Все още не сте се регистрирали? Направете го сега напълно безплатно!!!



запомни ме Забравена парола Активация на акаунт





Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma



1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-3 от 3 отговора
Имам три въпроса, свързани с правото на болничен. Попитах личния лекар, но той не можа да ми обесни. Ако знаете нещо по темата, ще съм ви много благодарна да ми отговорите Very Happy
1. Право на колко дни болничен има здравноосигурен работещ човек (за една година)?
2. Право на колко дни болничен има здравнооисугрена мама за гледане на болно дете (за една година)?
3. Право на колко дни болничен има здравноосигурана мама за гледане на дете със счупен крак (за една година)?

Поздрави Very Happy
Цитирай


1. Зависи за какъв болничен говориш. Бременост и раждане 135 дни. Болничен когато си бременна могат да ти дадат от 1вият ден до 45 тият преди термина. Ако болничен за общо заболяване до 6 месеца непрекъснат, след това отиваш на ЛКК. Конкретизирай въпроса.

По 2 ето част от КСО:Обезщетение за гледане на болен член от семейството

Чл. 45.
(1) Парично обезщетение при условията и в размера на паричното обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изплаща и за:
1. гледане или належащо придружаване за медицински преглед, изследване или лечение в страната или в чужбина на болен член на семейството над 18-годишна възраст - на всеки осигурен до 10 календарни дни през една календарна година;
2. гледане или належащо придружаване за медицински преглед, изследване или лечение в страната или в чужбина на болно дете до 18-годишна възраст - до 60 календарни дни през една календарна година общо за всички осигурени членове на семейството; в този срок не се включва времето за гледане на дете по т. 3 - 5;
3. гледане на дете под карантина до 18-годишна възраст, болно от заразна болест - до изтичането на срока на карантината;
4. гледане на болно дете до 3-годишна възраст, настанено в заведение за болнична помощ заедно с осигурения - за времето, през което осигуреният е бил в заведението;
5. гледане на здраво дете, върнато от детско заведение поради карантина - докато трае карантината.
(2) За един и същи осигурителен случай за едно и също време парично обезщетение по ал. 1 може да се изплаща само на един осигурен член на семейството.
(3) За гледане на хронично болен член на семейството парично обезщетение се изплаща само при изостряне на заболяването.
(4) За членове на семейството се считат съпругът, съпругата и техните възходящи и низходящи по права линия.
(5) (Нова, ДВ, бр. 52 от 2004 г.) Паричното обезщетение по ал. 1, т. 2, 3, 4 и 5 се изплаща и за гледане на дете, настанено при близки, роднини или приемно семейство по реда на чл.26 от Закона за закрила на детето.
Цитирай


Конкретизирай въпроса.
Ами, аз мислех, че е достатъчно конкретен Very Happy:
3. Право на колко дни болничен има здравноосигурана мама за гледане на дете със счупен крак (за една година)?

Благодаря ти за част от КСО Very Happy
Цитирай


Моля  Smile Надявам се да съм помогнала. Hug
Цитирай


1-3 от 3 отговора