Автор: Радост Николова

Какво не знаят бабите за детското хранене

Много често, когато детето гостува при баба си, тя го храни не така, както го хранят родителите му вкъщи. Нещо повече, от позицията си на по-възрастна и опитна жена, бабата често поучава родителите как трябва да се грижат за него, така че да изглежда здраво и добре нахранено.



Понякога тези съвети съдържат някои широко разпространени, особено сред по-възрастните поколения, заблуди. Но как да убедим самата баба в това?


  • Ако детето е слабичко, значи е недохранено и това трябва веднага да се коригира - то трябва да се тъпче непрестанно, за да се "поправи".


В повечето случаи слабостта при децата не е болезнена. Ако детето не отказва храна всеки път, не е отслабнало в резултат на боледуване, а се чувства добре, активно е и бодро, значи неговата слабост е конструктивна особеност, която в никакъв случай няма да му попречи в живота. Единственият човек, който може да прецени обективно дали детето се развива физически добре, това е лекарят - педиатър. Самоволното охранване на детето е излишно. Родителите са длъжни да напомнят на бабите и дядовците, че наднорменото тегло води до цял букет от заболявания - захарен диабет, сърдечносъдови и бъбречни заболявания; засягат черния дроб, стомаха, задстомашната жлеза, жлъчката, червата и т.н.


  • Когато детето се буди нощем, трябва да му се дава мляко, сок, подсладен чай и др.


Много често бабите подозират, че децата се будят нощем от глад и напълно естествено решават да коригират този проблем. За децата над една година не е препоръчително да се хранят нощем. Нощният прием на храна може да доведе до куп проблеми, свързани с нарушаването на физиологията на храносмилателните процеси.

Нощем всички органи трябва да почиват, а непрекъсната им работа може да доведе до голямата вероятност от развитие на възпалителни процеси в храносмилателния тракт. Освен това се увеличава натоварването на ендокринната система - обичайно нощем не се отделя хормонът инсулин, който преработва глюкозата, а трябва да работи хормонът на растежа, който отговаря за физическото развитие на детето. Неслучайно се казва, че нощем децата растат.

Ако детето приема калорични напитки през нощта, това стимулира производството на инсулин и потиска синтеза на хормона на растежа, следователно се забавя процесът за нарастване на височина. Нещо повече - най-честата последица от нощното похапване е т.нар."кариес от бебешкото шише" или "биберонов кариес", защото въглехидратите, съдържащи се в млякото, чая или сока създават благоприятна среда за размножаване на бактериите на кариеса.


  • Детето не трябва да се храни под режим, а при всяко поискване, в това число и преди лягане.
  • [/b][/size]



Това е една много опасна за здравето заблуда по отношение на храненето на вече отрасналите деца. Само при съблюдаване на режима на хранене храносмилателните органи могат "да запомнят" часовете, когато трябва да работят и да започнат да се подготвят за усвояването на храната отрано - постепенно и в неголеми количества да секретират нужните за храносмилането сокове и ензими. Така организмът запомня часовете за прием на храна и интервалите между тях. Ако режимът на хранене не се съблюдава, това ще наруши работата на храносмилателните органи и ще доведе в бъдеще до такива заболявания като гастрит, язвена болест, панкреатит, дискинезия на жлъчните пътища, ентероколит и др. Важно е да се отбележи, че не съществува изолирано заболяване само на един орган от стомашно-чревния тракт - разстройството на кой да е от участъците му води неизбежно до "срив" на цялата система.

Късният вечерен и нощен прием на храна са опасни и заради голямата вероятност от натрупване на наднормено тегло (дете, което късно вечеря, скоро след това ляга да спи и така получената от храната енергия не се изразходва активно, а се натрупва в организма под формата на мазнини).


  • Междинните закуски, особено домашно приготвените сладкиши, не са вредни за децата.


Не трябва да се забравя, че даже най-малката кифла или бисквита е храна, която съдържа голяма енергийна стойност. Освен това, всяко похапване преди пълноценния прием на храна понижава апетита, което се изразява в отказ да се изядат приготвените ястия. В резултат се разваля хранителният режим и детският организъм изпитва недоимък на полезни за растежа и развитието си важни хранителни вещества, което от своя страна води до нарушения в метаболитните процеси в клетъчните и тъканните структури, до нарушения на функциите и работата на органите и системите, т.е. - до заболявания. Ако обядът е далече, а детето изпитва глад, по-добре му предложете лесноусвоими въглехидрати, които се съдържат в плодовете и зеленчуците, но никакви сладкиши и нищо мазно, което може задълго да "убие" апетита му.


  • За да нахраним детето, всички средства са позволени.


Използваните методи като гледане на телевизия, четене на книги, разглеждане на картинки и игра по време на хранене са недопустими, защото отвличат напълно вниманието на детето от храната и то не чувства нито вкуса, нито аромата Г№, дъвче лошо и така нарушава процеса на храносмилане. Известно е отдавна, че органите на стомашно-чревния тракт работят рефлекторно и за тяхната точна и сложна работа е нужно човек първо да види храната и да почувства нейния мирис. Само няколко секунди по-късно се засилва отделянето на сок от стомашните жлези, активират се задстомашната жлеза, жлъчката и чревната перисталтика.

Ако вниманието на детето е заето от анимационни филми, рефлекторната фаза на храносмилането не сработва и това води до недостиг на ензими и храносмилателни сокове, което затруднява работата на стомашно-чревния тракт. В резултат се получават забавяне на процеса на храносмилането, метаболитни разстройства, включително затлъстяване, възпалителни заболявания и функционални нарушения на органите от храносмилателната система.


  • Детето трябва да поема много течности по време на хранене


Често се среща и тази заблуда, че течностите, приети с твърдата и суха храна, облекчават нейното преминаване през стомашно-чревния тракт и подобряват храносмилането. А на практика това е много вреден навик. Проблемът се състои в това, че поетите течности разреждат концентрацията на стомашния сок, което забавя или прекратява процеса на храносмилане в стомаха - зависи от обема на поетата течност.

В отговор на това централната нервна система изпраща заповед за изработването на допълнително количество храносмилателен сок - т.е. солна киселина. Нейното свръхпроизводство предизвиква раздразнение и възпаление на лигавицата на стомаха - гастрит, язва. Освен това, недобре преработената в стомаха храна преминава в червата, където попада под въздействието на други храносмилателни ензими, а това стимулира процесите на ферментация и гниене в червата и така предизвиква нарушаване на чревната микрофлора.

Препоръчително е да се пие вода 20 - 30 минути преди хранене и не по-рано от половин - един час след ядене.


  • Децата до 3 годишна възраст трябва да се хранят с пасирана храна, даже и да умеят да дъвчат добре.


Разбира се, пасираната храна се преработва по-добре в стомаха и червата, отколкото тази на едри късчета. Точно по тази причина от деца ни учат да сдъвкваме добре храната си. Но разликата се състои в това, че с дъвченето започва процесът на храносмилане в устната кухина, тъй като в слюнката се съдържа ензимът амилаза, който разгражда въглехидратите до монозахариди и така се ускорява по-нататъшния процес на преработката им в стомаха.


  • Прясно издоеното мляко е най-полезно


Много опасна заблуда! Прясно издоеното мляко, домашното масло и сирене, които не преминават топлинна обработка, крият риск от най-различни заболявания. Чрез консумацията на сурово мляко човек може да се зарази от такива страшни заболявания като туберкулоза, бруцелоза, шап. Обикновено такива инфекции не остават скрити дълго време и болните животни се унищожават. Но съществуват куп други заболявания, които е трудно да бъдат открити: мастит, левкемия, пневмония. Млякото на болните от тях животни също е негодно за консумация.

Суровото мляко е прекрасна среда за размножаване на патогенната флора. Чрез него можете да се заразите от дизентерия, вирусен хепатит "тип А", коремен тиф и паратиф, вирусен енцефалит, както и много други заболявания. Следователно, за да се избегнат куп здравословни проблеми, млякото трябва добре да се преварява.



Image: tiverylucky / FreeDigitalPhotos.net

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 19:49 от BG-Mamma™