Фактори, които го определят

Цветът на очите е генетичната черта, която очарова родителите, докато бебето расте.
 Дали очите на детето ще бъдат черни, кафяви, сини, сиви, зелени, лешник или някаква комбинация от цветове?
 Как ще изглежда едно дете зависи от генетичния материал на всеки от родителите. Гените на родителите могат да се съчетават по много различни начини и влиянието им е изненада, докато детето се роди.


Как се проявява цветът на очите

Цветната част на окото се нарича ирис. Ирисовата пигментация определя цвета на очите ни. Цветът на очите се формира от три гена, два от които са добре проучени. Тези гени са причина за проявяването на най-често срещаните цветове - зелено, кафяво и синьо. Другите, като сиво, лешник и множеството различни комбинации, не са напълно изяснени и обясними засега.

 Свикнали сме да мислим за кафявия цят като за доминиращ, а за синия - като за рецесивен. Но съвременната наука е показала, че определянето на цвета на очите изобщо не е толкова просто, нито пък е смесица от цветовете на очите на родителите.
 Всеки родител има две двойки гени във всяка хромозома, така че съществуват множество възможности, в зависимост от това как "колелото на късмета" се е завъртяло.

Повечето бебета се раждат със сини очи, които могат да потъмнеят през първите три години. Този процес настъпва заради меланина - тъмен пигмент, който липсва при раждането и се проявява с възрастта.
 Децата могат да имат напълно различен цвят на очите от тези на своите родители, но, ако и двамата родители са с кафяви очи, най-вероятно техните отрочета също ще имат този цвят очи.



По-тъмните цветове са склонни да доминират - кафявото измества зеленото, а зеленото - синьото, но комбинацията от кафяво и синьо при родителите не означава автоматично, че детето ще бъде с кафяви очи.

Някои деца се раждат с ириси, които не съвпадат по цвят - нарича се хетерохромия. Различното оцветяване на ирисите на очите или на част от ириса може да се дължи на дефекти във вътреутробното развитие; неправилно развитие на пигмента; травма в утробата или скоро след раждане; доброкачествено генетично разстройство, както и на повишена пигментация на увеята.

Други причини могат да бъдат възпаление, невус на ириса или синдром на Horner.

Хетерохромията е възможно да бъде наследствена, генетично предадена като болест или плод на генетичен мозаицизъм. В генетичната медицина мозайка или мозаицизъм обозначава наличието на две групи от клетки с различни генотипи в един индивид. Мозаицизмът може да е резултат на мутация по време на развитието или да се прояви след някаква травма.
Промени в цвета на очите

Ирисът е изграден от мускули, чрез които зеницата се свива и разширява и пропуска необходимото количество светлина в окото, за да се осъществи зрителният акт. Зеницата се разширява при слабо, а се свива при силно осветление. Тя също така се свива при фокусиране върху близки предмети - например върху книга.

Със сигурност емоциите могат да променят както размера на зеницата, така и цвета на ириса. Ето защо някои хора казват, че техните очи променят цвета си, когато са ядосани или влюбени.
 Цветът на очите може също да се промени с възрастта. Това се случва при 10-15% от хората от кавказки тип (тези, които имат по-светъл цвят очи). Случва се тъмнокафяви на цвят очи да се променят до цвят лешник след време - като комбинация от кафяво и зелено, но по-често лешниковите очи потъмняват с възрастта.
 Ако с възрастта цветът на очите се промени драматично или рязко, ако едното око промени цвета си от кафяво на зелено или от синьо на кафяво, трябва да бъдете прегледани от очен лекар. Тези промени могат да бъдат знак за заболяване.


Какъв цвят ще бъдат очите на бебето

Как се наследява цветът на очите е много по-сложно от това, което се е смятало в миналото, когато са създавали прости схеми, с които предполагали, че могат да предскажат цвета на очите на децата въз основа на цвета на очите на родителите им.

Като цяло е далеч по-голяма вероятността за двама родителите с кафяви очи да имат синеоки деца, отколкото за двама синеоки родители да имат деца с кафяви очи.

Все пак, поради сложността на предаване на генетичните белези, е възможно двама синеоки родители да имат дете с кафяви очи.


 Холандски изследователи обявиха, че работят върху начините на определяне цвета на очите при възрастните чрез сложни ДНК анализи, които могат да предскажат с 90% точност дали някой ще има кафяви, или сини очи.
 През май 2010 същите учените споделиха, че са близо до възможността по-точно да предвещаят чрез ДНК анализ дори променливия цвят очи и това как генетиката го определя.
 Изследователите са на мнение, че тези открития ще са от голяма полза за криминалните разследвания, при които възстановяването на ДНК ще даде насоки за реалния вид на заподозрените.



Image: bedolaga / 123rf.com

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 18:29 от BG-Mamma™