Три деца на задната седалка

  • 5 643
  • 16
  •   1
Отговори
Здравейте,

Въпросът ми е към хората с три деца и с автомобил - каква марка ви е автомобила? Питам, защото на нас ни предстои да си имаме трето дете и по този повод имаме пререкания със съпругата. В момента имаме Опел Вектра, комби, много хубава и широка кола. (Купихме я преди два месеца по повод раждането на третото дете, доскоро карахме мъничък Форд Фиеста). Мястото на задната седалка е достатъчно за трима едри възрастни, камо ли пък за три деца. Досега винаги сме ползвали едно бебешко столче за най-малкото, ще го ползваме и за третото дете. Двете деца са достатъчно големи и вече спокойно пътуват без каквито и да е столчета. Добре обаче жена ми купила някакви седалки за кола, не бебешки, ами за големи деца. Седалките представляват подложки под дупетата + две издадени пластмасови дръжки настрани. Аз бях много против такива седалки, защото според мен са ненужни, но жена ми (която разбира от автомобили, от шофиране и от безопасност толкова, колкото са и обяснили предния ден кварталните клюкарки), много държала децата ни да пътуват сигурно.
Та след като ги купила тия седалки и ги сложила в колата, установила, че няма място за бебешкото столче, нито пък за трета подобна седалка. Сега мен ме обвиняват, че като съм я купувал тази кола, не съм мислил за нищо друго, освен да се фукам, че не съм мислил за децата си, а за това как да возя колежки и че ние всъщност нямаме кола в момента, защото трите деца не могат да се возят в нея. Ей Бога ми, в Опел Вектра да не могат да се возят три деца, ами аз тогава по-добре Икарус да си купя!!!!
Според съпругата трябвало отзад да има три обособени седалки (като например в Ситроен Пикасо и Опел Зафира).
Та чудя се сега дали наистина Пикасото е по-широко от Вектрата и има повече място в него. И дали всички многодетни семейства се радват на такъв лукс да карат автомобили с отделни седалки за всеки. Щото на мен ми се струва, че има някои хора, които си возят децата в Москвичи и Лади, а някои въобще пък нямат коли.
Чудя се какво става с някои жени след една определена възраст.... Сигурността на децата, това онова, все едно че цял живот хайвер е яла и в дантели са я повивали, а не се е возила тя едно време на Москвич.
Ех ...... Само така, между другото ще вметна, че разликата между Вектрата и Фиестата (най-вече в сигурността) е огромна!!! Тъй че не знам защо сега в момента нямаме кола и децата уж щели да са в огромна опасност като се возят в тази новата.
Надявам се да не досаждам и да не израждам този форум в автомобилен такъв. Ама то...
Най-накрая ще взема да продам Опела и ще си купя един ЗАЗ! Нека слага там бебешки седалки колкото иска!!!!

# 1
  • Мнения: 7 378
                 Габриел,аз не мога да се изкажа по въпроса коя кола е по-широка и колко бебета се возят на задната седалка.Знам със сигурност едно:първото е на три години и пет месеца и държи да се вози на предната седалка вързано с колан,а малчугана е на 1 и1 месец и упорито се бори с всички ремъци и катарами да се добере по близо до кормилото.За мен всички видове столчета са за деца до три години.Може би греша в разсъжденията,но в едно съм сигурна купете си джип или ван .Те имат повече места и всеки може да разполага с повече от едно.Това е в кръга на шегата.Не ми беше хрумнало как ли са си возили децата в Лади и Москвичи и ужас без допълнителни столчета.Бллагодаря,че имам тема за размисъл,а на жена ти не се връзвай чак толкова. Ние жените сме си такива.Mr. Green  bouquet

# 2
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Баща ми живее в провинцията и кара москвич. За първи път видя бебешко столче когато се роди малкия ни син ( за големия нямаше и не сме го возили в такова). Каза че сме си дали парите за "изгъзица". Нас ни били возили без столчета а пък сме порастнали. Знам че не е прав да говори така, но пък и човек не трябва да се вманиачава на тази тема. Вектрата е широка и комфортна кола. Доколкото съм чувала се води лимузина. Сигурна съм че може вътре да се поберат трите столчета. Също така съм сигурна че големите деца могат да се возят и само с коланите, без седалки. Апропо в москвича дори няма колани на задните седалки.
Колкото до ЗАЗ-а и аз съм решила да си купувам, но не за да си возя децата а за да паркирам в центъра на София без да ми го вдигат.

# 3
  • Мнения: 1 329
Много е важно децата да са обезопасени.Дори и големи, те имат нужда от седалка.Принципно в Европа накъдето се стремим и в момента в който влезнем те ще си наложат ограниченията и за това.
Според мен, по начина по който аз съм решила проблема : до 3 години седалка, първо тези съвсем бебешките(тип кошница) , после тези които са до 18-24 кг.След тази възраст родителят има право на избор, или друга седалка до 36 кг , или такава подложка каквато жена ти е купила.
Колата е важно да е просторна...защото като смените бебешката кошница, пак трябва да мислите да има достатъчно място за още една седалка за пораснали малчугани.Ван би ви устроил напълно.Мисля , че оттук написаното разбираш че според мен жена ти е напълно права, и аз бих настоявала за седалки, просто е по-сигурно за децата.
Да, нас са ни возили в Лади и Москвичи, НО тогава движението беше друго, колите бяха еднакво мощни и пътищата по-добри.

А колкото до факта дали децата обичат да седят в тези седалки, това е въпрос на настояване от родителя и на детето да му се покаже че то друго място в колата няма освен на детска седалка  отзад в колата.Според мен е недопустимо да се возят деца под 12-14 години на предната седалка.

# 4
  • Мнения: 9 990
Жена ти е абсолютно права да иска децата да са обезопасени!Моите уважения, но едно време всички се возехме прави в Москвича и за колани не бяхме чували, но потока коли беше съвсем различен, както и възможностите на Москвича не могат да се сравняват със възможностите на  колите на много нафукани келеши.Седалката, която тя е купила е много удачен вариант и вместо да роптаеш, вземи се замисли как да и съдействаш.Между Фиестата и вектрата наистина има голяма разлика, но когато едно семейство е на път да има не второ, а трето дете, наистина му трябва нещо по-широко/стига да има възможност!/

# 5
  • Мнения: 3 479
Здравей Габриел,
не си написал колко големи са децата (освен бебето). Ние имаме три деца. Тъй като аз също исках да има обособени седалки отзад за децата, за да им е по-комфортно за пътуване, миналата година си купихме Honda FR-V. Най-големият ми син е на 12 г и той съответно не ползва столче, средният е на 2г и 5 м и бебето ни е на 5 м. Малките ползват столчета съответстващи на възрастта и килограмите им. Колата ни е доста широка - 2,13 м. Мястото им стига точно. Според мен малко ще е по-притеснително за най-големият, защото той е свикнал доста да се шири на задната седалка. За съжаление не мога да предценя как ще бъде, когато преместим бебето от кошницата в столче. Във всеки случай не предвиждаме да си купуваме нова кола скоро. Ще трябва да се справим с тази. Wink

Последна редакция: нд, 28 май 2006, 22:31 от gal4e

# 6
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Опел Вектра е доста широка кола, не ми се вярва да не се събират 3 столчета. Ние имаме Ситроен Берлинго. Двете щерки си имат столчета и между тях си стои празно място за още едно. Не съм го мерила колко точно е широко, ама все ще е някъде около Вектра-та. Не е Икарус, все пак  Mr. Green
Имали сме ЗАЗ. Там ще влязат три столчета. Едно върху друго Joy

# 7
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
А по средата на задната седалка може ли да се слага столче  newsm78 Като чета, това е едно доста опасно място.
жена ти е права, москивичите може и да са нямали такива екстри, но не защото не е трябвало, а защото е нямало, а и един москвич над 100 км в ч се кара трудно, пък и е с каросерия на танк, каквато днешните коли нямат (не че е по-безопасен)
Считам, че безопасността е важна.

# 8
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
3-те си деца брат ми си ги вози без проблем в двуврато фордче (убягва ми модела). Да - сега са по-големи, но и като малки не е имало проблем. Естествено в Мерцедеса им е по-широко, но той по-малко се потреблява.  Money

Майка ми и баща ми возиха 4 деца ('сите внуци) до морето (500км.) на задна седалка на Форд Ескорт и е било толкоз забавно и весело.

Та мисълта ми бе, че има изход от всяка комбинация. Ще трябва да се справите с това, с което в момента разполагате, Габриел (по възможност без да се вманиачавате Wink )!

# 9
Пикасо-то е малко по-широко от Вектра-та и има предимството на триточкови колани и за тримата пътници отзад. Но задните седалки са неудобни за път по-дълъг от половин час - все едно седиш на пейка. Друг недостатък е по-скъпата поддръжка от Вектрата. Аз не бих сменил вектра комби с Пикасо.

# 10
  • Bristol
  • Мнения: 9 361
Тук като чакат трето дете си купуват от мини ванчетата  Grinning Пикасото и зафирата са доста популярни и за двудетни семейства. Има много модели и на японски коли, които вършат същата работа, но са по евтини. Виж какво предлагат Тойота, тук доста ги купуват  Thinking В момента една приятелка чака трето и не мисли да сменя колата си. Не знам какъв модел е, но е Фиат и е далеч от миниван. Другите две дечица са и на 9 и 5 годинки, за тях вече не ползва седалки, въпреки че седалки се препоръчват да се ползват до към 10 години.

# 11
  • Мнения: 234
Аз също съм родител на три деца.Возим ги в джип,понякога в мерцедес S а най-често в мини купър Laughing.Така че според мен колата е без значение,макар че може би най-подходящо ще да е ван независимо какъв модел.Важното според мен бебо да е в подходящо столче а останалите дечица да са научени как да стоят в кола, естествено за дълъг път и с колани.

# 12
  • Мнения: 945
Децата се воzят в столчета, zа да е беzопасно, не от иzгъzица. Ако караш с 80 км и поради някаква причина ти се наложи ряzко да спреш, шанса детето ти от zадната седалка (беz колан) да иzлети преz предното стъкло е окло 70 процента.

Колан не може да zамени столче при деца до 10 години. Той не се намира на подходящата височина и при ряzко спиране (скорост 80 км)  има много голяма опасност да се нарани.

# 13
  • Мнения: 234
Съжалявам,аз имах в предвид деца по-големи от 3,4години.За малките е ясно без стлоче-не!

# 14
  • Мнения: 639
И ние сме с  3 деца .За целта  - возене комфортно -скоро се сдобихме с Пежо -партнер/което е като малко ванче/ но много удобно и широко.Колата избрах аз за да е удобно на всички и най вече я наблъскахме със всякакви обезопасителни колани и аербеци.Жена ти я  разбирам много добре.Мъжо ,би си купил нещо по-спортно но за сега ще кара това.

Общи условия

Активация на акаунт