давате ли избор на 1.5-3.5 годишните

  • 1 689
  • 37
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 3 367
здр,
откак Ния взе да разбира аз винаги питам-тоя панталон или оня,банан или ябълка и пр.така пише в книгите ми-така правя..чат-пат отнема време и е изнервящо но ми се струва правилното поведение..
свекърва ми дойде за 10 дни и ми каза че в бг не било така,каквото му дадеш=таквоз,иначе се разглезвали и други..
та-давате ли избор,за какво,винаги ли и това + или - е?
бъдете здрави,
Анна

# 1
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Децата ни трябва да могат да избират, а и да носят отговорност за избора си. Аз им давам тази възможност, включително и на грешния избор.

# 2
  • София
  • Мнения: 7 097
Може да се каже, че й давам право на избор. Смятам даже в бъдеще да съм още по-демократична!

# 3
  • Мнения: 1 425
Напълно съм съгласна с Де Ваня.И аз съм на мнение ,че винаги и за всичко детето трябва да избира,дори и изборът да е грешен трябва сам да го разбере/мама няма винаги да е до него/.В това число дори начина на наказание оставам на него.  bouquet

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Давам, но разумно. Не бих я питала, примерно, на ясла ли иска да ходи или да си стои вкъщи Grinning
Питам за храна, дрехи и пр., но винагии между две налични неща. Не "Искаш ли панталон" (защото може да каже 'не', а времето да не позволява рокля), а "Жълтия или червения искаш?".

# 5
  • на североизток
  • Мнения: 285
Разбира се, че трябва да даваш избор на детето си  PeaceНе мисля, че детето ще се разглези по този начин - нали трябва да стане малко по малко самостоятелно Laughing
Единственото, с което аз се съобразявам е да позволявам на малкия да избира между неща, които са разумни и разбираеми за възрастта му! Hug

# 6
  • София
  • Мнения: 4 866
също като Бу - предоставям контролирана възможност за избор.
е, понякога се налага категорично да наложа мнението си, но винаги обяснявам защо съм взела точно определено решение.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Съвсем в рамките на допустимото според моите представи да, давам възможност за избор. Сега, не мисля, че когато са били по на 1-2 години са имали възможност да взимат фундаментални решения /те и сега нямат де/, но съм питала. Тема на друг разговор е, че като го попитам моя син "Какво ще ядеш - мусака или тиквички?" той отговаря "пържени картофи", та познайте що за разумен избор прави, но има възможност поне да сподели какво най му е на сърце.  Simple Smile

Силно ще преувелича, ако кажа, че на тази крехка възраст /като споменатата в темата/ съм ги питала често какви са препочитанията им и по правило са имали възможност за избор. По-скоро по изключение.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 5 526
Да давам възможност за избор. Най-често по отношение на дрехи, ядене и понякога в каква посока да се разхождаме, когато сме излезли да се мотаем.Предлагам алтернативи.
 Само дето, тъй като аз съм везни и много се колебая какво решение да взема тя е попила това от мен и понякога трудно решава какво иска.

# 9
  • Мнения: 7 474
Моята мома не проявява никакви претенции , каквото и облека , но докога  ooooh!

# 10
  • по Пътеката
  • Мнения: 180

   
     Как по-точно се разглезва в Бг,всички знаем ....
 За - насърчаване свободата на избора...и последствията от него Grinning

# 11
  • Мнения: 364
предоставям й възможност за избор между  2-3 неща от един вид, като пазаруваме нещо за нея винаги питам дали й харесва. когато имам повече време тя избира къде да ходим на разходка; тя си избира закуската - общо взето се учим как да избираме  Grinning

# 12
  • Мнения: 3 932
Винаги питам, но избора е между неща, които съм избрала предварително...

# 13
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Зависи от детето. Синът ми е такъв тип, че като му предложа дрехи - той ги харесва, обикновено. Когато не ги хареса се съобразявам с това което си избере, като му обясня какво е подходящо за времето. Но той, както се казва, е над тези неща Mr. Green Обикновено не се вълнува какво му давам да облече. Виж, с дъщеря ми не стоят така нещата. Тя избира, дори да не съм и предоставила избор. Не е капризна, но като си хареса нещо не може да се спори с нея. Вчера, например, реши че ще си облече рокля и панталон едновременно  bowuu - ходеха си цветово между другото, но това ми е "любимата" комбинация- рокля с панталон. Не даде да я съблека. Оставих я да се поразходи в къщи така "накипрена", после и предложих други дрехи, които тя си обича и така се разминахме с екстравагантното ревю Laughing Вчера, тръгнах да и купувам шапка и реших да пробваме няколко на няколко места. На първото място тя се лепна на една бяла с козирка и мечо пух и не пожела да я свали. Шапката е наистина много хубава. Не се противих и я взехме. Но детето явно има вкус и мога да и се доверя, нищо че е само година и десет месеца Mr. Green Мисля, че такива дребни жестове изграждат не само вкус, отговорност, но и доверие между родител и дете. Не мисля, че ще я разглезя, ако се съобразявам с нея поне няколко пъти на ден. Но ми е направило впечатление, ча аз като се съглася за нещо, тя също по- лесно се съгласява да се откаже от нещо. Абе разбираме се с две думи и почти без думи Laughing че тя още не е много словоохтлива. 4470

# 14
откакто заприлича на човече му давам възможност за избор, но понякога съжалявам,защото сега вече водим дискусии по всеки въпрос и е малко изнервящо Crazy

# 15
  • Мнения: 3 537
Винаги питам, но избора е между неща, които съм избрала предварително...
bowuu

# 16
  • Мнения: 14 654
давам право на избор , винаги когато е възможно . примерно - ако има няколко неща за хапване-избира сам . дрехите за разходка си избира сам . избира си при коя баба да отиде на гости . избира си къде да спи ... естествено има неща ,които преценявам само аз и той трябва да приеме.някой даде много хубав пример : ясла или да си стои вкъщи

# 17
  • Мнения: 934
Давам! Контролиран избор между налични алтернативи.

# 18
  • Мнения: 605
Давам й право на избор основно за това какво да облече, да яде, къде да се разхождаме /то в тази възраст май няма за какво друго да се дава това право  Simple Smile. Мисля, че така децата се научават да взимат решения и да си носят последствията от тях. Например миналото лято, когато голямата беше на 1г. 7-8 м., в най-голямата жега реши да излезе с потник, къси панталонки и чорапи до коляното с маратонки. Колкото и да я убеждавах, че ще й е топло на крачетата не успях да изляза на глава с нея. Взех сандали и излязохме. Точно след 5 крачки вече беше разбрала колко е горещо и вече беше съгласна да си обуе сандалите.

# 19
  • София
  • Мнения: 39 747
Винаги давам право и съм давала право на собствен избор... само лекинко съвтвам и наклюнявам везните към това или онова.

# 20
И аз давах да си избират какво да обличат,но например между 2 дрехи.Казвам : коя избираш синята или жълтата и беше добре. Мисля,че е хубаво да им даваме известна свобода. Все пак и те са хора ,макар и малки.

# 21
  • Мнения: 3 367
мерси на всички!да,говорих за избор м-у 2 неща предварително подбрани и за разумни ситуации,не къщи или ясла;
в моито четиво пише че до 3.5 години избират м=у 2 неща,после може да се качи и на 3 и надълго обясняват как това помага за възпитаване в решителност,самоинициатива и ред други; има си ясна схема как се прави и кога не се прави и изобщо не подлежеше на критика..затова много се стреснах като чух че не било редно, много свобода съм и давала и съм и ходела по акъла..
мерси пак,
Анна

# 22
  • Мнения: 2 353
  Давам й избор, не само защото смятам, че така трябва, но и защото така съм свикнала. Разбира се в някакви здравословни граници. Не бих я питала иска ли цигарка с биричка вместо попара, обаче не ми пука, че е решила да излезе с две различни маратонки. За мен еднаквите маратонки са безсмислена битка. За свекърва ми например това е проблем от световен мащаб, но тя е от друго поколение и не ходи на работа, тъй че има излишна енергия. Изобщо, струва ми се, че бабите са тези, които имат нерви да не дават избор.

# 23
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Давам! Контролиран избор между налични алтернативи.
Анджък!

# 24
  • там от където съм
  • Мнения: 1 073
Давам! Контролиран избор между налични алтернативи.




 Peace

# 25
  • Мнения: 1 383
Изборът е не само право, но и отговорност. Давала съм право на избор на сина си, със съзнанието че възпитавам у него чувство на отговорност и самостоятелност.
И, моля, стига с обобщенията за Бг. Ако свекърва ти е искала да каже тя как си е гледала децата - добре, но не бива да лепи етикети наляво и надясно.

# 26
  • София
  • Мнения: 6 999
И аз давам, но когато има възможност за избор и се сетя. Тъй като съм чела тук таме винаги казвам второ това, което искам да избере... Обикновено - казва "не"  Joy.

За това пък като е гладна си отваря хладилника и показва какво иска да яде. Така преди няколко дни яде филия с пастет и отгоре кетчуп /тя искаше само кетчупа/ Joy

# 27
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Абе моя син май още е малък, но винаги го питам какво иска и понеже той не може да ми отговори, следя реакцията му, той ми показва какво иска обикновено сам, като си отвори хладилника или като ми донесе определеното шише било то за вода или сок и т.н. Понякога му подавам двете шишета едно до друго и го питам какво си избира, така също става. Или с яденето обикновено приготвям различни неща докато разбера какво иска да закусва, но ми е много трудно така, понеже е много злояд и всеки ден се чудя какво да му направя за да не ми го откаже.  Sad Но той си е човека с мнение и е естествено да му дам избор, нали е мъж.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Давам на Мони да избира, като й ограничавам избора до 2-3 неща. Напоследък обаче става точно каквото си науми... голям инат е станала...

# 29
  • usa
  • Мнения: 2 113
давам. обаче резултатите са различни - от три обекта на проучване(деца) само при един - средния, методът работи сполучливо. от голямата си дъщеря на задачата "избери си" от край време получавам отговор "каквото ти ми избереш", а от малкият безобразник - "нито едно от предложеното"...

# 30
  • Мнения: 1 547
Давам винаги. Почти за всичко.
Откакто водим някакъв диалог и се гледаме в очите  Laughing Питам къде да се разходим сега, питам вода или сок или айрян, питам на пързалката или в колата, питам блузка или жилетка. Питам също коя играчка, кой цвят топка - всичко питам. Човекът се кефи ужасно - защото вече всичко разбира и е щастлив да е част от избора къде, какво и защо прави в момента.

На мен, въпреки че съм от соц поколението, винаги ми е повтаряно: каквото си направиш, никой друг не може да ти направи.

Може би като порасне още малко, изборът ще се ограничи и ще стане по-здравословен  Mr. Green

# 31
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Изборът наистина трябва да е в разумни граници. Свекърва ми има един лаф, който се потвърждава в известна степен: Детето казвало- Като ме глезиха не помня, но като ме отглезваха много добре си спомням. Ако им се даде безкрайна свобода да избират, те престават да избират, а започват да диктуват избора на всички около себе си без да се съобразяват. Мога да преглътна някак, че не се съобразява с мен, но не мога да си представя, че ще решава вместо сестра си и всъщност на нея не и се предоставя тази свобода, защото брат и е станал диктатор на положението. В съчетание с братската ревност тази диктатура може и да манипулира и подтиска другото дете. Затова си мисля, че е редно освен да се дава право на избор да се показва и не винаги е редно само детето да избира. Днес избира той, но се разбираме, че утре избирам аз къде да отидем. Така си мисля аз...не знам дали е правилно...

# 32
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
Давам! Контролиран избор между налични алтернативи.
newsm10

# 33
  • Мнения: 35 951
Давам! Контролиран избор между налични алтернативи.

точно така!

# 34
  • софия
  • Мнения: 4 985
Цитат
vinagi davam pravo na izbor-stiga veche s tezi otjivelici "che e taka  v bg"-nali vsichki iskame decata ni da stanat svobodomisleshti hora bez da robuvat na razni obshtovuzprieti normi i opredelenia.smiatam che pravoto na izbor i dobur suvet ot strana na roditelite e dobriat nachin da vuzitame zdravo misleshti i stabilno uravnoveseni hora..... Grinning
винаги давам право на избор-стига вече с тези отживелици "че е така  в бг"-нали всички искаме децата ни да станат свободомислещи хора без да робуват на разни общо възприети норми и определения.смятам че правото на избор и добър съвет от страна на родителите е добрият начин да възпитаме здраво мислещи и стабилно уравновесени хора.....

Последна редакция: пн, 29 май 2006, 20:02 от Ellypr

# 35
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Давам, но разумно. Не бих я питала, примерно, на ясла ли иска да ходи или да си стои вкъщи Grinning
Питам за храна, дрехи и пр., но винагии между две налични неща. Не "Искаш ли панталон" (защото може да каже 'не', а времето да не позволява рокля), а "Жълтия или червения искаш?".

И аз давам подобна свобода!

# 36
  • Мнения: 1 526
Винаги ги питам за храна, дрехи, прически, НО се избира между опциите, които аз съм дала  Laughing. Каката ни вече е на 5 и доста добре се оправя вече и сама. Дори ми прави впечатление, че подбира и приятелките- властните, които се опитват да й се налагат и да я командват- хич не им се връзва, фръцва се и хич не се занимава!

# 37
  • София
  • Мнения: 3 421
  Давам избор, но разумен. Както вече са казали - супа или ориз за вечеря, а не ще ядеш ли или не; дънките или панталона, а не какво искаш да облечеш.
Обаче... напоследък нещо нещата излизат от контрол и при въпроса - синята или червената блуза ще облечеш, ми се отговаря нищо не искам да обличам(това за малкия). Да го оставя да ходи гол - ами такъв избор не мога да му предложа Naughty. И се започва едно тичане гол, един рев - ходи му обяснявай за разумен избор hahaha
 

Общи условия

Активация на акаунт