"Европа пуши като за последно"

  • 1 721
  • 33
  •   1
Отговори
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Темата ми хрумна, четейки една друга дискусия. Надявам се автора на поста от другата тема, ще ме извини за взаимстваното заглавие  Embarassed
От догодина в Кралството се забранява пушенето на обществени места напълно!! Това включва пъбове и клубове  Crazy Аз съм непушачка и би трябвало да ме радва това, но пък си мисля, някак си ще се загуби атмосферата, като изчезне димът от пъбовете и клубовете или.... ще пускат изкуствен дим   Laughing
Разбрах, че от тази година са го въвели в Испания. Интересно как го спазват там  Thinking
А в Ирландия отдавна е факт!
Как е положението в другите страни (даже и да не са в Европа)?
Отделно при нас в училищата е терор на тема здравословно хранене, забранено е да се носят шоколади и газирани напитки, а в стола вече не им сервират наденички  Rolling Eyes Забраниха и на вановете със сладолед да паркират и продават в близост до училищата  Confused Доста крайни ми се виждат тези мерки и няма ли ефекта да е обратен?!?!

# 1
  • Мнения: 7 837
Здравословното хранене при децата и изобщо и тук доста го пропагандират, защото си е проблем, както и навсякъде по света.
Иначе пушенето на вън не е проблем и доста го правят. Пред мол-а обикновено има групички около пепелниците  Laughing По кафетата навън също си пушат спокойно и поне ми е утеха, защото кафето по правило го прокарвам цигарка.

# 2
  • Мнения: 464
В Европа наистина се пуши МНОГО повече отколкото в Северна Америка..Статистики няма да търся, но не съм сляпа. Всеки ден съм навън и виждам..

# 3
  • Мнения: 2 257
Няма да забравя първия път като се прибирах от Америка в БГ - доста ми беше нанагорно и се бунтувах срещу това непушене тук, та като кацнах в Лондон и още от ръкава на самолета ме лъхна тази омайна миризма на тютюн, като влязох на летището - направо ме удари миризмата на цигари, а в кафето, в 7 сутринта англичаните вече бяха забирили (пиеха бира)  Laughing Просто зазвуча "Ода на радостта" в ушите ми. Ужасно ме израдва свободния европейски дух.
Тук е ужасно гадно в това отношение - седнеш в ресторант, пийнеш - не може една цигара да запалиш, поведеш разговор, напъне те пушаческата мания - трябва да излизаш навън да пушиш - тъпа история, но щеш не щеш - свикваш.
Иначе здарвословното хранене тук е просто една смехотворна шега - в училищата се заблуждават, че дават здравословна храна на децата, като им бутнат една салата и плод, заедно с мазния хамбургер , пица или тако за обяд. Иначе само за здравословно хранене дуднат...

# 4
  • Мнения: 3 491
За пушенето - пушачите да си кажат. Аз нямам нищо против да не се пуши, не мога да си представя например Starbucks одимено. Що се отнася до децата - в нашата училищна система са изхвърлени машините за снаксове и газирани напитки, чувала съм, че ги е имало. Нямам нищо против и това. Моите деца всъщност не пият газирано, у дома не се купуват такива неща. Опитвали са кола например, но не им харесва. Не мисля, че ефектът ще е обратен. Не знам как ги надъхват в училище, но синът ми на 6 години знае кое е здравословно и не е толкова трудно да го ограничавам. Интересен ми беше случаят с едно познато индийче, което наскоро си беше в Индия и там им събрало очите: Целият род очаква да види разглезеното американче, но вместо това пристига уравновесено 5-годишно момиченце, което учтиво откланя подарените шоколади, защото са вредни за зъбите.

# 5
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Тук си се пуши на воля  Wink, въпреки че въведоха закона, който задължава собствениците на кафенета и ресторанти да разделят салоните на "пушачи" и "не пушачи". Определено мога да кажа, че не се спазва. За здравословно хранене и тук се говори постоянно и като цяло хората се опитват да го правят, но ми се струва трудно Wink, като се има в предвид националната кухня на гърците.

# 6
  • Мнения: 2 959
Мери, тук в Канада/ в нашата провинция- АБ/ пушенето го забраниха официално вече 1год. И е страхотно така, нямам вече никакви притеснения за Дана, като ходим на ресторант. В началото пушачите недоволстваха къде малко, къде по- явно, но с/у "закона се не скача". Много съм доволна от сегашното положение. Дори вчера гласуваха такъв закон и за Quebek, която ни се води най- свободомислещата провинция. А иначе за здравословното хранене, аз съм му голям фен, така че бих одобрила подобни огран. мерки в уч-щата с/у шоколади, чипсове и газирани напитки, но още сме много далеч с Дана от уч- щето. Hug

# 7
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Ха момичета, вие да не помислихте, че тук се пуши свободно  Mr. Green Освен в пъбовете, клубовете и кафе Неро, май другаде не може. Не съм влизала в ресторант, в който да се пуши. На летището не се пуши, даже и на паркинга е забранено. Майка ми е пушачка и като кацне така е зажадняла за цигара, а няма къде да я заведа Thinking Както казах въпреки, че не съм пушач, обичам като изляза на вечерен или нощен живот, да се върна в къщи миришеща на цигари Wink Това е част от удоволствието  Laughing Някак прекалено стерилно ще стане и в нощните заведения да не се пуши  newsm78 Интересно ми е в Испания как са понесли ограничението, защото испанците са си купонджии. Не мога да си представя стерилен нощен клуб в Мадрид  Laughing
И аз съм ЗА здравословното хранене, но не налагано по този начин. Защо надениците да са нездравословни. Ако купиш качествена наденица и я опечеш във фурната или на барбекюто, поднесена с прясна салата, какво и е?! Това че масово се купуват най-евтините наденици, с 25% месо и се пържат, а после се поднасятс гарнитура пържени картофки, не е причина този вид храна да се отхвърли напълно. А на сладоледа какво му е Rolling Eyes Изхождайки от тук и плодовите млека трябва да се забранят  newsm78

# 8
  • UK
  • Мнения: 1 334
 Ми в Ирландия пушат здраво по улиците. Отдавна не бях виждала такова нещо  Grinning Гледаш срещу тебе вървят хора, всеки захапал по цигара и фаса естествено се хвърля на пътя. Пред заведенията също има групички-припалват хората набързо и обратно вътре. Направи ми впечатление, че имат много джус барове, ама стоят празни Grinning  Така,че като забранят пушенето в пъбовете едва ли ще изкарат народа оттам или пък ще намалеят пушачите.

# 9
  • Мнения: 7 091
А аз да ви кажа как се " изненадах". Бях забравила въобще съществуването на цигарите ( никой от нас не пуши) понеже от толкова време не ми е замирисвало на цигари Simple Smile. Отиваме обаче на едно БГ събиране за Гергьовден и направо се изненадах страхотно, как всички освен нас пушеха. Никой не се съобрази, че има 4 малки деца, нито че аз съм бременна, един от гостите дори беше застанал под носа ми с цигара. Мъжа ми е с аалергична астма и повече от час не можахме да издържим и си тръгнахме. Много ми беше неприятно като се прибрахме в къщи и целите ми дрехи миришеха ужасно.
Аз лично съм за това да не се пуши на обществени места. Който иска да си се трови няма нужда да трови и останалите, все пак не можем да си затворим въздуха в буркани и да си го дишаме като отидем някъде.

Относно здравословното хранене, не знам колко е здравословно понеже на нас в детската градина в началото ни обясняваха как децата е хранели по не знам си каква схема, 4-те основни храннителни групи, сървинги , дрън дрън.  Кетчупа го пишеха като зеленчук!! Направо онемях.
Да не говорим, че всеки ден ядяха или кренвирши ( аз много се притеснявах, понеже малкия не беше ял такова нещо досега), или пица. Обикновено десертите им бяха някакъв компот.

# 10
  • Мнения: 4 629
Аз се радвам, че тук на повечето обществени места не се пуши. И на мен така ми е по-лесно да не пуша. Който иска да пуши няма защо да трови  и останалите. Ако няма закони в повечето случаи непушачите са потърпевши.

# 11
  • Мнения: 74
   Аз определено съм против да се забранява пушенето изцяло в ресторанти и пъбове.Според мен най-добрият вариант е да са разделени на две Части-за пушаЧи и непушаЧи.Например в Лондон в Хард Рок кафе не ни разрешиха да пушим на масата,а само на бара,но понеже той беше препълнен с пушаЧи и не можахме да се вредим и трябваше да излезем отвън,което си беше неприятно за нас.И не мисля ,Че пушаЧите ще намалеят заради тези забрани....колкото се намали и употребата на алкохол ,когато имаше забрана да не се продава след 23 Часа.
А относно това,Че не се пуши на летищата не съм съгласна,защото съм била на Гетуик и на Хиироу и си има специални места за пушаЧи Grinning

# 12
  • Мнения: 2 195
Ами тука забраниха по гарите(има специални места  с едни колчета  Laughing).Ама ако забранят и по заведенията трябва да се самоубия  Rolling Eyes

# 13
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
За здравословно хранене в Англия на деца недей да ми говориш, това е мит и илюзия Naughtyна плей групите не спирам да правя #CrazyМайките готвят сладкиши и еклери с шоколад и ги пъхат в устите на децата.Масово се предлагат кифли със сладка и шоколад.Като заплаче малко дете, майката вади шоколада от чантата, дава му го и то млъква.Масово децата седят в колички и ядат чипс и бонбони.С очите си видях как една майка дъвечеше хамбургер, плюваше го в ръка и го слагаше в устата на 5,5 месечно бебе SickБебешките кислели млека са толкова сладки, че може да ти запепне устата.И това което го пиша го видях на две места, значи е нормално.Правиха сладки, които се състояха от кофичка маргарин, шепа брашно и малко портокалова есенция.Всички деца ядаха на корем с охота.Соковете които дават са тези от 1 паунд за 1 литър.Концентрат от химия.Слагат малко вода и дават на децата.Ако това е здравословно хранене....може би някой иска да го наложи, но ще му е трудничко доста.Гледат ни като изкопаеми когато с Алекс започнем да ядем плодовете които никой не пипа в чинията.Как защо да не е здравословна наденицата Shocked Laughing
 За пушенето.....трябва да има места на които се пуши и на които не, но явно няма да е така.

# 14
  • Мнения: 3 367
мери, мерси за темата,тя ме занимава много,вкл. и професионално..
средата има много голямо зна1ение,но аз мисля 1е и ние носим голяма отговорност да възпитаме децата си в навиците които намираме за добри..аз съм за свободата на избор,ако не вредиш да другите..
тук храненето в последните години е до голяма степен ? на класа-има у=ща и градини където менюто се избира ден по ден,и да-наистина е много  здравословно (струва около 1500$/месец тази градина,при средно 800 за града)...има деца които не са яли МкДоналдс защото е ниска класа...като цяло е доста зле,но това не е само тук; навсякъде с глобализация и нямане на време навлиза тази безобразна храна..но това което виждаме у дома остава-затова моита логика е да се напна да готвя редовно и да спортуваме и пр.-дано нещо зака1ат децата,ина1е не мож' ги предпази..
Анна

Общи условия

Активация на акаунт