Автор: Радост Николова

Най-честите грешки, които допускат родителите

Като че ли вчера вашето хлапе ровеше дупки в пясъчника. А днес вече самостоятелно чете "Хари Потър", брои и смята с числата до сто и бодро декламира стихчета на английски. И у вас съвсем логично възниква въпросът: "Дали не е време да тръгне на училище?".



Съвременните родители си задават този въпрос все по-рано и по-рано. И много често решават, че колкото по-рано тръгне детето на училище, толкова по-добре. За съжаление, учителите се отнасят скептично към такива планове. Те твърдят, че въпреки привидно по-високото интелектуално ниво на днешните деца, броят на вундеркиндите остава непроменен. Причината се крие в това, че готовността за обучение не се ограничава с уменията за писане, четене и смятане. Става въпрос за цяла съвкупност от психични и физиологични характеристики на развитието, на които родителите често не обръщат внимание.

Според специалистите повечето от тези характеристики съзряват около възрастта 6 години и половина. Това е най-подходящото време за тръгване на училище. Но понякога природата не се съобразява с възрастовите ограничения и става така, че това, което у едни деца се развива около шестата година, при други може да се развие чак на осмата.

Всичко това трябва да се има предвид, за да се избегнат евентуални бъдещи проблеми - малкият първокласник да започне да се изморява, да капризничи, да не може да се справя с материала, да има конфликти със съучениците си и да плаче, че иска да се върне в детската градина. Затова е особено важно родителите, с помощта на учителите и психолозите, да обмислят добре проблема от всички страни. И чак тогава да решат струва ли си детето да тръгне по-рано на училище, или да изчака своя набор.


Кои са най-честите грешки, които правят родителите при вземането на това важно решение?

Грешка №1: "За компания"

Ако по-голямото дете е на възраст да тръгне на училище, често и по-малкото изявява желание да го придружи. Родителите често се изкушават да откликнат на молбата, защото за тях този вариант разрешава много проблеми, а и спестява немалко средства на семейството.

Но да се прати детето на училище, само защото то е пожелало, е твърде рисковано. Често неговото желание е продиктувано не от желанието да се учи, а е повлияно от външните атрибути на учениците - да носи ученическа раница, да се нарича ученик, да порасне по-бързо и да настигне по-голямото дете, и др. Много е важно да се убедите, че то наистина предпочита учението пред играта. Когато четете книга, прекъснете на интересно място и го попитайте какво предпочита - да продължите с четенето или да отиде да си поиграе с количките. Ако то избере играта, значи да се говори за училище е твърде рано.

Освен желанието да учи, детето трябва да умее да се възприема адекватно и да понася критика. Ако то е уверено, че винаги прави всичко по-добре от останалите, това няма да му помогне в училище (защо му трябва да се старае, когато и без това е идеално?).

Какво да правите, ако детето е навършило седем години, а все още предпочита количките пред книжките? Нима трябва да си остане вкъщи? Не, естествено. Но се постарайте да му осигурите доброжелателен учител, който леко и неусетно ще го приобщи към училищния живот.



Грешка №2: "Детето е готово за училище"

Най-разпространената грешка на родителите е сами да определят готовността на детето си за училище по нивото на общото му развитие. Благодарение на телевизията днешните деца имат обширни познания за света и активно възприемат всяка нова информация. Като се има предвид, че с повечето от тях се занимават още от пелените, напълно логично е към 5-6-тата година те вече да имат натрупан внушителен обем от знания, които за родителите им са напълно достатъчни.

В резултат на това децата се оказват неспособни на по-сложни мисловни операции, възложените им в училище задачи и изисквания се оказват извън техните сили. За да не ви изненада неприятно лошият успех на вашето дете, трябва да сте напълно убедени, че у него са формирани основните умения за обучаемост, на първо място паметта и вниманието.



Грешка №3: "Възприема много бързо"

Родителите често приемат детската възприемчивост към околния свят за готовност за училище. На практика става дума за непроизволно внимание, когато детето реагира активно на всичко, което се случва около него. Но то трябва да тръгне на училище, когато у него е възникнало друг вид внимание - произволното. Обикновено този механизъм се формира към 7-8-та година на детето. Той помага на първокласника да отделя главното от второстепенното, да се съсредоточава, да стои на едно място.

Децата с неустойчиво внимание и слаба памет изпитват трудности по основните предмети - писане, четене, математика. Ако детето ви не може още да се занимава в течение на 10-15 минути с едно и също нещо или обратното, при необходимост да превключи от една дейност на друга, ще пропусне целия урок.



Грешка №4: Речевите проблеми

Проблемите с речта са много чест недостатък. Според изследванията на специалистите, те се срещат у почти 60% от първокласниците. Тук влизат не само заекването и запъването, но и неправилното произнасяне на звуковете, неумението да се определи звук в началото, средата или края на думата, беден речников запас, неумението да се води диалог и да се съставя разказ по картинки. Такива деца трудно усвояват писането и четенето, а най-занемарените случаи се оказват неспособни за обучение като цяло.

Ако детето ви има някакви проблеми с речта, непременно се консултирайте с логопед, даже вече да е тръгнало на училище. В тези случаи не се препоръчва училище с интензивно изучаване на чужд език.

Освен това, някои нарушения на речта, например заекването, могат да говорят за слабост на нервната система. Обърнете внимание дали детето спи добре, не се ли измъчва от страхове (от самота, от тъмнината), не е ли прекалено раздразнително, няма ли някакви тикове, не гризе ли ноктите си.

Ако откриете такива признаци, по-добре е да се консултирате с лекар - невролог. Нервните деца трудно усвояват учебната програма. Те имат нужда от щадящ режим на обучение, от повече сън. Времето за писане на домашни трябва да бъде ограничено.



Грешка №5: "Парниковото" дете

Тръгването на училище е стрес за всички деца, особено за тези, които са били изолирани от другите хора. Училището е социално учреждение, което има своите правила и всички трябва да се съобразяват с тях. Ако детето до този момент не е общувало много с връстници, ще има трудности с вписването в колектива и намирането на приятели. Ако досега е свикнало да слуша само майка си и баба си, няма да може да възприема адекватно указанията от други възрастни - ще стане неуправляемо или ще се затвори в себе си.

Често при твърде закриляните деца не са формирани основните битови навици. Те трудно закопчават копчетата си, не могат да си връзват обувките или да си събират бързо вещите. В резултат детето винаги ще е закъсняло - за разходка, за закуска. Всичко това може съществено да усложни живота му, както и този на неговия учител. Останалите деца също не обичат някой да ги бави и не пропускат да го натякват. Всичко това може да окаже неблагоприятен ефект върху самочувствието на детето и да се отрази на успеха му в училище. Затова родителите трябва да се погрижат да осигурят максимално лек преход към учебния живот - да намерят добродушна преподавателка, на която да обяснят особеностите на детето, както и клас с минимален брой ученици.


Комплексна проверка за готовността на детето за училище:

Преди да запишете детето си на училище, убедете се, че владее следните умения:
  • Социално развитие - детето е общително, неагресивно, лесно се адаптира в нова обстановка.

  • Организация на дейностите - изпълнява задачи по образец, довежда работата си до края, вижда своите недостатъци.

  • Общо развитие - има елементарен запас от сведения за себе си и света, може да намира сходствата и различията на предметите, може да прави изводи.

  • Развитие на вниманието и паметта - може да задържа вниманието си 10-15 минути, може да запомня 10 различни думи или четиристишие след 3-4 повторения.

  • Речево развитие - произнася правилно всички звукове, съставя граматично верни изречения, може само да съставя разказ по картинки.

  • Двигателно развитие - може да бяга, скача, да се обръща, може да манипулира с дребни предмети, може да чертае вертикални и хоризонтални линии, кръг, квадрат.

  • Зрително-пространствено възприятие - способно е да нарисува фигури, букви, цифри и да различава положението им в пространството (горе-долу, ляво-дясно).

  • Личностно развитие - детето иска да се научи да направи нещо по-добре, активно се интересува от новостите, знае разликата между добро и лошо.

  • Здраве - детето не боледува често от простудни заболявания.

Нормално развитото дете може да тръгне на училище още на 6 години, стига да е достатъчно здраво. За съжаление, почти 80% от първокласниците боледуват по 7-10 дни на всеки 1,5-2 месеца. В резултат на това те пропускат много и имат нужда от продължително възстановяване. Те имат ниска работоспособност и висока уморяемост. А това се отразява върху писането, четенето и математиката.

Ако детето ви боледува често, не бързайте да го пращате на училище. По-добре е да наблегнете на укрепването на неговото здраве.



Image: FreeDigitalPhotos.net

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 19:26 от BG-Mamma™