unschooling

  • 5 171
  • 135
  •   1
Отговори
Някой от този форум интересува ли се от въпросите на домашното образование (на англ. homeschooling и по-точно unschooling) - образование на децата у дома, по тяхна инциатива и желание? Аз чета в момента книги на тази тема и започвам да се запалвам за този начин на отглеждане и възпитание на децата. Търся хора, които са запознати или практикуват такъв начин на живот.

# 1
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Дай инфо, от каква възраст се започва?

# 2
идеята е, че децата имат осбствена любознателност и желание за изучаване на света и вместо да се изпращат в училища(където им се налага да учат неща, които в момента могат да не ги интересуват), детски градини и пр. могат да си останат вкъщи и сами да изучават интересуващите ги неща с помощта на родителите си и други хора.
много схематично е това

# 3
  • Мнения: 10 982
Това е много интересно  Peace
Винаги съм се чудила как малко дете научава кое какво е, какво може и какво не може ... и т.н.
Дай повече инфо, please  Hug Hug

# 4
точно това е, че децата научават всичко, което ги интересува още от бебета без кой знае каква чужда помощ. същото може да се случи и в по-голяма възраст, без да бъдат принуждавани в училища да учат програми, които не се съобразяват с индивидуалните им нужди и потребности. аз лично си купих книги на John Holt - американец, който на основата на преподавателската си дейност и чувствителност към децата, става един от главните радетели в сащ за образование на децата според нуждите им и интересите си. има много книги и статии по въпроса в интернет, а аз се интересувам дали в българия има майки запознати по въпросите и интересуващи се. колкото повече чета, толкова повече се убеждавам, че това е нещо много добро за децата.

# 5
  • Мнения: 46 437
А кой гледа децата през деня? Все пак родителите ходят на работа  newsm78

# 6
от това, което чета, поне един от родителите трябва да работи на плаващо работно време или изцяло да е свободен, за да е с децата си

# 7
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Е да но в БГ образованието е задължително newsm78
Пък и така детето ще живее в частична изолация. Освен това ще се чувства различно... Нещо не го възприемам това Rolling Eyes

# 8
не съм проучвала какава е правната рамка у нас. но знам, че може да се явяваш като частен ученик. знам също за спортисти - деца, които не могат да посещават училището, поради ангажиментите си, също се явяват така. така че мисля, че има варианти, но не съм ги проучила.

# 9
в щатите има регулиране на този начин на обучение, у нас още няма подобна практика, за да има и регулиране. интересно ми е да се свържа с хора, които искат да практикуват такъв вид обучение

# 10
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Частните ученици също учат по определени учебници и има изисквания, които трябва да покрият с изпити. И мисля, че не на всеки може да се разреши да бъде частен ученик.

# 11
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Мисля че в Бг този метод го няма  Thinking
Тук се прилага, но ако има проблеми с детето, физически или психически. Тогава за самото дете е по-добре да учи в къщи.

# 12
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Винаги съм мечтала да ме отглеждат по този начин.  Mr. Green
Чела съм от тук, от там за домашното обучение, много ми харесва идеята. Има обаче едим малък проблем - нито аз, нито мъжът ми можем (а и не искаме) да си зарежем работата, за да се отдадем изцяло на отрочетата.  Thinking

# 13
  • Мнения: 3 161
Проявявам интерес, по-скоро любопитство, но не знам много и не мога да съм ти от полза. Ако амаш повече инфо, сподели!

# 14
  • Мнения: 2 567
Може да се каже, че аз прилагам този метод. Чела съм как е на запад. Познавам и хора, които си учат така децата.
Аз го прилагам по мои си комплексни съображения.

Общи условия

Активация на акаунт