър критерий за прогнозиране на изхода от АРТ в сравнение с отчитането на дебелината на маточната лигавица съответно в началото и в самия край на стимулацията.


Някои методи за подготовка на матката за успешна имплантация:

Подготвянето на ендометриума за имплантация започва по време на месечния цикъл и продължава след зачеването под влиянието на различни хормони като естроген, прогестерон, hCG. Доброто кръвоснабдяване на маточната лигавица е от голямо значение за нейната възприемчивост по отношение на имплантацията и добрата комуникация между майката и ембриона. Смущения в кръвоснабдяването й се отразяват върху честотата на усложненията при бременност като ранен аборт, прееклампсия или забавяне в развитието на ембриона. Имплантационната възприемчивост е резултат от устойчивото взаимодействие между факторите на развието на кръвоносните съдове, плацентата и нейните рецептори.



По време на движението на оплодената яйцеклетка през фалопиевата тръба и преди самата имплантация, ембрионът директно комуникира с маточната лигавица посредством различни вещества, които отделя. Чрез тези своеобразни сигнали той подготвя възприемчивостта на ендометриума за предстоящата имплантация. Такава комуникация обаче няма при ембриотрансфера, който е част от ин витро процедурата например. Чрез различни изследвания обаче е доказано, че процента на успешни имплантации и бременности, както и стойностите на ЧХГ, са значително по-високи при тези пациентки, чиято маточна лигавица е стимулирана преди ембриотрансфера.



Прилагане на локална имуномодулация на ниво маточна лигавица - така се нарича изолирането на клетки на имунната система, обработването и поставянето им в маточната кухина ден преди самия ембриотрансфер. По този начин се подобрява имунологичната възприемчивост на маточната лигавица към поставените ембриони. Тази процедура се прилага при пациентки с получени ембриони с много добро качество, но при предишни неуспешни опити с АРТ.



Друга съвременна технология, която се прилага успешно, е стимулирането на нарастването на маточната лигавица посредством нанасяне на микро-лезии. Процедурата представлява нанасяне на минимални лезии чрез щрих-абразио върху маточната лигавица с предшестващ ин витро процедурата цикъл. Така се провокира нарастването на ендометриума в следващия цикъл, когато е планиран ембриотрансфер.



Като цяло повтарящите се имплантационни неуспехи са едно от най-големите предизвикателства пред специалистите по асистирана репродукция, но с напредване на научните проучвания и приложението на все по-нови методи и технологии медицината продължава да търси отговор на този проблем.



За контакт:

АГ болница "Д-р Щерев"

София, ул. Христо Благоев 25-31

Тел. 02 920 09 01, 0887 25 12 98, 0879 12 18 79

www.ivf-bg.com

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 18:09 от BG-Mamma™