Орхидея

  • 281 083
  • 1 288
  •   1
Отговори
Подтикната от темата за гарденията, се сетих и аз да попитам. Мъжо ми подари орхидея в саксия миналата година. Беше с много красиви цветове. Но след като прецъфтяха - нищо. Вече една година. Листата й растат и са добре - не са жълти. Пресадих я в по-голяма саксия. Два пъти я премествах, за да видя как ще й се отрази, но помен от цвят няма. Cry Много бих искала отново да цъфне. Но не знам какво друго да направя. Ако някои от вас има опит с орхидеите, моля да сподели. Ще съм много благодарна.  bouquet

# 1
# 2
antoanet, благодаря за линка. Руския ми куца малко. Но се сещам, че когато ми я подари, изчетох всичко за орхидеите, което намерих в нета.Мисля, че спазвам общите правила. Все си мисля, че има някаква тънкост, за да я накарам да цъфне отново, която не знам.

# 3
# 4
СрътчатуФка (много мики станахме), мерси! Много полезен сайт!

# 5
  • Мнения: 398
Едно от най важните неща е да е засадена не в пръст,а в дървесина.
Саксията е добре да бъде прозрачна.
В добро състояние орхидеята има зелени корени,а ако е болна сиви.
За да започне да цъфти трябва да и слагаш тор за орхидеи,който продават в цветарските магазини.
Също,обича да бъде пулверизирана с мека (аз ползвам дъждовна или преварена ) вода.

# 6
Благодаря ти Lubopitna за ценните съвети. Наистина орхидеята беше в дървесина и прозрачна саксия, но след като я присадих..... в купена пръст и НЕпрозрачна саксия. EmbarassedКорените са й все още зелени Praynig. А за тор за орхидеи не са и чували тук в цветарските магазини! Ти откъде си намираш? А дървесината каква трябва да е? Или просто отивам в гората и си събирам?

# 7
  • На погрешната планета
  • Мнения: 2 762
А за тор за орхидеи не са и чували тук в цветарските магазини! Ти откъде си намираш? А дървесината каква трябва да е? Или просто отивам в гората и си събирам?
Търси тор за цъфтящи.За почвата-питай в магазините за по-кисела почва.Не рискувай да я присаждаш в почва,която ти си събрала,защото не е обеззаразена.Винаги купувай почва с етикет на пликчето.На по-киселата трябва да пише,че е подходяща за азалия,орхидея и т.н.

# 8
# 9
2 месеца никой не е писал тук?!Как ми се искаше да получа от някой съвет,как да отглеждам моята орхидея...Никога през мойте 42г не съм виждала в страната ни да се продава това красиво цвете и не знам как точно да се грижа за него.Имам го от 10 дена не смея да го преместя в нормална саксия,дори мисля да го направя след около една година,може и две ако оцелее.В източна стая е зад щорите, леко повдигнати и така като гледам за момента се чувства добре.Почти всяка сутрин освежавам листата/не на цвета/ отгоре и отдолу с пръскалка и следя корените какъв цвят са.Засега са зелени и не поливам,но вчера и налях малко водичка с тор за орхидеи.10 дена откакто е при мен цвета и все още е свеж и има няколко пъпки,които се надявам да разцъфнат,но като прецъфти не знам какво точно да правя.Много се надявам някой който гледа това разкошно цвете да ми помогне със съвет.

# 10
  • Мнения: 836
И аз искам орхидея. Харесах една, с разкошни цветове, но стъблото й беше зелено и крехко. Имаше други, на които стъблото изглеждаше доста по-стабилно, но цветовете бяха по-оскъдни и не толкова красиви. Вашите какви са? Много ли рискувам, ако взема по-младичка орхидея?

# 11
  • Мнения: 1 909
2 месеца никой не е писал тук?!Как ми се искаше да получа от някой съвет,как да отглеждам моята орхидея...Никога през мойте 42г не съм виждала в страната ни да се продава това красиво цвете и не знам как точно да се грижа за него.Имам го от 10 дена не смея да го преместя в нормална саксия,дори мисля да го направя след около една година,може и две ако оцелее.В източна стая е зад щорите, леко повдигнати и така като гледам за момента се чувства добре.Почти всяка сутрин освежавам листата/не на цвета/ отгоре и отдолу с пръскалка и следя корените какъв цвят са.Засега са зелени и не поливам,но вчера и налях малко водичка с тор за орхидеи.10 дена откакто е при мен цвета и все още е свеж и има няколко пъпки,които се надявам да разцъфнат,но като прецъфти не знам какво точно да правя.Много се надявам някой който гледа това разкошно цвете да ми помогне със съвет.

Аз имам три орхидеи, първата я имам от около 3 години, досега е цъфтила три пъти.
Истината е, че след като прецъфтя първият път, тя почти една година не цъфтя.
Бях се ошашавила и дори спрях да я поливам, бях решила, че няма да я бъде. Един ден тъкмо тръгвах да я изхвърлям, видях, че има коренчета, които ще имат пъпки Simple Smile
Важно е за орхидеите веднъж в седмицата цялата им саксия да се потапя за 1-2 мин. във вода, която да е със стайна температура, не студена.
Когато прецъфти, коренчетата, на които са били цветовете, се подрязват, като се оставят около 1 педя дълги.
Ако съвсем изсъхнат, ги махаш изцяло. Не мисля, че орхидеята има нужда от пръскане, но все пак се консултирай с цветар.
Моите стоят на южен прозорец, досега никога не съм ги торила или пресаждала.

# 12
  • Мнения: 1 063
Тъкмо навреме. От седмица се каня да пусна такава тема или да попитам форумките градинарки. Иска ми се да си купя орхидея и да отглеждам в саксия. Не знам много за цветето и сега ще почета. Само исках да знам лесно ли се отглежда? Че не съм голяма цветарка.
Сега ще прочета и подадените линкове.

# 13
  • Мнения: 1 220
В една предишна тема за орхидеите, една дама даде този линк
http://forum.bimbargo.com/viewforum.php?f=47
много полезна информация може да се намери, а и да се изплакне окото с красиви орхидеи!

# 14
  • Варна
  • Мнения: 3 415
Може ли някоя от вас с опит в отглеждането на орхидеи нагледно да ми покаже в какви саксии ги гледа...счупих си краката да търся прозрачна саксия с чинийка отдолу...и хората ме гледаха като гръмнати...моля ви  Peace

Общи условия

Активация на акаунт