Рекламите позиционират дъвката като средство против кариес, като избелващо зъбите средство, като придаващо свежест на дъха и лечебно средство за венците. Белозъбите красавици от екрана непрестанно ни внушават, че дъвката е сладка, ароматна, вкусна, че може да се разтяга и от нея да се издуват огромни балони, а на това не може да устои нито едно дете. След такива реклами е невъзможно в магазина да откажем на детето си да сложим сред покупките и опаковка с дъвки. А и как да му откаже човек? Нали алкално-киселинният баланс трябва да бъде в норма? Ами зъбната плака? Кой не иска детето му да има ослепително бялата усмивка от рекламите?

А какво мислят по този повод стоматолозите, гастроенеролозите и психолозите? Толкова ли е безобидно това детско увлечение?


 Мнението на стоматолозите:

Даже детето ви да дъвче три пъти дневно след хранене качествена дъвка със заместители на захарта, това не може да замени четката за зъби.

Трябва да се запомни едно просто правило: дъвката е полезна само първите 5-10 минути след хранене. Безкрайното преживяне се превръща в лош навик, а понякога и в определено вреден, защото децата често я вадят от устата си, после пак я лапат или нещо, което е напълно недопустимо, предават си я едно на друго. Резултатът често е плачевен - стоматит с различна степен на тежест. А ако детето има пломби, продължителното дъвчене може да ги разклати. Дългото (повече от 5-10мин), постоянно дъвчене на дъвка може да предизвика деминерализация на зъбите, което намалява здравината им. Постоянното дъвчене износва темпоромандибуларната става, която свързва долната челюст с черепа.

Когато давате дъвка на детето си, трябва да съблюдавате няколко прости правила. Не давайте дъвка на дете, преди навършване на 5-6 години. Не давайте дъвки със захар, защото емайлът на детските зъби още не е укрепнал и това може да доведе до развитието на кариеси.

Но и дъвките с подсладители крият някои опасности. Рискът идва от киселинните ароматизатори. Заместителите на захарните алкохоли, сред които ксилитол и сорбитол, намаляват опасността от кариес. Те обаче също така увеличават киселинността в устата, а това уврежда емайла на зъбите, особено ако в продукта има и плодови аромати.

 Според д-р Sok-Ja Janket от Бостънския университет думите "без захар" предизвикват фалшиво чувство за сигурност, защото много хора автоматично вярват, че продуктите без захар са безопасни за зъбите.

 "Изследването ни напомня колко е важно да бъдем внимателни с киселинните храни с аромат на плодове, дори и да са без захар, защото прекомерната им употреба извън времето за хранене може да увеличи риска от ерозия на зъбите - твърди проф. Damien Walmsley от British Dental Association пред вестник Daily Mail- Ако искате да избегнете ерозията на зъбите, избирайте продукти без плодов аромат".


 Мнението на гастроентеролозите:

Има голямо значение дали детето ще дъвче дъвката след хранене за кратко време, или няма да се разделя с нея цял ден. Още повече, ако го прави на гладно. За ефекта от дъвченето на гладно знаем от опитите на Павлов - отделя се стомашен сок и при липса на храна, той започва да разяжда лигавицата на стомаха, което може да доведе до гастрит или гастродуоденит. Що се отнася до децата, които вече имат тези заболявания, за тях дъвките са абсолютно противопоказни. Друг, също немаловажен, съвет е да не давате на децата, предразположени към хранителни алергии, дъвки с ароматизатори и оцветители. Колкото и безопасни да са те, могат да доведат до сериозни проблеми.

Дъвченето на дъвка увеличава количеството на погълнатия въздух (аерофагия). Поглъщането на самата дъвка може да доведе до запек или чревна непроходимост.

Сорбитолът в дъвките има слабителен ефект.


 Мнението на психолозите:

Ако устата на детето е заета постоянно с дъвченето на дъвка, речта му ще е неразбрана. То няма да изговаря добре звуците, което може да доведе до проблеми с артикулацията.

Според невропатолозите, постоянното присъствие на дъвката в устата води до повишаване тонуса на дъвкателните мускули, което може да предизвика скърцане със зъби и нарушения на съня.

Безконтролното и постоянно използване на дъвки от децата може да доведе до влошаване на кръвоснабдяването на мозъка, което да причини понижаване на вниманието, влошаване на паметта и претоварване на детето. Освен това, постоянно дъвчещото дете може да развие зависимост към дъвченето на дъвки. Не забравяйте също, че те се произвеждат от изкуствени субстанции, някои от които имат доказано вредно действие върху човешкия и особено върху детския организъм - оцветители, ароматизатори и подсладители (напр. аспартам).


 Изводи:
  • Не давайте дъвка на деца под 5 години или поне до възрастта, в която те вече могат да разберат, че не трябва да я поглъщат.
  • Не давайте дъвка на гладно.
  • Не давайте повече от 3-4 дъвки дневно, задължително след хранене.
  • Не позволявайте на детето да дъвче дъвка повече от 10 минути. Така наистина ще достигнете обещаното от рекламата възстановяване на рН в устата, въпреки че подобен резултат се постига и с просто изплакване на устата с вода.
  • Не купувайте на децата, бременните жени и кърмачките дъвки, съдържащи аспартам.
  • Не разрешавайте на децата си да разговарят, бягат и скачат, докато дъвчат дъвка, защото съществува риск да се задавят и задушат.
  • Не забравяйте, че дъвката не е лакомство.

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 18:37 от BG-Mamma™