Автор: Радост Николова

Особеностите на втората бременност

Казват, че втората бременност протича по-леко, коремът се очертава по-рано, а раждането протича по-бързо и по-безболезнено. Дали това е мит, или реален факт? Има ли разлика между първата и втората бременност?

Някои жени не могат да се похвалят с първото си раждане. Те си припомнят с ужас бременността си и са враждебно настроени към раждането на второ дете, защото се опасяват, че то ще протече също така тежко, като първото. Но ако зачеването на детето вече е факт, да се мисли за протичането на бременността и раждането вече е късно.
Физиология

Ако организмът вече е раждал, той запомня това за цял живот. Телесната памет запечатва работата на мускулите, ритъма на дишането - всички усещания и реакции на тялото, характерни за раждането. Това се помни с течение на години. Според специалистите оптималният интервал между две бременности е 5 години. Това е времето, за което организмът на майката се възстановява напълно от предишното раждане и е готов да даде живот на още едно дете.

Естествено, между бременностите може да има по-малък или по-голям интервал. Това обстоятелство също оказва определено влияние върху следващата бременност.

Когато интервалът е малък, на наша страна са и хормоните, и еластичността на тъканите. Бременността действително може да протече по-леко. Много жени отбелязват пълна липса на токсикоза (ако бременността не е многоплодова), по-малка изморяемост и много по-стабилно настроение.

Поради предишното разтягане на меките тъкани и работата на мускулите, коремът действително може да се очертае по-рано. Но ако след раждането майката се е занимавала с физически упражнения, това няма да се случи.

Към неприятните особености на втората бременност спадат болките ниско в корема или в кръстната област. Всяко съкращаване на матката (например подготвителните контракции) често е по-отчетливо. А поради по-големите размери на плода (доказано е, че всяко следващо дете е малко по-едро от предишното), в съчетание с разтегнатите коремни мускули, може да се появят тежест в корема и болки в гърба. За щастие, тези проблеми се решават с помощта на качествен колан за бременни.

При нормална бременност без усложнения повторното раждане може да протече много по-бързо от предишното (но това не е аксиома!): по-бързо разкритие на шийката на матката, плодът се спуска по-бързо в малкия таз, защото "пътеката вече е утъпкана". Общата тенденция е към понижаване на травматизма при родовите пътища при всяко следващо раждане, а това влияе и върху състоянието на бебето. То също се чувства по-комфортно в сравнение с предшественика си.

При третата и последващи бременности лекарите отбелязват чести случаи на ускорено раждане поради разтегнатите тъкани и мускули. И обратно - вторична слабост на родовата дейност. Това се проявява чрез добър старт на родовата дейност и последващото Г№ затихване, вместо активиране.
Психология на втората бременност

Душевното състояние винаги влияе на нашето самочувствие. Втората бременност е отличен пример за това. Често тя е планирана и желана, а това означава, че майката е лишена от стреса, който понякога съпровожда първата бременност.

Психологическият опит също играе важна роля: жената вече има развит майчински инстинкт и второто, третото и следващо бебе са резултат на безграничната Г№ любов и желание за още деца. Майката се вълнува много по-малко преди всеки етап от бременността и раждането. Тя не се страхува от момента на появата на бебето на белия свят, защото вече познава пътя и върви по него смело и с радост.
Подводните камъни

Дотук разгледахме "мъдростта" на женския организъм и нейната психика, които помагат за износването и благополучното раждане на още едно дете. Но съществуват и някои рискове, по-характерни за поредната бременност, отколкото за първата. Добре е да се запознаете с тях отрано.
  • Факторът възраст често се оказва основното утежняващо обстоятелство. Повторната бременност все по-често се случва във втората половина на репродуктивната възраст на майката, т.е. след 35-тата година. За съжаление, на тази възраст вече се натрупва и определен багаж от заболявания. Сърдечносъдовата система, стомашно-чревният тракт, ендокринната и пикочополовата системи се нуждаят от поддръжка. Токсикозата и отоците са чести спътници на бременността в зряла възраст. Също така с годините значително се повишава вероятността от вродени генетични аномалии на плода. Затова е препоръчително да се направят генетични изследвания на етапа планиране и в първата половина от бременността.


  • При повторната бременност често се наблюдава ниско прикрепване на плацентата. Това е свързано с "износването" на маточния ендометриум. За формиращата се плацента е трудно да се прикрепи на по-подходящо място. Подобно явление е много по-вероятно при многократна бременност и раждания, аборти и възпалителни заболявания на маточните тъкани. Плацента превия усложнява бременността поради риск от кървене и е индикация за планово секцио, за да се избегнат фетална хипоксия и тежки кръвоизливи по време на раждането.


  • Проблемите с вените също са специфични за втората бременност. Кръвоносните съдове са претоварени, защото обемът на кръвотока се увеличава с около 50%. Стените им се разтягат и увеличават. Основните признаци на варикозата са: умора и болки в краката, отоци, изпъкване на вените, хемороиди. Особено уязвими са жените, които по време на предишната си бременност са се сдобили с мрежа от венички. За подсилване на съдовете и запазването на тяхната еластичност помага компресиращото бельо.


  • Всяка четвърта жена, раждаща повторно, развива желязодефицитна анемия. Количеството хемоглобин в кръвта се понижава, а това води до кислороден глад. Главоболие, задух, потливост, уморяемост, учестено сърцебиене, отслабване на вниманието и паметта - това са най-честите признаци на анемия при бременната жена. Понякога това състояние води до плацентарна недостатъчност, която лишава плода от нужния му кислород. Строгият контрол на нивото на хемоглобина и приемът на желязосъдържащи препарати по лекарско предписание помагат този риск да се сведе до минимум.


  • Резус-конфликтът се повишава с всяка следваща бременност с 10%. Той възниква при жени с отрицателен резус фактор на кръвта и положителен резус фактор на плода. В кръвта на майката започват да се образуват антитела против "чуждата" кръв на детето, които разрушават еритроцитите му. Това състояние е вредно за развитието и даже живота на плода. За да се разреши този проблем може да се наложи предизвикване на преждевременно раждане, следродилна антирезус-имуноглобулин терапия на майката и преливане на резус-отрицателна кръв на детето за възстановяване на еритроцитите.



Image: FreeDigitalPhotos.net

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 19:36 от BG-Mamma™