Автор: Радост Николова

Причини и препоръки

За странните вкусове и прищевки на бременните жени се носят легенди. Още в първото тримесечие на бременността вкусовите предпочитания се променят. Някои жени изпитват неистово желание към ненавижданите преди това заведения за бързо хранене, други пък започват да се отвращават от любимото кафе. А понякога изпитват съвсем странни и неочаквани желания - да ближат сапун, да ядат сурово месо или да гризкат тебешир.

Защо вкусовите предпочитания на жените се променят през периода на бременността? Съществуват няколко теории, опитващи се да обяснят това явление. Най-популярната от тях твърди, че по този начин те се опитват да компенсират недостига на определени витамини и микроелементи.

Най-често такива промени в хранителните навици се проявяват през първите седмици от бременността, когато започват да се формират органите и системите на плода. Разходът на някои вещества е по-голям, организмът изпитва недостиг и незабавно "съобщава" за това чрез желанието да се приемат определени храни.

При недостиг на калций жените изпитват желание да ядат тебешир или креда. В случаите на йоден дефицит им се приискват орехи, риба или лук. При нужда от фолиева или аскорбинова киселина изпитват глад за листни зеленчуци и цитрусови плодове. Апетитът за сирене говори за недостиг на калий, а жаждата за бира е сигнал за недостатъчно съдържание в организма на витамин D.

Понякога едновременната потребност от няколко вещества предизвиква странни гастрономични съчетания - бира със сладолед, чипс с прясно мляко и др.

Главният виновник за тези странни прищевки е хормонът прогестерон. Той започва активно да се отделя по време на бременността, спомагайки за нейното запазване. Този хормон определя кои елементи са в достатъчно количество в организма и кои не достигат, като регулира тяхното набавяне чрез команди за определени потребности.

Понякога прогестеронът греши и провокира желание да се ядат съвсем нехранителни вещества. В такива случаи той стимулира изхвърлянето на неприемливата храна и подобрява усвояването на необходимата.

Потребността от солено през първото тримесечие може да се обясни със защитните функции на организма. През този период повечето жени страдат от токсикоза, а тя провокира загубата на течности. За да избегне обезводняването си, организмът "моли" за солена храна, която да задържи водата.

Нуждата от сладко по време на бременността обикновено е характерна за по-слабите жени. Така организмът се опитва да навакса недостига на телесна маса. В тези случаи бременността често се съпровожда с увеличаване на теглото и желание да се ядат мазни, тестени и сладки храни.

Друга причина за вкусовите капризи на бременните жени е психологичната. Понякога жената изпитва недостиг на внимание и се опитва да го привлече чрез странни молби. Обикновено това се случва несъзнателно, но може да бъде и умишлено. Затова изпращането на мъжа посред нощ до денонощния магазин, за да донесе "и аз не знам какво", е просто молба да направи нещо за жена си и да прояви загрижеността си към нея и бъдещото им дете.

Нужно ли е да се поддавате на своите капризи по време на бременността? Този въпрос изисква диференциран подход. Едно е да ви се приискат ягоди през зимата, съвсем друго - да пиете алкохол. Първото е съвсем безобидно желание, второто няма да е много полезно за бебето.

Ако изпитвате желание да ядете неща, които не стават за ядене - например парче изсъхнала боя, прах за пране или даже кал - в никакъв случай не пробвайте! Повечето от тези вещества са токсични или вредни. Разкажете за желанието си на лекаря, то може би е признак за недостиг на определени вещества в организма.

Обикновено хранителните прищевки отслабват към четвъртия месец на бременността. Но емоционалната нужда от тях може да остане и за по-дълъг период.

Приятен апетит за лека и успешна бременност!



Image: http://www.stockfreeimages.com/

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 19:32 от BG-Mamma™