Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 26 май 2006, 13:39 ч.

за невежите JP-та

• 870
  • 21
  •   1
Отговори
  • София
Здравейте момичета, просто много ми се насъбра, те реших да споделя тук. Направо ми се плаче след посещението при педиатъра. Бебка е точно на 3 месеца и първите два наддаваше с по килограм, а сега 600гр. и лекаркат каза, че това е по-малко от стандартите, но    Close"сега много бързо ще го оправим като земеним едното кърмене със зленчуково пюре". Сигурно като ми говори в множествено число си мисли, че двете си сътрудничим. Другото нещо, което ме съсипа направо беше"така ще ти се събере повече кърма за другите хранения и ще си възстановиш необходимото количество". Тя просто си е фен на ранното захранване и това си е то. Още първия месец ми написа схема за захранване с плодов сок, а втория- плодово пюре. Не искам да отрека качествата и на лекар, но относно кърменето и захранването просто цикли на тема   Rolling Eyes:ранно захранване. Въпреки, че си чета форума и знам вече доста неща, като ми каза, че теглото на бебка е под нормата така ми се доплака. Сигурно защото се чувствам виновна; нали мама дава яденето. Сега седя и се чудя, кърмата ли ми намалява?, да пия ли чая на Hipp? или по-често да кърмя? Просто ми е гадно  Mr. Green

# 1
  • София
Здрасти:)
Ми това за съжаление е положението в България.
Аз смених  две педиатърки,и  тази при която сме в момента,също е на различно мнение от мен относно захранването.То не бяха обяснения,та статии носих...барем се примири жената.
Ще свикнеш.,все пак важно е да е добър специалист,ние информацията относно захранването от тук ще си я черпим.
600гр на мен не ми се виждат малко.Но ако смяташ че ти е понамаляла кърмата нищо не пречи да си пиеш чая на Хип,да даваш на бебчето по-често да си цока и така...Ти най добре си знаеш:)
Успех и не им се връзвай толкова на лекарите Wink

# 2
Здравейте момичета, просто много ми се насъбра, те реших да споделя тук. Направо ми се плаче след посещението при педиатъра. Бебка е точно на 3 месеца и първите два наддаваше с по килограм, а сега 600гр. и лекаркат каза, че това е по-малко от стандартите, но    Close"сега много бързо ще го оправим като земеним едното кърмене със зленчуково пюре". Сигурно като ми говори в множествено число си мисли, че двете си сътрудничим. Другото нещо, което ме съсипа направо беше"така ще ти се събере повече кърма за другите хранения и ще си възстановиш необходимото количество". Тя просто си е фен на ранното захранване и това си е то. Още първия месец ми написа схема за захранване с плодов сок, а втория- плодово пюре. Не искам да отрека качествата и на лекар, но относно кърменето и захранването просто цикли на тема   Rolling Eyes:ранно захранване. Въпреки, че си чета форума и знам вече доста неща, като ми каза, че теглото на бебка е под нормата така ми се доплака. Сигурно защото се чувствам виновна; нали мама дава яденето. Сега седя и се чудя, кърмата ли ми намалява?, да пия ли чая на Hipp? или по-често да кърмя? Просто ми е гадно  Mr. Green

Хехе, Стефан наддаде 450 грама за първият месец, бе на кърма.
Сега на 8 месеца е 7 килца и детето му няма нищо. Аман от таблици, мерки и теглилки.
Захраних в 6-ти месец с оризова каша.
Ама моят педи въобще не ми се бърка, нито един път не съм го питала как да захранвам или какво да давам.
За тази цел си имам интернет и форума на бг-мамма.  Hug

И ето разликата между жена, дето слуша педито и моя милост: /вчера се засякохме на консултацията, при едно и също педи сме де/
Нейният син е на 6 месеца и тя пита за сирене, масло, попари, ягоди и череши??????
А аз само му съобщих, че ядем зеленчукови, месни и сме почнали плодовите пюрета и папаме безмлечни каши.

Детето яде всичко, няма грам претенция към храненето. Не знам какво значи злоядо дете.
Така, че.........спокойно! Следвай инстинктите си и желанията на детето.

# 3
Не се притеснявай Peace
Вики е само половин месец по-голям и всъщност точно вчера бяхме на консултация. Оказа се, че е наддал последния месец 600 гр. Също като вас предишните два месеца наддаваше по килограм на месец. И също е изцяло и само на кърма. Педиатърката ни обаче изобщо не и направи впечатление сегашното наддаване, нито намери нещо притеснително в него. За захранване - нито дума. А аз пак бях се подготвила да излагам аргументи защо съм "за" късното захранване. Е, не се наложи Grinning

# 4
Хайде стига ти е пукало от такива глупости smile3514. Щом четеш в тези форуми,има изобилие от информация, и си наясно че 0.600гр. не е малко. Ако искаш за твое успокоение пий чайче и това е! А аз тези съвети за ранното захранване ги пусках да минават край ушите ми и си захранвах по схема, която съм си избрала тук. Успех и споко. Grinning

# 5
Това, което знам аз от моя педиатър е, че бебетата наддават средно по 0.800 кг. през първите три месеца, т.е. общо 2.400. Твоето за този период е наддало 2.600, което е дори повече. Освен това Световната здравна организация издаде нови стандарти за наддаване на бебета, които са на кърма, а те са дори по малки, за първите месеци наддаването беше около 0.650 кг. /не съм напълно сигурна, но там някъде/. Така, че споко.

# 6
  • София
    Това за зеленчуковото пюре на 3 месечно бебе ще се направя,че не съм го прочела Twisted Evil Надявам се и ти да оставяш подобни приказки да минават покрай ушите ти. До 6 месечна възраст на бебето маминото млекце напълно задоволява глада и жаждата му Grinning Колко често се кърмите? Кърмите ли се нощем? Ако кърмиш на поискване (винаги когато бебчо не би ти отказал), млекцето ще се регулира спрямо неговите потребности и винаги ще е точно толкова от колкото той се нуждае. В 3ти месец има скок в растежа - т.е. млекцето ти е в процес на количествено увеличаване, бебчо ще търси да папа по-честичко,за да го регулира спрямо нуждите си. Въвеждането на нещо различно от кърма само би объркало този естествен процес. Кърмата не е количествено константна величина - колкото по-често са стимулирани гърдите, толкова повече млекце ще произвеждат. Няма нужда да чакаш "да се събере кърма за следващото хранене" - така организмът ти получава сигнал,че бебето няма нужда от толкова мляко (щом застоява в гърдите ти) и го абсорбира. Често кърмене (поне 1-2 в интервала между 3 и 8 ч сутринта), повечко течности (неограничено количество лактогонен чай) и спокойствие със сигурност ще регулират кърмата ти спрямо потребностите на бебчо.
    Всъщност вие не сте наддали малко - до 4ти месец средното наддаване на бебе е около 170гр на седмица, но като приемливо се отчита и наддаване от 113-142 гр на седмица. И тъй като бебетата растат скокообразно, а не плавно, а вие сте качили по кило предишните 2 месеца (а този сте нарастнали на височина сигурно) няма нищо притеснително.  Не се тревожи за грамчетата. Забрави кантара и часовника - просто следвай нуждите на бебчо, не ограничавай престоя му на гърда и не разтегляй интервалите между кърменията! Гушкайте се, кърмете и нямай никакви грижи Grinning
   П.П. Личните лекари се сменят юни месец - вашата точно навреме ви  е дала "компетентните" си съвети Wink

# 7
  • у наше "село"
Да, има си и такива лекари - компетентни, лекуват отлично и безупречно, но когато стане въпрос за захранване на новородено... леле-мале...
Моята е така, но хич не й се връзвам. Тя си ми говори ли говори, аз си "рупам ли рупам"...
То общо взето има 2 варианта - или да не й се връзваш (т.е. да си действаш на своя глава) или да я смениш Wink
Споко и успех Grinning

# 8
  • София
   Grinning Колко често се кърмите? Кърмите ли се нощем? Ако кърмиш на поискване (винаги когато бебчо не би ти отказал), млекцето ще се регулира спрямо неговите потребности и винаги ще е точно толкова от колкото той се нуждае.

Аз си кърмя бебка на поискване, имаме си нощно хранене, но  тук получавам компетентни отговори, а лекарката ми говори меко казано глупости. Днес се замислих: ако не бях открила форума?!Кой знае колко майки просто нямат право на избор защото имат само един източник на информация - лекарят. Това ме кара да си мисля, а ако имаше брошури за ползите от кърменето, които да са в лекарските кабинети. Поне хората ще могат да избират.

# 9
  • София
Пуснах го в цитат без ад искам Embarassed

Аз си кърмя бебка на поискване, имаме си нощно хранене, но  тук получавам компетентни отговори, а лекарката ми говори меко казано глупости. Днес се замислих: ако не бях открила форума?!Кой знае колко майки просто нямат право на избор защото имат само един източник на информация - лекарят. Това ме кара да си мисля, а ако имаше брошури за ползите от кърменето, които да са в лекарските кабинети. Поне хората ще могат да избират.

# 10
  • на запад
Точно в 3-ия месец с Калина имахме същия проблем
Ето я и моята одисея с педиатърката
Здравейте и се извинявам, че и аз "изплаквам"проблемите си, но днес се оказа, че и ние сме със същия проблем:
С риск да повторя писаното хиляди пъти по темата, искам да ви споделя какво се случи днес на месечното ни посещение при педиатърката ни, името и засега няма да споменавам, макар че, за съжаление е в белия списък.
Та на въпроса – 3-месечното ми бебче е наддало само 300гр и 2 см. И, естествено веднага беше обявено за “системно недохранено”, а аз за майка, която ако си мисли, чи “кърмата и е достатъчна” го “обрича” на глад!
А системно недохраненото ми кърмаче пълни от 5 до 7-8 памперса на денонощие, като от 1 до 4 пъти ака. Е понякога не ака, но това не ме притеснява! Урината и е светла, и акото е с цвят на тикма, или малко по-тъмно понякога. Та “препоръката" на въпросната педиатърка беше, да цедя и да давам с шише, за да видя колко изяжда. Опитах се да и обясня, че не успявам да цедя по много и та ми заяви, че е така, защото нямам достатъчно кърма. И без сокчета разбира се не може, а как ще може, та на запад повечето деца били масово анемични, от тази система на хранене и дохранване. На опита ми да защитя и подкова позицията си, относно късното захранване, и това, че предпочитам да започна с оризова каша, тя ми каза, че и каша ще даваме, но като навърши 5 месеца, а дотогава и зеленчукови пюрета трябвало вече да е яла!
Като излезнах от там, освен че се мразех, затова че детето ми е недохранено, влезнах в първата аптека и си купих Рицинус, пих още пред аптеката, и вкъщи пих и лактогонен чай, дано успее да се “върне” кърмата, другия вариант е сериозно препълване на гърдите.
На всичкото отгоре същото това кърмаче, почти не спира да се смее, ръкомаха и “говори” на играчките си и на нас 2-та с баща си!
Какво да правя? Не знам дали пък не е права, и детето наистина не си дояжда....
Мислех, че съм прочела в библиотеката, но наистина не се сещам нищо повече за стимулиране на лактацията.
П.П. Калина се роди 3,520, първия месец наддаде 1,100кг, втория - 700 гр, и сега тези 300 гр.

Не се притеснявай от това, продължавай да кърмиш бебчето, и ще видиш, че всичко си е повече от нармално, щом бебето мокри памперси, ака, жизнено е и спи спокойно, значи си взела правилното решение - гладно бебе винаги ще ти даде да разбереш, че нещо не е наред - и между другото все още се лъжем с педиатърката, че сме се захранили!
Успех в кърменето и здраво бебче!  bouquet

# 11
  • София
Нясно си, че GPто е в грешка; научила си си уроците от форума и правиш всичко както трябва; детето наддава повече от добре. Защо тогава се тормозиш? Я погледни от позитивната страна и помисли за всички майки, които не знаят за форума или не вярват на прочетеното в интернет и в резултат отбиват между 2 и 4 месеца, защото почват със сокчета и пюренца и после, незнайно как, млякото им вземе че спре. Виж и темата за най-абсурдна реплика по повод кърменето - над 30 страници с бисери, голяма част от медицински лица. Какво да се прави, и те са хора, и те могат да сбъркат; ние като майки носим отговорност и трябва да вярваме повече на инстинкта си, а не да се шашкаме за щяло и нещяло.

# 12
  • София
Имам предложение.
Всяка майка (наслушала се на глупостите на педиатрите), която чете форумите и е запозната с "Национален план за храни и хранене 2005-2010", ако има възможност да го разпечата. Да ходи с плана на консултация и да го завира в очите на педиатрите... То е ясно, че нещата няма да се променят ей така, изведнъж, но поне аргументирано (черно на бяло) да е ясно защо се дърпа на 3 месечно бебе да дава зеленчуково пюре  #Cussing out
Добре са те успокоили мамите. Не се оставяй да те манипулират медицинските лица....

# 13
за мой срам и аз пусках тема,че бебето ми не наддава,когато качи 500 грама на 3 месеца,сега е качил 400,ма това е нормално!и нашата педи искаше да го захранвам от 1 месец(както захраних дъщеря ми,е верно,без проблеми),но като сме с АД,и евентуална АБКМ,и сме и болни в момента,тя сама ми каза,че е по-добре че не съм захранила,и да не захранвам до 5-6 месеца!значи тези съвети си ги дават по навик ли,и аз не знам,а идеята за рекламки и брошурки много ми допада,да направим една рекламна кампания на кърменето!

# 14
  • София
Надявам се, че вече си се успокоила!
Джи Пи-то ти е за  #2gunfire но за съжаление болшинството български педиатри и дж-пи-та не проявяват интерес към новостите в неонатологията... То пък едни новости - от двайсетина години...Ама нейсе!
Най-гадното е, че опитно вменяват чувство на вина - не си добра майка, детето ти гладува...
Твоето бебче наддава перфектно. И 3-те месеца да беше наддавало по 600гр - пак е добре, а 2,6 кг за 3 месеца е отлично.
Игнорирай подобни изказвания!
Много ми е любопитно как "ще оправи нещата" при положение, че зеленчуковото пюре е по-ниско калорично  newsm78 А за събирането на кърмата....не ми се говори - аман от некомпетентност.
Да не забравяме, че работата на тази и другите лекари е да поставят диагнози и да назначават лечения. Да си бебе не е диагноза и съответно не се лекува  Joy
Теглото на бебчето ти едва ли е под нормата  (доколкото нормата е критерий), но не пишеш какво е. Обаче наддаване от 2,6 кг за 3 месеца е доста, да не кажа много. Ако наддаваше по повече щеше да поиска да го сложи на диетка (зеленчуково пюре!)...
Абе, махни!
Горе главата!!!
  bouquet

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт