Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
Работя като учител. Казаха ми, че след като ми изтекат двете години трябва да си пусна една година неплатена или да се върна на работа. Работодателя има ли право да ми откаже платената отпуска? Моля, кажете къде мога да проверя.
Благодаря!

# 1
  • Ямбол
  • Мнения: 22 163
Първо искам да те помоля да си оправиш заглавието или поне не казвай, че си учител.
А за платената отпуска, която ти се трупала през двете години трябва да можеш да си я ползваш, за учителите е доста голяма. Виж Кодекса на труда

# 2
  • London, Sofia
  • Мнения: 8 914
Времето през което си била в отпуск по майчинство се води за трудов стаж, т.е. на положеният труд имаш право на пропорционалният отпуск  Peace Кодекс на труда - ако те интересуват членове ще ги напиша после,че сега отиваме да къпем Гери Peace

# 3
  • Мнения: 939
да но трябва да се разберете с работодателя.

# 4
  • London, Sofia
  • Мнения: 8 914
да но трябва да се разберете с работодателя.
За кокво да се разбере? Той е длъжен да я пусне в платен отпуск, преди да я пусне в неплатен.

# 5
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 14 984
Имаш право да си ползваш отпуска /полагаем според колективния трудов договор / за периода в майчинство. Това става след изтичане срока на майчинството и с подаване на молба до работодателя. Съвета ми е да отработиш, ако имаш възможност 7 дни, за да бъде по-добра базата за изчисляване на отпуска и съответно да получиш по-голяма сума през ползването му.
Неплатения отпуск е вече по 6 месеца за всеки от родителите и може да се ползва до навършване на 7 годишна възраст на детето - на цяло и на части може да се ползва.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 332
да но трябва да се разберете с работодателя.
За кокво да се разбере? Той е длъжен да я пусне в платен отпуск, преди да я пусне в неплатен.
Aми не стоят точно така нещата... След като кара 2-те години платено майчинство трябва да си пусне и неплатената отпуска за гледане на дете до 3 г., след това вече - може да си пусне натрупаната платена отпуска за тези 3 години, защото и неплатеното майчинство се води за стаж. Аз направих грешката да си пусна платената отпуска за 2-те години след изтичането им, а след това - неплатеното майчинство, което всъщност остава по този начин по-малко от 1 година... дано да се разбра какво искам да кажа, ако не - пак ще пробвам  Peace.

# 7
  • London, Sofia
  • Мнения: 8 914
да но трябва да се разберете с работодателя.
За кокво да се разбере? Той е длъжен да я пусне в платен отпуск, преди да я пусне в неплатен.
Aми не стоят точно така нещата... След като кара 2-те години платено майчинство трябва да си пусне и неплатената отпуска за гледане на дете до 3 г., след това вече - може да си пусне натрупаната платена отпуска за тези 3 години, защото и неплатеното майчинство се води за стаж. Аз направих грешката да си пусна платената отпуска за 2-те години след изтичането им, а след това - неплатеното майчинство, което всъщност остава по този начин по-малко от 1 година... дано да се разбра какво искам да кажа, ако не - пак ще пробвам  Peace.
Аз разбрах - всъщност може и така да се тълкува следното:
Отлагане на ползуването

 

Чл. 176. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Ползуването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година:

1. (доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) от работодателя - поради важни производствени причини при условието на чл. 173, ал. 5, изречение трето;

2. от работника или служителя - когато ползува друг вид отпуск или по негово искане със съгласието на работодателя.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., бр. 25 от 2001 г.) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., бр. 25 от 2001 г.) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Неизползуваният размер на платения годишен отпуск може да се използува от работника или служителя до прекратяване на трудовото правоотношение с този работодател.

 

Заплащане

 

Чл. 177. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) За времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение, което се изчислява от полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни.

което пък значи, че наистина работодателят трябва да разреши и всъщност си права, Роси74  bouquet

# 8
  • София
  • Мнения: 2 332
......

Чл. 177. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) За времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение, което се изчислява от полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни.

което пък значи, че наистина работодателят трябва да разреши и всъщност си права, Роси74  bouquet

Радвам се, че стигнахме до консенсус Wink. Всъщност сега нещата са малко по-различни, защото сега неплатения отпуск за гледане на дете до 3г., доколкото разбрах, е само 6м., а не 1 година. Всъщност идеята ми беше да предупредя да не би някой да се мине като мен, но така май се загубва смисъла... Simple Smile

# 9
  • London, Sofia
  • Мнения: 8 914
......

Чл. 177. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) За времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение, което се изчислява от полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни.

което пък значи, че наистина работодателят трябва да разреши и всъщност си права, Роси74  bouquet

Радвам се, че стигнахме до консенсус Wink. Всъщност сега нещата са малко по-различни, защото сега неплатения отпуск за гледане на дете до 3г., доколкото разбрах, е само 6м., а не 1 година. Всъщност идеята ми беше да предупредя да не би някой да се мине като мен, но така май се загубва смисъла... Simple Smile

По 6 месеца на двамата родители, но също може да се преотстъпи от единият и да го ползва само другият родител. Когато е настойник има право на 12 месеца.

# 10
  • Magrathea
  • Мнения: 2 770
Ще се възползвам от темата за едно въпросче. Тази 1 година неплатено майчинство ( по 6 месеца за всеки родител) може ли да се прехвърля на бабата примерно, както ставаше с платеното майчинство. И в този случай въпросът с осигуровките как стои?

# 11
  • London, Sofia
  • Мнения: 8 914
Ще се възползвам от темата за едно въпросче. Тази 1 година неплатено майчинство ( по 6 месеца за всеки родител) може ли да се прехвърля на бабата примерно, както ставаше с платеното майчинство. И в този случай въпросът с осигуровките как стои?

Доколкото си спомням при неплатеният отпуск се поема цялата здравна осигуровка от работника. В момента тя е 6%. За прехвърляне, мисля, че може да стане, но трябва да погледна КТ Thinking

# 12
  • London, Sofia
  • Мнения: 8 914
(7) Лицето, което иска да ползва отпуск по ал. 1, трябва да уведоми за това работодателя си най-малко 10 работни дни предварително.

Това се отнася за неплатеният отпуск за отглеждане на дете след 2 год.възраст  Peace - само вметвам Peace

# 13
  • Magrathea
  • Мнения: 2 770
Ще се възползвам от темата за едно въпросче. Тази 1 година неплатено майчинство ( по 6 месеца за всеки родител) може ли да се прехвърля на бабата примерно, както ставаше с платеното майчинство. И в този случай въпросът с осигуровките как стои?

Доколкото си спомням при неплатеният отпуск се поема цялата здравна осигуровка от работника. В момента тя е 6%. За прехвърляне, мисля, че може да стане, но трябва да погледна КТ Thinking
Aми аз нямам проблеми да й поема осигуровката, ако тази година ще се води трудов стаж за майка ми. Ще съм ти много благодарна ако погледнеш  bouquet

# 14
  • софия
  • Мнения: 811
аз пък си мисля, че след като си учител и отработиш няколко дни и си пуснеш платена отпуска няма да ти откажат-

Редакция на ключовите думи на тема





Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт