Автор: Радост Николова

Знаете ли, че…



  • Детските проходилки, подобни на днешните, са били известни още през XVII век, при това са били разпространени в най-различни варианти. Някои са изглеждали като табуретка с дупка в средата, в която поставяли детето, а към краката Г№ били закрепени колелца. Други пък напомняли кръгла плетена пола с колелца. Но независимо от конструкцията си, всички типове устройства са поддържали надеждно кръста на прохождащото бебе. За разлика от съвременните версии, проходилките през XVII век не са имали седалка и не са предоставяли възможност за сядане и почивка на измореното от ходене дете.


  • Най-старата играчка, открита от археолозите, е на 3 000 години. Тя е намерена на територията на Древна Персия и сега се съхранява в Лувъра.


  • Единствената в света детска градина за деца с телохранители се намира в Румъния. На територията Г№ има специална пристройка за охранителите, които бдят за чедата на знаменити родители по цял ден. Всички деца в тази градина имат мобилни телефони и никой не се оплаква от това, че родителите им звънят непрекъснато да ги проверяват.


  • Последните статистически изследвания в САЩ откриват нещо удивително - все повече родители назовават децата си с имена на брандове. Особена популярност имат имена като: Армани, Найк, Лексус, Шанел и др.


  • Най-много близнаци се раждат в Нигерия - веднъж на всеки 11 раждания. Най-малко близнаци има в Япония - един случай на 250.


  • В Корея прибавят 9-те месеца, през които бебето е в утробата на майка си, към неговата възраст. Затова корейските деца по документи винаги са с една година по-големи, отколкото техните връстници от другите страни, въпреки че чисто физически няма никаква разлика в тяхната възраст.


  • В повечето езици по света думата, означаваща "майка", започва със звука М.


  • В Америка през XVII век една жена е раждала средно по 13 деца.


  • Най-многобройното семейство на света живее в Индия, в село Бактванг, състои се от 181 души и тяхната численост постоянно нараства! 67-годишният Зиона Чана има 39 жени, 94 деца, 33 внука и 14 снахи. Всички те живеят в 4-етажна къща със 100 стаи, но отделна стая се полага само на главата на семейството, останалите са разпръснати в огромните зали.


  • В Япония се провежда ежегоден фестивал на плачещите деца. Това е съревнование между сумисти, чиято задача е да вземат детето в ръце и да го разплачат колкото се може по-бързо. А ако две деца започнат да плачат едновременно, побеждава това, което го прави по-силно. Японците вярват, че детския плач плаши злите духове и помага на децата да растат здрави.


  • Немски учени провели експеримент с участието на 100 двойки без деца. Показали им видео, на което се виждало плачещо дете, и ги попитали защо плаче то. Абсолютното мнозинство отговорило, че детето е гладно. Това, че детето може да плаче от умора, от скука или от болка, изобщо не им хрумнало. Когато узнали за възможните варианти, бъдещите родители признали, че не знаят как трябва правилно да се грижат за децата си.


  • По данни на последни изследвания децата, които в детството си активно са пълзели, в училище се учат по-добре и с лекота, в сравнение с тези, които са проходили веднага след изправянето. Такива деца в училищна възраст изпитват трудности и при ориентиране в пространството, често се блъскат в различни препятствия.




Image: Imagerymajestic / FreeDigitalPhotos.net

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 19:56 от BG-Mamma™