Страх ме е:отворен зъб...

  • 10 120
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 440
Вчера усетих тъпа болка в единия кътник,но реших че ще мине...През нощта обаче не само че не мина,а се превърна в постоянна...сякаш самият зъб е надут при стискане на челюстта и някак изтръпнал(без видимо подуване или абсцес). Рано сутринта отидох на зъболекар, той го "отвори" и каза че тъй като сега не мога да правя снимка и да разберем какво е състоянието за зъба ще го оставим така докато родя Cry Болката идвала от повишеното налягане в зъба (той беше пломбиран преди година),корените почти се били самоумъртвили и сега ще трябва да стоя така. Просто искам ако на някого се е случвало такова нещо да ме успокои, защото много се притеснявам!Ще съм ви благодарна за подкрепата...просто искам на бебчо да му е добре,а аз ще трая ако трябва.

# 1
  • София
  • Мнения: 2 530
www.patient.zabolekar.info това е стоматологичин форум, където можеш да зададеш всеки притесняващ те въпрос. Отговарят стоматолози.

# 2
  • Мнения: 660
Струва ми се нередно да стои отворен още 11 седмици - може да се замърси и така както няма абсцес, да проима /недай Боже!/.

При неотложни индикации, доколкото знам, рентгенови снимки на зъби могат да се правят - облъчва се с малка доза само главата, въпросът е да не е пряко облъчено бебето в ранен стадий /а ти вече си приключила органогенезата/, а пък рентгеновият лаборант трябва да ти даде оловна престилка. Вземи се консултирай с друг стоматолог и вземете най-рационалното решение.

# 3
  • София
  • Мнения: 3 064
И аз мисля, че една снимка на зъба не би навредила, ама отворен да седи... нещо не ми звучи добре.

# 4
  • Мнения: 5 790
Точно 4 дни преди да родя ме заболя зъб. Отидох на зъболекар, отвори ми зъба, извади ми нерва /със специална упойка за бременни без адреналин/, изчисти корените и ми затвори зъба. Това за 2 часа. Пломбата още си я имам, не ме боли, не усещам нищо.
Съвет от мен: смени зъболекаря.

# 5
  • Мнения: 60
Наскоро правихме рентгенова снимка на зъба на детето, той е на 5г., зъболекарката каза, че радиацията при зъбна снимки е колкото еднодневната доза, която се приемна от организма по принцип от околната среда. Така че не би трябвало да има проблем за бебчето, но все пак се консултирай и с друг стоматолог.

# 6
  • Мнения: 1 440
Утре ще ходя пак, за да ми вкарват някакви игли (предполагам да видим нервът как е) и после каза,че ще сложи някакво лекарство...Ще го питам ако умъртви нерва дали не може да се затвори или има друга причина да трябва да стои така?! Просто днес бях паникьосана и нищо повече не питах.

# 7
  • София
  • Мнения: 3 064
Гледай да не ти слага арсен.  Вече вадят нервите без да ги умъртвяват - като хване упойката, направо се вади.

# 8
  • Мнения: 1 440
Много благодаря на всички за отговорите...Вчера бях пак на зъболекар и след проверка дали са живи нервите (живи бяха) ми сложи компрес, който да затапи отвора, но без лекарство (можело да се подуя) и без пломба.Консултирах се с д-р Венелинов от Варна, според когото тряба да се почистят каналчетата, да се затворят и  да се запечата зъба (което на мен ми звучи по-логично)макар болката да беше от това,че в пломбирания зъб имаше повишено налягане.Много съм объркана....дали да дохя сега до Варна? Дали ако няма болка и почиствам старателно ще е достатъчно?Не знам и аз какво да правя   Sad

# 9
  • Мнения: 382
Нарина - аз имах съвсем същия проблем - в 8-ми месец бях. Обаче решиха да миз атворят зъба - сложиха арсен - умъртвиха го, уж изчистиха каналчетата и го затвориха. Обаче точно по Великден - с адски зъбобол(на същото място) отивам пак на зъболекар. Отвориха зъба и се оказа че не са умъртвени всички нерви и не са изчистени добре каналчетата. Та отново маса пари заминаха. Но вече направиха снимка да се види дали всичко е ОК преди да го затворят. Друг зъб стоя отворен почти три месеца по същата причина, сложиха му наистина някаква паста, но тя май падна. С него нямах проблем Peace

# 10
  • Мнения: 382
Уф, без да искам изпратих преди да довърша та сега да допиша Wink Та от моя опит май е по-добре да остане отворен, отколкото да го затворят без снимка. Мисля че ако не те боли и го почистваш редовно няма да има проблем. Поне при мен беше така, но както кажат специалистите Hug

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 605
Чак пък да ходиш до Варна  Rolling Eyes
Не е лошо да получиш второ мнение, но нека приятели и близки ти препоръчат друг стоматолог в Бургас.

# 12
  • Мнения: 730
Същото ми се случи и на мен,но не през бременността.Отвориха зъба и стоя така седмица,през което време не ме боля,но ходех на промивки при зъболекаря и когато се хранех слагах памук в дупката,защото е страшно да не попадне храна.После ми го почистваше и промиваше,слагаше лекарство,в продължение на 2-3 седмици,като направих и 6 процедури-йонофореза.Ами оправих се,сега нямам проблем.Зъба ми беше умъртвен и с 5 годишна пломба.Не се притеснявай,че е отворен,така се очиства ако има секрети събрани в каналите.След това ще го почистят и ще ти го затворят.Успех!

# 13
  • Мнения: 67
На мен ,когато бях във втория месец ми извадиха мъдрец, който точно тогава решил да избива и се възпали с оток. Нямаше никакъв избор освен да се направи снимка и да се извади с упойка. Добре, че отокът спадна и не се наложиха антибиотици. Според гинеколога ми това е по-добрия вариант, отколкото да ме боли и да има възпаление. Това също се отразявало на бебето.

# 14
  • Мнения: 1 440
Благодаря на всички за успокоението...определено имах нужда да чуя нещо положително, особено като знам, че и на други се е случвало и всичко е наред! Вчера зъболекарят каза,че каналчетата са чисти, слагам и аз памук да не влиза храна и другата седмица ако всичко върви добре може да сложи някакво лекарство и да затвори поне каналчетата, а може и зъба...не разбрах точно.Но важното е,че видимо зъбът се е успокоил, не боли и нервчетата не са така обострени както бяха.Другата седмица ще видим какво ще стане!  Praynig

Общи условия

Активация на акаунт