Наръчник за петна

  • 33 342
  • 89
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 877
Дайте да ги съберем в една тема - да я ползваме като наръчник.

Почвам първа - петна от мазно върху дънки излизат идеално с Медикс за грил. Естествено, пипа се с ръкавици и не трябва да седи повече от 10 мин.

# 1
  • Въпрос на гледна точка...
  • Мнения: 877
         А не се ли разяжда или избелва нещо материята?

# 2
  • Мнения: 5 877
Ами не, за десет минути нищо й няма. Само с дънки съм го правила, де.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 6 918
Петна от химикалка с Вениш.Всеки ден пера подобни на малката
И кръв също добре се изпира с Вениш

# 4
  • Мнения: 295
Петна от мазнина само с меглио ги премахвам.

# 5
  • Мнения: 649
морков- с лимонов сок и после суша на слънце

# 6
  • Мнения: 987
аз позвам само K2r.
има го в МЕТРО. досега не е имало петно , което да не излезе. 
преди ползвах ВЕНИШ , но не всички петна се изпираха.

# 7
морков- с лимонов сок и после суша на слънце
Петната от моркови и тиква изчезват и без специално третиране - лимонов сок или някакъв препарат - достатъчно е да изсушите на слънце  Peace При прибирането на дрехата веднага ще установите, че петната са изчезнали, въпреки, че при простирането ги е имало Grinning Бях много доволна, като открих това - баткото като бебе често повръщаше сока от моркови ooooh!

# 8
  • Мнения: 3 760
Петната от червено вино върху бялата ленена покривка няма да личат ако ги замажете с катран  hahaha
Сори за офф-а. А сега сериозно - в горния случай петната се заливат с бяло вино.

# 9
  • Въпрос на гледна точка...
  • Мнения: 877
             А някой знае ли как се премахват петна от маркер? Rolling Eyes

# 10
  • Варна
  • Мнения: 11 340
аз позвам само K2r.
има го в МЕТРО. досега не е имало петно , което да не излезе. 
преди ползвах ВЕНИШ , но не всички петна се изпираха.

Това ме заинтригува, ще го потърся! Препарат за петна ли е или за пране?

# 11
  • Мнения: 4 390
Пресни петна от боровинки, малини, къпини, ягоди, череши... се намазват обилно с кисело мляко и се оставят да постоят преди да се изперат.

# 12
  • Мнения: 75
на фирма Dr.Beckmann - Pre- Wash наскоро го опитах и съм много доволна Simple Smile

# 13
  • София
  • Мнения: 2 530
А с какво се почистват мазните петна от дезодорант?

# 14
  • Мнения: 245
А петна от трева как махате?

# 15
  • Мнения: 1 153
А петна от мастило(от принтери)как се изпира Rolling Eyes

# 16
  • Стара Загора
  • Мнения: 514
аз позвам само K2r.
има го в МЕТРО. досега не е имало петно , което да не излезе. 
преди ползвах ВЕНИШ , но не всички петна се изпираха.
И на мен това ми хареса. А дали ще се спави с ве4е "изпрани" недоизпрани петна?

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
Преди време мислих, да пусна такава тема.
Имам на компа събрани, някоя друга хитринка.

Да освежим черните дрехи
Черните памучни дрехи ще се освежат след прането, ако в последната вода, с която ги плакнете, прибавите малко бира.

Гладене на дантели
За да запазят цвета и формата си, дантелите и дантелените покривки се потапят в прясно мляко и се гладят влажни.

Не изхвърляйте старите чорапогащници
С нищо друго не можете така добре дз излъскате батерията над умивалниците.
Намокрени, те най-добре изчистват космите и конците от дрехите и мебелите.
Нарязани на парченца, с тях можете чудесно да напълните възглавници.

Да почистим плюшената играчка
Сварен картоф, след това намачкан на пюре може да ви послужи като отлично средство за почистване на плюшени играчки. Намазвате играчката с пюрето, оставяте я да изсъхне през цялата нощ, енергично изчетквате и... тя ще стане почти като нова.

Олиото сваля лепилото
Следите от лепилото останало от отлепения етикет не можете да махнете без да остане следа върху предмета.
Олиото ще ви реши проблема: капнете върху следите от лепилото, оставете го известно време и го изтрийте със спирт или водка.

Бързо почистване на ютия
Върху хартия изсипете малко готварска сол и преминете няколко пъти с топла ютия. Тези движения са достатъчни, за да я почистите, без да надраскате повърхността й.

Отстраняване на дъвка от косата
Сигурно ви се е случвало да се чудите как да махнете дъвката, полепнала по косата на детето ви.
Не е нужно да отрязвате цял кичур, намажете мястото със смес от обикновено и фъстъчено масло.
Оставете така няколко минути, след което дъвката ще се изчисти много лесно.

Поправяне на степани дрехи
Степаните дрехи могат да се възстановят, като ги оставите да киснат 24 часа в студена дъждовна или снежна вода.
След това ги изперете с хладка вода, като ги мачкате леко с пръсти. Изплакнете ги с вода със същата температура.
После ги накиснете за още 48 часа - пак в хладка вода, към която сте добавили на 1 литър 4 супени лъжици винена киселина. След престоя в разтвора изплакнете в чиста хладка вода.

Когато обувките ви стягат
Новите обувки са ви малко теснички?
След като нахлузите влажни чорапи, поразходете се с тях няколко часа вкъщи: така кожата им ще се отпусне.

Да върнем блясъка на предметите от седеф
Блясъкът на седефени предмети ще се върне, ако ги натопите в солена вода за около 3-4 дни.

# 18
  • София
  • Мнения: 790
А петно от къри някой знае ли как да махна..........

# 19
  • Мнения: 1 202
А петно от ръжда по случайност някой да  е махал и да каже как да стане това? newsm78

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 6 918
Има препарат против ръжда,но му забравиш името. newsm78

# 21
  • Мнения: 256
За петна от ръжда аз ползвам Клири. Препарата е български и мисля че беше на фирма "Химимпекс", ама не съм много сигурна. Струва лев и нещо.
Досега съм го виждала само в "Мосю Бриколаж" или в някое магазинче за препарати.
Има 2 разноводности. Обикновенно Клири и Клири за ръжда. Досега не ми се е случвало да не ми излезе някое петно.

# 22
  • Мнения: 987
аз позвам само K2r.
има го в МЕТРО. досега не е имало петно , което да не излезе. 
преди ползвах ВЕНИШ , но не всички петна се изпираха.

Това ме заинтригува, ще го потърся! Препарат за петна ли е или за пране?


препарат за петна . напрьскват се преди да ги сложиш да се перат и переш. леке няма да видиш после.
ще го снимам утре да покажа как изглежда. Laughing

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 288
А дъвка как се чисти?

# 24
  • Мнения: 987
аз позвам само K2r.
има го в МЕТРО. досега не е имало петно , което да не излезе. 
преди ползвах ВЕНИШ , но не всички петна се изпираха.
И на мен това ми хареса. А дали ще се спави с ве4е "изпрани" недоизпрани петна?

ДА.
беше ми свьршил тези дни и докато си купя нов прах три пьти една блуза на мьжьт ми с ВЕНИШ ( явно петната бяха доста упорити , защото изобщо не изчезнаха - дори и след третото пране  Mr. Green). днес вече имах от K2r-а и я изпрах отново. следа от петната  няма.  Whistling

# 25
  • Мнения: 5 877
Има ли го другаде освен в Метро?

# 26
  • Мнения: 2 567
В момента и аз съм на вълна петна....
Преди няколко дена поразих цяла пералня с дрехи, тъй като не съм преценила, че новият бански на щерката ще пусне синьо. Прах няколко пъти с Вениш на прах и течен Вениш, но нямаше голям ефект. Синьото остана толкова, колкото да се дразня, че дрехите стават само за вкъщи.
Купих също така един френски гел за петна и който препоръчвам. На мене ми свърши работа поне отчасти за петна, които и от химическото ми казаха, че не могат да махнат.Казва се Apta express. По "лесни" петна сигурно съвсем ще премахва.

Заинтригува ме обаче този K2r, защото все още имам петна от боядисаното, които не са излезнали. Попаднах на този сайт, където се описва продукт със същото име http://www.k2r.de/portal/k2r/site/content.asp?typ=Produktgruppen … t=K2R&lang=DE
Ако става дума за същото нещо и щом отзивите са толкова добри ще го поръчам и от нета, защото гледам, че имат интернет шоп.

# 27
  • Мнения: 2 567
Значи сега тъкмо проверих колко би струвал този препарат, ако се поръча от Германия. Цената е 60лв. На мене никак не ми се дават толкова пари, така че ако е това чудо моля    minimo да каже, колко пари е в Метро и дали знае другаде също да се продава?

# 28
  • Мнения: 987
http://www.bgphoto.net/photos/2273/o632839699834218750.JPG       - ето как изглежда препарата.

мисля , че само в МЕТРО сьм го виждала. само , че разфасофката е наполовина. струва някьде кьм 5-6лв. ( не сьм много сигурна Embarassed). има такьв препарат и за фурни , бях видяла , но още не сьм го пробвала. мисля да си взема .
защо в германия излиза толкова скьп  newsm78
аз моя до сега сьм го купувала само от франция , и излиза кьм 7-8лв тази голямата разфасофка. но все пак по евтино от колкото тук го продават  Thinking

# 29
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
А петно от ръжда по случайност някой да  е махал и да каже как да стане това? newsm78
Виж тук и тук. Ето  още и още
Други петна:
Петна от червено вино, череши, ягоди-с лимонена киселина/лимонтузо/
Петна от мазно, а и всякакви други, които съм пробвала-на сухо се натърква с Тест-гел, постоява около 10 мин и се изплаква или изпира

# 30
  • Мнения: 22 862
Мазни петна/стари и нови/-намажете с веро/друг препарат за съдове/мястото и отгоре натъркайте със сода.Оставете малко да постои и изперете.Ако от първото изпиране има останало петно ,повторете.Същото става и с Мелио. Simple Smile

# 31
  • Мнения: 2 567
http://www.bgphoto.net/photos/2273/o632839699834218750.JPG       - ето как изглежда препарата.

мисля , че само в МЕТРО сьм го виждала. само , че разфасофката е наполовина. струва някьде кьм 5-6лв. ( не сьм много сигурна Embarassed). има такьв препарат и за фурни , бях видяла , но още не сьм го пробвала. мисля да си взема .
защо в германия излиза толкова скьп  newsm78
аз моя до сега сьм го купувала само от франция , и излиза кьм 7-8лв тази голямата разфасофка. но все пак по евтино от колкото тук го продават  Thinking

Значи явно става въпрос за същия продукт. Само че в случая за френския вриант. Аз разгледах сайта им и там видях, че имат страшно разнообразие от продукти. И за фурни също имаше.

От Германия да се достави излиза скъпо заради цената на доставката. Иначе самият продукт е 4 евро.

Благодаря за информацията   bouquet

# 32
  • София
  • Мнения: 2 181
Има ли го другаде освен в Метро?

Dнес го видях в Билла-4лв струва

# 33
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
А петна от трева как махате?

Поръсвате обилно със сол /обикновена/ напръскнате леко в вода и търкате малко солта да навлезе в плата. Оставяте да поседи 10-20 минути и после перете както обикновено. Това съм го прилагала само на дънки и действа.

# 34
  • Мнения: 649
А дъвка как се чисти?

като замразиш дрехата във фризера, после я изваждаш и внимателно махаш замръзналата дъвка

# 35
  • Бургас
  • Мнения: 6 321


Това ме заинтригува, ще го потърся! Препарат за петна ли е или за пране?

точно днес си го купих в/о Вениш,беше точно над Вениша в Метро - бяла опаковка ,пише на немски ,но е по-различна от тази ,която е показана тук

добре,че има положителни отзиви, иначе момичето ми препоръчваше Вениш ,но аз не съм много доволна от него по принцип




Последна редакция: ср, 24 май 2006, 22:05 от Галхен

# 36
  • Мнения: 1 883
А дъвка как се чисти?

като замразиш дрехата във фризера, после я изваждаш и внимателно махаш замръзналата дъвка

Много добра идея - никога нямаше да се сетя  bouquet

# 37
  • Мнения: 197
Някой знае ли как да махна петно от блондор от дънки?

# 38
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
Как се премахват петна от кайсия?

# 39
  • Мнения: 8 505
Има препарат против ръжда,но му забравиш името. newsm78

Ръжда се чисти перфектно и с оксалова киселина.

# 40
  • Мнения: 8 505
И още нещо-Вениш за килими изпира доста по-добре петната от обикновения Вениш.Но не поливам петното директно,а леко разреждам малко от препарата с вода и едва тогава третирам (от страх,не от друго Wink ).

# 41
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Синът ми си зацапа няколко блузки с какао "Нескуик", за съжаление петната си останаха. Пробвах с Вениш, но не съм доволна. Друго да предложите?

# 42
  • Мнения: 1 866
Пресни петна от боровинки, малини, къпини, ягоди, череши... се намазват обилно с кисело мляко и се оставят да постоят преди да се изперат.

Петна от къпини, малини, череши и ягоди ги пера съвсем успешно с Вениш - натърквам петната и после пускам в пералнята с още малко Вениш и Ариел и се изпират без никакво търкане или накисване. Последният път свекърва ми прати в колет едни цветни бебешки дрешки и конфитюр от къпини, който се беше счупил и всичко беше прогизнало. Въобще не вярвах, че ще мога нещо да направя, но за моя изненада абсолютно всичко се изчисти по описания начин и дрешките са като нови.

# 43
  • Близо до гората...
  • Мнения: 496
Малкият омаза спалнята с течно червило. Някаква идея как да го махна??? Rolling Eyes

# 44
  • Мнения: 492
Синът ми си зацапа няколко блузки с какао "Нескуик", за съжаление петната си останаха. Пробвах с Вениш, но не съм доволна. Друго да предложите?
Лок - влюбена съм в този препарат.

# 45
  • Мнения: 1 800
А с петна от риванол как се справяте?

# 46
  • Мнения: 302
Петна от мазнина само с меглио ги премахвам.
И аз.Сигурно действа и при други петна,но не съм пробвала още!

# 47
  • Мнения: 513
Синът ми си зацапа няколко блузки с какао "Нескуик", за съжаление петната си останаха. Пробвах с Вениш, но не съм доволна. Друго да предложите?
Лок - влюбена съм в този препарат.


Подкрепям те напълно!!! newsm10 smile3501

# 48
  • Мнения: 53
С какво да почистя бяло кожено яке - зацапано от прах , не някакво специфично леке ?

# 49
  • Мнения: 5 577
Кафе върху бял тапет - вчера го изпитах.
С веро и Циф.  Blush

# 50
  • Мнения: 3 251
С какво да почистя бяло кожено яке - зацапано от прах , не някакво специфично леке ?

С памуче напоено с тоалетно мляко и след това почистваш със суха кърпа/желателно памучна/
А другият вариант е:пак памуче или кърпичка напоени с хладко прясно мляко в което има малко сол, после пак се забърсва със суха кърпа.

# 51
  • София
  • Мнения: 3 816
Петна от дезодорант-гел стик,с какво ли не се мъчих и не става #2gunfire!Ако някой знае как,моля да сподели Praynig.

# 52
  • Popovo
  • Мнения: 571
Знаете ли как да махна петна от кучешки лапи? Кучето се радвало на съпруга ми и цялата му блуза е на лапи. Опитвах с вениш не става. Мислех, че е кал и ще се изпере ама не.

# 53
  • Пловдив
  • Мнения: 160
Синът ми си зацапа няколко блузки с какао "Нескуик", за съжаление петната си останаха. Пробвах с Вениш, но не съм доволна. Друго да предложите?
APTA Express няма  Naughtyда свърши работа в твоя случай. Пробвала съм върху петна от шоколадов сладолед - на ставаааааа. Май ще се ходи за К2r та дано има ефект.

# 54
  • Мнения: 98
"Вениш Окси"е на граналуки и има по-силно действие от останалите вениши.А препарати "Д-р Бекман"също чистят добре,аз ползвам под формата на ролка и доста петна от блузките на големия палавник изчезнаха Simple Smile

# 55
  • Мнения: 2 161
Върху лъжицата ми за сладолед има ръжда.Как да я премахна?

# 56
  • Мнения: 772
БАБИНИ ДЕВЕТИНИ

Сладолед - натопете за половин час в студена вода, после намажете петното с течен перилен препарат и накрая изперете.
Плодови петна - първо се натриват лимонов сок или оцет, оставят се за известно време и тогава се изплакват с вода.
Никога не изпирайте дрехи с петна от трева. Най-напред леко ги намажете с масло, а после изтъркайте със сапун и гореща вода.
Следите от пот изчезват, ако накиснете дрехата в топла вода и оцет в съотношение 1 към 2 и след това изперете.
Петна от червило - поръсете ги с талк или тебешир.
Дезодорант - изплакнете в студена вода и след това ги напоете в разтвор от равни части амоняк и вода.
Флумастер - Натъркайте мястото с памуче, напоено със сок от лимон и след това изперете дрехата.

# 57
  • Мнения: 3 251
Върху лъжицата ми за сладолед има ръжда.Как да я премахна?
С оксалова киселина, може да се натрие или престои в разтвор/тя е на гранули/ или със препаратите на "Д-р Бекман"-има ги в БИЛЛА.
А петната от какао или шоколад ги премахвам, като предварително накисна замърсената част в хладка вода в която има разтворена готварска сол, а още по-мързеливият начин е:гела за петна на "АПТА"; "Клири" или "Лок"- винаги имам поне един от тези препарати у дома.

# 58
  • Мнения: 13 512
аз позвам само K2r.
има го в МЕТРО. досега не е имало петно , което да не излезе. 
преди ползвах ВЕНИШ , но не всички петна се изпираха.
И аз така. Peace

# 59
  • Мнения: 13 512
Някой знае ли как да махна петно от блондор от дънки?
Това не е петно, а обезцветяване. Не може да се премахне, освен ако не се боядиса цялата дреха.

# 60
  • Мнения: 2 759
    Нося дълги панталони - редовно имам кал отзад на крачолите. Не само пръски, ами често и от настъпване Sick .Не се изпират в пералнята. Banghead Какво да правя?  newsm78

# 61
Нося дълги панталони - редовно имам кал отзад на крачолите. Не само пръски, ами често и от настъпване Sick .Не се изпират в пералнята. Banghead Какво да правя?  newsm78
Аз ги изпирам по най-баналния начин - със сапун и търкане на ръка Wink После ги пускам в пералнята и от петната няма следа Grinning

# 62
  • Мнения: 649
Петна от дезодорант-гел стик,с какво ли не се мъчих и не става #2gunfire!Ако някой знае как,моля да сподели Praynig.

може да се накисне (поне 4-5 часа) дрехата в разтворени във вода 2-3 таблетки за зъби ( има специални за искуствени зъби), после в пералнята

петна от трева аз чистя като преди да ги изпера в машината ги намазвам обилно с веро!

мазни петна- с бебешка пудра, тя попива мазнината и после се изтръсква

# 63
  • Мнения: 2 759
    Lss, 10x. И още: газ за осветление как да изпера? Правя си 'овчата маска' и преспивам с нея, но понякога ми остават мазни петна по възглавницата ( ако не съм си увила добре главицата или много се въртя)..

# 64
  • Мнения: 1 153
Няма ли да ми кажете за мастило от принтер Confused

# 65
  • Бургас
  • Мнения: 3 553

Плодови петна - първо се натриват лимонов сок или оцет, оставят се за известно време и тогава се изплакват с вода.


Дали ще действа, при петна от кайсия?

# 66
  • Мнения: 274
Сано оксижен - Премахва петна отматерий чуствително към белина. Справя се със следните петна:
- мазни
- от мастило
- ръжда
- кръв

не му се отдава да чисти само петна от бои(не водни де)!

Изчисти всички дрехи на мойта малка мърла!

# 67
  • Бургас
  • Мнения: 3 553

Къде го предлагат?

# 68
  • Мнения: 274
Миленка има го в София по малките магазинчета за перилни препарати. Еврейско е. Но предполагам че и в Бургас ще го намериш.

# 69
  • Мнения: 1 381
a мастило от химикалка върху кожено яке? Sad

# 70
# 71
  • Мнения: 649
a мастило от химикалка върху кожено яке? Sad

аз специален препарат не мога да ти кажа, но идея: иди в магазин, в който продават кожени мебели  (по възможност скъпи!) и ги питай за препарат, с който те чистят мебелите  Peace

аз също имах едни петна от химикал по ръкава на едно кожено яке и така направих, даже без пари ми дадоха   Hug

# 72
  • Мнения: 772

Плодови петна - първо се натриват лимонов сок или оцет, оставят се за известно време и тогава се изплакват с вода.


Дали ще действа, при петна от кайсия?

Пробвай приятелко! Нали знаеш, че от бабите по-големи специалисти няма. Simple Smile  bouquet

# 73
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
Миленка има го в София по малките магазинчета за перилни препарати. Еврейско е. Но предполагам че и в Бургас ще го намериш.

Моя колежка ми беше похвалила еврейските препарати, ще я питам къде ги предлагат.


Пробвай приятелко! Нали знаеш, че от бабите по-големи специалисти няма. Simple Smile  bouquet

ТенкЮ баба Wink

# 74
  • Мнения: 811
а петно от лепило върху дънки дали ще се изчисти?лепилото е от тези моментните ooooh!

# 75
  • Мнения: 3 211
петна от череши, черници и др.подобни се чистят като петното се намокря и се натърква с лимонтозу. След това се пере с другите дрехи в пералня.
А пък петната от други плодове чистя с Клири универсал.

# 76
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Синът ми си зацапа няколко блузки с какао "Нескуик", за съжаление петната си останаха. Пробвах с Вениш, но не съм доволна. Друго да предложите?
Лок - влюбена съм в този препарат.


Галчо-градска, благодаря ти, но какво представлява този препарат, мисля, че не съм го срещала в магазините... И от къде си го купувала?

# 77
  • Мнения: 194
Петната от химикалка излизат със спирт,а мазно може да се почисти с паста за зъби(но да е бяла).

# 78
  • Мнения: 381
А да попитам петна от мухъл по детски панталонки как се махат.Днес отварям коша и какво да видя.Моя мил съпруг хвърлил на детето панталонките влажни в коша и те мухлясали.За 2 дни #CrazyСега киснах с Вениш нооооооо никакъв ефект.Дали ще стане с К2?

# 79
  • Мнения: 386
а петно от лепило върху дънки дали ще се изчисти?лепилото е от тези моментните ooooh!
Незнам от личен опит, но те са устойчиви до температура 90 градуса.Може би ютия с плат под и върху петното.

# 80
  • Мнения: 386
Посипахме се с дъжд от малини, скапахме прекрасна рокля, шапка и моите ленени панталони.Потъвам в скръб, защото търкайки с лимон добавих към палитрата жълто от кората. Хич не ме бива с петната! Бройте ме за най-неудачна , опетнена майка!

# 81
  • Мнения: 811
а петно от лепило върху дънки дали ще се изчисти?лепилото е от тези моментните ooooh!
Незнам от личен опит, но те са устойчиви до температура 90 градуса.Може би ютия с плат под и върху петното.

ще пробвам  Hug

# 82
  • Мнения: 1 800
Кажете за риванола де, никой ли не е изпирал риванол?

# 83
  • Мнения: 386
К2r премахна следите от малиновия дъжд+ едни неколкократно прани плодови петна. Благодаря за съвета, взет от тази тема!

# 84
  • Мнения: 189
Съсипах си любимата розова риза с нещо като асфалт, не знам откъде съм го лепнала.  С нищо не се изпира и стои като наслоено. SadПомагайте!

# 85
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 284
Аз пък повечето изброени петна премахвам единствено с обикновено пране в пералнята на 60 градуса и Персил- изпира и кръв, реванол, череши, моркови, кайсии, трева, химикал....

# 86
  • Мнения: 3 886
САНО ОКСИЖЕН Party Heart Eyes Laughing

# 87
  • Мнения: 386
Цитат на: АЛАЯ link=topic=101787.msg2102725#msg2102725 date= нещо като асфалт, не знам откъде съм го лепнала.  С нищо не се изпира и стои като наслоено. SadПомагайте!
[/quote
Може би мазут?лоша работа

# 88
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Съсипах си любимата розова риза с нещо като асфалт, не знам откъде съм го лепнала.  С нищо не се изпира и стои като наслоено. SadПомагайте!

Днес видях в Кауфланд обезмаслител за дрехи може би той ще помогне за тези петна имаше и още един препарат но не помня точна какъв беше. Не им помня имената.

# 89
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
Това намерих в един сайт:

За петна от:

анилинова боя за дрехи: чисти се със смес от 2 части спирт и 1 част амонячна вода или с горещ глицерин, след което се изпира;

восък, парафин, смоли и асфалт: предварително отстранете дебелия слой с нож, покрийте от двете страни с попивателна хартия или лигнин и гладете с нагорещена ютия; евентуални остатъци се отстраняват с бензин;

изгаряне от ютия: механично почистете с четка; избелете с кислородна вода оставащите следи;

киселини: бързо промийте с вода, накиснете с разредена амонячна вода или слаб разтвор от сода бикарбонат;

козметични кремове: накиснете с бензин и веднага посипете с талк; после изперете с гореща вода;

кръв, йодна тинктура: бързо попийте, натрийте с кислородна вода и изперете с хладка вода; старите петна се изчеткват със спирт, накисват в каша от нишесте и студена вода, след което се изпират;

лак, блажна боя, боя за обувки: пресните третирате с терпентин, бензин или газ, при алкиден лак – с ацетон (който обаче е забранен при тъкани от ацетатна коприна); при втвърдени петна отначало се отстранява внимателно корицата с нож и после се третира многократно с разтворител.

мазнини и мляко: почиствате с бензин и изпирате; за петна от мляко върху цветни тъкани от вълна и естествена коприна – четкане със затоплен глицерин;

основи: бързо изперете в студена вода, накиснете с разреден оцет и отново изплакнете с вода;

пот: третирайте с бензин и после с амонячна вода, изперете;

трева: обработете със спирт и изперете; при стари петна – подходящо избелване;

плодове, сокове и вино: незабавно посипвате със сол и после изпирате с хладка вода; или обилно изплаквате с вода с малко амонячен разтвор; или накисвате в разреден спирт и после изпирате с гореща вода; при стари петна може да се опита избелване;

ръжда: наквасвате с лимонов сок или наръсвате с лимонена киселина и триете силно; изплаквате обилно с вода;

урина: почистете със спирт или амонячен разтвор и изперете с гореща вода.

червила, мастила, парфюми: опитвате изчистване със спирт или накисвате в гореща амонячна вода; при стари петна – предварително обработете с бензин

Общи условия

Активация на акаунт