Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Семейни отношения
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-208 от 208 отговора

Северна България

Искам да ви попитам не6то ,скъпи кандидат МАМИ. Какъв е вашия месе4ен доход като семейство,и как се справяте с разходите? Ние с приятеля ми работим и двамата и об6тия ни доход е 450-500 лв. който за малкия ни провинциален град е горе-долу.  Имаме заем,лизинг и сега като се разплатим ни остават колкото за преживяване.   Искаме бебенце,но сме го отложили за малко по нататък,тъй като преценяваме 4е нямаме възможност сега,като приклю4им с изпла6танията,6те запо4нем по сериозно с опитите,макар 4е и тогава 6те ни е много трудно.  Явно да искаш и да имаш бебе в България е ве4е лукс! Sad  Споделете какво мислите и как е при вас?
Цитирай

Колкото и да ти е чудно - ние сме с месечен доход от 300 лв. На квартира сме - 100 лв., сметки 140 лв. - остават ни 60. Имам едно дете на 7 години и искам още едно (поне). Е?
Цитирай

Северна България

в кой град живееш скъпа и как преживявте така???
« Последна редакция: чт, 25 май 2006, 23:36 от bubon »
Цитирай

Лукс е  ooooh!
Цитирай

някьде

Лукс е определено, но не мисля че човек трябва да чака докато се замогне достатъчно, защото това в нашата "скъпа" държавица може и да не стане никога! Мъжът ми работи за 250 лв, аз не работя откакто забременях /е, имах доход от 90 лв на месец/, но ..... ще си имаме бебче.  baby_neutral Свекърите плащат сметките, така че пак е голяма помощ! Peace
Цитирай

София

Темата ти е пусната на неподходящото място и мисля, че модераторите ще я преместят.
Повечето момичета, които пишат тук вече са взели решение за първо, второ и т.н. бебче и дохода определено не е причина да се замислят, независимо от неговата величина.

Пожелавам ти успех каквото и да е решението ти.  bouquet

Цитирай

в кой град живееш скъпа и как преживявте така???
Живеем в малък град и без помощта на родителите ни не бихме могли да свържем двата края.
Цитат
Повечето момичета, които пишат тук вече са взели решение за първо, второ и т.н. бебче и дохода определено не е причина да се замислят, независимо от неговата величина.
Цитирай

Северна България

съжалявам,но май съм разбрана погрешно,аз не искам да разубеждавам никой,всеки си знае,просто исках да  разбера как е при вас. Peace
Цитирай

София

Ние най-накрая се решихме , по-скоро аз  Blush , да започнем опитите. Последното, което ми мина през ума беше доходите, сигурна съм че ще се справим -  като се появи бебо  Praynig ще намалим глезотийките, които сега си позволяваме. В момента доходът ни общо е 1000лв., сами си плащаме сметките, храната и т.н
Цитирай

Пловдив

С нашия доход до никъде няма да стигнем Smile.Разчитаме на помощ от родителите те сами предложиха да видим като стане бебчо само да не се отметнат.Ако чакаме да ни се повишат доходите трябва да забравим за дете в близките 10-тина год сигорно ThinkingНо засега сме оптимисти.
Цитирай

Ботевград

Дохода не е основната причина за раждането на дете, но е една от водещите, ако мъжът ти работи за минималната заплата например и ти останеш на нея ..... трудно ще се справите, така, че Ви съветвам да посетите темата за протеста за увеличаване на майченството и детските добавки, за да направим нещо за себе си .........
 Smile
Цитирай

За това няма измерение. Ние с моя мъж бяхме зле, но пак се оправихме. Аз бях студентка редовна последна година, мъжът ми пък 3 курс задочно. Как мислиш сме се оправили. Добре че бяха родителите ни. А на бебчо нищо не и липсваше. Аз завърших мъжът ми вече е последна година. Детето пак нищо не му липсва. И зависи в какви граници измерваш възможността за дете. Но да ти дам съвет че пак бих карала така както сме били. Детето нищо не го заменя.
Цитирай

Когато забременях, мъжът ми работеше за 100 лв. на седмица в една рекламна агенция.
Прецени, че парите няма да стигат и поехме риска да започне свой бизнес - сега стигат слава Богу  Praynig

Определено е скъпо, но виж хората се справят и с малко.
Успех 
Цитирай

Innsbruck

Аз пък мисля, че доходът не би трябвало да е водещата причина (то по тая логика колко бездетни семейства ще има...). Дете може да се гледа и с много, и с малко пари. Детето вашите доходи няма да го бъркат, стига да получава любов и внимание... Бяхме доста зле финансово, когато започнахме бебеправенето. Дочакахме и по-добри времена Peace
Цитирай

София

Донякъде има значение дохода, но зависи от много неща. Аз си мечтая за второ, но мъжът ми отлага заради доходите и то не за изхранването. От сега мисли как ще изучи две деца и какъв старт би могъл да им даде в живота. А нашите доходи са 750 лв. и също разчитаме на помощ от родители понякога. Но невярвам, че това трябва да е пречка за създаването на дете.
Цитирай

Абсолютно подкрепям изказването на РЕНИ.
Когато забременях, нямахме никакви сигурни и смислени доходи, но нещата се наредиха в последствие. А дете наистина може да се гледа и с малко, и с много. / с малко парички и с много любов   Love/
Цитирай

София

Аз пък мисля, че доходът не би трябвало да е водещата причина (то по тая логика колко бездетни семейства ще има...). Дете може да се гледа и с много, и с малко пари. Детето вашите доходи няма да го бъркат, стига да получава любов и внимание... Бяхме доста зле финансово, когато започнахме бебеправенето. Дочакахме и по-добри времена Peace

Точно така!
А моята баба казва : "Докато на човек му порастне бохчата-му порастнали и децата". 

Цитирай

Русе

Нашия доход е под 600 лв за трима. (малкия е на година и осем).
На квартира сме.

Не разполагаме с много, но гледам да не ни личи (не се оплаквам). Лишавам се от много неща, не си позволявам да купувам глупости, играчки и такива постоянно за малкия.
Не си купуваме с мъжо нови дрехи всеки сезон, готвя в къщи - пестеливи сме.

Родителите помагат - майка ми за малкия,  свеки - чиято помощ е най-необходима за момента (т.е. в брой, за част от наема).

Абе справяме се.  Peace
Мисля, че бихме сколасали и с още едно дете. Пу пу ...
Цитирай

София

В момента доходът ни е над средния за страната и се справяме изцяло сами... но какво от това? Решихме да имаме дете още миналата година - след 2 спонтанни аборта доходът ни е най-малкото нещо което ме вълнува.
Та мисълта ми е следната - момичетата добре са ти казали, че дете се гледа и с малко и с много, не отлагайте прекалено дълго, защото не се знае през какво ще трябва да минеш за да го имаш Peace
Цитирай

Ами то вие ако чакате по-добри времена за да имате детенце има да си чаааааааааааакате.Особено в провинцията.Вярно е че тябват МНОГО парички,но имай предвид че ще взимаш 160 лв майчинство така че ще сте още по-зле.Всеки се оправя както може.Не чакайте много изплатете лизинга и хайде бебеправене.Родители и приятели ще помагат както могат.Успех bouquetНе искам да ви отчайвам но дете се гледа и с много и с малко аз вземам 160лв,майка ми 280лв,баща ми и ма пенсия 170лв,а с мажо докарват допълнително 1000-1500лв месечно и пак не са достатъчни,е изплащаме заем 300лв на месец,но ние живеем заедно и ни е по-леко.Но и ние сме се чудели като нямаха работа мъжете какво да правим но се оправяхме.Винаги има и по-лошо от лошото Peace Very Happy
Цитирай

Sofia

Доходите определено са променлива величина. Днес може да са едни, а утре - съвсем недостатъчни/както и обратното/. Така че, ако имате наистина желание - не се замисляй. Ще мине време, за което може и да съжаляваш че си пропуснала.А и когато дойде бебето винаги се намира начин за справяне. Успех.
Цитирай

София

И аз съм на мнение, че дете се гледа и с малко и с много...

Но пък не бих тръгнала да имам дете ако знам, че ще трябва да разчитам на постоянна помощ от родителите си. Просто такова мислене имам. Моето дете е моя отговорност. Онзи ден се видях с баща ми и реших да купя едни сандали на Дариа, че много се стопли времето. Баща ми извади пари и настоя той да ги плати  Embarassed Много кофти ми стана - защото все едно аз не мога да си купя обувки на детето или що... Но пък моето май е другата крайност.
Цитирай

София

Ние също чакахме 3 години докато решимда започнем с опитите си за бебе именно заради доходите ни.И какво стана сега - същата работа нито сме по-добре нитопо зле.Сигурна съм обаче че ще се справим.Важното е да сме живи и здрави и бебето също .С останалото ще се преборим.пари се изкарват.Има обаче други неща, които не се купуват , безценни са и нищо не може да ги замени. Hug
Цитирай

В сънищата...

Доходите определено са променлива величина. Днес може да са едни, а утре - съвсем недостатъчни/както и обратното/. Така че, ако имате наистина желание - не се замисляй. Ще мине време, за което може и да съжаляваш че си пропуснала.А и когато дойде бебето винаги се намира начин за справяне. Успех.

Точно това е истината.
Може днес да имаш пари, а утре да нямаш. Докато си гледаш децата, също няма да имаш кой-знае колко пари. Ами, ако имаш пари и направите дете, а после останете без доходи - детето ще го изхвърлите ли?
Понеже питаш за личните доходи - при нас винаги са варирали и то в огромни граници. Имали сме периоди, когато и двамата сме работили по на 2 места и сме изкарвали по над 3-4000 лв. на месец. Имали сме обаче и моменти, когато сме били с по 100-200 лв. (последните 2 месеца от бременността ми не можех да работя дори и от вкъщи, а мъжът ми напусна работа, докато си подготви документите за новата и разчитахме само на болничните ми). Сега той има много прилична заплата, а аз също изкарвам хубави пари. Далеч сме над средното ниво - имаме условия дори за още 2 деца. Но какво ли ще е след 1-2-3 г. - не мога да знам. Вярвам, че ще е още по-добре, но не съм врачка...
Когато имаш дете или деца, това дори е стимул да постигнеш повече. Ние, например, сме от хората, които харчат до дупка (колкото и пари да имат), но децата ни амбицираха да купим голям апартамент и да го изплатим само за 2 месеца.
Друг е въпросът, ако не сте готови за дете - тогава винаги може да измислите оправдания.

... момичетата добре са ти казали, че дете се гледа и с малко и с много, не отлагайте прекалено дълго, защото не се знае през какво ще трябва да минеш за да го имаш Peace

Това е и моето мнение. Искаш ли дете, не чакай - времето лети, а и не знаеш дали ще стане веднага. Точно, когато имахме най-високи доходи, изгубихме първото си дете и имахме куп проблеми, а, когато забременях с момиченцата ми, изобщо не ми пукаше за пари, работа, доходи, жилище и т.н. - исках само да са живи и здрави.

Не бих родила дете, само ако живея в някоя барака и нямам вода да му измия дупето и пари да му купя нещо за ядене.
Пари се печелят и губят, но няма по-голямо щастие от това да прегърнеш детето си и да чуеш "Мамо".
Цитирай

Варна

Ако бяхме стояли и правили сметки с нашите доходи сигурно никога нямаше да се решим да имаме деца.
Така че ти препоръчвам вместо сметки на доходите да правите опити за бебе.
Бебе може да се гледа и с по-малко пари. Няма да прекалявате с луксозни консумативи, дрехи и играчки и ще се справите. bouquet
А парите никога не стигат. На един не му стигат сто лв, а на друг сто хиляди. Wink Wink Wink
Цитирай

DE

Ако бяхме стояли и правили сметки с нашите доходи сигурно никога нямаше да се решим да имаме деца.
Така че ти препоръчвам вместо сметки на доходите да правите опити за бебе.
Бебе може да се гледа и с по-малко пари. Няма да прекалявате с луксозни консумативи, дрехи и играчки и ще се справите. bouquet
А парите никога не стигат. На един не му стигат сто лв, а на друг сто хиляди. Wink Wink Wink

Абсолютно споделям мнението на Деси  bouquet
Цитирай

Fight club

Живеем с над хиляда лева на месец тримата. Имаме сериозен разход за наем, но се справяме. Лисват ни много неща, но аз не държа на материални придобивки...
Ако искахме да имаме второ дете, спокойно щяхме да създадем - не мисле, че парите са пречка!  Peace
Цитирай

най-шареното място

Детето е дете, парите пари!
Никаква връзка не виждам!
Ако чакаш парите за университет /Oxford Smile/, ще се пенсионираш преди да забременеш.
детето има нужда от памперси, дрешки, легло и количка. Могат да ви ги подарят, да ги бземете втора ръка....
Замисли се какво найстина е скъпо - джип с акумулатор за 300 лв. - ми то и дядо ти е станал човек без т6акова нещо Wink
После учи и влиза където иска или хваща занаята в ръце и това е!
Най-голямата инвестиция е време и любов, но това е сладка грижа и ако имаш нужда да я дадеш, парите не са тема изобщо!
Чакайте лизинга ако искате, но малкото бебе има много малко разходи на практика ако се лишите от гевезълъците и разпределите подаръците.
Цитирай

София, център

Понеже въпроса беше конкретен, а не за и против имането на деца, аз ще ти отговоря конкретно за нашия случай:

1500лв. нетен приход

Вътре влиза всичко, и като теглим чертата в края на месеца, под нея остава 0

Не живеем луксозно, напротив, бих казала, че се лишаваме от доста неща, по моите представи, но и аз не се задоволявам с второ качесто живот. Просто ако купувам, купувам от най-доброто, макар и да е само едно нещо.

Естествено, ако примерно си сваля стандарта, и да речем вместо да идем на море в хотел в Слънчев Бряг, идем на почивна станция в Китен, ще похарчим половината от парите, които ще дадем в СБ.

Или примерно да посещаваме кварталната Бира Скара, вместо някой по-добър ресторант, предполагам, че ще имаме пари за повече Бири Скари, отколкото за ресторанти.

Но просто няма да го направя! И това си е мое виждане.

И това, че имам дете, за мен не означава, че аз трябва да живея скотски живот и да мъкна старите парцали, а гордо да се бия в гърдите, че се справям. Защото това не е справяне.

И ми се струва, че който ти обяснява, че с 500 лева живее 3 членно семейство и не се оплаква, то това семейство просто мизерства!

Изразявам лично мнение, и моля, ако някой се почувства засегнат, да го има предвид, преди да ме нападне.

Отношението си по въпроса няма да променя, защото на някой не му е харесва.

А, и още нещо се сетих да допиша:

Момичето, пуснало темата не пита дали има нужда от любов при отглеждането на деца!

Защото любовта не ти купува сирене, и не ти плаща тока и парното!

Но любовта може да те накара да намериш начини да си ги платиш!
« Последна редакция: пт, 26 май 2006, 13:09 от Nansen »
Цитирай

Има много детски смях.

Съгласна съм с казаното от Нансен.
Желанието за дете идва от само себе си, не от материалното положение, поне при нас беше така. Може днес да си богат, утре- беден, човек никога не знае.
Цитирай

България-Швейцария

Съгласна съм с казаното от Нансен.
И аз се подписвам под него и с двете ръце.
Цитирай

Sofia

И това, че имам дете, за мен не означава, че аз трябва да живея скотски живот и да мъкна старите парцали, а гордо да се бия в гърдите, че се справям. Защото това не е справяне.

И ми се струва, че който ти обяснява, че с 500 лева живее 3 членно семейство и не се оплаква, то това семейство просто мизерства!

по-точно не бих могла да се изразя Peace

.
Желанието за дете идва от само себе си, не от материалното положение,

и аз съм на това мнение Hug
Цитирай

Велико Търново

Уффф,ако чаках да се почувствам материално и ....устроена,ще си умра като овца без история,а така поне ще има някой да си спомня за мен.
Цитирай

Sofia

Дохода беше последното нещо,което гледахме ,когато взехме решение да имаме дете.Първо беше дали можеме да съжителстаме,после дали можеме да поемеме отговорност за друго същество и накрая парите.Пари се правят!
Цитирай

Италия

Подкрепям напълно!  Peace
Цитирай

на североизток

Когато решихме да имаме дете последното нещо, което обсъждахме беше дохода ни SmileПриятелят ми беше много по - притеснене на тема финанси от мен признавам си.Тогава двамата работехме за значително по - малко пари, но се молехме бебето да е живо и здраво и ние покрай него SmileСлед като се роди приятелят ми започна работа на още едно място и така-Аз вкъщи се оправях с малкия, той работеше.Аз се върнах на работа, когато малкият стана на годинка, за да ни е по- леко......
По-важно е да се разбирате, бремеността ти да е лека и безпроблемна и детето и вие да сте здрави. Пари се намират, не че не са важни пущините - без тях нищо не става, но не ги слагам на първо място Naughty
Цитирай

Варна

Здравейте напьлно подкрепям мнението на Nansen Peace аз сьм на принципа по добре отгледай едно дете но доре отколкото две в нищета.Спор няма че,от детето по голяма радост няма и че ти осмисля живота .А относно доходите справямесе някькси с 600лв.но чесно да си призная става все по трудно защото в живота се борим сами. Rolling Eyes и все пак няма по хубава дума на света от МАМА
Цитирай

София, център

Отново не съм съгласна с написаното за очакването на светлите бъднини.

Момичета, проумейте го, без пари не се живее нормално.

Безпаричието, а от там и отчаянието може да убие любовта, колкото и да е силна тя.

Огледайте се около себе си, и вижте безпаричието до какви беди е довело хора идеалисти.
Цитирай

За първото дете дохода не би ме спрял, но за второ вече ще наклони везните  Thinking  Да сме живи и здрави !
Добро финансово положение за всеки човек е много разтегливо понятие. Един може да живее с 300 лв., друг не може с 1300 лв. - всеки сам си преценява.
Цитирай

Стара Загора

Конкретно по въпроса - за първото дете доходът ни беше 400 лева  ,за второто 1400 лева .Никой не ни помага . И преди съм се лишавала от много неща и сега.  Един може да живее с 300 а на друг и 1300 да са му малко.
Цитирай

и аз съм съгласна с нансен. като се замислих, че дохода от последния месец гони 900 а сме се лишили от толкова неща ми става ясно, че това -5 -6 процента инфлация си е чисто пре... от страна на държавата. всичко е толкова безумно скъпо че няма накъде. ние още сме в етапа бебеправене но в интерес на истината доста сме се притеснявали преди дали ще ни стигат парите. за мен е чудо как живеят хора с 200 лева или с минимална заплата например. чисто и просто не е възможно.
Цитирай

Самоков

Когато решихме да си направим първото дете, финансовото ни положение беше отчайващо. Но си казах, че ако Господ ми даде дете, ще ми даде и средства, за да го отгледаме. Буквално така се случи, някак си нещата от само себе си се оправиха. Финансовото състояние не е константа и понякога си мисля, че то не зависи до голяма степен от нас, въпреки нашето желание и усилията, които полагаме. По някакви субективни за нас причини то търпи някакви нелогични промени - ту към добро, ту към лошо. Абе най-важното е да сме здрави - тогава ще намерим начин да се справим с парите - парите се губят, парите се печелят. Когато човек е работлив, няма страшно, ще намери изход. А това, че човек може и с много, и с малко, е абсолютно вярно.
Цитирай

Когато решихме да си направим първото дете, финансовото ни положение беше отчайващо. Но си казах, че ако Господ ми даде дете, ще ми даде и средства, за да го отгледаме. Буквално така се случи, някак си нещата от само себе си се оправиха. Финансовото състояние не е константа и понякога си мисля, че то не зависи до голяма степен от нас, въпреки нашето желание и усилията, които полагаме. По някакви субективни за нас причини то търпи някакви нелогични промени - ту към добро, ту към лошо. Абе най-важното е да сме здрави - тогава ще намерим начин да се справим с парите - парите се губят, парите се печелят. Когато човек е работлив, няма страшно, ще намери изход. А това, че човек може и с много, и с малко, е абсолютно вярно.

и аз имам такива наблюдения
1. колкото и усилия да полагаш като че ли няма влияние върху финансите - те се менят по някакви други директиви
2. когато имаш дете Господ се грижи за теб и за него - много хора които не са в добро финансово положение като им се родят деца започват да се издигат професионално и им се увеличават доходите

Цитирай

София, център

Ами съгласна си СЛАДУРКЕ, защото разсъждаваш.

Как ще стане номера точно, ако държиш да задоволяваш нуждите на детето си правилно, и живееш с минимални доходи?

Ето, дъщеря ми в момента е в процес на прохождане, и в рамките на 1 месец се наложи да й купим 2 чифта обувки от по 50лв. всеки, тъй като още не стъпва правилно и ги протърква на пръстите. А обувките от по 10 лв. са като пластмасови. Защо да се залъгвам и да правя компромиси с детето си, че обувките от 10лв. са си добри. Ами не са си добри. Боклук са. Същото се отнася и за всички останали евтини стоки. Не искам да изчислявам с точност колко пари на месец отделям за нуждите на детето си, защото ми се вижда недостойно да го правя, но в свое оправдание  мога да кажа, че не са под 300лв., като не си позволяваме глезотийки, като бебешки гел за коса например, или същия лак...за прически Shocked

Та, по горе беше писал някой, че след като си плати наема и режийните разноски, му оставали 60 лв. общо и за тримата., и се справял.

Само мога да му кажа, че лъже.

Или не се справя, или родителите му помагат. Но аз, за себе си мога да кажа, че не желая чужда финансова помощ, и дай Боже да не опирам до такава.
Цитирай

Самоков

Нансен, влизам в спор с теб с най-добри чувства. Само едно ще ти кажа: моли се да не ти се наложи да разбереш как се кара месецът с 60 лева на месец. Никой не е застрахован. Всъщност от това най-много ме е страх - да не остана без работа, страх ме е от бедността. Имах една позната, на която мъжът й печелеше толкова добре, че тя поддържаше стандарт, за който дори не смеех и да мечтая. Но в един момент така се завъртяха нещата около тях, че сега буквално кара месеца с 60 лв. на месец като си плати сметките. А да й беше видяла вирнатия нос и как се подиграваше на по-бедните и им се чудеше как я карат със 200 лева на месец - е, видя го отблизо и не умря, някак си оцеляват. Ние не сме абонирани доживот за финансовото си състояние (добро или лошо). МОля сме да сме здрави, пък с другото някак ще се справим. В християнската молитва "Отче наш" една от молитвите е"хлябът наш насъщен дай ни днес" - ето това трябва да си припомняме всеки ден и на това да се уповаваме. Поне аз така си мисля, такива са изводите, които съм си извадила от житейските уроци.
Нансен, нищо лично, просто си споделих гледната точка и житейска философия, не се карам и не се заяждам, моля те, не ме разбирай погрешно!
Цитирай

Пловдив

напълно съм съгласна с теб Меги ДС.Ако слушам  Nansen мисля че никога няма да имам деца Sad Времената се менят и трябва да сме оптимистично настроени и да се борим за нещата които искаме.Живота е непредсказуем и точно това му харесвам.
Цитирай

София, център

Мила Маги, аз не се подигравам с бедните, никога не съм била с вирнат нос, напротив помагам на хората около себе си с каквото мога, и на никого не пожелавам, да кара месеца с мизерни доходи. А каквото имаме, сме си го постигнали сами с мъжа ми с цената на ужасно много усилия и труд, и най-вече воля.

Знам, че си с добри чувства, лъхат от постинга ти някак си.

Ама и не ми се ще да заблуждаваме бъдещите майчета, които търсят съвет от нас, че деца могат и без пари да се гледат.

Тръгвам сега, че съм още на работа, а ми се иска за изведа Луиза на разходка, докато е още топличко. А ако искате ще си продължим разговора, не спора, в понеделник.

Приятна събота и неделя, момичета.

Цитирай

Самоков

Нансен, само да уточня - като писах за вирнатия нос, имах предвид моята позната, а не теб, извинявай, не го приемай лично! Също - не ти пожелавам мизерни доходи, в никакъв случай, само исках да кажа, че на всички нас може да ни се случи, колкото и да се страхуваме от това (включително и на мен). Мисълта ми беше, че е много трудно човек да си прави планове за бъдещето, тъй като ужасно много неща не зависят от нашите заложби, желания и положени усилия. Всички искаме сигурни доходи, но... гаранция-франция. Въпреки всичко трябва да решаваме нещата сега, в настоящето такова, каквото е, а пък дали решението е добро или лошо, само бъдещето ще покаже. За съжаление за повечето решения е така. А нали децата са най-голямата радост в живота ни! Защо и докога да я отлагаме? Нещата все някак ще се наредят. Аз съм голям песимист, но все си повтарям, че трябва да бъдем оптимисти и вече имам напредък - животът ме научи на оптимизъм. Впрочем и ние с мъжа ми (вече 12 години) сами се борим - през какво ли не сме минали, и аз като теб не искам да завися от никого, направо ми е гадна мисълта за това. Имали сме много трудни моменти, толкова ми е било черно, че съм си мислила, че всички пътища са затворени за мен и че всичките ми усилия са обречени на провал. Слава Богу, това мина, сега нещата са далеч по-добре, но докога ли? Само Господ знае...
Сега и аз казвам "чао" и до понеделник!
« Последна редакция: пт, 26 май 2006, 17:31 от Маги ДС »
Цитирай

Innsbruck

Момичето, пуснало темата не пита дали има нужда от любов при отглеждането на деца!
Аз пък от гледната точка на опита който натрупах като майка се чувствах длъжна да подчертая, че любовта е най-важната за детето; всичко друго е относително. Няма долна граница на доходите. Има много семейства с доход около и дори под 500 лв., но съм сигурна, че са по-щастливи от богаташите, които нямат деца.
Цитирай

някьде

напълно съм съгласна с теб Меги ДС.Ако слушам  Nansen мисля че никога няма да имам деца Sad Времената се менят и трябва да сме оптимистично настроени и да се борим за нещата които искаме.Живота е непредсказуем и точно това му харесвам.
Peace Peace Peace
Всеки се разпростира според чергата си, но не мисля че човек трябва да изкарва по 2000 лв на месец, за да се замисли за деца! Пък и тези 300 лв на месец за едно бебенце.... че какво толкова му купувате? newsm78
Пък и нашите родители не вярвам да са ни купували по два чифта обувки всеки месец- то май тогава не е имало чак такива глезотии! Не казвам, че не трябва да се грижиме за здравето на децата- напротив, те са най-важни, но не ми говорете че трябва да имаш по 300 лв, че и повече на месец за да си гледаш бебето!!!  Naughty

Има много семейства с доход около и дори под 500 лв., но съм сигурна, че са по-щастливи от богаташите, които нямат деца.
напълно съм съгласна  Peace Peace Peace
Цитирай

България-Швейцария

Аз пък от гледната точка на опита който натрупах като майка се чувствах длъжна да подчертая, че любовта е най-важната за детето; всичко друго е относително. Няма долна граница на доходите. Има много семейства с доход около и дори под 500 лв., но съм сигурна, че са по-щастливи от богаташите, които нямат деца.
Относително е, ако го има или има някаква реална възможност да се придобие. Когато няма - тогава е страшно. И вече не става дума за по-добро образование, 'глезотии', семки или бонбонки, а за чисто физическо оцеляване. Не за по-добра храна, а дали въобще можеш да му осигуриш достатъчно такава. Да се чудиш кое е по-добре - да седи гладно или да му е студено. Това също е реалност, виждала съм я Sad.
Цитирай

София

Присъединявам се към написаното от НАНСЕН , УММА, СТРАМЕЛ.
Ако не бях разсъждавала по този начин-синът ми нямаше да се роди, когато аз бях на 34 почти.
НО!
Не разчитаме на ничии родители, покриваме си сами разноските, а ако недай си, Боже, се наложат спешни разходи за лекарства-никога не съм се питала дали хляба или лекарствата.
Любовта си е любов, но детето само от въздух не живее. Да не звучи като излишно хвалене, но смятам, че съм успяла да му дам възможно най-добрия старт...поне за момента.
И много, ама много ми се иска второ. Само че има една друга кауза, която чака дневен ред и ще погълне голяма част от средствата ни, дори и аз да се върна на работа, и то по-добре платена.
Така че-ако не успея в скоро време да осигурим това, от което наистина имаме нужда, то ще си останем само със Станислав....но ще съм спокойна. Confused
По темата-за мене лично сумата трябва да е поне 1000 лева, като се има предвид, че в един момент жената е само харчеща, а не внасяща.....това последното го казвам с добро чувство.
Цитирай

Варна

напълно подкрепям, когато забременях имахме добри доходи, когато обаче родих стана така, че останахме без всякакви такива, наложи се мйка ми да помага.Слава Богу, че това положение трая кратко време ooooh!
Цитирай

Innsbruck

Далече съм от мисълта, че тук се регистрират хора, борещи се за физическото си оцеляване. Но пък някои от нас са наистина с месечни доходи под 500 лв. и не се оплакват (друг е въпросът, че за някои това са джобни пари).
Цитирай

Innsbruck

По темата-за мене лично сумата трябва да е поне 1000 лева, като се има предвид, че в един момент жената е само харчеща, а не внасяща.....това последното го казвам с добро чувство.
Е да ама колко татковци взимат такава заплата? На болшинството е по-ниска.
Цитирай

София

Е да ама колко татковци взимат такава заплата? На болшинството е по-ниска.
Аз включвам и сумата от майчинството, колкото и да е мизерна.......
Цитирай

София

Пари трябват, дете само с любов не се гледа.
Ами ако е има някакви нужди или хронични заболявания, за които трябват пари.
Пари за лекарства, за спец, козметика, за храна, за лекари.
Да не са много такива деца, но трябва да се мисли.

Не мога аз да кажа: дай да го направим и родим, начин ще се намери и после да кърша пръсти.

Още повече и в днешния меркантилен свят където навсякъде чакат да дадеш пари.
Ако бях на мин.заплата или мъжа с малка, дете нямаше да родя.

Живяла съм като дете с оскъдни средства, вечно пари нямаше, или  за дрехи, или за нещо друго-гадно е, потискащо за детето. Не си представях моето да живее така. Такива деца самочуствие нямат-колкото и жестоко да звучи.

Всеки сам избира, важното е да са ни живи и здрави и децата.

Цитирай

България-Швейцария

Рени, идеята ми беше, че трябва реално да се преценят всички плюсове и минуси, към нещо толкова сериозно не трябва да се тръгва презглава. Точно защото всичко може да се случи и нещата се обръщат човек трябва добре да помисли дали с отговорността да гледа и възпитава дете може да се справя и сам, ако това му се наложи. Оттам трябва да се тръгне. Хубаво е да се вярва в светлото бъдеще, но трябва да се гледа и реално на нещата. Примерът, който дадох е такъв, жената е моя бивша колежка. В момента гледа себе си и тийнейджър с около 250 лв. на месец. Не е на лоша работа, но заплатата й по-голяма няма да стане. И няма на кого да разчита.
Цитирай

густо майна Филибето

Бездетните семейства дават мило и драго за дете, никога пред тях не стои въпроса - колко трябва да е доходът ни за да имаме дете?

Пари трябват, дете само с любов не се гледа.
Ами ако е има някакви нужди или хронични заболявания, за които трябват пари.
Пари за лекарства, за спец, козметика, за храна, за лекари.
Да не са много такива деца, но трябва да се мисли.

Аз имам дете със специални нужди, но точно това беше причината да родя още едно, никога не е стоял въпроса как ще го гледам. Ние просто искахме да имаме Здраво дете. Беше време, когато исках само 1 дете, за да ми е по-лесно. Е, живота ми поднесе доста изненади.
От гледната точка не родител с три деца мога да кажа, че това си е чиста проба егоизъм. Друга причина няма.
Цитирай

Innsbruck

Ние и с 300 лв. на месец да разполагахме, аз пак щях да искам дете. И щях да го имам, ако ще и да карам на хляб и сол! Но явно аз съм някакъв странен чешит.
Цитирай

Бургас

Честно да ви кажа, когато го правехме детето /бяхме си решили/, бяхме в чужбина, бъдещия ми тогава съпруг работеше там. Аз бях на гости. Единственото нещо което знаех със сигурност, 4е в края на лятото се връщаме в България и пове4е няма да ходим никъде. Не знаех нито къде ще живеем, нито той какво ще работи тук. Но не съм го и мислила. Знаех 4е ще се оправим. И се оправихме  Very Happy. В на4алото карахме с 300-400лв. Сега сме по-добре. Very Happy
Цитирай
Мисля че това е един от въпросите, който не е маловажен, но ... можете ли да имате деца и готови ли сте за тях. Хайде очаквам да ме наплюете, но никога не знаеш какво ще ти сервира живота. Като прочетох повечето изказвания-хората които вземат над средния доход за БГ са по-спокойни и доволни и някак си мислят че им стига... Наистина ако имаш минималната заплата и не виждаш на хоризонта отникъде помощ и перспектива-маи по-добре да започнете да работите за перспективата, но да не изпуснете момента за деца. Сигурно няма да се изразя литературно, но дете само с любов не се гледа (тожа някои го беше казал и подкрепям), а това да разчиташ на господ newsm78без коментар! Като гледам цените в БГ и това че рядко получаваш нещо наготово-трябва да сте подготвени! Тук чувате за тези случаи-нямахме пари, но после се наредиха нещата, ами ако не се бяха наредили? И вече би трябвало да знаете при някои бебето става от раз, но при други Crying or Very sad
Цитирай

София

Вие разбрахте ли нещо, щото аз лично не вдянах нищо??? newsm78 Thinking
Мисля че това е един от въпросите, който не е маловажен, но ... можете ли да имате деца и готови ли сте за тях. Хайде очаквам да ме наплюете, но никога не знаеш какво ще ти сервира живота. Като прочетох повечето изказвания-хората които вземат над средния доход за БГ са по-спокойни и доволни и някак си мислят че им стига... Наистина ако имаш минималната заплата и не виждаш на хоризонта отникъде помощ и перспектива-маи по-добре да започнете да работите за перспективата, но да не изпуснете момента за деца. Сигурно няма да се изразя литературно, но дете само с любов не се гледа (тожа някои го беше казал и подкрепям), а това да разчиташ на господ newsm78без коментар! Като гледам цените в БГ и това че рядко получаваш нещо наготово-трябва да сте подготвени! Тук чувате за тези случаи-нямахме пари, но после се наредиха нещата, ами ако не се бяха наредили? И вече би трябвало да знаете при някои бебето става от раз, но при други Crying or Very sad
Цитирай

София

Когато родих първото си дете бях задоволена със средства, жилище, кола, собствен бизнес..., но липсваше любов.
Така се случи, че предпочетох да имам любов дори и без много пари.
Имам прекрасен мъж, работлив и добър, но Марко Тотев, все не му върви, прекрасен професионалист ( шофьор), страшно интелигентен, предан и добър.
Изгледа ми детето от първия брак, обичат се страшно много, ние се обичаме безкрайно и аз реших да родя детенце, с което щастието да е пълно.
Нямам родители, нямам и роднини, имам живи свекър и свекърва ( все едно нямам), имам дъщеря на 15 години, и сега усещам това сковаващо гърлото усещане..., че не мога да даря това така очаквано детенце с това, което заслужава.
Не мога да се позволя нищо, докато другите бъдещи майки се разхождат с желание и любов и купуват за бебетата си най - необходимото, аз седя в къщи и страдам, защото и на мен ми се иска да пазарувам с обич за детенцето си...Такава ми е била орисията, да имам любов, да имам прекрасен мъж, прекрасно дете, да изглеждам добре ( въпреки душевната си болка), хората да си мислят , че живея прекрасно....но да не мога да си позволя толкова малки радости...
Знам, че ако си наведа главата, ако се направя, че не виждам омразата на свекърва си, ако се съглася с това да ме подхвърля трохи и да манипулира по този начин че много дава, ако се помоля ще имам и кошарка и нова количка ( тук е мястото най - искренно да благодаря на НЮ, за подарената количка, никога няма да забравя този жест и дано мога да се реванширам) и нови дрешки и епидурална упойка и ремонт в стаята и и и и...., но аз съм човек, дори и в този тежък момент имам останало нещо - достойнство и гордост, най - малкото защото синът и е щастлив и обичан. Мога да помоля чуждите хора, но тези, които знаят положението ми не мога, то се вижда...а това се иска от мен - да прося и да моля.
Какво мога да кажа сега в този момент...
Не съжалявам, че не направих аборт, искам си бебето, знаех, че така ще стане - все пак нямам родители и роднини, на които да разчитам, знам, че на неговите родители можех да разчитам само ако си превивах врата, но не съжалявам.
Този път пред мен не стоеше въпроса дали имам или нямам пари, за момент не си помислих, че не искам бебето ( не ме е страх от аборти - имам достатъчно), просто то дойде и когато видях грейналите очи на дъщеря ми и на мъжът ми, разбрах колко много се нуждаем от него - още едно слънчице в нашия беден на пари, но богат на любов дом.....
Цитирай

някьде

Живяла съм като дете с оскъдни средства, вечно пари нямаше, или  за дрехи, или за нещо друго-гадно е, потискащо за детето. Не си представях моето да живее така. Такива деца самочуствие нямат-колкото и жестоко да звучи.
Аз пък бях задоволена от всякъде, но друго ми липсваше...- е, да ти кажа предпочитам да беше обратното -да живеехме по-скромно но да не ми липсваше и все още липсва нормалното съжителство и нормалните отношения вкъщи! Не говоря за побойща, насилие или разни такива, говоря за други работи, но няма значение... Sad
Никой от нас не казва, че само любов стига и останалото ще дойде от въздуха- става въпрос за това, че не всеки може да изкара по 1000 лв на месец! А ние, които не можем какво да правиме според вас- да си нямаме дечица ли, или да чакаме да дойдат по-добри времена....ами ако такива не дойдат в скоро време...кога да си имам дете- като стана на 40-50 год. ли? newsm78
Буболина, желая ти много щастие и дано всичко се оправи! Hug Запомни, че едно дете няма да обърне внимание на това дали му купуваш обувчици за 20 или за 120 лв, а на това дали го гледаш с любов!  Love
Това е моето мнение! Peace
Цитирай

София

didi_81 , благодаря ти сърдечно! bouquet
Цитирай

густо майна Филибето

Ами тука четох че една мама купувала обувки за по 50лв и доход от 1500 едва стигал Rolling Eyes Като стане дохода 3000 ще купува по 100 лв и пак ще се оплаква.
А и доколкото разбирам темата не е да имам ли второ дете, а да имам ли изобщо дете на този етап. Ами аз ще ти оговоря - НЕ. Човек който си задава този въпрос още не е готов да дели залъка си с друг, пък бил той и от неговата кръв. Когато желанието стане достатъчно силно, този въпрос ще отпадне.
Цитирай

Innsbruck

Ами тука четох че една мама купувала обувки за по 50лв и доход от 1500 едва стигал Rolling Eyes Като стане дохода 3000 ще купува по 100 лв и пак ще се оплаква.
А и доколкото разбирам темата не е да имам ли второ дете, а да имам ли изобщо дете на този етап. Ами аз ще ти оговоря - НЕ. Човек който си задава този въпрос още не е готов да дели залъка си с друг, пък бил той и от неговата кръв. Когато желанието стане достатъчно силно, този въпрос ще отпадне.

smile3501
Цитирай

Габрово

Ако чаках да се почувствам добре материално за да имам дете,щях да си остана без.Човек знае две и двеста.Аз мога и с много, и с малко.Сега сме с малко /пари/-общ доход на семейството -около 750 лв./за трима души/,от които 160 отиват за кватрира и около 150 за сметки.С останалото криво ляво се оправяме,но и за миг не съжалявам,че родих сина си.
« Последна редакция: нд, 28 май 2006, 10:08 от ivap »
Цитирай

Дете се гледа с толкова пари,с колкото разполагаш.Никой не може да ме убеди,че доходът е главното Crossing Arms
Цитирай

За първи път чувам,че бебе се прави при определен доход.Така може да си чакате до пенсия.Все нещо няма да стига,все нещо ще бъде липсващо и когато всичко е наред - къща,кола и пари - вие отдавна ще сте далеч от възрастта на родителите и тогава ще разберете ,че живота си е отминал напълно безмислено покрай вас.Ей,стегнете се.Нали не живеете сами?Ще помагат всички защото и бабите и дядовците чакат внуци. bouquet bouquet bouquet
Цитирай

Ancona-Italia

Ако чаках да се почувствам добре материално за да имам дете,щях да си остана без.
Те децата са по важни от всичките пари на света .
Цитирай

сф

дааа, и аз мисля, че парите не са определящото за решението да имаш дете. но пък е хубаво да ги имаш. поне в някаква степен.
ние сме добре. за което и двамата с мъжа ми си скъсваме гъзовете от работа. не мисля, че има смисъл да се оправдавам защото имаме добри доходи; нито пък виждам смисъл да потвърждавам видимото - че дете се гледа на първо място с любов. изборът за това кога човек да има дете, е личен. за едни това е постигането на някаква финансова стабилност, за други - наличието на здраво семейство, за трети - още едн екскурзия в чужбина, за четвърти - още една крачка напред в кариерата, за други - всичко това и още друго... при всички случаи е важно детето да се появи, когато е искано и желано.
Цитирай

доста е сложен въпроса от една стрлана парите никога не стигат от друга пък децата осмислят живота ни.Според мен дете трябва да се създаде ,когато и двамата родители са постигнали достатъчно за да издържат себе си и детето-според собствените си критерии. newsm78
Цитирай

когато забременях с първото бях редовна студентка 1 курс,а в 9 месец мъжа ми го съкратиха от работа #Crazy
ама се справихме!
у нас дохода е от мъжа ми-450 лв,много ли ви се вижда Wink
но не плащаме наем,а парното ни го плаща майка ми,баба ми праща по някой компот(да са ми живи и здрави!)
майчинство не взимам(по точно взима го свекърва ми,но това е друга тема)
ми малко са ни парите,но се справяме,не сме голи и гладни,децата ни са обичани и желани
живота се мени,днес имаш,утре нямаш,каква е гаранцията,че днес като имаме хубави доходи,след 9 месеца или след 9 години пак ще са хубави!?
Цитирай

Толбухин

Ако чаках да се почувствам добре материално за да имам дете,щях да си остана без.
Те децата са по важни от всичките пари на света .
но колкото и да са все не стигат
Цитирай

в една мансарда точно под звездите ..........

newsm10
Много точно казано! Когато разбрах че съм бременна въобще не се сетих колко пари ще ми трябват за да го гледам! И сега когато парите ни са по-малко от преди (заради големия ни заем) страшно много искам още едно дете!
Цитирай

с 3000 евро мисля, че ще се оправим , защото не плащаме наем и не изплащаме нищо.

иначе не вярвам във взаимовръзката доход-бебе т.е стремя се да не мисля за тази страна на в-са. я виж ромите, нямат доходи , а имат по 10 деца.
отглежда се дете и с 200 лв. доход за 3членно сем. ( пример приятелка моя, живееща в Люлин).

Цитирай

Северна България

много ви благодаря за отговорите,от мненията тук разбрах 4е 4овек може да отгледа дете и с малко и с пове4е,кога колкото има,важното е да има любов и разбирателство! Flutter
Цитирай

Според мен вьпроса би трябвало да е какьв приблизителен разход средно изисква отглеждането на дете. Под приблизителен разход имам предвид сбор сьставен от неизбежни харчове, като например раждане, бебешка козметика и храна, тоалетни принадлежности, ясла и прочие.Както някой мами са писали, след раждането идват и по-добри и надеждни дни така, че да се взираме в далечното бьдеще, ако сегашното не е много розово....няма голям смисьл, тоест не води до големи надежди.
Майка ми преди да се омьжа винаги ми е казвала....ако не искаш да се омьжиш поне отгледай едно дете...ще се оправим някакси, а жената е пенсионерка от дьлги години.
Кьсмет с решението, в живота понякога се получава и така, че семейства, които имат достатьчен доход не могат да имат деца!
Цитирай

Своге

Дъщеря ми сега става на една годинка, а от момента, когато забременях до сега доходите са ни се меняли много. Изпадали сме в моменти, когато мъжа ми не е работил и сме били само със 160 лв., но в следващия момент работи за 1500лв.
Сега доходите не са ни достатъчни (600лв.) за живота, на който сме свикнали, но още няколко месеца и аз ще започна работа и нещата ще се оправят.
Варианта да имате достатъчно пари за един сносен живот е мъжа ти да изкарва много, или ти да оставиш детето на някой да го гледа и също да започнеш работа (това обаче не всеки път е постижимо).
Ние никога не сме разчитали на финансова подкрепа от никого. Както обаче няма да взема пари, така и няма да ангажирам някого с моето дете, за да работя. Това си е мое решение и ще чакам детето да тръгне на ясла и чак тогава ще работя. Когато се случи това ще сме си добре с финансите.
Много важно е и в собствено жилище ли живеете или под наем. Ние живеем в собствено жилище и ако трябваше да даваме 200 лв. за наем сигурно до никъде нямаше да стигнем.
Лизингите, които изплащате ще свършат докато забременееш, родиш и
 детето започне да има нужда от повече средства, защото в самото начало те изобщо не са много.

Накрая ще завърша с това, което много от изказалите се до сега са ти казали - ако искаш дете, давай! Начин и средства се намират. Веднъж повече, веднъж по-малко, но никога не може да си сигурен какво ще ти се случи в бъдеще. Нека това да не е пречка за бебеправенето.

Цитирай

Карлово

silviya.v Подкрепям с двете ръце!Точно така си е-не се знае какво ти "готви"Съдбата за утрешния ден!Не оставяй материалните неща да вземат превес!
Успех и късмет!
Цитирай

София, център

Само едно уточнение,

аз съм мамата, която купува обувки от по 50 лв., НООООоооо не се оплаква никъде, само споменава какво прави!

Моля, недейте да преиначавете думите на която и да е от нас!
Цитирай

Под Тепетата

Истината е една,че за да родиш наистина ти трябват доста парички.Но ако чакаш да дойде това време когато според теб ще имаш достатъчно пари за да си позволиш да имаш дете ще се окаже ,че времето е отлетяло неусетно и ще съжаляваш за твоето решение да чакаш.Затова се решаваш и каквото стане.Ще видиш,че като дойде малкото човече  пари ще се намерят за всичко.
Наистина няма по голяма радост от децата. Peace
Цитирай

София

ако чакаш да съберете пари или да дойде момента; винаги ще излиза нещо и така все ще го отлагате; при нас го отлагахме 7г Confused - не прави тази грешка  Naughty когато се роди всичко ще си дойде на мястото и все ще се отгледа; ние имаме ипотека и 3 заема и само таткото остана да работи - помщ от никаде; аз съм по майчинсво
Цитирай

Sofia

Само едно уточнение,

аз съм мамата, която купува обувки от по 50 лв., НООООоооо не се оплаква никъде, само споменава какво прави!

Моля, недейте да преиначавете думите на която и да е от нас!
Ами те хубавите обувки са по толкова, че и по-скъпи...според мен 50 лв. не са чак толкова много newsm78
  А иначе по въпроса: според мен човек трябва да се почувства готов за бебе,но не прекалено късно...При мен стана така-неподходящи връзки, квартири,смяна на местожителство/3 пъти Shocked/, напрегната работа...и все някак нямаше време за бебе. Когато всичко се оправи и се появи нашият татко бях на 33 години. Започнахме опити, но не ставаше.Така 4 години... Сега започваме "борба" за второ бебе, но наистина е трудно, защото имам хормонални проблеми и забременяването при мен е сложна работа...
 Гледането на бебето наистина изисква пари, но зависи как ще се гледа. До преди месец бяхме с детегледачка и на пюрета Хипп и това ми костваше 600 лв. на месец. Тръгна на ясла и сега плащам 20 лв.  Всеки си избира как ще гледа бебето. А може да се напазарува почти всичко от форума-мамите са страхотни Wink
Цитирай

на върха

Не съм се съобразявала с дохода. За децата пари винаги се намират, а ако почне да се чака, удачния момент все не идва.
Цитирай

В най - красивата къща на света с двете ми маймунки !

да създадеш дете е отговорно, трябва прърво да си способен да се грижиш за себе си и след това и за него. мисля, че трябват поне 1000лв. на месец
Цитирай

София

А защо смятате, че да имаш или да нямаш дете опира най-вече до доходите?
На това му се вика "Да си правиш сметката без кръчмаря".
Когато с мъжът ми сключихме брак през 98 г., решихме да имаме 3 деца. Сега, 8 г. по-късно имаме само едно, а не сме спирали да "работим" по въпроса. Но аз съм безкрайно благодарна и за него.
Разбира се, важно е да можеш да осигуриш някакъв стандарт на детето си, но как ли би се почувствала жена, отлагала майчинството си години наред поради не до там добро материално състояние, която открива, че има проблем, изискващ дълго лечение, а времето, през което все още може да стане майка, уви, е малко.
Цитирай

Пловдив

Както виждам болшинството вече са ти отговорили:Не са парите фактора който да определя дали е дошло времето за дете.НЕ Е дохода определящият в случая,а желанието....Дете се гледа основно с желание и любов...и всичко друго вече зависи от възможностите.Бабите ни са го казали"Може и с 2,може и с 200".Е,хубаво е,ако можеш и разполагаш с повече,но това едва ли ще направи детето ти по-щастливо.
Казвам ти го от позицията на човек минал през доста различни/във финансово отношение/ етапи през живота си...Е,сега сме в най-мизерния си период,но пък сме щастливи и въпреки,че още не се родило второто,вече мислим за трето дете.Не сме безотговорни-просто знаем какво е да нямаш и да даваш парите си за лекари и лекарства....Е,преценихме,че е по-добре за децата да ги даваме..
Цитирай

София

А защо смятате, че да имаш или да нямаш дете опира най-вече до доходите?
На това му се вика "Да си правиш сметката без кръчмаря".
Когато с мъжът ми сключихме брак през 98 г., решихме да имаме 3 деца. Сега, 8 г. по-късно имаме само едно, а не сме спирали да "работим" по въпроса. Но аз съм безкрайно благодарна и за него.
Разбира се, важно е да можеш да осигуриш някакъв стандарт на детето си, но как ли би се почувствала жена, отлагала майчинството си години наред поради не до там добро материално състояние, която открива, че има проблем, изискващ дълго лечение, а времето, през което все още може да стане майка, уви, е малко.

Много точно казано.
За съжаление имам такива примери пред мен - приели  като даденост възможността да имат деца в точно определен от тях момент. Уви не винаги става така както искаме.
Цитирай
Изчетох всички мнения с интерес, защото доста съм разсъждавала и продължавам разсъждавам по темата - нека и аз се включа.
И така - и аз съм напълно съгласна с мнението на Нансен и тези, които са я подкрепили.
Много жени тук казват, че деца се гледат най-вече с любов. Така е. Но...
Мисля само една жена обърна внимание в едно изречение как се чувства детето при липсата на достатъчно пари - нещастно, без грам самочувствие - съзнателно или не, няма как да не се сравни с другите деца и техните възможности.
В главата ми са останали като ярък спомен от детството фразите: "Няма пари." "Няма да ти взема ........, нямаш нужда. Много си капризна." "Има хора, които са къде-къде по-зле и не се оплакват като теб." "Трябва да си благодарна, защото съм те изучила, какво повече искаш от мен - това ти е напълно достатъчно." Да, благодарна съм, но къде останаха мъничките удоволствия за едно дете - естествено в графа "излишни глупости".
Джобните ми бяха мизерни (ще кажа, че вече разбирам защо родителите ми са ми давали толкова малко, просто заплатите им толкова са позволявали, но не мога да ги оправдая и няма да повторя тяхната грешка, защото детето расте и започва да оформя свои нужди, които ако се отричат и отритват непрекъснато, става страшно).
Аз израстнах без самочувствие - в междучасията, когато другите си купуваха сандвичи, вафли и сокчета, аз се чудех как да си разпределя парите за по-дълго време и да не ги харча за "глупости". Имах съученичка, на която за ден й даваха парите, които аз получавах за две седмици. Като станах студентка, "заслужих" повече джобни, но всичко пак си беше по старому - колегите ми ходеха насам-натам по пицарии, билярд, кино, театър, а аз най-често пропусках купона, за да не се излагам (другите да ядат, аз да седя на една бира цяла вечер и да се правя, че не съм гладна) и бях все по-нещастна. Имах учебници обаче... (колегите също, разбира се) и какво от това?
Това продължи, докато започнах да работя и леко-полеко се научих и да се поглезвам от време на време - и пак с мярка - там дълбоко в съзнанието ми "спирачките" скърцаха и често продължавах да давам дълги обяснения на себе си защо ми е необходимо това или онова и в крайна сметка да отлагам за "по-добри времена" - няма да цитирам примери, но най-често е нещо съвсем обикновено, което за другите да имат или да направят си е напълно в реда на нещата и хич не се и замислят. То им е в графа "основни разходи", а не "луксозни придобивки". Много, много бавно се освобождавам от този си начин на мислене...
Така че не искам да причиня нещо подобно и на детето си - да го осакатя за дребните радости в живота. Искам да мога да го запиша и на спорт, и на чужд език, и на рисуване, и на китара, ако пожелае, да ходи по екскурзии и да опознава нови места и хора, да му купувам дрехи и обувки, които му харесват - просто да му дам възможност да опита от всичко, от което аз не съм могла, а вече ми е късно за някои неща. Защото това разширява хоризонта неимоверно и все повече осъзнавам колко много уж незначителни неща са ми липсвали и опитвам да наваксвам доколкото мога, но горчилката стои...
И... в същото време искам да науча моето дете и да е разумно. Нека вметна тук, че страшно се притеснявам тъкмо тук да не объркам конците - в опита си да бъда коренно противоположна като родител спрямо моите родители да бъда твърда и строга не когато трябва, и обратното - да пропускам покрай ушите си неща, на които трябва да обърна внимание. Страх ме е, че ще бъда твърде мека с детето си и въз основа на моя опит ще ме естрах да му отказвам, за да не го разочаровам...
Иначе с приятеля ми в момента дохода ни общо е 1000 лева. На квартира сме. Живи и здрави, оправяме се сами засега, не ни се иска, а и не можем да разчитаме твърде много на родителите, които вече са пенсионери. На края на месеца каквото и да правим, или остават нула лева, или най-често сме на минус, като не ни изплатят редовно заплатите. Просто не мога да си представя как ще се справим, ако аз остана на мизерните 160 лева. И отлагам, и отлагам... Е, все още имам време - на 29 години съм, но годините летят толкова бързо... И моля, не ми разправяйте да чета за проблемното забременяване и изпитанията, през които преминават жени с подобен проблем. Това няма да промени мнението ми, изразено по-горе.
Цитирай

Какъвто и да е дохода, никога няма да стига.
Цитирай

sofia

Така е. А разходите за едно дете растат заедно с него...никой няма как да знае как ще е финансово след 10-15 години.
А на госта бих казала, благодари се, че си била студентка и са те издържали, защото историята познава случаи дето на 18 ти казват, айде чао.....
Цитирай

густо майна Филибето

И аз съм от децата расли бедно. Дете на разведени родители съм, имам брат и освен това майка ми изплащаше апартамент. Джобни нямах до техникума, а там джобни ми бяха стипендията. Исках да се обличам като останалите, затова се научих да шия и плета и в 9ти клас гардероба ми беше доста сносен, моя изработка. Обличах се модерно и екстравагантно, правех впечатление. Завърших с отличен успех 8ми клас и понеже нямаше пари за уроци, потрудих се повече и бях приета където желаех. После си набавях пари от бригадите. Полагаше ми се най-високата стипендия.
Изброявам това, за да апострофирам останалите, които са се чувствали нещастни от това, че са расли в бедно семейство. Мен това ме научи на много полезни неща и никога не е било комплекс за мен. Човек се чувства толкова щастлив, колкото сам пожелае. Ако си поставяме недостижимо високо летвата, винаги ще сме нещастни от положението си.
Живота ме научи, че е огромно щастието да гледаш здраво дете, дори и бедно, защото имам болно дете. Бих дала всичко, което имам за да я видя нормална и здрава. Можем да оценим дребните радости,когато бъдем лишени от тях.
Не материалното прави човека богат, а разбирането му за живота.
Да се говори , че с 1000 лв доход е трудно да се гледа 1 дете е абсолютна лиготия. Нашия доход често е и по-малък, но нямам от какво толкова да се оплача. Курсове? Уроци? Ами ако детето няма таланти? Ако няма време или желание за това? Глупаво е да се правят такива планове. Ако всички мислеха с такава перспектива , пишещите в този форум щяха да са поне наполовина по-малко.
Цитирай

И аз бих искала да вметна към момичето - 1 гост, че направо ме хвърли в тъча с тези думи. На мен нашите не са ми давали пари, откакто станах на 18 г. и влязох в Университета. Никакви джобни. Да, за рожден ден са ми давали по нещо да почерпя приятели. Вкъщи плащах телефона, защото най-много аз го ползвах. Наистина, при нас не е било от нямане - нашите са добре с финансите, просто такива са им разбиранията. Завърших редовно висше (никой не ме изучавал платено), като през цялото време съм работила - без прекъсване. От 18 годишна аз си купувам всички дрехи и дреболии, а пари за заведения винаги съм имала предостатъчно, изкарани от мен. Имала съм и аз моменти, в които с приятелка сме пили общо 1 кола, защото нямаме пари за две! Но не сме се оплаквали колко сме зле, а сме мислили какво да направим, за да сме добре. Просто не мога да повярвам, че някой може да се жалва от недоимък, при положение, че все пак му дават някакви пари и му плащат образование, може да звучи малко крайно, но за мен е така.
Цитирай

Innsbruck

.....
Още веднъж аплодисменти smile3501

И Никол е права... newsm10

И аз да допълня още нещо: При добро желание начини винаги има!
Цитирай

Самоков

И моля, не ми разправяйте да чета за проблемното забременяване и изпитанията, през които преминават жени с подобен проблем. Това няма да промени мнението ми, изразено по-горе.
Ако четеш за проблемното забременяване, наистина няма да си промениш мнението, но ако ти дойде до главата, ще си го промениш и още как. А 29 години не са много, но вече не са и малко, а пък най-сигурно е да не раждаш деца, тъй като не можеш на никого да обещаеш, че доходът ти доживот ще бъде достатъчен, така че децата ти да имат "самовучствие". Но това нещо е крайно субективно и опира и до възпитание, защото когато един човек е недоволен на малко, той няма да бъде доволен и на много. Например ти можеш да му осигуриш някакъв приличен стандарт, а пък детето ти казва: "Не ми е достатъчно - виж тия какво имат, защо и ние нямаме, ми аз нямам самочувствие." 
Абе, хора, обяснете ми защо самочувствието трябва да бъде правопропорционално на парите, които имаме? Нали пак сме същите - финансовото положение се мени постоянно, но ние сме си винаги еднакви, защо не се вглеждаме в истинските качества и недостатъци, които имаме, а трябва да се мерим по портфейлите? Това ли е критерият?! Най се дразня, когато другите ме преценяват по вещите, които притежавам или не притежавам - като колата, телефона и пр.глупости. Преди имахме "Застава", а сега "Ауди", но не съм станала по-различна, пак съм си същия човек. Вярно, че с повече пари се гледат по-лесно децата, но не това е определящото, когато решаваме дали искаме деца.
Цитирай

ние преди да се появи дъщеря ми разполагахме даже с по-малко пари, защото явно не сми били толкова мотивирани да си ги намерим.... не може фактора пари да е основен ако човек иска да има деца, ами ако не му върви и цял живот си е беден- какво да няма така ли?
а по въпроса за скъпите дрехи, колички и т. н.- мислите ли че детето разбира дали е с блузка на Бенетон или с някаква за 5 лв, много ясно че не.... а парите никога не стигат и човек си мисли, че ако има още ще е ужасно щастлив-  и от тези мисли става все по-нещастен..
да не говорим че парите днес ги има, а утре може и да ги няма- е и какво правите тогава ако детето е вече налице?
за децата любовта е най-най важния фактор- вече съм убедена в това, а пари все ще се намерят някакси, НЕ че са маловажни, но не може да са водещ фактор (поне за мен е така)
Цитирай
Явно доста съм ви шокирала с моята теза... Така да е...
Да разбирам ли, че трябва да се чувствам виновна, че съм получавала джобни, макар и мизерни, а други не са? Как искате да работи дете в седми клас примерно?
Съжалявам, но не схващам как може да имаш възможност да даваш пари и да ги стискаш, защото това уж възпитавало борбеност и амбициозност. А покрай формирането на тази борбеност кой знае какво още може да се промъкне. Желание за кражба примерно (имаше такъв случай в училище мнооого отдавна). Как можеш да разбереш точно какво става в една друга глава?
Зачетох се в една тема от "Нашите деца" за финансовото възпитание. Как да се осъществи то, ако на всяка детска молба отговора е "Няма пари" и то, защото наистина няма.
Да разбирам ли, че трябва да се чувствам виновна и че родителите ми са от тези, които осигуряват образование? И какво да направя като следването ми беше такова, че нямаше как да работя, освен лятото? Е, можех да пропускам да спя примерно и тогава всичко щеше да е наред, нали?

Та значи съм лоша, задето искам да осигуря по-добри условия и възможности на моето бъдещо дете, отколкото съм имала самата аз аз и в същото време да не продължавам да пресмятам всичко във всеки един момент и да живея мизерно? Лоша съм, че го мисля прекалено отрано - (признавам без бой), вместо да се юрна с главата напред, пък да става каквото ще? Съжалявам, но мразя да разчитам на случайности.

Накратко - няма как да проличи от предния ми постинг, но от тези 1000 лева половината осигурявам аз, за който се интересува. И съм в София. Повече няма да коментирам. Можете да направите сметката, която приблизително правя и аз.
Според мен 600-700 лева при наличие на растящо дете са смешно малко. И аз не искам да купувам обувки-боклуци за 10 лева.
За зимата мога да кажа, че през цялото време работихме едва ли не почти само за наема и парното, оставаше и за ядене, по една дрешка и толкова. Сега се диша доста по-леко, но зимата ще дойде пак и всичко ще бъде още по-скъпо. Споменах и за нередовните заплати, нали? Пресметнах наскоро да видя колко пари съм взела за миналия месец кеш. Е, бяха 182 лева. Приятеля ми беше взел 300 и нещо. Наема поне е платен - а оттам нататък? Ако за някой това е маловажно и разчита на други доходи, то аз нямам на какво да разчитам в момента.

Приключвам засега. Може по-късно пак да се включа.
Цитирай

Самоков

Хей, 1-гост, не се засягай толкова и не го приемай лично, това е просто една дискусия, в която обменяме мнения, всеки споделя своята позиция, не сме на война, нито на съд. Аз поне нямам никакво желание да се карам и не те нападам лично, нямам нищо против теб, дори не те познавам, само изяснявам своята гледна точка. Всеки прави избора за себе си. За теб това е правилно - ОК, мен не ме засяга. Ако искаш - имаш деца и намираш начини, ако не искаш - нямаш и намираш причини (а такива винаги ще има) и за себе си ще бъдеш права. Не исках да те обидя и ако така си го разбрала - извинявай, не съм го искала.
Цитирай

Уау, това пък да се чувстваш виновна откъде го измисли? Просто спокойно можеш да си благодарна на твоите родители, че не са имали големи възможности (по твоите думи) и въпреки това са инвестирали в твоето образование - тоест в бъдещето ти. Това поне беше моята мисъл, защото твоя пост ми прозвуча като оплакване отвсякъде, а за какво толкова имаш да се оплачеш не става ясно?

Мен лично точно децата ме мотивират да изкарвам пари. Преди да имам деца си ми беше супер на една заплата и нямах особени стремежи за нещо повече. Всеки преценява за себе си, на мен децата са ми най-големия стимул, и то след като се появиха, не съм обмисляла преди това как и с колко ще ги гледам точно, уверена бях, че ще се справим.

Между другото сина ми като бебе е имал и обувчици от 5 лева, много сладки бяха  Smile
Цитирай

Самоков

Между другото сина ми като бебе е имал и обувчици от 5 лева, много сладки бяха  Smile

Хе, хе, това ми хареса, много е симпатично! Love
Тесс, подкрепям изказването ти, и аз съм така. Когато човек е сам, какво му трябва, за да бъде доволен - съвсем малко (зависи от човека де), но децата наистина те карат да правиш чудеса, нали всеки иска най-доброто за детето си! И прави всичко възможно според силите си да го постигне.
Цитирай

Та значи съм лоша, задето искам да осигуря по-добри условия и възможности на моето бъдещо дете, отколкото съм имала самата аз аз и в същото време да не продължавам да пресмятам всичко във всеки един момент и да живея мизерно? Лоша съм, че го мисля прекалено отрано - (признавам без бой), вместо да се юрна с главата напред, пък да става каквото ще? Съжалявам, но мразя да разчитам на случайности.

съдбата помага на смелите bouquet
а ти може и всичко отсега да планираш ако искаш (даже къде ще го пратиш да следва детето hahaha), ама живота не е това, което планираме, а това, което ни се случва в момента
И ако наистина искаш да имаш деца- трябва да си готова на всичко  bouquet
« Последна редакция: ср, 31 май 2006, 12:01 от be4ka »
Цитирай

Мен лично точно децата ме мотивират да изкарвам пари. Преди да имам деца си ми беше супер на една заплата и нямах особени стремежи за нещо повече. Всеки преценява за себе си, на мен децата са ми най-големия стимул, и то след като се появиха, не съм обмисляла преди това как и с колко ще ги гледам точно, уверена бях, че ще се справим.

Много точно казано! Бравоооооооооо Hug
Цитирай

някьде

И аз съм от децата расли бедно. Дете на разведени родители съм, имам брат и освен това майка ми изплащаше апартамент. Джобни нямах до техникума, а там джобни ми бяха стипендията. Исках да се обличам като останалите, затова се научих да шия и плета и в 9ти клас гардероба ми беше доста сносен, моя изработка. Обличах се модерно и екстравагантно, правех впечатление. Завърших с отличен успех 8ми клас и понеже нямаше пари за уроци, потрудих се повече и бях приета където желаех. После си набавях пари от бригадите. Полагаше ми се най-високата стипендия.
Изброявам това, за да апострофирам останалите, които са се чувствали нещастни от това, че са расли в бедно семейство. Мен това ме научи на много полезни неща и никога не е било комплекс за мен. Човек се чувства толкова щастлив, колкото сам пожелае. Ако си поставяме недостижимо високо летвата, винаги ще сме нещастни от положението си.
Живота ме научи, че е огромно щастието да гледаш здраво дете, дори и бедно, защото имам болно дете. Бих дала всичко, което имам за да я видя нормална и здрава. Можем да оценим дребните радости,когато бъдем лишени от тях.
Не материалното прави човека богат, а разбирането му за живота.
Да се говори , че с 1000 лв доход е трудно да се гледа 1 дете е абсолютна лиготия. Нашия доход често е и по-малък, но нямам от какво толкова да се оплача. Курсове? Уроци? Ами ако детето няма таланти? Ако няма време или желание за това? Глупаво е да се правят такива планове. Ако всички мислеха с такава перспектива , пишещите в този форум щяха да са поне наполовина по-малко.

smile3501 smile3501 smile3501
Е, аз пък съм от децата расли в охолство- и какво от това, да не мислите че живота ми е бил прекрасен, особено от тинейджърските ми години, та досега! Бащта ми беше международен шофьор и си позволявахме абсолютно всичко- ходех с дънки, с  хубави маратонки, с джинсови гащеризончета още от мъничко детенце, всеки път ми се носеха по няколко големи плика с бнбони, шоколади, дъвки, картони с шоколадови яйца и какво ли още не... да обаче виждах баща си за по 1-2 дни. Когато пък пораснах той започна да прекалява с алкохола и постоянно беше тормоз вкъщи- не ни е биел, но майка ми се побъркваше като го видеше пиян, скандалите бяха всекидневие...аз се тормозех...карахме се... и така малко по малко се отчуждих от него...сега мога да кажа че не го имам на 100% като баща- просто ми писна от постоянния трмоз...
Затова бих искала децата ми да живеят скромно, но в  разбирателство и любов...
Не си мислете, че всичко на този свят е пари... има много по-важни неща...
А ти гост1 дано скоро си промениш мнението за някой неща и наистина отгледате едно-две или колкото искате здрави дечица- те са по-важни от това дали ще изкарваш 500-1000-1500 лв или колкото и да е... парите никога почти не стигат, но важна е любовта и разбирателството в семейството...
Сега чакаме първото си детенце и бих искала да го направя живот и здраве стойностен човек, а не някакъв лигльо който се интересува само от материалните неща в живота...
Цитирай

London, Sofia

Дохода беше последното нещо,което гледахме ,когато взехме решение да имаме дете.Първо беше дали можеме да съжителстаме,после дали можеме да поемеме отговорност за друго същество и накрая парите.Пари се правят!
Peace
Цитирай

Пловдив

1,никой не може да те накара да се чувстваш виновна или нещастна,ако ти вътрешно не си решила да е така.....Нека не навлизаме в излишни полемики-само ,ще ти кажа ,че според постинга ти аз съм от живелите направо в мизерия деца...но нито за момент/откакто съм започнала да се оправям сама в живота / не съм си их помисляла да прехвърлям вината на родителите си...те са направили най-доброто според тях и мога само да съм и благодарна...Аз вече също съм родител и знам ,че най-доброто което мога да дам на детето си е любов и сигурност,че имъ хора които го обичат и на които може да разчита.На това се гради самочуствието ,не на парцалки и обувки-щото на малкия ми син му дреме дали носи маркови маратонки или сандалки от 10лв/ и определено предпочита вторите/Зъ мен е по-важно да ме усеща като приятел,да му е хубаво вкъщи/не заради обзавеждането или екстрите в апартамента/,а заради атмосферата.
В момента очаквам второто си дете,въпреки,че и като доход сме далеч зад вас,но не сме се замисляли и за това...по-скоро мислихме,че когато станем на възраст е добре да има някой на коготе детето да се опре в труден моминт-така както ние го правим със нашите  сестри.Няма да те лъжа ,че парите ни стигат,но и не живеем в мизерия...просто се надяваме,че ще успеем да преодолеем и това и в бъдеще няма да си прави сметки за елементарни неща...
И още нещо-ако продължаваш така-със мисълта за поскъпването на тока, какво ви остава в момента и колко ви са разходите и след 20 години ще си на същото положение...щото разходи винаги ще имаш,и то не малки...но дали тогава ще можеш да имаш дете...а и дали вече ще има смисъл...???
Цитирай
Гост 1 аз те разбирам.Но не бъркаи пестеливост и стиснатост. Ако няма на кои да разчиташ и като знаеш обстановката не може да живееш ден за ден.Затова в един момент не е трябвало да работиш и учиш. мисля че в БГ сме далече от някакво осигуряване за в бъдещето а и обстановката щом те принуждава да купуваш обувки от 50 лева,което още веднъж доказва колко сме и голи и големи...Това за проблемната бременност е от голямо значение, не знам защо не искаш да обърнеш внимание-има хора без причина не могат да имат деца години наред. За парите си права-без тях не може,но като гледам не сте и с 500  лева на месец-детето иска своето и ще се лишавате повече отколкото могеш да си представиш сега без да го имаш. И аз съм жъзпитана и отгледана по начина които описваш и не съжалявам че не съм имала дънки и когато всички носеха маратонки аз носех гуменетки-не ме направи егоист или по малко се изградих като личност. И аз нямах пари като студентка да ходя наляво надясно и какво-това не ме е ощетило... И така и ние си првихме сметки и все не бяхме готови и пържото забременяване беше на 32 планирано. Колко сме били подготвени няма смисъл да споменавам защото за някой ще е свръх лиготия, но не бяхме достатъчно подготвени за нещата които могат да се случат и направих аборт далеч след 12 г.с. поради заболяване което бебето имаше и откриха 18г.с.  и с годините е по трудно като цяло възстановяването и други неща за които още идеа нямаш. И ние така мислихме и сега като го изпитахме почнахме да гледаме от различен ъгъл. А относно родителите-когато се почустваш че имаш семеиство и деца ще оцениш още повече какво са направили твоите родители! Аз лично съм им благодарна много! Късмет!
Цитирай

София

Някакъв.  Wink Просто да имат доход. Останалото се постига в движение...
Цитирай

София

Гост 1,

като си описваш детството и юношеството, разбирам защо си толкова фиксирана върху парите.
мисля, че си имала едно средностатистическо като доходи семейство, но по някакви причини (родителски мироглед, психиране и др. под.) на теб непрекъснато и ежедневно ти е било втълпявано, че сте бедни и нямате пари. като ти прочетох историята на бедното детство и я сравних с моята, не видях съществена разлика - само дето на мен никой не ми е внушавал постоянно, че няма пари и сме бедни. може би затова съм си раснала естествено с това, което съм имала.
Цитирай

Русе

Никога не ми е минавала мисълта да се чувствам зле от това, че на детето ми санадалките са за 14 лв. а не за 34 примерно.  Rolling Eyes Или за 134лв.
А може би трябва?
Цитирай

Аз пък купих на Дели сандалки за 3лв. от тези които като върви и писукат.Много е щастлива и се радва.Нямам възможнаст да и купувам сандалети за 50лв. нито пък по-скъпи дрешки, но пък да ви кажа една позната с възможност да купува скъпи работи на бебока си го облича като циганче.А то е толкова сладко бебе. Може да е е по евтино но дъщеря ми от нищо не е лишена.
Ако имах възможност и аз бих купувала скъпи дрешки и обувки за Дели.
Но времето си минава и може да имаш само една възможнаст за дете, пък ако нямаш дете за какво живееш.
Ох малко объркано стана.Дано ме разбереш
Цитирай

София

Съжалявам, че ще бъда остра, но който купува сандали от 3 лева вреди на здравето на детето си! Първо са изкуствени и второ сега им се оформя крачето и походката. Който дава на 4-6 месечно бебе пюрета Ганчев също вреди на здравето на детето си, както и ако слага ДТК ваксина по здравна каса и много други примери. Трябва да имаш някакъв що- годе нормален доход или да разчиташ на помощ от близки или да имаш стопанство. Самата държава е определила, че ако имаш доход под 200 лв на човек от семейството ти се полагат детски добавки и смятам че това е абсолютния санитарен минимум за доход за дете. 400-500 лв ако няма никакви други алтернативни доходи /имам в предвид и в натура като ябълки от градината и др/ са крайно недостатъчни.
Цитирай

Самоков

И какво предлагаш? Ти можеш ли да гарантираш, че доходът ти винаги ще бъде над допустимия минимум? Аз не гарантирам. Ще направя всичко възможно, но не всичко зависи от мен. И ако си родя децата, когато финансовото ми положение е ОК, и в последствие състоянието се влоши, какво да правя? На всички ни е по-лесно с повече пари, но...
Цитирай

Русе

Аз пък купих на Дели сандалки за 3лв. от тези които като върви и писукат.

Аа, ние имаме и гуменки за вкъщи за 3.50 лв.  Laughing
Цитирай

Пловдив

Съжалявам, че ще бъда остра, но който купува сандали от 3 лева вреди на здравето на детето си!... Който дава на 4-6 месечно бебе пюрета Ганчев също вреди на здравето на детето си, както и ако слага ДТК ваксина по здравна каса и много други примери.

Хайде да не преувеличаваме!
Цитирай

Innsbruck

Съжалявам, че ще бъда остра, но който купува сандали от 3 лева вреди на здравето на детето си! Първо са изкуствени и второ сега им се оформя крачето и походката.
Глупости! Ние да не би само ортопедични обувки да сме носили?! А майките и бабите ни?... Ако искаме да не вредим на децата си би трябвало изобщо да не им купуваме обувки- това е истината! Човек е създаден да ходи бос... Скъпите обувки носят добра печалба (при подобаваща реклама- като това, колко са полезни) и се произвеждат с тази цел, а не защото някой го е грижа за походката или формата на крачетата на децата ни.

Самата държава е определила, че ако имаш доход под 200 лв на човек от семейството ти се полагат детски добавки и смятам че това е абсолютния санитарен минимум за доход за дете.
И понеже 200 лв. са малко, ти дават още 18 лв. с което си оправяш положението Hug Тя държавата го е измислила! Crazy

И ако си родя децата, когато финансовото ми положение е ОК, и в последствие състоянието се влоши, какво да правя?
Как какво- връщаш ги hahaha
Цитирай

някьде

Който дава на 4-6 месечно бебе пюрета Ганчев също вреди на здравето на детето си
Защо? newsm78
Цитирай

Innsbruck

Който дава на 4-6 месечно бебе пюрета Ганчев също вреди на здравето на детето си
Защо? newsm78
Щото не са достатъчно скъпи... И кашите Слънчо не забравяйте- много са евтини! Naughty
Сори, не се стърпях.
Цитирай

София

Аз бях сигурна, че ще нападате, както и Нансен и другите преди това. Конкретно на въпросите- никога не сме носили изкуствени обувки нито аз, нито родителите ни, нито бабите ни, защото те бяха изключение, а не правило преди години. За пюретата- ами не знам как давате пюрета със захар и нишесте на 4-6 месечни бебета, просто не ми го побира главата. А за ваксината- пълно е в друг форум какви реакции има от нея. Смело мога да твърдя, че ще имам поне минимален доход, за да храня детето рационално. Аз не казвам, че детските добавки са достатъчни, а че държавата е определила минимума. Реакциите спрямо тази тема потвърждават за пореден път, че "Битието определя съзнанието"
Цитирай

Innsbruck

Реакциите спрямо тази тема потвърждават за пореден път, че "Битието определя съзнанието"
А какво предлагаш- да спрем да раждаме, защото повечето не можем да осигурим вносни пюрета и маркови обувки и дрешки ли?
Цитирай

по въпроса - ако има желание, доходът е без кой знае какво значение. В този смисъл отговорът ми е - минимален.
Не прочетох темата (нямам сега време), но виждам минимални някакви откъси - не бива да се парадира нито с имане, нито с нямане.

И по време на война са се раздали деца. Даже при блокадата в Ленинград са се раждали. Вярно, много са умирали. Но определено инстинктът за живот не се измерва в парични единици.
Цитирай

Пловдив

Не че искам да се заяждам, но аз съм виждала обувки от изкуствени материали и по 80-90 лв. Те опасни или безопасни са за здравето на моето дете? Кажи, да знам как да пазарувам отсега нататък.

Не знам на колко години си, но аз откакто се помня обувки от изкуствена кожа е имало и винаги ще има. За ваксините няма да коментирам, то няма смисъл. Колкото до храненето там всичко е толкова субективно и така да не е въпрос само на пари, че повече не може.

Иначе съм съгласна, че дете с въздух не се гледа, но като прочета така безумно крайно изказване и леееко се дразня.
Цитирай

София

Реакциите спрямо тази тема потвърждават за пореден път, че "Битието определя съзнанието"
А какво предлагаш- да спрем да раждаме, защото повечето не можем да осигурим вносни пюрета и маркови обувки и дрешки ли?

Сигурно така си ги представя нещата - нямаш ли много пари - не раждаш. Само тези с достатъчно средства са привилигеровани да имат деца, другите кучета ги яли.Или чакаш да станеш на 50 год. да посъбереш, но...тогава пък не става забременяването...
Нееее, ще родим сега като имаме 400-500 лева за дете, но после като се окаже, че нямаме доходи ще го върнем (щото иначе ще му застрашим здравето ако няма обувки по 50 лева и не яде само много скъпа храна).

Цитирай

неустановено

Ама винаги съм се чудела на хора, които парадират  със своята рационалност и качественост ( не са това точните думи, ама ми кипна лайното  oops) при отглеждането на децата си. Абе гледайте си ги, както искате, слагам си го много надълбоко  Whistling Обувки за 3 лв, пюрета Ганчев, каши Слънчо- плюйте на родното производство, не е достатъчно скъпо за моето дете  ooooh! Рационалност му е майката... А пък щерка ми, която откакто се е родила я помъкнах по секънд хенд магазините да я обличам, милата направо е за оплакване. И с новите й сандалки за десетина лева, едва стъпва от изкривено здраве...
Аман ве!

А по темата мога да кажа, че ако трябваше да мисля за доходите си, никога нямаше да имаме дете с нашите мизерни 200- 300 кинта месечно. Но пък не се знае, може утре да сме много по- добре и да успявам да купувам обувки за 50 еврота на детето си  Money. Нищо, че ще ги обуе два пъти  Mr. Green
Фактът, че си задаваш въпроса дали ще се оправим с тези доходи и с едно дете, за мен е показателен, че още не сте узрели за дете  Peace
Цитирай

София

Сравнението с Ленинград не е удачно, защото въпросът на авторката на темата е за планиране на дете, а не за отглеждане в екстремални условия. Човек поставен на тясно се старае винаги да намери изход. Когато нямаш пари за готови пюрета ще си ги правиш сам. Честно казано и за мен е обирджийство цената на Хип. На Слъчно кашите са със сухо мляко! Просто не стават за малки бебета. И никъде не съм споменала маркови дрехи и да, смятам че трябва да имаш минимум средства поне и добри перспективи пред себе си, за да имаш дете. А тези, които казват, чи трима четирима карат с 200-300 лева не е вярно. Сигурна съм, че им помагат близки или имат натурално стопанство, което също е доход.
Цитирай

Пловдив

Съжалявам, че ще бъда остра, но който купува сандали от 3 лева вреди на здравето на детето си! Първо са изкуствени и второ сега им се оформя крачето и походката. Който дава на 4-6 месечно бебе пюрета Ганчев също вреди на здравето на детето си, както и ако слага ДТК ваксина по здравна каса и много други примери. Трябва да имаш някакъв що- годе нормален доход или да разчиташ на помощ от близки или да имаш стопанство. Самата държава е определила, че ако имаш доход под 200 лв на човек от семейството ти се полагат детски добавки и смятам че това е абсолютния санитарен минимум за доход за дете. 400-500 лв ако няма никакви други алтернативни доходи /имам в предвид и в натура като ябълки от градината и др/ са крайно недостатъчни.
smile3532
Ей, много се смях на това изказване!
Особено за ваксината.

За протокола - доходът ни не е нисък, но дори да беше сигурно пак щяхме да си направим бебче. За да се реша на второ, обаче, бих разчитала на доста по-сигурни и високи доходи. И това е така, не защото държа детето ми да носи скъпи, дрехи и обувки или да яде винаги най-скъпите пюрета. Причината е, че има много по-важно обстоятелство, което изисква парички -  проблеми от здравословен характер/дано не се случва на никого/.
Цитирай

София

Смятам, че такива теми трябва да се забранят във форума  Mr. GreenТе винаги изкарват най-лошите страни на обитателите му.

Момичета, не бива да забравяте, че тук всички сме различни, с различно възпитание, различен живот, различни разбирания. Защо искате да се надговорите? Не го разбирам това... няма универсални правила, няма правила на живот. Все пак би следвало поне това да сте проумели вече  ooooh!

Извинявам се ако звуча назидателно, но направо не мога да повярвам до какви крайни изказвания стигате.

Имам приятелка - самотна майка - гледа си двете деца с доход около 10-тина пъти по-нисък от този, с който аз се опитвам да 'свържа двата края' отглеждайки едно дете - ама наистина понякога едва ги свързвам, а нея не съм я чула веднъж да се оплаче, че й е трудно.

Дали ще се купуват обувки от 5, 50 или 500 лева е нещо, което всеки сам решава, нито скъпите ще ни направят по-стойностни хора, нито евтините - та не виждам смисъл да се парадира и в двете посоки - гледайте малко отвъд тези неща.  bouquet
Цитирай

Сравнението с Ленинград не е удачно, защото въпросът на авторката на темата е за планиране на дете, а не за отглеждане в екстремални условия. Човек поставен на тясно се старае винаги да намери изход. Когато нямаш пари за готови пюрета ще си ги правиш сам. Честно казано и за мен е обирджийство цената на Хип. На Слъчно кашите са със сухо мляко! Просто не стават за малки бебета. И никъде не съм споменала маркови дрехи и да, смятам че трябва да имаш минимум средства поне и добри перспективи пред себе си, за да имаш дете. А тези, които казват, чи трима четирима карат с 200-300 лева не е вярно. Сигурна съм, че им помагат близки или имат натурално стопанство, което също е доход.

Аз направих уточнение, че не съм чела всичко. Казаното от мен не е коментар по нечие мнение.
Само по откъсите мога да съдя незадълбочено, за какво иде рече в темата. Което означава, че е насочено към нещо, казано от теб.
Естествено, че изобщо не става дума за гледане в ексремални условия.
Става дума за това, че при наличие на някакъв доход, дете може да се отгледа.
Съвсем не е задължително да се купува всичко най-скъпо. Не е задължително това да е най-качественото.
Цитирай

Резерват "Северозапад"

Не искам да се включвам в спора, но определено смятам, че изказванията на marqarithen са крайни - не смятам, че като съм хранила детето си само с пюрета на Ганчев или съм го обувала с обувки за 10-30 лв. съм го ощетила или обременила по някакъв начин Rolling Eyes.
По темата - в момента гледаме малчо с доход около 600 лв. - не стигат, но се стремим към повече...Важното за нас е, че в семейството ни има любов и разбирателство Love!!!
А факта, че имам дете непрекъснато ме тласка търся нови и нови начини да изкарвам повече пари....
Цитирай
Само две неща ще кажа:

1. На един не му достига за ХЛЯБ, на друг - за САМОЛЕТ.

2. Забележете, че по-бедните имат повече деца! Вземете за пример цели континети.

Peace Peace Peace
Цитирай

Самоков

Иса, съгласна съм с теб, аз също искам да се запазва добрият тон, независимо от крайните ни мнения. Въпросът е в това, че според мен до голяма степен не зависи от нас какви ще ни бъдат доходите и че те се променят, независимо от желанията ни, възможностите ни, дарбите ни. Днес може да съм цар, утре може да съм каруцар. Ние в момента имаме много добър доход, но сме живели и с много по-малък и никога не го забравям, всеки ден си припомням откъде съм тръгнала и че може пак да се върна там, колкото и да не ми се иска. Не желая да падам под екзистенциалния минимум, но нямам застраховка, че това няма да ми се случи. В такъв случай изглежда, че е най-правилно да не раждам деца, защото не знам утре какво ще се случи, не знам дори дали утре ще бъда жива -  животът ни поднася какво ли не. Да, с повече пари е много по-добре, високият стандарт е хубаво нещо, но дали животът ще ни предложи тази възможност, е съвсем друго нещо. Разбирате ли ме? Посланието ми е към всички - и тези, които твърдят че парите нямат значение, и към тези, които твърдят, че има: няма никакви гаранции, ние предполагаме, но животът разполага; трябва да взимаме решенията си сега, в това настояще, а какво ще ни донесе бъдещето - добро или лошо - предстои да разберем. В животът няма опция "Undo". Всички ние искаме добри и сигурни доходи, но... такива вече няма, не и в тази система, наречена "пазарна икономика". А трябва да живеем и да имаме деца, и да полагаме усилия за да им дадем най-доброто.
Цитирай

густо майна Филибето

Щеше да е добре авторката на темата да беше уточнила към кой социален слой се причислява или какъв социален статус гони, за да знаем съвет ли да даваме или да си мълчим. Естествено, че ако искаш да демонстрираш благополучие , а едно дете ще попречи, няма защо да си разваляш рахата.

Така препоръчваните ортопедични обувки са повече част от рекламата, дългото им носене също уврежда ходилото.

Когато нямаш пари за готови пюрета ще си ги правиш сам.

Със сигурност ще са по-здравословни от ХИП. ПРавенето на домашни пюрета да не разваля имиджа? Rolling Eyes

Дори и ако се гони висок стандарт, не виждам как креватче втора ръка с малко козметичен ремонт ще го смъкне. Разликата е никаква. Малко употребявана количка, която иначе струва около 1000лв може да се вземе и за 300. Ето ти пак висок стандарт. В къщи никой няма да види, че детето е с боди от 2лв, а не от 10лв. Памперси Молфикс на мен ми вършат същата работа като Памперс, разлика няма. А са по-евтини. Е, за разходка може да се носят и Памперс в чантата. Гледала съм бебе с шише Авент, а също и с Камера - не намерих разлика, с изключение на това, че Авент са по-грозни. Може още много да се изброява.

На много места в темата се каза, че дете само с любов не се гледа. Напротив, докато е малко на детето любовта му е най-необходима. Останалото то просто не го осъзнава.
Цитирай

sofia

Гледала съм бебе с шише Авент, а също и с Камера - не намерих разлика, с изключение на това, че Авент са по-грозни. Може още много да се изброява.
Пластмасата е незнам каква си на авентските Wink
Моето дете ползва моя талашитен креват (боядисан в синьо, червено и жълто) и сега го е нарисувал и с маркер. Ползвах стара (от 1987) бебешка количка. Износи повечето дрехи от племениците ми. Готови пюрета ядеше само, когато мен ме мързеше да му направя.

...както казах преди големите разходи идват после, като поотраснат, а след 10-15 години няма как да знаеш къде ще си и как ще се завърти живота.
Цитирай

София

ljuboznatelna, vesi1, ето за такова парадиране говорех също... Моето дете пък го гледам с шишетата на д-р Браун и кревата му и количката му бяха от по над 1000 лева всяко и обувките й са от над 50 лева и пюрета Ганчев не в вкусвала и ...какво още беше ... Сега какво? - По-малко любов ли съм давала означава това? Или може би по-малко грижа?  Thinking

Хайде моля да не парадираме с "от бедно работническо семейство" и в къщите с повече пари пак любов може да има.  Peace

Ама темата съвсем се изроди верно...

Цитирай

"да имаш добри перспективи пред себе си" е доста интересно понятие. Всеки има пред себе си такива перспективи, към каквито се стреми. Ако съм седяла да чакам гарантирано добри перспективи в бизнес отношение, не е трябвало може би да раждам изобщо деца, защото на всеки е ясно, че децата силно ограничават времето и възможностите за работа. Е, сега имам и деца, и перспективи, как стана това, като първото го родих в "безперспективен" период, не знам! hahaha

Под "безперспективен" нямам предвид, че съм била безработна, взимах добра заплата, но определено като се замисля нямаше да ми стигне да платя образованието на детето Flutter
Цитирай

sofia

Е, нали трябва да се видят и двете страни, че може и с много и с малко.....само дето това са относителни понятия Crazy и всеки ги отнася към себе си.
... Сега какво? - По-малко любов ли съм давала означава това? Или може би по-малко грижа?  Thinking
И аз мога да попитам същото  Very Happy Именно за това става въпрос и за това убеждаваме, че не всичко зависи от дохода и той не е чак толкова определящ....въпрос на желание да имаш и отгледаш дете.
Цитирай

BE, 2260

Когато се роди дъщеря ми, бяхме зле финансово. Доходът ни общо беше към 600-650 лева с майчинството. В момента не знам колко е, но със сигурност е няколко пъти повече. И тогава, и сега няма месец, в който да сме харчили повече от 200-300 лева за детето, а в някои случаи и по-малко. Така наречените големи покупки - легло, количка - бяха по 200 лева всяко, среден клас, без излишно изхвърляне като количките за 1500 лева, каквато никога не бих купила, макар че вече имам възможност.
Така че не е правилно да се обсъжда какъв доход трябва да има семейството, за да си позволи дете. Щом можете да отделите по 300 лева на месец за малкото, и да живеете с останалото, раждайте смело Peace
Цитирай

густо майна Филибето

Isa, дадох тези примери заради това, че за някои това означава добро гледане на дете. Много хора го правят от снобизъм.
Темата е какъв доход трябва да имат двама души за да се решат да имат дете.
За едни това са 500лв, за други - 1500. Никой не би лишил детето си от нищо, ако има достатъчно възможности. Аз също бих купувала най-хубавото, но това, че нямам  възможността да го правя (не че купувам лошото, но да речем сме средна ръка хора), това не ме е спряло да имам дете.
Бившият ми съпруг беше от хората, които външно демонстрираха благополучие (всички си мислеха, че имаме  страшно много пари), а истината беше, че разчитахме много често само на държавната ми заплата. ПРиоритетите бяха - дрехи, бижута, аксесоари. Беше ми забранено да си купувам обувки и чанти от изкуствена кожа, защото това означавало бедност Shocked Беше ми забранено да нося пластмасови дрънкулки, дори и среброто не беше на почит. Купувахме на безценица заложени маркови часовници, техника... Сред познатите ни имаше и много като него, които имаха само по 2лв в джоба, но пък за хората, които не ги познават бяха състоятелни. Ето за такава демонстрация говоря, защото такива хора има навсякъде, среща се и при майкитеWink
Цитирай

Innsbruck

...
Да, подобна показност често се среща при хората от средната класа. На мен тази снобария ми е много... тъпа го нарека. Това е задоволяване на "потребностите" на родителите, но не и на детето.
Цитирай

София

Моето дете пък ходи в частна ДГ, но го обличам в секънд хенд и с китайски обувки за 12 лв, защото така ми харесва. Я, сега кажете лошо или добре го гледам newsm78

Едно дете има нужда предимно от любов, спокойни и отзивчиви родители, готови да му обърнат внимание винаги, когато то има нужда. Ако парите са повече, по-лесно се "изразява" обич, а мама и татко са по-спокойни, търпеливи и "доволни" от живота. Но пък липсата на пари в никакъв случай не изключва горното, както и тяхното наличие не го гарантира. А пари за храна, дрешки и най-необходимото, пък макар и не марково или ново, се намират.
« Последна редакция: ср, 31 май 2006, 16:35 от Лекси »
Цитирай

Правец

Ако трябваше да чакаме да стигнем до възможности на някои тук, за чийто финанси съдя по постингите им - никога нямаше да имаме дете ..
Живеехме сравнително добре, но като се роди детето нещата станаха по- трудни, особено като спрях работа, теглихме и 2 кредита, които вложихме в апартамента, но в зимните месеци ни е страшно тежко .. Живеем с  малко, като двамата решаваме кое е най - необходимото за момента ... понякога има по някое удоволствие за нас, понякога -не, единствените неща които са на пиедестал са: детето, храната и сметките .. другото също има значение, но не и на този етап ..
Едно дете се гледа и с малко, и с много .. но многото и малкото са различни понятия за всеки човек... много по- важно е да гледаме здрави деца .. Като нямам пари за обувки от 70лв., по добре да взема от 15, или да пусна детето си босо, само защото изкуственяците са еди какви си... Същото важи и за храната .. незнам кои са най- скъпите пюрета, но гаранция не съм давала от тях ... Хип и Ганчев ядеше, но едва ли има разлика между моето дете и тези яли от най- скъпите ...
Човек се простира спрямо възможностите си, един ден си добре, друг зле финансово, но най- важното е да дадеш на детето си най- скъпите любов и грижи, а не най- скъпите дрехи, обувки и прочие ..  Peace
Цитирай

Северна България

благодаря на вси4ки за мненията!
« Последна редакция: ср, 31 май 2006, 17:48 от bubon »
Цитирай

Северна България

благодаря на вси4ки за мненията!
Щеше да е добре авторката на темата да беше уточнила към кой социален слой се причислява или какъв социален статус гони, за да знаем съвет ли да даваме или да си мълчим. Естествено, че ако искаш да демонстрираш благополучие , а едно дете ще попречи, няма защо да си разваляш рахата.
Какъв статус гоня според теб,6том съм написала 4е месе4ния ни доход е 550-600 лв.  Не искам скъпи дрехи и принадлежности за детето си един ден ,искам да мога да му осигуря съвсвм нормалните не6та от които то се нуждае и да не се ли6ава от ни6то,някои мами доста зе задълбо4иха в темата и усе6там нотки на заяждане,не съм искала с темата да предизвикам спорове. Нека всеки си живее според възможностите и разбиранията.   С темата исках да разбера как е при вас със разходите покрай детето и вси4ко останало,аз не питам дали да имам дете при посо4ените ми доходи, както някои мами са ме разбрали в темета съм написала 4е сме го запланували,но в момента заема и лизинга ни спират,знам 4е дете се гледа и с малко и с много,но все пак това малко не може да е съвсем ни6то нали Confused     
Цитирай

Вече в моята си приказка...

Мен лично би ме задоволил напълно доход от порядъка на 1000-1500 лв. Но пак няма да си купувам скъпи колички, креватчета, телефони, кола дори не бих имала /е, и сега нямам, но пък доходите ни са около 600 лв. месечно/. Бих обикаляла страната, много обичам да разглеждам градове... Но излишен лукс - категорично не...
Цитирай

Бургас

Така, не можах да изчета всички мнения, но ще ви кажа какво мисля аз.
 Да имат или не дете /в дадения момент/, над този въпрос трябва да се замислят двама души/мъж и жена/ само ако  нямат никакви доходи, няма къде да живеят и не могат да разчитат на абсолютно никаква помощ от близките си.Ако някое от тези условия не съществува, то спокойно могат да планират и бебе.Човек може и с много, може и с малко, все оцелява.
 Пак се намери тема, в която да спорят материално задоволени и нетакива.
Цитирай

Аз съм на мнение че човек като има желание може и с малко пари да се справи с гледането на дете. Ако имате и родители малко да ви помагат - още по-добре.
Най-важно е вие какво искате - а и няма нужда човек да чака последния възможен момент, че понякога и проблеми излизат (недай боже).  Няма нужда да се чака да се почувствате съвсем "готови" и финансово стабилни, защото това може и никога да не дойде. Ако обичаш човека до теб и си сигурна в него и смяташ че да имате дете заедно ще е хубаво - според мен действайте. Дете което е родено все някак е изгледано. Така или иначе никой не знае какво ще му е положението след няколко години. А деца трябва да се раждат, че са хубаво нещо.  Hug
Цитирай

Пловдив

Близо до нас се извисява страхотна къща на два етажа, с голяма градина.От много години там живеят мъж и жена.Карат скъпи коли,но и двамата вече са вече към петдесетте и нямат деца.Идва един момент,в който и всичките пари на земята да имаш,може да не можеш да имаш свои деца(не че не можеш да осиновиш де).Наскоро разбрах,че огромната къща се продавала...
Цитирай

София

Какво ли не прочетох в тази тема  ooooh!

Направи ми впечатление, че хората с по-висок доход са на мнение, че парите са по-важни, отколкото са. Тези с по-нисък пък се опитват да твърдят, че даже хич не са важни, дай на фотосинтеза и любов  #Crazy
Е, ако аз бях задала въпроса, след всички тези мнения май бих се гръмнала от обърканост.

В отговор на няколко мнения по темата, без да ги цитирам:
1. И аз съм завиждала на съученичките за джобните и ми е било много кофти. Това не е попречило  сега да съм постигнала много повече от тях. Именно благодарение на семейството си, възпитанието и любовта.
2. И аз бих искала да мога да дам всичко, което мога на детето си - качествено! Но ако не мога това по никакъв начин не би ме спряло да имам дете (доколкото зависи от човешко желание). Щом мога да плащам лизинги, мизинги, интернети, кабелни и прочее глезотии (като това е с едни и същи доходи и преди, сега - все не ми стигат ooooh!), то мога и за дете да намеря пари. Нормално е да ми се иска също така те да не са колкото за варени картофи и хляб. И като не ми се иска, ще намеря начин да са поне мааалко повече.

Така че парите не са определящо със сигурност, но това не означава, че нямат никакво значение. Друг е въпросът, ако някой не може да си разпределя парите рационално.

Пък си мисля - ако имахме 1500 лв. месечен доход, щях да мога даже и да спестявам... я за апартамент (с 1-2 стаи за детето), я за Оксфорд (за детето), я за гардероба му като тинейджър (че то ще е свикнало на лукс и не може иначе)... Crazy
Цитирай

Варна

Не познавам някой (особено жена) да каже: стигат ми парите. Даже не познавам и някой на наша възраст без кредит. А деца имат всички , който няма - иска. То не е стока , желание е и любов.
Цитирай

Германия

Все още нямам деца, но мога да кажа как са ме гледали моите родители. Мога да кажа, че не сме имали особено пари, но аз не помня лишения, а помня радостта, когато татко вземеше заплата и ни купуваше вафли. Помня една кутия бонбони Еверест, които получих за новооткрития ми имен ден и как правехме палачинки заедно. Помня как брат ми ме вземаше от училище, правеше ми сандвичи и искаше да ми дъвче храната, че аз не съм можела (била съм 1-2 клас  Crazy). Помня как с майка ходехме за меденки. В последствие родителите ми се замогнаха, най-вече благодарение на упоритостта на баща ми, но пък майка ми спря работа, заради здравословни проблеми. Никога не съм страдала, ако не мога д аполуча нещо, благодарна съм, че съм се научила от тях на съвест и съм знаела винаги какво можем да си позволим. Гордеела съм се с родителите си! И сега се гордея, много! Благодарна съм за обичта, нежността и всеопрощаващата им обич. Какви пари могат да се намесят тук? Те никога не са се срамували, че нямат висок доход, аз ли да се срамувам от това?

Сегашните ни доходи с мъжа ми са около 1000 лв. Като платим наема и сметките остават за храна и някоя дрешка. Ако имаме дете и за него ще има и храна и дрешки. Сигурно ще ни е трудно, но точно сега, когато знам, че не мога да имам деца (на този етап, а за бъдещето никой не дава добри надежди) и сърцето ми се свива всеки път като видя детенце, изобщо не ме интересуват парите. Толкова любов има в мен, че ако ни се случи това щастие, ще ме е грижа детето ми да е спокойно, разбрано и усмихнато, а винаги ще бъде стоплено и сито. Това е сигурно. Нужен доход, за да имаме дете? 100000000 лева любов!
Цитирай

Innsbruck

Направи ми впечатление, че хората с по-висок доход са на мнение, че парите са по-важни, отколкото са. Тези с по-нисък пък се опитват да твърдят, че даже хич не са важни, дай на фотосинтеза и любов  #Crazy
Е, не прави такива генерални обобщения. Аз първа започна  да говоря за любов (при доходи над средните) и съм убедена, че няма по-важно нещо за детето. Не омаловажавам материалното, но в никакъв случай не го слагам на първо място. Има много родители, които смятат, че осигурявайки висок стандарт за детето си (квалифицирани детегледачки, частни ДГ и у-ща, скъпи играчки и дрешки...) са изпълнили своят дълг, пренебрегвайки фактът, че детето има по-голяма нужда от тяхното внимание, от време, посветено само на него, от проява на интерес към неговите занимания, дори от повече прегръдки. Убедена съм, че има не по-малко щастливи бедни деца от богатите... И не по-малко щастливи бедни родители от богатите такива. Защото парите носят само повърхностно удовлетворение и мнимо щастие, но не могат да задоволят дълбоката потребност от обич на децата. За това казах, че дете се гледа с любов (без фотосинтеза!), а не с пари. Парите над жизненият минимум са за задоволяване на прищявките. Това, че с повече пари се живее по-здравословно няма да го коментирам Laughing
Цитирай

някьде

Не ме интересува много дали ще живея с 300 или с 1300лв!Все някак ще се оправим! Peace Моля се всичко да е наред с бебчето, което ще се роди скоро и моето семейство и всички които обичам да са здрави и щастливи! Praynig
Не искам да карам скъпа кола и да живея в замък, не искам мъжът ми да се занимава с "глупости" и да се страхувам за живота му, не искам детето ми да е едно разглезено лапе и да реве за тениски на Бенетон и обувчици на незнам си кой, искам просто здраве и щастие! Мисля, че те са най-важни! Пък ако не ви стига доход от 1000-1500 лв то се замислете- явно проблема не се крие в парите...
Цитирай

София

При мен на първо място беше желанието да имаме дете. И двамата с мъжа ми го искахме много. Точно, когато забременях шефът не ми подписа постоянния трудов договор. Наложи се да отида в предишната си работа, където ме приеха отново с радост. Пак по това време мъжът ми смени своята работа, започна с ниска заплата, трябваше да работи много и да се доказва. Така, че при нас доходите варираха доста по време на бремеността ми, като определено преди бяха по-високи. Но никога не ни е минавало през ума да направя аборт само, защото в момента нямам достатъчно средства. Сега, след 2 години, нещата са по друг начин. Общо доходите ни са над 1000 лева, дай Боже да е така и занапред, пожелавам го на всички майки. Но, честно казано няма разлика в гледането на детето ми. И сега му купувам обувки от 20 лв и дрешки втора употреба за игра навън. Разбира се, че има нови, хубави, но не скъпи. Не задоволявам капризите му, не му купувам всеки ден каквото поиска.
Като се роди приятелките ми донесоха чувари с дрехи от техните деца - една трета от тях бяха с етикети. Количката ни струваше 160 лв от Илиенци, лятната количка 50 лв от МЕТРО, готвех му в къщи, после го записах на детска кухня, от 9 месеца е на ясла.......Така, че - справихме се. Минахме през двете крайности и разбрахме, че най-важното за детето е разбирателството, спокойствието и обичта.
Сега искаме още едно дете.
Цитирай

София, център

И в края к`во излезе:

Който има пари не обича детето си и живее в живителен семеен хлад,

Който няма пари - се пръска от изпепеляваща любов към всички ближни,

така ли?

Или отново война на бедни и богати, разглезените буржоазни отрепки срещу будния и здраво мислещ пролетариат, така ли?

така ще да е, и винаги така ще си остане, и знаете ли защо момичета, защото семката ни е такава, някой от съвременните мъдреци беше казал, че "Българското племе е завистливо, мързеливо и ебливо"!

Гадно звучи, но май е истина...
Цитирай

София

И в края к`во излезе:
така ли?

Не, не излезе това - а това, че парите не трябва да са първият, основен и определящ фактор за да се реши човек за деца.
 А не,че едните или другите не си обичат децата или се грижат лошо за тях.
Цитирай

сф

уф, мислих да пиша, но се отказах.
Цитирай

густо майна Филибето

Nansen, останах с убеждение, че точно ти и подгласничките ти тръбите, че дете не може да се гледа добре с доход под 1500лв. Естествено, че с повече пари се гледа още по-добре.
Тук всеки който писа се опита да каже своята гледна точка по въпроса с колко пари се гледа дете .Защото всеки го гледа с различни.
Извода според мен е, че може с някакъв си доход да се гледа, а не кой е лош и добър родител. Защо не искаш да допуснеш, че хора с по-малък доход от твоя също успяват да си изгледат децата?
И тоя съвременен "мъдрец" дето го цитираш го има във всяка къща, където песимизма е взел връх.
Цитирай

И в края к`во излезе:

така ли?

Или отново война на бедни и богати, разглезените буржоазни отрепки срещу будния и здраво мислещ пролетариат, така ли?

така ще да е, и винаги така ще си остане, и знаете ли защо момичета, защото семката ни е такава, някой от съвременните мъдреци беше казал, че "Българското племе е завистливо, мързеливо и ебливо"!

Гадно звучи, но май е истина...

Не гадно звучи цинично.Ако разбираш разликата. Mr. GreenИ бедни,и богати  искат "своя нов свят,своята ненаписана приказка" защото едно е сигурно без детския смях всяка къща е празна без значение дали е замък или колиба.Но всеки решава сам за себе си кога,къде, как,с колко  и най-важно с кого има и отглежда деца. bouquet
Цитирай

неустановено

Не, не излезе това - а това, че парите не трябва да са първият, основен и определящ фактор за да се реши човек за деца.

Да се спрем на този извод, ако изобщо трябва да се правят заключения   newsm10 Peace
Цитирай

София

И аз се отказах да пиша по темата, просто няма смисъл допълнително да подържам напрежението. Mr. Green
Цитирай
Нашият доход когато забременях беше към 600 лева. За мен това е малко, но когато детето се роди, вече беше над 1600. (не по моя вина Smile)Е пак не е супер, но определено си позволяваме някои луксове. За второ дете не мислим, това ще снижи и нашия и на първото дете стандарт.(наи-се притеснява за парите ,естествено, мъжа ми)Ако случаино забременея обаче, нищо не може да ме накара да го махна заради липса на пари. Crossing Arms
Цитирай

Вече в моята си приказка...

Виждам, че пак назрява спор. Момичета, защо просто не отговорите на въпросът: "Колко пари са ТИ необходими, за да си отглеждаш нормално детето, пък и да мислиш и за второ?", а спорите, кой е по-добър родител - бедният или богатия...
Цитирай

на пистата

Понеже въпроса беше конкретен, а не за и против имането на деца, аз ще ти отговоря конкретно за нашия случай:

1500лв. нетен приход

Вътре влиза всичко, и като теглим чертата в края на месеца, под нея остава 0

Не живеем луксозно, напротив, бих казала, че се лишаваме от доста неща, по моите представи, но и аз не се задоволявам с второ качесто живот. Просто ако купувам, купувам от най-доброто, макар и да е само едно нещо.

Естествено, ако примерно си сваля стандарта, и да речем вместо да идем на море в хотел в Слънчев Бряг, идем на почивна станция в Китен, ще похарчим половината от парите, които ще дадем в СБ.

Или примерно да посещаваме кварталната Бира Скара, вместо някой по-добър ресторант, предполагам, че ще имаме пари за повече Бири Скари, отколкото за ресторанти.

Но просто няма да го направя! И това си е мое виждане.

Изразявам лично мнение, и моля, ако някой се почувства засегнат, да го има предвид, преди да ме нападне.

Отношението си по въпроса няма да променя, защото на някой не му е харесва.

А, и още нещо се сетих да допиша:

smile3501казала си го точно и на място.ние живеем с повече от 2000на месец ама пак не ни стигат ,но ето вече се реши да имаме и трето, защото той има едно от първия брак и аз едно .преди месец викаше, че парите са ни малко ,но точно вчера ми каза ,че като има има като няма няма ще се справим някакси с това което ни остава след заеми ,ток, вода и т.н.успех момиче и не го мисли толкова, че ако започнеш да правиш сметка за всичко глава ще те заболи.
Цитирай

Far away from here...

Да се включа и аз по темата,макар и малко късно Very Happy
С мъжа ми доста дълго отлагахме идеята за дете,точно заради нсиките ни доходи.
Сега работя за 650 лв. на месец,получавам и премии,но той изплаща заем и чисто взима около 200.
Тъй като моята заплата е по-голяма и не можем да разчитаме на помощ от никъде,определено се притеснявам от момента,когато ще трябва да се справям с онези 160 лв. майчинство.
Мисля,че 400 лв. в никакъв случай не са достатъчни,за да се издържаме трима души и отсега се настройвам,че ще ни бъде доста трудно.
Ако едно семейство реши да има дете,то е добре да му осигури нормален стандарт,за да не се измъчват всички около него,че не могат да удовлетворят неговите или своите си потрбности.За България смятам,че 800-900 лв. са добре.
Цитирай

София

Виждам, че пак назрява спор. Момичета, защо просто не отговорите на въпросът: "Колко пари са ТИ необходими, за да си отглеждаш нормално детето, пък и да мислиш и за второ?", а спорите, кой е по-добър родител - бедният или богатия...

Според мен за първо дете е нужно да имаш пари, колкото да не умирате от глад и от студ. (при нас, когато решихме да имаме бебе, мъжът ми беше без работа, а аз взимах около 500лв)

За второ дете - трябва да имате пари, които да гарантират поддържане на вече постигнтия стандарт за сегашните членове на семейството, дори и при спиране на работа от страна на майката за период на майчинството. ( в моя случай това означава, че с времето доходите ни са нарастнали, имаме спстявания и ако желанието ми за второ бебе най-после се сбъдне, ще можем да живеем 6 месеца, лишавайки се от заплатата ми).

На въпроса колко пари трябват- толкова, колкото сте свикнали да харчите на месец, за всеки сумата е различна.
Цитирай

Според мен няма смисъл да се отлага. Никога няма да сте събрали достатъчно пари за дете...
За детето винаги ще се намерят пари.
Ние живеем с 300 лв на месец, с дете на 3 г. Не ни е лесно,но се оправяме.
Цитирай

София - Бургас

Не мисля, че да се решиш да имаш дете играе главна роля - ДОХОДЪТ на семейтвото.
Семейна съм от 2 год., а чак сега съм бременна и не защото не е станало или са ни били малки доходите а просто скоро се решихме и двамата взаймно, че сме готови за това отговорно начинание.Така, че не мисля доходите да са преоритет , за да имаш дете.За съжаление има жени които мечтаят с години да имат дете, без значение доходът, а има и такива с огромни възможности, които не искат и да чуяттттттт........!
И последно, ако ти вече желаеш да прегърнеш собственото си бебче ще те спрат ли ниските финансови възможности?
Цитирай

Семеен девиз (макар и отскоро, защото го откраднахме от приятели)

bouquet $Не трябва да се спестява, трябва да се печели повече!$  bouquet

Това обяснява моето виждане - когато има желание, има и начин доходите да нарастнат. И ме бройте в категорията на желаещите да си позволяват добър живот и след раждането на детето.
Цитирай

Montreal, Quebec, Canada

Искам да ви попитам нещо ... Какъв е вашия месечен доход като семейство

Дохода винаги е недостатъчен! Дали ти стига, зависи и от това къде живееш.

Искам да ви попитам нещо ...  как се справяте с разходите

Трудно, парите все не са достатъчни, но пък и не сме умряли от глад (добре, че Мама се занимава със сметкита)

Искам да ви попитам нещо ...  Искаме бебенце, но сме го отложили за малко по нататък, тъй като преценяваме че нямаме възможност сега, като приключим с изплащанията, ще започнем по сериозно с опитите, макар че и тогава ще ни е много трудно.  Явно да искаш и да имаш бебе в България е ве4е лукс! Sad  Споделете какво мислите и как е при вас?

Явно сте го решили, просто искаш подкрепа на решението си.
Цитирай

Моя родина там, где мой ребенок!

В момента доходът ни е над средния за страната и се справяме изцяло сами... но какво от това? Решихме да имаме дете още миналата година - след 2 спонтанни аборта доходът ни е най-малкото нещо което ме вълнува.
Та мисълта ми е следната - момичетата добре са ти казали, че дете се гледа и с малко и с много, не отлагайте прекалено дълго, защото не се знае през какво ще трябва да минеш за да го имаш Peace
Напълно съвпада с моето мнение.
И при мен беше така, ту чаках подходящия момент, ту още нещо, а после се оказа че немога да имам деца.Отне ми десет години преди да родя така че парите имат най малко значение в случая.
Цитирай

Ако четеш за проблемното забременяване, наистина няма да си промениш мнението, но ако ти дойде до главата, ще си го промениш и още как.

Не съм съгласна! Аз имам заболяване, което поставя забременяването и износването под въпрос и въпреки това не желая да правя опити за бременност, докато не подредя живота си така, както аз го чувствам комфортно. За протокола - тази година ще стана на 33.
Цитирай

И по време на война са се раздали деца.

Баща ми е роден февруари 1943 г. - баба ми мразеше от цялото си сърце времето, когато и трябвало да стои на опашка за масло за бебето си. Същата тази жена ме държа на 3 години 4 часа на масата, да ям грах с нож и вилица, за да се науча - никога повече не пуснах ножа.

Абсолютно съм съгласна, че е важно за си поставяме високи цели, а не да вдигаме рамене и да казваме, че така се случило, така ще живеем. Трябва да сме гневни и да се борим злостно с всеки, който ни потиска да имаме всичко, така поне ще имаме достатъчно. Онова за луната и звездите е много умна мисъл.
« Последна редакция: ср, 14 юни 2006, 12:09 от NadG »
Цитирай

Innsbruck

Ако четеш за проблемното забременяване, наистина няма да си промениш мнението, но ако ти дойде до главата, ще си го промениш и още как.

Не съм съгласна! Аз имам заболяване, което поставя забременяването и износването под въпрос и въпреки това не желая да правя опити за бременност, докато не подредя живота си така, както аз го чувствам комфортно. За протокола - тази година ще стана на 33.
Извинявай, ама до сега щом не си си подредила живота за да родиш дете, кога мислиш, че ще стане? Съвсем не се заяждам, само изказвам мнение- не искам да те засегна Peace
Аз като разбрах, че имам проблем се разбързах с бебеправенето. Но не казвам, че всички трябва да посъпват като мен...
Цитирай

Извинявай, ама до сега щом не си си подредила живота за да родиш дете, кога мислиш, че ще стане? Съвсем не се заяждам, само изказвам мнение- не искам да те засегна Peace
Аз като разбрах, че имам проблем се разбързах с бебеправенето. Но не казвам, че всички трябва да посъпват като мен...

Заради темата с ваксините съм останала с впечатлението, че е бременна  newsm78 странна работа ...
Цитирай

Извинявай, ама до сега щом не си си подредила живота за да родиш дете, кога мислиш, че ще стане? Съвсем не се заяждам, само изказвам мнение - не искам да те засегна Peace

Не казвам, че не съм  Peace, просто се наслаждавам на живота, който имам. По мое мнение жената трябва да има пълна финансова независимост (ЛИЧНО МНЕНИЕ -  Praynig Praynig моля, не се обиждайте.), да има интересна за нея самата и доходна работа (което се постига с доста усилия), да си избере партньор, с когото да споделя множество интереси - в обобщение да се изгради като личност преди да стане майка.

Пак за информация - аз съм противник на ранните бракове, а още повече на ранните раждания. Това за моя си живот. Аз смятам, че всеки от нас има един живот да живее и има право да му се радва. Децата са просто част от него.

Целият ми коментар беше с идеята, че проблемът със забременяването не ме направи вманиачена в тази посока, както и не ме накара да се откажа от пътя, по който бях поела. Смятам, че детето получава по-големи възможности от спокойни и осигурени родители, но това не спира другиго да мисли или действа различно от мен  bouquet
Цитирай

Заради темата с ваксините съм останала с впечатлението, че е бременна  newsm78 странна работа ...

Уморявате ме вече с този коментар. Бетер дир-а сме и тук  Wink Wink.

Не не съм бременна, помагам на няколко жени, които имат малки деца или очакват такива, но не обсъждам този факт тук, защото те си имат причини да не коментират неща за живота си открито . Аз задавам въпросите по всички необходими ни отговори за отглеждането на тези дечица. А и изказвам личното си мнение. Ок?  #Crazy

Цитирай

NL

Искам да ви попитам не6то ,скъпи кандидат МАМИ. Какъв е вашия месе4ен доход като семейство,и как се справяте с разходите? Ние с приятеля ми работим и двамата и об6тия ни доход е 450-500 лв. който за малкия ни провинциален град е горе-долу.  Имаме заем,лизинг и сега като се разплатим ни остават колкото за преживяване.   Искаме бебенце,но сме го отложили за малко по нататък,тъй като преценяваме 4е нямаме възможност сега,като приклю4им с изпла6танията,6те запо4нем по сериозно с опитите,макар 4е и тогава 6те ни е много трудно.  Явно да искаш и да имаш бебе в България е ве4е лукс! Sad  Споделете какво мислите и как е при вас?

И ние сме от малък град ,той работи аз не и майчинство не ми се полага
имаме заем,ток вода,телефони,цигари,храна за нас и бебето ,памперси и подръжка по колата,определено не ни е лесно
много пъти се притеснявам как ще се справим и наистина живота ни се върти около аванс-заплата-аванс-заплата та така,нямам помощ аз от никъде,но се справяме,да за да имаш дете си е лукс особено без майчинство като мен да си го гледаш ,сега добре догодина,но пък е най прекрасното нещо на света 
ooooh! Very Happy
« Последна редакция: ср, 14 юни 2006, 16:53 от Дея »
Цитирай

... А и изказвам личното си мнение. Ок?  #Crazy

Нищо не казвам против личното ти мнение. Ок?
Цитирай

Love
Цитирай

Карлово

А дете наистина може да се гледа и с малко, и с много. / с малко парички и с много любов   Love/
А помисли колко семейства с високи доходи не искат да се лишат от "спокойствието" и да имат деца. Нашият доход е 1000 лв, но не  това е решаващата причина да имаме дете.
...
 в обобщение да се изгради като личност преди да стане майка.
...
Аз смятам, че всеки от нас има един живот да живее и има право да му се радва. Децата са просто част от него.
Жената става личност чак като стане майка! И аз мислех по подобен начин преди да родя, но разбрах че децата не са част от живота ни - ДЕЦАТА СА НАШИЯ ЖИВОТ!
Цитирай

Жената става личност чак като стане майка!

Stop Виж, аз съм възпитавана, че децата обогатяват, но нищо не заместват, че ако разчитам на тях да ми променят/ оправят/ нагласят живота, ще се разочаровам, а и ще възложа на тях задачи, които не е честно. Аз безкрайно се гордея с постиженията на родителите си и се надявам да мога да дам на моите деца същото усещане за силно присъствие и гордост. Да те прегърне родител, който ти дава пример за утвърдена личност за мен е въпрос на чест.

Много уважавам майките, които са избрали да се концентрират върху отглеждането на децата си, но това не е за мен. Аз се чувствам по-комфортно с приятелките си, с които ходим заедно с децата им навън, но имаме много и главно други тема за разговор. Докато мишленцата са на катерушката, ние пием кафе и обсъждаме ДДС-то при последните промени заради ЕС и как се осчетоводява точно строителен договор (пример от вчера  Rolling Eyes Rolling Eyes  Blush).

И в същия смисъл съм учена, че децата излитат от гнездото и имат право на независимост, а не са вързани към родителите си. Обожавам да се грижа за цялото ни голямо семейство, но не разрешавам на никого да ни се меси в нашия си живот - сметът сме моят любим и аз  Embarassed.
Цитирай

NadG спора ви със Mickey03 безсмислен  Hug няма да те разбере.
Говорите за различни неща и на различен език.
NadG ако някой преди да родиш дете беши ти казал, че без тях, живота няма смисъл, нали знаеш какво щеше да си помислиш.
И аз както Mickey03 мислих така до като не ми се роди дете и се радвах и се гордях със всичките си успехи в бизнеса и самореализации и мислех че жената не създадена само за това да ражда и първото което трябва да направи трябва да се реализира.
Когато раждах сина си и живота му беше застрашен, всичко което съм постигнала беше толкова смешно и ничтожно по сравнение с това какво мога да дам на света със раждането на детето ми. И сега когато гледам в очите му знам, че това е най голямото ми постижение.
Дано всяка жена някога има шанс да усети кое е най важното в живота.
Цитирай

София

NadG спора ви със Mickey03 безсмислен  Hug няма да те разбере.
Говорите за различни неща и на различен език.
.....................................

Когато раждах сина си и живота му беше застрашен, всичко което съм постигнала беше толкова смешно и ничтожно по сравнение с това какво мога да дам на света със раждането на детето ми. И сега когато гледам в очите му знам, че това е най голямото ми постижение.
Дано всяка жена някога има шанс да усети кое е най важното в живота.

Спорът тотално се измести, но аз въпреки че имам дете и че тя е най-важното в живота ми разбирам чудесно NadG и не, не смятам, че моето дете е най-голямото ми постижение. Защото изобщо не смятам, че раждането на дете е постижение...

Имам дете и чудесно разбирам хората, които нямат /в БГ не са толкова много/, не виждам нищо лошо в това да имаш други приоритети в живота, а не отглеждането на дете. Имам дете и не мисля, че преди едва ли не живота ми е бил празен или е нямал смисъл или... Нещо малко ми се струва, че масова се преиграва с това колко много обичаме българите децата си и как за тях дишаме, работим, ядем... Имам дете и я обожавам, но определено не тя а АЗ съм си центъра на вселената.

П.С. Най-малкото това центриране на децата като най в нашия живот ги обременява с прекалено много нездравословни очаквания.
NadG надявам се да запазиш вижданията си и след като се сдобиеш с дете. Защото най-важното, което трябва да се знае за тях е, че "Твоите деца не са твои..."
Цитирай

sofia

Stop Виж, аз съм възпитавана, че децата обогатяват, но нищо не заместват, че ако разчитам на тях да ми променят/ оправят/ нагласят живота, ще се разочаровам, а и ще възложа на тях задачи, които не е честно.
Принципно си абсолютно права, само дето и без да искам, детето ми променя живота. Не е смисъл на живота ми определено, но за определен брой години живота ми ще се върти около него независимо дали искам или не
Цитирай

О, с това съм напълно съгласна. Аз имах предвид, че не трябва да се откажем от себе си в името на лелеенето по детенцето, а че то е цяла нова вселена няма 2 мнения.
Цитирай

Карлово

Не става въпрос за вманиачаване в отглеждането на деца, а че това едиствено има смисъл след теб. Защото кариерата е временна, парите, колата и къщата...След теб остават сам децата ти.
Цитирай

Това, което прадядо ми, дядо ми и баща ми са създали се простира далеч извън границите на родилите се деца. В това 2 мнения няма. Защо за моя живот да е различно Smile Smile

Моят живот е сега. Моят. Работата ми не е кариера. Не ме интересува израстването, то си върви естествено с удоволствието, което изпитвам от нещата, които правя всеки ден, с това, което всички, които обучавам научават и им помага да градят и собствения си живот успешно и задоволяващо ги.

Което няма особена връзка с това какъв диоход трябва да имаме с мъжа ми, за да имаме дете.
« Последна редакция: чт, 15 юни 2006, 16:31 от NadG »
Цитирай

newsm78 Мисля че темат беше друга.
В крайна сметка момичето попита: Какъв доход трябва да имат двама души за да се решат да имат дете?
Не виждам връзка с ничей дядо Hug
Цитирай

Изчетох всички мнения с интерес, защото доста съм разсъждавала и продължавам разсъждавам по темата - нека и аз се включа.
И така - и аз съм напълно съгласна с мнението на Нансен и тези, които са я подкрепили.
Много жени тук казват, че деца се гледат най-вече с любов. Така е. Но...
Мисля само една жена обърна внимание в едно изречение как се чувства детето при липсата на достатъчно пари - нещастно, без грам самочувствие - съзнателно или не, няма как да не се сравни с другите деца и техните възможности.
В главата ми са останали като ярък спомен от детството фразите: "Няма пари." "Няма да ти взема ........, нямаш нужда. Много си капризна." "Има хора, които са къде-къде по-зле и не се оплакват като теб." "Трябва да си благодарна, защото съм те изучила, какво повече искаш от мен - това ти е напълно достатъчно." Да, благодарна съм, но къде останаха мъничките удоволствия за едно дете - естествено в графа "излишни глупости".
.....
Иначе с приятеля ми в момента дохода ни общо е 1000 лева. На квартира сме. Живи и здрави, оправяме се сами засега, не ни се иска, а и не можем да разчитаме твърде много на родителите, които вече са пенсионери. На края на месеца каквото и да правим, или остават нула лева, или най-често сме на минус, като не ни изплатят редовно заплатите. Просто не мога да си представя как ще се справим, ако аз остана на мизерните 160 лева. И отлагам, и отлагам... Е, все още имам време - на 29 години съм, но годините летят толкова бързо... И моля, не ми разправяйте да чета за проблемното забременяване и изпитанията, през които преминават жени с подобен проблем. Това няма да промени мнението ми, изразено по-горе.

Това все едно аз съм го писала. Нооооооооооооо...
На мен "детските" ми ги спряха на 18 години. Докато другите колеги в уни-то купонясваха, аз бачках нощни смяни и почнах да ПОЛУЧАВАМ 2 ПЪТИ ПОВЕЧЕ пари от баща ми - преподавател в същото уни. Така е, като живеем в такъв Абсурдистан. Това бяха първите години на групировките.
В 3-ти курс започнах да се занимавам с компютри и от желание да науча повече и повече висях в уни-то от 8 часа сутрин до 1 посред нощ и станах 38 кг. /без майтап/. Започнах работа след уни-то със заплата 400 лв. Не ми стигаха, исках повече. Дойдох в София с 5 лв. в джоба. Започнах работа след седмица.
Сега, като се върна във времето назад много неща са ми липсвали като дете.
Та аз не бях излизала примерно в чужбина. А сега съм обиколила половин Европа.
Но това ме е амбицирало да намеря начини да имам повече пари.
Парите не са ме спрели да имам дете. Родих на 29 г. не поради липса на пари, а на ПОДХОДЯЩ човек до себе си. Всяко нещо с времето си. Но и сега, когато съм в майчинство, аз не съм останала само с 160 лв. на месец. Намирам начини да заработвам повече, за да има за детето и да не му липсва НИЩО.
Затова казвам, че ако се наложи химикалки ще сглобявам и пощенски пликове ще лепя за стотинки, за да има за детето.
Въпрос на принципи.
Но здравето на семейството е много по-важно от всичките му там доходи.
Детето е най-хубавото нещо в живота ми! С или без пари.
Всичко е в името на децата, те са нашата следа. Другото е преходно.
« Последна редакция: чт, 15 юни 2006, 23:41 от немирница »
Цитирай

Цитат
На мен "детските" ми ги спряха на 18 години. Докато другите колеги в уни-то купонясваха, аз бачках нощни смяни и почнах да ПОЛУЧАВАМ 2 ПЪТИ ПОВЕЧЕ пари от баща ми - преподавател в същото уни. Така е, като живеем в такъв Абсурдистан. Това бяха първите години на групировките.
В 3-ти курс започнах да се занимавам с компютри и от желание да науча повече и повече висях в уни-то от 8 часа сутрин до 1 посред нощ и станах 38 кг. /без майтап/. Започнах работа след уни-то със заплата 400 лв. Не ми стигаха, исках повече. Дойдох в София с 5 лв. в джоба. Започнах работа след седмица.
Сега, като се върна във времето назад много неща са ми липсвали като дете.
Та аз не бях излизала примерно в чужбина. А сега съм обиколила половин Европа.
Но това ме е амбицирало да намеря начини да имам повече пари.
Парите не са ме спрели да имам дете. Родих на 29 г. не поради липса на пари, а на ПОДХОДЯЩ човек до себе си. Всяко нещо с времето си. Но и сега, когато съм в майчинство, аз не съм останала само с 160 лв. на месец. Намирам начини да заработвам повече, за да има за детето и да не му липсва НИЩО.
Затова казвам, че ако се наложи химикалки ще сглобявам и пощенски пликове ще лепя за стотинки, за да има за детето.
Въпрос на принципи.
Благодаря ти много Peace защото много исках по обстойно да пиша по темата обаче този моя български newsm78Т
Ти каза всичко което аз съм искала да кажа.
Цитирай

... В главата ми са останали като ярък спомен от детството фразите: "Няма пари." "Няма да ти взема ........, нямаш нужда. Много си капризна." "Има хора, които са къде-къде по-зле и не се оплакват като теб." "Трябва да си благодарна, защото съм те изучила, какво повече искаш от мен - това ти е напълно достатъчно." Да, благодарна съм, но къде останаха мъничките удоволствия за едно дете - естествено в графа "излишни глупости".
Джобните ми бяха мизерни (ще кажа, че вече разбирам защо родителите ми са ми давали толкова малко, просто заплатите им толкова са позволявали, но не мога да ги оправдая и няма да повторя тяхната грешка, защото детето расте и започва да оформя свои нужди, които ако се отричат и отритват непрекъснато, става страшно) ...

Оправдания можеш много да измисляш, но ...

Не може на едно дете да се купува всичко, презадоволените имат много повече проблеми в живота.

Не разбирам тези родители, които казват "Аз те изучих!", то е все една да кажа "Аз те родих и те хранех!"  newsm78 нали затова са решили да създадат, родят и отгледат детето. Не говоря за висшето образование, а за всичко, преди пълнолетие.

Колко мизерни могат да бъдат едни джобни? На мен ми даваха за билетче, закуска и като пораснах за едно кафе след училище, смятай колко са били и на мен ми се струваше предостатъчно, на едно дете за какво са му повече пари- за цигари и алкохол?

Цитирай

там някъде

NadG, Isa   :bouquet: – някои ваши изречения много ме впечатлиха и допаднаха! (е признавам си – не успях да прочета всички постинги). Темата привидно се е поизместила, макар че по-скоро се е развила Wink - приоритетите естествено следстват въпросите за парите.

Лично за мен определящо е жената да е готова да стане майка – и в този ред -  трябва вече отдавна да е намерила поне пътя към собствената си личност, да е постигнала нещо в живота си (така както тя самата разбира постигането на каквото и да било) Peace. Ако под постижение разбира това да е материално задоволена – значи сама ще сложи летвата какъв доход и е необходим. Както го е казал поета ‘дупе знае 2 и 200’ Mr. Green.
Лично аз винаги съм мечтала за три деца  Flutter и 100% няма да живеем в лукс Wink, но за мен дохода не е с определящо значение. Вярвам в себе си и съпругът ми, знам че децата ми ще имат необходимите условия .... другото е въпрос на възпитание Peace.

Колкото до връзката дете-родител – малко ми е крайно мнението – в България има твърде патриархален дух и силно се надявам да избягам от задушаващи, задължаващи или подтискащи личността отношения. То едва ли има майка, която съзнателно го иска Laughing .... но някак си твърде често се среща newsm78. Дано отгледам силни, независими и смели хора.... другото ще си дойде от гена  Mr. Green Blush hahaha
Цитирай

Не мисля, че желанието за дете е обвързано с цветущото благосъстояние. Децата могат да се гледат и с по-малко пари
Цитирай

на кой му пука, майна

Дупе знае 2 и 200  Wink
Цитирай

Не мисля, че желанието за дете е обвързано с цветущото благосъстояние. Децата могат да се гледат и с по-малко пари

Така е. Стига да имаш желание.
Цитирай

густо майна Филибето

......1500лв. нетен приход

...Не живеем луксозно, напротив, бих казала, че се лишаваме от доста неща, по моите представи, но и аз не се задоволявам с второ качесто живот. .....
И това, че имам дете, за мен не означава, че аз трябва да живея скотски живот и да мъкна старите парцали, а гордо да се бия в гърдите, че се справям. Защото това не е справяне...

....И ми се струва, че който ти обяснява, че с 500 лева живее 3 членно семейство и не се оплаква, то това семейство просто мизерства!

Не знам що се пънеш толкова, като ти вече имаш дете. Ще е по-полезно да разясниш на авторката дали в момента на зачеването беше теглила чертата за разходите в тефтера.
Тричленно семейство с доход 500лв наистина мизерства, но оплакването е въпрос на възпитание, е, не всички го умеят.
Любовта наистина нищо не плаща, но прави живота далеч по-лек. Съвсем скоро беше изтрита тема на анонимна потребителка, която искаше любов, а не пари.(обезличената)
Последното изречение не го разбрах.
Аз и авторката много не разбирам защо я е пуснала тази тема, като вече си имаше решение. Една анкета щеше да свърши по-добра работа. В крайна сметка всеки си гледа от своята си камбанария.
Цитирай

Far away from here...

Чета аз и се чудя на тези,които казват,че дете може да се гледа и с малко пари...Колко малко имате предвид?И включвате ли фактора "помощ" (майки,татковци,свекърви и т.н),защото не всеки може да разчита на такава?
Как да го гледам добре, като се чудя с какво да го нахраня,с какво да му купя памперси,лекарства?Месечните за майчинство за един човек са малко,камо ли за повече...
В моя живот имаше период,когато двамата с мъжа ми живеехме с по-малко от 200 лв,от които 70-80 отиваха за сметки-ток,телефон,вода...И ако в този момент ни се беше родило дете,с какви средства щяхме да го посрещнем?Заеми?Това нормален живот ли щеше да бъде?
Просто не виждам причина човек да създава нов живот,след като не е устроил собствения си... newsm78...От друга страна,ако всички разсъждаваха като мен,демографският срив щеше да бъде тотален...
Всеки преценява за себе си,това е истината,важното е да се чувстваш спокоен и сигурен в това,което предприемаш.
Цитирай

Sofia

Zdravei skapa,

Az bih ti otgovorila taka - ako mozesh da si naglasish nestata taka che v blizkite godini da imate po sigurni i visoki dohodi ste bade mnogo dobre......parite se okazvat mnogo vazno nesto v zivota na semeistvoto, osobeno kato imate deca............ste ti kaza che za pampersi i mliako i niakolko pureta na nas ni otivaha 200 lv. Drehite sa otdelno, kremove i drugi nesta.............Ne e lesno ako niamate pari, ili koi da vi pomogne.

Nie se izdarzame izkluchitelno sami......do predi niakolko meseca dohoda ni beshe kam 1000 leva, sega otskoro e vece v pati povece.... da ti kaza razlikata e ogromna, zastoto imame mnogo zaemi, ziveem otdelno, a i iskame i 2 bebe.

Naistina e tapo chovek da iska dete kogato ima dosta pari, no ne e i razumno ako hich niama da ima dete vednaga..........vapros na razmisal e, mnogo usilia da se nameri dobra rabota, kvalifikacia i t.n. A i zavisi kakav standart iskate...

Uspeh !
Цитирай

Пловдив

Ох,що ли като вляза в тая тема и се ядосвам...Но като гледам май пак се заформиха лагери-на едните според които трябва да имаш много пари за да имаш деца/и в повечето случаи имат най-много едно/ и на тези дето са за желанието и любовта/и са с повече лентички/...Май ще излезе права майка ми дето разправя,че деца с мислене не се раждат...и добре ,че има и такива като нас дето не му мислят много...че горко му на демографския прираст...
Цитирай

някьде

Ох,що ли като вляза в тая тема и се ядосвам...Но като гледам май пак се заформиха лагери-на едните според които трябва да имаш много пари за да имаш деца/и в повечето случаи имат най-много едно/ и на тези дето са за желанието и любовта/и са с повече лентички/...Май ще излезе права майка ми дето разправя,че деца с мислене не се раждат...и добре ,че има и такива като нас дето не му мислят много...че горко му на демографския прираст...

newsm10 smile3501 newsm10
Цитирай

София

Вижте, различни са хората и са различни съответно критериите. Не може да се отсече току-така с една ръка и да се махне "колкото-толкова". Такива са годините, несигурността кара маса хора да параноясват, така че не съдете НАНСЕН или тези, чиято теза не съвпада с вашата-'давай сега да правим дете, пък както дойде-така ще го гледаме". Аз лично се смятам длъжна да му дам максимално добър старт......а той не е никак евтин , за съжаление.
За протокола-ако малко от малко съм убедена в сигурността на утрешния ден, на секундата бих си направила второ. И ИСКАМ ВТОРО.
Но първо ще преценя ситуацията, а после бих задействала правенето, защото детето не е скъпа дрешка или играчка, която да може да се продаде, ако парите не достигат. Confused
Цитирай

Северна България

Macki,blagodarq za otgovorite i mneniqta!  Kakto ve4e bqh napisala,az ne pitam dali da imam dete s tozi dohod,tyi kato sym re6ila,dori ve4e bebepravim Wink  ,prosto iskah da razbera kak se spravqte vie,koito ve4e ste minali po tozi pyt. Za dete jelanie se iska s razhodite 6te se spravim-te sa  vajna podrobnost,no ne nai vajnata zdraveto e nai vajno!   Mnogo 6tastie vi pojelavam i o6te vednyj blagodarq za mneniqta!  bouquet
Цитирай
Дохода няма нищо общо с решението да имаш дете.Деца са се раждали и са били отклеждани и по време на война PeaceВ чакане да постигнем достатъчен доход за да имаме деца ,няма ли да изпуснем подходящия момент,партньор и т.н?!?!
Цитирай

Карлово

Бубон, поздравления за решението! Ще чакаме скоро да се похвалиш с бременност, а по-късно и с бебче! Приятно бебеправене!
Цитирай

Северна България

Mickey03 Blagodarq za podkrepata,  Praynig dano skoro i az se pohvalq s hubava novina,mnogo 6tastie vi jelaq! bouquet
Цитирай

ами то ако се чакат парите това означава че повечето хора никога няма да имат деца-затова по-добре не го мислете толкова ,а правете по едно две и се захващайте да бачкате по усилено Mr. Greenние сме така,никога не ни стигат парите но това не ни пречи да имаме 2 малки деца bouquet
Цитирай

в сърцето на мъжа си!

Ами какво да ти кажа... Навремето и аз мислех като се замогна тогава да имам дете, но след един спонтанене аборт човек по по-различен начин започва да гледа на нещата. Не че нямах съмнения, напротив, мъжа ми беше главния инициатор за бебеправенето, а нямаме кой знае какви доходи. Живеем във Варна, а тук е такава скъпотия, не ми се обяснява... Докато работех заплатата ми беше 400 лв., за жалост се наложи да изляза в болнични и в момента вземам 100лв. месечно. Мъжът ми  е на заработка, т.е. като има работа изкарва добре 600-700, но зимата като нямаха работа я вземеше 200-300, я не. Е, молим се да имаме късмет и да има работа, но всичко друго е без значение, ако не сме здрави и не се обичаме. Дръжте се един за друг и не се колебайте дълго, защото никога няма да дойде времето за това и по-принцип никой не е готов за такава стъпка, докато не му дойде до главата. Успех!  bouquet
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-208 от 208 отговора