Схема за захранване на 4м дете?

  • 2 488
  • 44
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 733
Мами вече съвсем се обърках  #Crazy, чета, чета и все немога да намеря това което ми трябва. Гого е на Нутрилон 1 от средата на 1 месец /спря ми кърмата Cry/, 2 седмица вече сме на сокче от ябълка и няма нито грам колика /дано да е така и за напред  Praynig/, сега ще почваме пюренца, но незнам какви и по колко. Моля дайте някакви схеми за захранване.
Предполагам ще кажете, че е рано за захранване, но при положение, че сме на АМ по-добре да поема повече вещества от пюренцата, а не да е само на АМ. Ако съм на кърма съм 100% за късното захранване.  Peace

# 1
  • Мнения: 27 524
АМ си е супер хранително и в него има всичко необходимо за бебетата!!! В пюренцата, които са с варени плодове и зеленчуци, няма нищо особено и чак толкова ценно.

Ако си решила иначе, най-добре е да започнеш с по малко оризова каша в млякото. Примерни схеми няма. Избираш дали да започнеш с плодово или зеленчуково. По-добре с второто, защото плодовите са по-сладички и после се мусят на зеленчуковите. На Хип има ранни моркови, има картоф, има и тиква. Избери си някое от тях. Започни на първото даване с 2-3 лъжички, като си ги отсипеш предварително от бурканчето. Него го прибери в хладилника. На другия ден пак така. Бурканчето след отварянето има трайност 48 часа в хладилника, т.е. стига ти за 3 давания, останалото го хвърли. Давай около седмица морковчета например. След това въведи по същия начин и останалите. От плодовете най-добре е да започнеш с ябълка, после може круша и банан. Стига толкова засега. Ако има нещо, питай и успех  Hug

# 2
  • Мнения: 733
Мерси Блонди  Hug, но преди или след АМ да давам и кога се замества цяло ядене с пюре вместо с АМ и по колко пъти на ден да вам пюре? Мале ужасен досадник съм ама като незнам  Embarassed

# 3
  • Мнения: 27 524
Преди АМ. Даваш го чисто, после си дохранваш колкото иска с АМ. Цяло ядене не може много бързо да заместиш, защото те не ги искат обикновено. С плодово пюре не може да заместваш ядене, те са за между яденетата. Не бързай да заместваш, дели едно бурканче на две и после си дохранвай с АМ. По един път на ден пюре.

Не си досадна изобщо, нали всички така сме питали  Heart Eyes

# 4
  • Мнения: 878
нашето педи каза да смесвам пюренцето с АМ ,защото Сашко получава раздразнения на стомахчето,но дори и така вече му слагам едно цяло пюре и останалият грамаж до необходимото му количество АМ .(125 пюре + 60 АМ) .Но човека вече не иска чисто АМ ,все трябва да му го овкусявам с нещо.Аз му слагам през хранене малко каша в млякото ....или бананова или оризова ( и двете по съвет на Блонди ) ,утре ше пасирам банан и в млякото с малко каша ...да видим какво ще стане.
Ако продължаваме така ,скоро и кюфтета ще иска  Crazy ...майтап де

# 5
  • Мнения: 2 885
нашето педи каза да смесвам пюренцето с АМ ,защото Сашко получава раздразнения на стомахчето,но дори и така вече му слагам едно цяло пюре и останалият грамаж до необходимото му количество АМ .(125 пюре + 60 АМ) .Но човека вече не иска чисто АМ ,все трябва да му го овкусявам с нещо.Аз му слагам през хранене малко каша в млякото ....или бананова или оризова ( и двете по съвет на Блонди ) ,утре ше пасирам банан и в млякото с малко каша ...да видим какво ще стане.
Ако продължаваме така ,скоро и кюфтета ще иска  Crazy ...майтап де

Не бих смесвала АМ с пюре именно заради опасността от отказ на АМ. На 8 месеца Стефан си пие мляко по около 500 мл дневно.
Даже не давам едно след друго. Изчаквам час - час и 1/2 и тогава давам мляко след като пюрето е обработено чат-пат от стомахчето му.

# 6
  • Мнения: 2 885
Захраних на 6 месеца с оризова каша, спазвайки чат-пат немската схема - зеленчуково, месно, плодово пюре през месец в тази последователност.


Това също не е лоша схема, макар на мен да не ми харесва.


# 7
  • Мнения: 87
Mомичета, вие направо ме шашнахте newsm78 Нашето педи не ни дава дори сокче да пием още, а тук чета за пюренца ooooh!! Направо незнам какво да правя Rolling Eyes Веднъж съм дала сок от морков миналата седмица и веднъж от ябълка! Забелязвам, че се мръщи на АМ, но не зная какво да правя! Когато отглеждах големите деца, всичко беше много различно! Посъветвайте ме, моля ви! Praynig

# 8
  • Мнения: 2 885
Mомичета, вие направо ме шашнахте newsm78 Нашето педи не ни дава дори сокче да пием още, а тук чета за пюренца ooooh!! Направо незнам какво да правя Rolling Eyes Веднъж съм дала сок от морков миналата седмица и веднъж от ябълка! Забелязвам, че се мръщи на АМ, но не зная какво да правя! Когато отглеждах големите деца, всичко беше много различно! Посъветвайте ме, моля ви! Praynig

Само мляко до 6-ти месец. Имате още 3 месеца, така че споко.  Peace

# 9
  • Мнения: 878
така е ,ама който е почнал е почнал ,няма връщане.Аз сега му дадох само пюре ,едно си го хапна с лъжичка 125гр ,банан и ябълка на Хип ...обаче му дадох да си дояде малко мляко и не иска маймуната ,затова му пасирах банан и му дадох 2-3 лъжички .....много ли е лошо?Така му остана това хранене само на пюре и съвсем малко банан.Сега пее в кошарката като оперен певец  Joy

# 10
  • Мнения: 10 597

Ако си решила иначе, най-добре е да започнеш с по малко оризова каша в млякото.
кашата се прави с вода или направо с АМ? СИгурно ми е тъп въпроса,но Алекс е на 6 хранения кърма и 1 ве4ерно АМ/от два дни/ и смятам да започвам да го захранвам. Така се мръщи на АМ, че направо страх ме хваща от захранването и от отлагането му за шестия месец. Не пиша в кърмаческия, защото не искам да си увеличавам кърмата-цедя се и му давам от шише, вече полудявам, имам чувството че само се цедя. Sad

# 11
  • Мнения: 733
Много благодаря  Hug. Другата седмица почваме пюренца и то зеленчукови пък то човечето само ще си покаже нататък  Wink

# 12
  • София
  • Мнения: 15 218
Mомичета, вие направо ме шашнахте newsm78 Нашето педи не ни дава дори сокче да пием още, а тук чета за пюренца ooooh!! Направо незнам какво да правя Rolling Eyes Веднъж съм дала сок от морков миналата седмица и веднъж от ябълка! Забелязвам, че се мръщи на АМ, но не зная какво да правя! Когато отглеждах големите деца, всичко беше много различно! Посъветвайте ме, моля ви! Praynig

Слушай си педито.  По-добре ще е ако захраниш бебчето по-късно.
Тук почти всички се оплакват от педитата, че ги натискат да захранват рано. Твоето явно е по-в час. Брой се късметлийка Grinning

# 13
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
И аз бих те посъветвала да си слушаш педиатъра. Изчакай поне да навършите 4 месеца и тогава пюрета.
Освен това има и вариант първо да се дава АМ, а след това пюрето. Прави се не за нахранване, а за да свикне бебока с консистенцията, вкуса и лъжичката  Mr. Green

# 14
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Когато отглеждах големите деца, всичко беше много различно!
Нали! И аз бях много шокирана от новата система  Laughing

# 15
  • Мнения: 27 524

Ако си решила иначе, най-добре е да започнеш с по малко оризова каша в млякото.
кашата се прави с вода или направо с АМ? СИгурно ми е тъп въпроса,но Алекс е на 6 хранения кърма и 1 ве4ерно АМ/от два дни/ и смятам да започвам да го захранвам. Така се мръщи на АМ, че направо страх ме хваща от захранването и от отлагането му за шестия месец. Не пиша в кърмаческия, защото не искам да си увеличавам кърмата-цедя се и му давам от шише, вече полудявам, имам чувството че само се цедя. Sad

Оризова безмлечна, която се прави с АМ. На мен тя ми се струва гадна така за ядене, хипер безвкусна е, но е много подходяща за захранване, а и за засищане. По малко във вечерното шише и спи цяла нощ. Оризовата каша е много щадяща детското стомахче и е лесно смиалема.

# 16
  • Мнения: 10 597
Благодаря,Blondi!!!! Ще пробвам, че вече не се издържа с тия нощни хранения  Sad

# 17
  • Мнения: 2 885

Ако си решила иначе, най-добре е да започнеш с по малко оризова каша в млякото.
кашата се прави с вода или направо с АМ? СИгурно ми е тъп въпроса,но Алекс е на 6 хранения кърма и 1 ве4ерно АМ/от два дни/ и смятам да започвам да го захранвам. Така се мръщи на АМ, че направо страх ме хваща от захранването и от отлагането му за шестия месец. Не пиша в кърмаческия, защото не искам да си увеличавам кърмата-цедя се и му давам от шише, вече полудявам, имам чувството че само се цедя. Sad

Аз май не мога да схвана нещо...Че искаш да намалиш кърменето ясно, не че това е причина да не влизаш в кърмаческият де. Но най-добре е да изчакаш до 6 месец, а до тогава да замениш кърменето с АМ, вместо да бързаш с даването на пюрета. Какво АМ пиете, че толкова се мръщи? До годинка не се заменя напълно млякото с друга храна. Трябва детето да приема мляко поне 500 мл на ден!

# 18
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Кърмените бебета обикновено не харесват АМ в началото. Трябва им време да свикнат с вкуса. И моята беше така.
С това, че се цедиш ти подпомагаш увеличаването на кърмата, а не намаляването и.
Не знам защо, но съм забелязала, че кърмените бебета се будят за нощни хранения повече от тези на АМ. Въпреки че моята след 5 месеца беше изцяло на АМ, продължаваше да се буди 1 или 2 пъти нощем за папкане. Аз затова я захраних след навършени 4, уж да не ми се буди  Crazy Чак след 6 месеца започна да спи по цяла нощ  Peace

# 19
  • Мнения: 87
Лелеее, изненадите не свършват ooooh! От ровене за информация не мога да излеза от този форум, от дума на дума... Ето сега разбирам, че трябва детето да приема по 500мл. мляко на ден, а преди години, като започне с пюрета в третия месец и млякото /кисело/,остава само за закуска и вечеря, а какви здрави деца израстнаха newsm78 Но ще слушам педито докато ми се изясни причината, какво да се прави, модерни времена Hug

# 20
  • Мнения: 27 524
Не знам защо, но съм забелязала, че кърмените бебета се будят за нощни хранения повече от тези на АМ. Въпреки че моята след 5 месеца беше изцяло на АМ, продължаваше да се буди 1 или 2 пъти нощем за папкане.

Защото кърмата се усвоява много по-лесно и по-бързо от организма и огладняват по-бързо. АМ е по-трудноусвоимо и смилаемо и отнема повече време. Това отново доказва, че кърмата си е най най  Peace Немирница е права, но вече забелязах, че няма смисъл от агитации  Grinning

# 21
  • Мнения: 124
Привет на всички мами!
Тъй като виждам, че темата се разраства, си позволявам да питам и аз някои неща за захранването. Ние сме на смесено хранене (кърмим се преди всяко хранене с АМ, но колко кърма има за изсукване е друг въпрос, така че главно сме изкуствено хранени).Още не съм захранвала, само 2 пъти й дадох малко разредено сокче от ябълка, и то защото много умолително ме гледаше, докато аз ядях ябълка, но не мога да кажа, че изпи повече от 5 мл и нещо все се мръщеше. Смятам да започна не с каши, а със зеленчукови пюрета (че сме малко дундести) някъде след двайсетина дена (на навършени 5 месеца). Решила съм тиква да е първото, след това сладък и обикновен картоф. Та въпросът ми е: добре ли е зеленчуковото пюре да почна да давам на второто хранене (при нас то е към 10-10.30) или да го оставя за третото (13-13.30), а евентуално по-късно на второто хранене да давам плодово пюре? Би ми се искало, както някои мами споделят, че правят - да изчакам поне половин час преди да дам АМ (а не да го давам непосредствено след пюрето), но се боя, че ще се раздразним и ще пискаме, кажете някой трик.

# 22
  • Мнения: 27 524
Най-добре е около обяд да дадеш зеленчуците, някъде към 13 часа се падаше при теб. Тиква, картофи морков са добро решение за захранване. Нека свикне с тях, да започне да ги яде, да мине около един месец и тогава въведи плодовото. Не двете заедно и непосредствено едно след друго. Давай зеленчуково колкото изяде ( в началото знаеш - по 2-3 лъжички) и после дохранвай с АМ. Не е нужно да чакаш да минава някакво време.

# 23
  • Мнения: 10 597
Цитат на: немирница [/quote
Аз май не мога да схвана нещо...Че искаш да намалиш кърменето ясно, не че това е причина да не влизаш в кърмаческият де. Но най-добре е да изчакаш до 6 месец, а до тогава да замениш кърменето с АМ, вместо да бързаш с даването на пюрета. Какво АМ пиете, че толкова се мръщи? До годинка не се заменя напълно млякото с друга храна. Трябва детето да приема мляко поне 500 мл на ден!
Май не съм била ясна-ще продължавам с кърмата, но тъй като намалява, а той расте-има нужда от дохранване. Дадох му НАН НА, а в първия месец съм го дохранвала с Аптамил. Ако имах кърма до 6 месец не бих дала друго, но при това положение мисля, че е добре да започна захранване, едновременно с дохранване с АМ. Четох схемите за захранване и мненията във форума-има мами, които са дали ябълков сок от втората седмица, а други чак от годинка- на всички децата са живи и здрави! Мисля, че Блонди е права и захранването с щадящи стомаха храни е по-подходящо от пресни концентрирани сокове. Не пиша в кърмаческия, защото всички ще ме посъветват да си увелича кърмата и да не давам АМ, много добре знам,че това е най-доброто за детето, но мисля, че то няма нужда от изнервена, вечно недоспала от непрекъснато цедене майка. Това е. Ще изчакам да стане на 4 месеца и ще започна захранване-взела съм решение и няма да се разколебая.

# 24
  • Мнения: 2 885
Ех..ти сама си решаваш за кърменето, не някой друг! Никой не може да ти каже как да си гледаш детето. Всеки ти дава достъп до информация. Ти си тази, която ще прочете, анализира и ще избере на-доброто за детето си.

Аз да си кажа моите причини за захраня 6 месец, не е хич агитация. Аз така реших.
В 3-ти месец няма в детското стомахче необходимите ензими, които да обработват нещо различно от млякото. Не знам защо това все се забравя. Това не е гаранция, че на другите деца им нямало нищо. След някоя и друга годинка се появяват и резултатите от ранното захранване - проблеми със стомашно-чревният тракт и куп алергии.
Гаранция, че педито си знае по старата схема е над 90%. Аз затова не слушам моето и никога не съм го питала как да захраня Стефан. Информацията, която изчетох е доста за тези месеци и се радвам, че захраних късно.
Не е важно дали ще дадеш оризова каша или пюре от тиква или морков, а дали детето физиологично е готово за това. Нещата са толкова навързани - дали ще възприеме лъжичката, дали му е достатъчен приема на мляко дневно....... Аз правя меню за месец напред. Месец въвеждох основните зеленчукови пюрета, след месец месото - само пуешко, пилешко и заешко, сега въвеждам плодовите /ябълка, круша, сливи и банан/. Бавно и славно. И виждам резултата. Няма плуене, няма мусене, няма нито едно пюре дето не го е изяло дребното. Няма мъка, няма злоядство..........Идея си нямаш колко много нерви ми спестява това.
Покрай мен няма дете без проблем. Едно яде само пюре с месо, друго не ще лъжицата, трето яде само плодови........Майките се правят на клоуни, за да хапне детенце.
Естествено, че няма за нищо гаранция.......

Но всяка майка си решава сама. Важното е да е имала предварително информация и ДА НАПРАВИШ СВОЯ ОБОСНОВАН ИЗБОР!

Последна редакция: сб, 27 май 2006, 17:43 от немирница

# 25
  • Мнения: 2 885
Не бих казала, че по-големичките деца покрай мен са здравички. За съжаление. Има някакъв бум на алергии...

# 26
  • Мнения: 124
Блонди, мерси за съвета, както винаги си много убедителна.
Немирница, интересно ми стана, ти писа, че захранваш по някаква немска схема, какви са аргументите да дадеш месни пюрета преди да си въвела плодовите?

# 27
  • Мнения: 2 885
Схемата на захранване, препоръчвана от педиатрите и диетолозите в Германия се базира на дългогодишните изследвания и научни резултати на Изследователския институт по детско хранене Дортмунд. Аз ползвам тази схема за основа, но не я спазвам на 100%.

Последна редакция: сб, 27 май 2006, 17:46 от немирница

# 28
  • Мнения: 27 524
При всички положения плодът е най-хубавото и най-съвършеното нещо на земята за ядене. Месото си е мъртва храна и никой не може да ме убеди в нейното голямо предимство (не, че не я ям,де  Grinning). Та, месото преди плодът...абсурд  Crazy

# 29
  • Мнения: 2 885
Плодовите пюрета и кашите са десерт, зеленчука и месото са основното хранене.
Не съм го измислила аз. За разлика от дребното нито плодове ям, нито зеленчуци.........виж на лютичко наблягам. За ужас на майка ми толкова години. Whistling
Вметка: виж схемата на Хипп от 1 страница, дето съм я пейстнала. Не спазвам схемата, щото тук до годинка се измества млякото напълно, а аз не съм съгласна с това. Дали плод съм въвела един месец по-късно мисля, че няма голямо значение. Важното е, че не отказва зеленчуците чисти. И двете знаем, че ако се захрани първо с плодово пюре, по-трудно се лъжат да ядат после зеленчуците. Това също е причина плодовете да се дават по-късно.
Месото е заради някакви си кирливи 8% в съдържанието и най-вече заради това, че не давам яйца.

цитат: Има родители, които предпочитат детето им да не се храни с месо, а то е най-добрият хранителен източник на желязо. Като алтернатива може да се използват зърнени продукти.

Последна редакция: сб, 27 май 2006, 23:45 от немирница

# 30
  • Мнения: 27 524
Така е, да, съгласна съм с теб. Да, ти захрани късно, така че месото си е било навреме и не казвам в твоя случай, че не е правилно, а ако се започне на 4-5 месеца примерно с месото.
Каша за десерт... трудно, доста е хранителна и засищаща. Плод - само на гладно се яде (пресен,де, за пюретата не важи).
Яйца и аз не давам, а месни пюрета, ама само птици. Свинско  Naughty
Последният ти цитат е много  Peace

И почни да ядеш плодове и зеленчуци, крави  Heart Eyes

# 31
  • Мнения: 4 392
И ние я караме по немската схема
http://www.babyclub.de/cms~Mode~Master~ID~8717974.asp
Захраних след 6.месец. Peace
Зеленчуковите пюрета не се смесват с АМ!

# 32
Някой може ли да я преведе тази немска схема за захранване, че нещо с немския не се оправям. Благодаря ви предварително!  bouquet  bouquet  bouquet

# 33
  • Мнения: 4 392
Аз затова я постнах,защото е много нагледна.Имах я някъде в голям формат,но не мога да я намеря.
За кърменето,респ. храненето с АМ мисля,че е ясно.Там където виждаш чинийка със зелено съдържание-зеленчуково пюре,...оранжевото- плодово-зърнена каша,бледожълто-млечно-зърнена каша .Ябълката с житния клас означава ,че можеш да даваш между храненията плодове или зърнени храни.
                     

# 34
  • Мнения: 4 392
Блонди, мерси за съвета, както винаги си много убедителна.
Немирница, интересно ми стана, ти писа, че захранваш по някаква немска схема, какви са аргументите да дадеш месни пюрета преди да си въвела плодовите?

Аз пък въобще не давам плодови пюрета и не виждам защо да го правя newsm78

Последна редакция: ср, 31 май 2006, 01:47 от Amarena

# 35
  • Мнения: 27 524
Блонди, мерси за съвета, както винаги си много убедителна.
Немирница, интересно ми стана, ти писа, че захранваш по някаква немска схема, какви са аргументите да дадеш месни пюрета преди да си въвела плодовите?

Аз пък въобще не давам плодови пюрета и не виждам защо да го правя newsm78

Под плодови пюрета се има предвид и пресни, намачкани плодове. В това определено има смисъл. Но изобщо без плодове не може. И когато няма възможност за пресни, и готовото пюре е някакаъв вариянт. А иначе всяка майка си преценява какво да дава, разбира се.

# 36
  • Мнения: 2 936
Аз пък въобще не давам плодови пюрета и не виждам защо да го правя newsm78
смисълът е във витамините Mr. Green и не само........

# 37
Amarena, много ти благодаря!!!  bouquet

# 38
  • Мнения: 4 392

Amarena, много ти благодаря!!!  bouquet

Моля! За нищо! Peace

Блонди, мерси за съвета, както винаги си много убедителна.
Немирница, интересно ми стана, ти писа, че захранваш по някаква немска схема, какви са аргументите да дадеш месни пюрета преди да си въвела плодовите?

Аз пък въобще не давам плодови пюрета и не виждам защо да го правя newsm78

Под плодови пюрета се има предвид и пресни, намачкани плодове. В това определено има смисъл. Но изобщо без плодове не може. И когато няма възможност за пресни, и готовото пюре е някакаъв вариянт. А иначе всяка майка си преценява какво да дава, разбира се.

Ааа,пресни плодове ядем всеки ден Laughing Laughing
Но не давам купени плодови пюрета в бурканчета.Мислех ,че за такива говорите. Embarassed

# 39
  • Мнения: 27 524

Ааа,пресни плодове ядем всеки ден Laughing Laughing
Но не давам купени плодови пюрета в бурканчета.Мислех ,че за такива говорите. Embarassed

Абе, за такива говорехме, ама аз да се измъкна  Wink Наистина няма много смисъл в купените, ама какво да се прави, по-лесно е  Hug

# 40
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Наистина преработените плодове защо ги даваме  Thinking но пък са голямо удобство. Ако излизам от къщи от рано сутринта, закуската ни е плодово пюре дует или плодове с ориз, някъде навън в движение. Понякога приготвям още от предната вечер мляко с орис и сушени плодове или компот с грис, ама трябва да съм много организирана и да не ме мързи  Embarassed Не ми харесва идеята да приготвям закуска с пресен плод и да преседи 2 часа  Rolling Eyes Пък и трябва да се приготви точно преди да изляза за да е прясна  Crazy
Вие как процедирате с плодовете като излизате навън?

# 41
  • София
  • Мнения: 2 434
Аз да задам един въпрос, може да ви се стори глупав, ама... Embarassed
На колко месечно бебе може да се дава суров /пасиран/ плод? Не трябва ли да е термично обработен за да не му дразни коремчето? newsm78

# 42
  • Мнения: 27 524
Няма глупави въпроси за бебоци  Hug

Казват след 6-ти месец. Аз обаче след 4-ти започнах да давам манго, авокадо, банани и круши (исках и ябълки, но след пасирането остават тричави и моя се дави  Crazy ).

# 43
  • Мнения: 4 392
Наистина преработените плодове защо ги даваме  Thinking но пък са голямо удобство. Ако излизам от къщи от рано сутринта, закуската ни е плодово пюре дует или плодове с ориз, някъде навън в движение. Понякога приготвям още от предната вечер мляко с орис и сушени плодове или компот с грис, ама трябва да съм много организирана и да не ме мързи  Embarassed Не ми харесва идеята да приготвям закуска с пресен плод и да преседи 2 часа  Rolling Eyes Пък и трябва да се приготви точно преди да изляза за да е прясна  Crazy
Вие как процедирате с плодовете като излизате навън?
Наистина си е проблем,когато сме навън.За такива случаи нося бурканче с грис,един банан,празно бурканче и вилица.Мачкам банана с вилицата ,докато стане на каша,прибавям към гриса,наливам АМ и манджата готова...Малко играчка,признавам,но си заслужава.

# 44
  • София
  • Мнения: 2 160
Здравейте мамчета, определено се обърках след като изчетох мненията....хм Хриси е на 4м, и започнахме захранване с плодово пюре {нашето педи каза да започнем още от 3м, ама аз не я послушах} newsm12. Доколкото разбирам май е трябвало да започнем със зеленчуково...това проблем ли е? И още нещо, кога да започнем със зеленчуковите пюрета? Трябва ли да и давам пресен плод, намачкан....аз засега и правя само сокче сутрин :Ябълка и морков smile3506

Общи условия

Активация на акаунт