кърмене през лятото без даване на вода?

  • 1 492
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 160
здравейте  Simple Smile
тъй като жегите вече започнаха, трябва ми съвет от по-опитните от мен мами (които са почти всички, предполагам Laughing). бебчо е на 2 месеца и малко и сме само на кърма - не давам нито водичка, нито сокове и имам намерение да захранвам късно. притеснявам се обаче, че по време на горещините мога да го обезводня и се чудех дали не се увеличава броя на кърменията през лятото за да се компенсира недаването на вода, или нещо подобно? освен това, как да го позная, че има нужда от допълнително течности (тоест кърма, предполагам, ако е възможно да не му давам вода)? сигурно въпросите ми си имат много прост и логичен отговор, но в момента посмъртно не мога да го измисля, а и не ми се експериментира върху бедното детенце, така че, моля ви помогнете Simple Smileмерси Simple Smile

# 1
  • Мнения: 141
Моят педиатър ме съветваше и с право, разбира се, да предлагам на бебето вода по време на горещините. Предлагах, но бебка така и не прие. Единственото, което ми оставаше като алтернатива бе да и предлагам по често да суче. Нямахме никакви проблеми.

Ако бебето не приема вода, честото кърмене решава проблема. 

# 2
  • Мнения: 4 242
Ако толкова те тревожи може да предлагаш малко след кърмене, но вярвам че детето няма да приеме ако е кърмено на поискване. Кърмата покрива абсолютно всички нужди на бебето до 6 месечна възраст и водата е ненужна. Състава на кърмата над 80% е вода, така че детето приема достатъчно и няма липси, иначе казано то поема достатъчно вода чрез кърмата ти. Може да започнеш в жегите да предлагаш по- честичко гърдата, ако детето е жадно ще сукне няколко пъти колкото да утоли жаждата си с предната кърма и това може да се случва на половин- един час, но не бива да те тревожи.
Моята дъщеря е на година и половина и едва преди месец започна да изпива по 30-50мл на ден. Миналото лято беше на 7-8-9 месеца и не успявах да и пробутам и капка вода. Така че детето само ще си покаже.

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Моята щерка беше бая по-голяма миналото лято (6-9 месечна), така че би си показала ясно, ако имаше нужда от нещо друго. Ама вода така и не пропи и тогава Laughing
За да се успокоиш, ето официален документ на СЗО по въпроса, с изследвания и таблици за райони с различна температура, влажност и т.н. (защото обикновено педиатрите се опитват да изкарат, че има разлика между различните държави в това отношение и затова у нас трябвало да се предлага вода), потвърждаващи, че не се налага включването на допълнителни течности независимо от климата:
http://www.who.int/child-adolescent-health/New_Publications/NUTR … ON/Water_Teas.pdf
Все пак, ако решиш, че искаш да предлагаш вода, просто давай неподсладена преварена водичка, но след кърмене и внимавай първия ти инстинкт при неспокойствие на бебето да е да предлагаш гърдата, а не шишето с вода - чак ако откаже гърдата, тогава шишето Grinning Така няма да има предпоставки за удължаване на времето между кърменията и съответно за евентуални проблеми с наддаването и количеството кърма.

# 4
  • Мнения: 414
Давах цица на всяко размрънкване или неспокойствие, лятото. То или е гладно или е жадно, при всички случаи гърдата решава проблема Simple Smile Баба ми на морето като се усети, че не давам вода беше ужасена, че ще съсипя детето, обадила се даже на брат ми в София, за да ми "говорел" Simple Smile

# 5
  • Мнения: 723
Когато моята дъщеря беше на 1-2 месеца, макар и октомври месец, беше страшно топло. Кърмех на поискване и не давах вода, но на детето започна да му се облага езика, и педиатърката ми каза да започна да давам вода, съответно я послушах, и облагането престана. При мен детето само си показа, ако ти прецениш, че е много топло, и се приетсняваш, не пречи да й дадеш малко след кърмене.

# 6
  • София
  • Мнения: 830
И аз имам подобно питане и ще използвам темата, ако може Embarassed?
Ние сме по големки на 6 месеца и излизаме често на разходки. На вън ми е малко сложно да предлагам сукане на поискване. А тя става все по-голяма, започва да яде друга храна, на вън става все по-топло... Вчера привечер бяхме на площадката с бати и ми се стори жадна (беше топличка, устенцата и бяха сухи, устните също) дадох и да суче обяче тя вече се оглежда, надига се, не иска да се кърми навън. как да я науча да пие вода. Тя навън ще патладиса от жега. Пък не може да стоим само вътре. Сега пробвам направо от чашка, още нямам успех но продължавам.
Дайте идеи, как да стане с по-дългите разходки сега като е топло времето.

# 7
  • Мнения: 2 220
Елена, щом бебето яде вече и твърда храна е нормално да има нужда от вода. Ако до сега не е пило нищо от чаша, отначало ще му е трудно, избери такава, която е по-лесна. Аз имам на Нуби неразливаща и в началото уж дърпаше, но не гълташе и се оливаше целия. Тогава му давах с лъжичка или от обикновена чаша. И постепенно се научи. Сега дори ще му купувам на Авент с двойната клапа.
rumcheto, сина ми беше новородено миналото лято. Предлагах му вода в началото, но той просто не искаше. Постепенно дори не му давах и не носех вода (за ужас на някои непознати нахали). Кърмех го когато поиска и не съм се притеснявала, че ще се обезводни. Така че се води по детето и няма да сбъркаш.  Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 830
Ние имаме такава чаша и за мое учудване тя разбра веднага какво да прави с нея (умно ми е гарджето  Wink) Обаче тя не харесва вкуса на водата, дори на сока вкуса не харесва. Все едно отрова и даваш.

# 9
  • Мнения: 2 220
Ние имаме такава чаша и за мое учудване тя разбра веднага какво да прави с нея (умно ми е гарджето  Wink) Обаче тя не харесва вкуса на водата, дори на сока вкуса не харесва. Все едно отрова и даваш.

Пробвай тогава с чай.

# 10
  • Мнения: 462
Когато бебето е жадно ще си сукне само предното мляко, което е по-богато на вода и бедно на мазнини без да стига до задното. Така че споко! Просто предлагай да суче винаги когато иска и даже и когато ти прецениш.

# 11
  • Мнения: 3 089
елена, аз вода изобщо не давам 0 просто не ще. предлагам сок от чаша. или по-течно плодово пюре - и то от сливи или ябълка/шипки. мисля, че върши същата работа. а и така издържаме до часа за хранене Simple Smile

# 12
  • Мнения: 3 760
Ако бебчето ожаднее ще си каже. Щом кърмиш на поискване, няма опастност да го обезводниш. Според мен е излишно (най-малкото) да даваш вода.

# 13
  • Мнения: 1 559
    Дребното се роди края на август, а до октомври имаше доста топли дни. Но вода предлагам от преди месец (ако не забравя) и срещам отказ. Бабите са се шашнали и инструктират мъжа ми да го налива с лъжичка,та беб изпива има няма 2-3-4 бебешки лъжички. Напоследък му е интересно да си чеше венците с биберон и с неразливаща се чашка и като му ги дам си играе с тях, не ги ползва по предназначение. щом увеличим количеството твърда храна, сигурно ще пропие и вода. Аз предлагам, пък той ако иска Naughty
     Дори и в най-горещите дни е ненужно да наливаш бебо с вода. За свое успокоение може да предлагаш преварена и неподсладена след кърмене. Но щом кърмиш на поискване, бебо ще си цоква малко предно мляко между храненията (т.е. кър,менията за нахранване Laughing) и няма да има никакъв проблем Grinning








# 14
  • Мнения: 1 288
Ние имаме такава чаша и за мое учудване тя разбра веднага какво да прави с нея (умно ми е гарджето  Wink) Обаче тя не харесва вкуса на водата, дори на сока вкуса не харесва. Все едно отрова и даваш.

Пробвай тогава с чай.

същият случай като при елена сме. давам от неразливаща чаша, тя поема, но после изплюва водата с отвращение. въпросът ми е какъв чай- на хип някакъв или билков? newsm78

Общи условия

Активация на акаунт