Орхидея

  • 281 097
  • 1 288
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 13 783
Нади благодаря за отговора.Сега поетапно да попитам:
1. Благодаря за отговора - Значи зелен кристалон. Ще търся оранжев, ти писа в предишен пост че с оранжев се тори като се появи цветонос.Предполага че моятс лучай е такъв.
2. Искам  да те попитам според теб разумно ли е да пресаждам сега Фалчето със пъпка или да изчакам да цъфне.
3. Това за капчиците не го знаех и мислех че е вредители. ooooh!Вече ще знам.
4. Моля те сподели от собствен опит в каква концентрация разреждаш кристалоните. Освен това аз правя един разтвор и в него една след друга топя орхидеите. Така ли трябва?

Много хубава тема намерих за кристалоните, като търсих дали все пак правилно разреждам моя.
http://forum.flowersnet.info/viewtopic.php?f=56&t=1273&h … D0%B0%D0%BD%D0%B5

Поздрави на всички.

# 151
  • Мнения: 812
Да след като видя цветонос торя с оранжев кристалон ,та и твоя случай е такъв,калия стимулира цъфтежа и се тори при поява на цветонос за по обилен и дълготраен цъфтеж.Зеления е за да направи листна маса.
За пресаждането,може да ,но моето мнение е по добре да не го пипаш за да не нараниш цветоноса,аз така един път си счупих един цветонос и от отгава не ги пипам освен ако не е краен случай,засега може да изчакаш .
За капчиците казах ,напълно нормални са си не е нужно да ги махате с памуци...  Laughing
Та за концентрацията винаги слагам на око,но всяка тор за орхидеите си има указание,а за кристалоните слагам 1 мг на 1 л.,измервам като използвам от парацетамол 500 дето са хап4етата сладам 2 дози по 500 и става 1 мг. ,може и на око да слагате.но по принцип ако слагаш друга тор не за орхидеи а някаква универсална за всички цветя,защото може и такава разреждаш 2 пъти повече от указаното .
ИИИИ да топя вси4ки в един разтвор не им пречи,редувам ги и после изсипвам торта на другите ми цветя   bouquet

Последна редакция: пт, 06 мар 2009, 21:07 от nadi666

# 152
  • Мнения: 494
Здравейте момичета
много се радвам да видя темичката ни на първа страница.

Първо да отговоря нещо на Нади , което бях пропуснала предния път.
Фалаенопсиса го пресадиха в прозрачна саксия и нещо като кори.
Пафиопедилума в непрозрачна - на него нему трябва прозрачна в нещо като пръст примесена с малки парченца кори и нещо влакнесто. Взеха ми по два лева за всяко но беше преди една година. Сега с кризата не знам как процедират, но ще разбера като занеса отново за пресаждане.

Miriel нова ли ти е орхидеята или стара. В смисъл ако е подарена сега отговорът е един ако не ще търсим нещо друго.
Прочетох е сорт Calimero - за сега не намирам инфо за такава в гугъл... Намерих само че са от мъничките видове.

Титонче, аз имах такива лепкави петна по моят. Реших че са вредители . Намокрих с клинекс памуче и протрих листата. На следващия ден ги изтрих с чисто памуче натопено с вода и капките изчезнаха. старите листа и при мен пожълтяха и окапаха. Става въпрос за двете най-стари с които ми я подариха. За сметка на това обаче за половин година пораснаха две нови и доста големи. Та въпросът ми е кои листа жълтеят - нови или стари.

За подхранването се върнете на предната страница и прочетете постовете на Nadi666 . Тя е магьосница с орхидеите ...


Благодаря за отговора  Hug!Жълтеят старите листа, но тя нови не е изкарала. Само нови корени има. А с кой Клинекс ?

# 153
  • Мнения: 494
Аничка това което си показала не е кристалон а е течна тор за орхидеи,аз имам същата и съм доволна от нея,но вече свърши ,та това си е тор за орхидеи балансирана,бях п взела то Метро.
Орхидеите от метро са преполяти,трябва да се изрежат изгнилите корени до здраво,това с канелата вече се отрича,даже има много становища че не трябва да се слага канела,смисъм от нея няма,дори напротив.
Малко по късно ще ви кача снимка на моите торове и кристалони Simple Smile

Мирел това е напълно нормално ,не с епритеснявай,дължи на се на стрес и адаптация,т.к. си с парно и предполагам че въздуха е сух можеш да и помогнеш като я пулвелизираш със престояла вода със стайна Т За адаптация е хубаво в банята да я полееш с душа със топла вода и да я оставиш там да постои,аз лично моите всеки път така ги поливам  Peace

Титонче,за въпроса за капчиците ,не се притеснявай и не ги махай,това са нормални сокове които отделят орхидеите,моите също имат Simple Smile това значи че добре се грижиш за тях и са добре и условията им на отглеждане са отлични.А соковете които отделят са за привличане на насекоми ,които пък чрез кацане от цвят на цвят опрашват орхидеите .

Реге предполагам че това което имаш е зелен кристалон и една събудена спяща пъпка
 
  bouquet


nadi666, безкрайно много благодаря! HugА защо жълтеят листата?

# 154
  • Мнения: 812
Ами да не седи наслънце? може да пожълтеят от слънцето ,корените как са? Може и от корените да е  newsm78

# 155
  • Мнения: 812
кажи как я гледаш ,какво условия,,какво правиш,даи подробности да помисля  newsm78

# 156
  • Мнения: 494
кажи как я гледаш ,какво условия,,какво правиш,даи подробности да помисля  newsm78


От 1 год. на едно и също място, върху масата за хранене, но жълтеенето започна от скоро. Трапезарията ми е с огромни ветрини. Температурата е 25-26 градуса. Поливам я или с престояла вода или направо от чешмата, като топя саксията в леген .Може би пък там да ми е грашката?

# 157
  • Мнения: 13 783
Добро утро момичета.
Ето снимка как бяха пожълтели листата на моята орхидея. това се случи като прецъфтя цветоноса миналата есен. Първо започна да жълтее едното долно, после второто.
И двете се отделиха но за сметка на тях досега за 4-5 месеца поникнаха две нови огромни листа.
Сега ще чакам събудената пъпка и понеже още една от орхидеите на двата стари цветоноса пускат пъпки от краищата ще търся оранжев кристалон.




# 158
  • София
  • Мнения: 13 127
Здравейте,

Един въпрос за мини фаленопсиса - Този удавения от Метро: Почти не са му останали корени. Всичко беше или черно, или полуразложено и меко. Изрязах лошото, но то нищо особено не остана. Докато правех това, субстратът мъх изсъхна напълно и едва ли не побеля. След като върнах всичко в саксията, реших да полея. Дотук добре, но този мъх задържа невероятно количество вода, за разлика от корите, и на другия ден беше мухлясало всичко. Купих нов субстрат. Само дето никой не ти казва какво е в чувала - пише за орхидеи и толкова - оказа се за пафиопедилум и подобни, дето растат в земята, а не по дърветата - малко кори, обелки от кокосов орех (влакна) и пръст. По липса на друго посадих удавеното фаленопсисче в него. Това е и въпроса: да го оставя ли така или да търся отнякъде само кори?

Между другото, другият лилав мини фаленопсис от Метро, който не е чак толкова удавен, изглежда много добре и средно големите пъпки се разтварят. Най-малките и вече цъфналите опадаха, както досега почти винаги се е случвало. Странно е, че корените му (той си има, за разлика от белия) са наситено зелени, а субстратът мъх изхлежда напълно сух. Не посмях да го полея, а само го пръскам с пулверизатор, както и субстрата отгоре. Какво мислите за това?

# 159
  • София
  • Мнения: 13 127
Miriel , обърни си етикетчето на орхидеята и виж какво пише. Ние току-що видяхме, че не трябва да се топи във вода, а да се полива отгоре на 4-7 дни. Да се тори на 30 дни. Явно в метро са я преполяли и ние също сме допринесли с потапянето.

# 160
  • Мнения: 13 783
Само исках да споделя че и аз последната орхидея с която сдобих- не е точно мини, но доста по малка от нормалния Фалаенопсис като листа и цветове - беше в подобен субстрат ( Не в кори като другите , които имам, дори единият ми на който пишеше че е холандски беше в кори,нещо влакнесто и парченца гъба) Субстрата на този даже беше зеленясал, като при теб на снимката. Интересно че и корените на орхидеята не са толкова светли като на нормалния Фалчо, а с доста по насител зелен цвят. Понеже моите са от Мимозата във Варна съм склонна да си мисля че не е преполята а това е просто характерно за този вид.

Това е постът ми от предната страница.
И аз забелязвах същата разлика, чудех се дали затова не е в кори а нещо мъхесто и с мухли - зелени на цвят.
Понеже не знам как да се справя ще чакам да прецъфти и може би ще занеса в цветарника да ми я пресея. може от та да ми кажат нещо, все пак на тази пише че е отгледана в ЮК така че не знам и аз съм в чудинка.
пресея.

 

Това са и снимките които постнах, вижда се добре колко са тъмнозелени корените и какви са зеленясали мухлите.
Принципно при Фалаенопсисите както и другите орхидеи казват че е по страшни да преполееш отколкото да недополееш, но нади казва че обичат вода..

Miriel , обърни си етикетчето на орхидеята и виж какво пише. Ние току-що видяхме, че не трябва да се топи във вода, а да се полива отгоре на 4-7 дни. Да се тори на 30 дни. Явно в метро са я преполяли и ние също сме допринесли с потапянето.

Ето какви пише на моя :

Разположение : в светла топла стая, избягвайте директна сетлина.
Температура около 20 градуса.
Не позволявайте разтението да пресъхне, поливайте всяка седмица с престояла хладка вода и оставете да просъхне напълно преди следващото поливане.
 Не позволявайте да прогизне, не оставяйте във вода.
Използвайте подхранване веднъж в месеца.
Премахвайте прецъфтялите цветове.

...
От там става въпрос за грижи след прецъфтяването

Последна редакция: сб, 07 мар 2009, 12:11 от _re_ge

# 161
  • Пловдив
  • Мнения: 647
аз пък забелязвам нещо много странно  newsm78 виждала съм на други орхидеи, особено бели, как до дръжката им зеленеят цветовете... Забелязвам, че и на моята новите цветове, които цъфнаха вкъщи, също й зеленеят цветовете в основата... разваля ми лилавото това зелено  Mr. Green някой знае ли на какво се дължи  newsm78

# 162
  • София
  • Мнения: 13 127
unchita, мисля че зеленото е защото са току-що цъфнали. Моите като цъфнат зеленеят, а после се оправят и стават по-големи цветовете.

# 163
  • Мнения: 13 783
Да ви се похваля пък че докато прецъфтяват цветовете на Милтонията пуска листа от две нови булбички - много съм доволна ...

# 164
  • София
  • Мнения: 13 127
Представям ви едната удавничка от Метро, оправя се...



А от тази излезе хлебарката, жалко, че от снимката не личи огромният и размер - на цветето, не на хлебарката.


Общи условия

Активация на акаунт